Πολωνία Πολωνία πρόγραμμα

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Λοιπόν εμένα αυτό το βίτσιο της @paefstra κάτι μου λέει :D Θα μπορούσα να το κάνω. Θα δω βραδινά δρομολόγια να δω τι παίζει .
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ναι τέσσερις. Επειδή πιστεύω σε 3 μέρες θα δω αυτά που θέλω απ' τη Βαρσοβία, είπα να κάνουμε μια μονοήμερη. Να ξεχάσω δηλαδή το Gdansk. Αχ...
Σε πικραίνω αλλά ναι, είναι για min διήμερο μαζί με Malborg
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.027
Likes
41.016
Λοιπόν εμένα αυτό το βίτσιο της @paefstra κάτι μου λέει :D Θα μπορούσα να το κάνω. Θα δω βραδινά δρομολόγια να δω τι παίζει .
Εχει flixbus. Προτεινω να πας με βραδινο και η επιστροφη να γινει την επομενη με τρενο ωστε να κανεις σταση στο Μαλμπορκ στην πορεια. Ετσι θα κερδισεις χρονο απο τα πηγαινε ελα Γκντανσκ Μαλμπορκ και εχεις μια μερα φουλ στο Γκντανσκ και μιση στο Μαλμπορκ.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.772
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ θα πρότεινα Τορούν ή Λούμπλιν. Η απόσταση είναι η ίδια από Βαρσοβία (3 ώρες) με τη διαφορά ότι Τορούν πας με τρένο και Λούμπλιν με λεωφορείο. Και οι δύο πόλεις βλέπονται σε μισή μέρα. Το Τορούν μου φάνηκε πιο τουριστικό, ενώ το Λούμπλιν πιο "αληθινό". Το Γκντανσκ μου άρεσε περισσότερο από τα παραπάνω καθώς και από τη Βαρσοβία, αλλά θεωρώ ότι αδικείται σε μια μέρα και ότι του αξίζουν τουλάχιστον 3 για να δει κανείς και τα πέριξ.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Γιάννη το ζητούμενο είναι: 4 μέρες Βαρσοβία και αυτό είναι; Πάπαλα Πολωνία στο μέλλον; δεν νομίζω... Μπορείς να συνδυασεις χαλαρά το Gdansk σε επόμενο ταξίδι και υπάρχουν κι άλλες ενδιαφέρουσες πόλεις όπως έγραψα παραπάνω.
Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Βάζω κι εγώ το Gdansk ψηλά στη λίστα των πολωνικών πόλεων. Ο πεζόδρομος Dluga ήταν εξαίρετος
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Γιάννη το ζητούμενο είναι: 4 μέρες Βαρσοβία και αυτό είναι; Πάπαλα Πολωνία στο μέλλον; δεν νομίζω... Μπορείς να συνδυασεις χαλαρά το Gdansk σε επόμενο ταξίδι και υπάρχουν κι άλλες ενδιαφέρουσες πόλεις όπως έγραψα παραπάνω.
Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Βάζω κι εγώ το Gdansk ψηλά στη λίστα των πολωνικών πόλεων. Ο πεζόδρομος Dluga ήταν εξαίρετος
Σίγουρα η Πολωνία έχει μεγάλο ενδιαφέρον και πολλές περιοχές που αξίζουν επίσκεψη. Θέλω στο μέλλον Κρακοβία με Άουσβιτς (ξέρω δεν είμαι πρωτότυπος). Αλλά θα μου ξαναδοθεί η ευκαιρία? Δεν ξέρω. Ήθελα Gdansk καλοκαίρι. Αλλά το γρήγορο τρένο και η καλή τιμή με δελέασαν. Αλλά κοιτάξω και τις άλλες προτάσεις σας. Έχω λίγες βδομάδες ακόμα να το επεξεργαστώ.
 
Last edited:

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Γιαννη, επειδη πηγα Βαρσοβια το περασμενα Πασχα για 4 μερες, θα σου προτεινα να μεινεις εκει. Εχει αρκετα να δεις,το παλατι που ειναι εκτος πολης θα σου φαει μιση μερα,εχει παρκα που δεν πηγα και κατα τη γνωμη μου,οσο κι αν σε "τρωει", που σε καταλαβαινω απολυτα,γιατι κι εγω το ιδιο παθαινω, θα αφηνα το Γκτανσκ, μονο του για να το δω καλυτερα.
Η παλια πολη,που δεν με απασχολησε,αν ειναι αναστηλωμενη (ισα ισα με γεμισε με θαυμασμο που παρολα οσα περασαν την ξαναφτιαξαν-σε αντιθεση με το κεντρο πχ της Αθηνας),ειναι τοσο ομορφη αλλα και η αντιθεση με το μοντερνο κεντρο της & με τα καταλοιπα του κομμουνιστικου καθεστωτος, την κανουν πολυ ενδιαφερουσα. Μουσεια εχει αρκετα, αν σε ενδιαφερουν, οποτε οι μερες γεμιζουν ευκολα.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Δεν εχω αφησει πτηση της Aegean μετα τις 12 το βραδυ που δεν εχω παρει! Υπνος στο αεροπλανο, φουλ μερα στον προορισμο.
Λοιπον, δες ποιο ειναι το προτερημα για μενα: η εικονα μιας πολης την ωρα που χαραζει, ακομη και της Αθηνας, ειναι μαγικη. Ο καφες την ωρα που βγαινει ο ηλιος. Και δεν υπαρχει πιθανοτητα να ξυπνησω επι τουτου και να βγω στους δρομους γιατι ειμαι υπναρου. Αλλα αν κλεισω ενα εισιτηριο που θα με αναγκασει να τη δω, το περιμενω με ανυπομονησια.
Ελα παιδια, τι ανωμαλια λεει. Αλλοι εδω κλεινουν δωματια με μαυρες τουαλετες, αλλοι πανε ημερησια στη Ρωμη, ωραια, εχω κι εγω ενα βιτσιο...:haha:
Ναι ο καθένας με τα βίτσια του δε λέω:haha:
Αλλά εγώ δεν κοιμάμαι καλά στα ΜΜΜ και προτιμώ να μη φτάνω πτώμα στον προορισμό μου. Οπότε επιλέγω κάτι τέτοιο μόνο αν είναι απολύτως αναγκαίο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.027
Likes
41.016
@giannismits λοιπον εφαγα ενα κολλημα οτι ειχες ξαναπαει Πολωνια και οτι ειχες ξαναδει Βαρσοβια λιγο. Αν ειναι η πρωτη φορα, να εισαι σιγουρος οτι θα ξαναπας, οπως ειπε ο @hydronetta . Τοτε θα δεις πως θα συνδυασεις το Gdansk με αλλη πολη αφου συνδεεται με παμφθηνες πτησεις (ηδη εντοπιζεται το Οσλο αλλα και αλλες).
Το παραδειγμα που εφερα για τις 2,5 μερες ηταν επειδη την επισκεφτηκα 2ηφορα και πηγα σε λιγοτερα μουσεια. Θελει 4ημερο τοτε για να την εξαντλησεις.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Μπορώ να πω με πείσατε!Ήδη πελάγωσα με το ψάξιμο για το πως θα μπορούσα να χωρέσω αυτή την ημερήσια που βαρέθηκα και τα παράτησα. Θα απολαύσω τη Βαρσοβία και θα πάω και Βιλάνοβ. Κι αν σε 3 μέρες δω όσα θέλω, μπορεί την 4η μέρα να πάμε καμιά Τορούν ή Λούμπλιν αν και από το λίγο που έψαξα δεν με ξετρέλανε! Ψάχνω για φθινοπωρινά τοπία. Ποια ενδείκνυται για φθινοπωρινές ωραίες εικόνες?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.430
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom