Πολωνία Πολωνία πρόγραμμα

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Για να πω και γω κάποια πραγματάκια αφού λείπει ο γκουρού Θανάσης
Από τις πολωνικές πόλεις θα κατέτασα ψηλότερα το Gdnask (+ Sopot για καλοκαιράκι + κάστρο Malborg) και το Wroclaw (κάνεις άνετα μονοήμερη στο Poznan και στις 2 εκκλησίες Jawor & Swidnica -τις έκανα με δημόσια συγκοινωνία). Κανένα όμως από τα δύο για μονοήμερη.
Η Kρακοβία δεν με ενθουσίασε - ίσως είχα υψηλές προσδοκίες (αλλά βέβαια είναι άριστη βάση για το Auschwitz και τα αλατωρυχεία).
Δυστυχώς τη Βαρσοβία δεν την έχω δει όσο καλά θα ήθελα οπότε δεν εκφέρω γνώμη.
Το Torun είναι για μισή μέρα μια χαρά. Το έκανα καθ'oδόν από Poznan για Gdansk με λεωφορεία.
Σε ότι αφορά Kazimierz Dolny, Ζamosc κλπ τα γράφω στην ιστορία μου. Συμπαθητικά αν είσαι στην περιοχή, αλλά για μικρή βόλτα.
Εύκολα μπορείς να βρεις εγκαίρως και φθηνά αεροπορικά και τραίνα και λεωφορεία για να μετακινηθείς όπως σε βολεύει.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Για να πω και γω κάποια πραγματάκια αφού λείπει ο γκουρού Θανάσης
Από τις πολωνικές πόλεις θα κατέτασα ψηλότερα το Gdnask (+ Sopot για καλοκαιράκι + κάστρο Malborg) και το Wroclaw (κάνεις άνετα μονοήμερη στο Poznan και στις 2 εκκλησίες Jawor & Swidnica -τις έκανα με δημόσια συγκοινωνία). Κανένα όμως από τα δύο για μονοήμερη.
Η Kρακοβία δεν με ενθουσίασε - ίσως είχα υψηλές προσδοκίες (αλλά βέβαια είναι άριστη βάση για το Auschwitz και τα αλατωρυχεία).
Δυστυχώς τη Βαρσοβία δεν την έχω δει όσο καλά θα ήθελα οπότε δεν εκφέρω γνώμη.
Το Torun είναι για μισή μέρα μια χαρά. Το έκανα καθ'oδόν από Poznan για Gdansk με λεωφορεία.
Σε ότι αφορά Kazimierz Dolny, Ζamosc κλπ τα γράφω στην ιστορία μου. Συμπαθητικά αν είσαι στην περιοχή, αλλά για μικρή βόλτα.
Εύκολα μπορείς να βρεις εγκαίρως και φθηνά αεροπορικά και τραίνα και λεωφορεία για να μετακινηθείς όπως σε βολεύει.
Πολύ συμφωνώ περί Κρακοβίας και Wroclaw. Σε μένα το 2ο μου αρέσει πιο πολύ! Βαρσοβία λατρεύω αλλά δεν είναι και πολύ αντικειμενική η άποψή μου γι' αυτήν την πόλη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Η Βαρσοβια βγαινει και σε 3ημερο και με μουσεια μαλιστα με το εξης κολπο, που εφαρμοσα φετος το καλοκαιρι που την εβγαλα σε 2,5 μερες: uber . Με 2-2,5 ευρω στην πολη, με 6 ευρω προς αεροδρομιο. Γλυτωνεις πολυ χρονο απο αναμονες για συγκοινωνιες, που ετσι κι αλλιως ειναι πολυ καλες, αλλα χανεις χρονο μεχρι να βρεις τη σταση. Ετσι μπαινει και εκδρομη :).
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
@hydronetta με μπέρδεψες περισσότερο :D Τελικά τι προτείνεις για την περίπτωση μου; Τίποτα; ή Τορούν;
Επειδή δεν το παρακολούθησα εξ'αρχής πόσες μέρες έχετε διαθέσιμες;
Αν υποχρεωτικά είναι μια μονοήμερη από Βαρσοβία τότε Torun. Μην κάψετε το Gdansk
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Προσωπικά δεν θα έκανα μονοήμερη πουθενά που να θέλει πάνω από δύο ώρες η κάθε διαδρομή, δεδομένης και της μικρής διάρκειας της ημέρας τον Οκτώβριο. Αν θες να δεις αναλυτικά την Βαρσοβία μείνε όλες τις ημέρες εκεί, άνετα θα γεμίσουν (όπως αναφέρθηκε έχει και ωραία πάρκα και εξοχές τριγύρω και θα χαρείς όμορφες φθινοπωρινές εικόνες). Αν δε σε πειράζει να τη δεις πιο αποσπασματικά κάντο 2+2 και πήγαινε Gdansk (βάλε και Malbork αν είσαι σε φάση για μεσαιωνικό κάστρο, το Sopot μόνο αν έχει καλό καιρό και δεν έχουν αρχίσει αυτά τα εφιαλτικά κρύα της Βαλτικής που σου τρυπάνε τα κόκαλα!). Θα συμφωνήσω με paefstra για πτήση μεταξύ των δύο πόλεων, είναι κάμποσες οι ώρες αλλιώς και λίγες οι μέρες που διαθέτεις.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Φυσικα,υπαρχει και η hardcore λυση, που εμενα μ αρεσει γιατι μ αρεσει ο υπνος σε μμμ: βραδινο λεωφορειο Βαρσοβια- Gdansk. Ετσι βγαζεις φουλ μερες σε καθε πολη χωρις χαμενους χρονους για τη μια διαδρομη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Τι ανωμαλία είν' αυτή;:shock::haha:
Δεν εχω αφησει πτηση της Aegean μετα τις 12 το βραδυ που δεν εχω παρει! Υπνος στο αεροπλανο, φουλ μερα στον προορισμο.
Λοιπον, δες ποιο ειναι το προτερημα για μενα: η εικονα μιας πολης την ωρα που χαραζει, ακομη και της Αθηνας, ειναι μαγικη. Ο καφες την ωρα που βγαινει ο ηλιος. Και δεν υπαρχει πιθανοτητα να ξυπνησω επι τουτου και να βγω στους δρομους γιατι ειμαι υπναρου. Αλλα αν κλεισω ενα εισιτηριο που θα με αναγκασει να τη δω, το περιμενω με ανυπομονησια.
Ελα παιδια, τι ανωμαλια λεει. Αλλοι εδω κλεινουν δωματια με μαυρες τουαλετες, αλλοι πανε ημερησια στη Ρωμη, ωραια, εχω κι εγω ενα βιτσιο...:haha:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Επειδή δεν το παρακολούθησα εξ'αρχής πόσες μέρες έχετε διαθέσιμες;
Αν υποχρεωτικά είναι μια μονοήμερη από Βαρσοβία τότε Torun. Μην κάψετε το Gdansk
Ναι τέσσερις. Επειδή πιστεύω σε 3 μέρες θα δω αυτά που θέλω απ' τη Βαρσοβία, είπα να κάνουμε μια μονοήμερη. Να ξεχάσω δηλαδή το Gdansk. Αχ...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ναι τέσσερις. Επειδή πιστεύω σε 3 μέρες θα δω αυτά που θέλω απ' τη Βαρσοβία, είπα να κάνουμε μια μονοήμερη. Να ξεχάσω δηλαδή το Gdansk. Αχ...
Σε πικραίνω αλλά ναι, είναι για min διήμερο μαζί με Malborg. Δεν ξέρω τί γίνεται με τα τραίνα για Torun αλλά δεν το λες και δίπλα
 

themischar

Member
Μηνύματα
489
Likes
4.569
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Αξίζει ημερήσια στο Gdansk από Βαρσοβία τον Οκτώβριο? Αν υποθέσουμε ότι έχω γύρω στις 8 ώρες για το Gdansk, θα δω τα βασικά μαζί με την προβλήτα του Sopot? Μήπως η Τόρουν είναι καλύτερη επιλογή? Πάντως με το τρένο ίδια απόσταση έχουν από τη Βαρσοβία.
Καλησπέρα,
Όλα όσα αναφέρθηκαν είναι πραγματοποιήσιμα με το γνωστό χάνω-κερδίζω. Κατ' εμένα, η μια μέρα προσφέρεται πρωτίστως για Wroclaw περίπου 360Km & 3,5 ώρες & δευτερευόντως για Torun περίπου 260Km & 2,5 ώρες, για να μην "κάψεις" κάποια άλλη επιλογή π.χ Gdansk ... και βέβαια δεν "παίζει" το Lodz με τίποτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom