«Ό,τι καπνίσατε, καπνίσατε»

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ


Τέρμα τα ψέματα. Ό,τι κάπνισαν τους τελευταίους μήνες σε μπαρ, εστιατόρια και καφέ, κάπνισαν. Ο αντικαπνιστικός νόμος, που προβλέπει την καθολική απαγόρευση του καπνίσματος σε όλους τους δημόσιους χώρους χωρίς καμία εξαίρεση, θα εφαρμοστεί ως έχει, χωρίς τροποποιήσεις, ανακοίνωσε σήμερα ο υπουργός Υγείας Ανδρέας Λοβέρδος.

Όπως αποκάλυψε στους δημοσιογράφους ο υπουργός, πήγε χθες στη Διϋπουργική Επιτροπή, παρουσία του πρωθυπουργού, με δύο εισηγήσεις για τον αντικαπνιστικό νόμο. Η μία προέβλεπε παρεμβάσεις, αλλά και ορισμένες εξαιρέσεις, κυρίως για τα καταστήματα, που σερβίρουν αλκοόλ, και η δεύτερη να ενταχθούν οι έλεγχοι και ο νόμος να εφαρμοστεί ως έχει ψηφιστεί από το σύνολο των βουλευτών.

"Μετά από συζήτηση και κατάθεση προτάσεων από πολλούς συναρμόδιους υπουργούς, η απόφαση ήταν ξεκάθαρη. Ο νόμος θα εφαρμοστεί και θα αυξηθούν οι ελεγκτικοί μηχανισμοί", υπογράμμισε ο κ. Λοβέρδος και σημείωσε ότι η επιτήρηση του νόμου θα γίνεται κεντρικά από το Υπουργείο Υγείας και θα υπάρχουν αναφορές για το ποιός ελέγχει και για το ποιος δεν ελέγχει για το ποιος εφαρμόζει και για το ποιός δεν εφαρμόζει.

Όπως έγινε γνωστό, παράλληλα θα ενταθεί και η καμπάνια ενημέρωσης, που έχει να κάνει με την διακοπή του καπνίσματος σε σχολεία, νοσοκομεία, μαιευτήρια και το στρατό.

Επίσης, με προσθήκη που έγινε στο νόμο θα καταγράφονται πρόστιμα που ξεπερνούν τα 1.500 ευρώ σε όσους οδηγούν και καπνίζουν έχοντας παιδιά κάτω των 12 ετών στο αυτοκίνητο.

Ο υφυπουργός Υγείας κ. Μιχάλης Δημοσίδης μίλησε για απροθυμία των ελεγκτικών μηχανισμών να επιβάλουν πρόστιμα, αναφέροντας χαρακτηριστικά ότι μόνο σε δύο μήνες εκτιμάται ότι υπήρξαν 343 χιλιάδες καταγγελίες, από τις οποίες μόνο σε 3 χιλιάδες καταγράφηκαν πρόστιμα.

"Η ελληνική πολιτεία δεν πρέπει να συνεχίζει να γελοιοποιείται", τόνισε ο κ. Λοβέρδος και ανάφερε ότι πολλές φορές ακόμη και οι δήμαρχοι ήταν απρόθυμοι να εφαρμόσουν το νόμο όταν οι πάντες διεθνώς ομοφωνούν ότι το κάπνισμα αποτελεί την πλήρη αιτία καρκινογένεσης.
ana-mpa.gr
 

dimpanayio

Member
Μηνύματα
52
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία,γη του Πυρός,Αν
Να στείλετε ανταποκρίσεις παρακαλώ μετά από τη συνάντηση στο Πήλιο, αν κάποιοι συμφουρίτες θα αντέξουν χωρίς τσιγάρο.lol:):):)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ρε παιδιά βοηθήστε με να καταλάβω...
ολοι οι νόμοι και τα πρόστιμα τι σκοπό έχουν τελικά??
το θέμα ποιο είναι?? να λιγοστέψουν οι καπνιστές?
αφού οποιος καπνίζει δεν πρόκειται να το κόψει.καθεται σπίτι του και καπνίζει..
καιρό που βρήκανε και αυτοί τώρα...αφού έτσι και αλλιως οι έξοδοι έχουν περιοριστεί ποιος βγαίνει τώρα ...να πληρώνει για ψυχαγωγία.λίγοι και μια στο τόσο!! έ και να μην καπνίσουν δεν χάλασε και ο κόσμος..θα βγούν έξω και το κανουν.
τέλος παντων καλά το κάνουν γενικοτερα..
ας βρούν ομως λύσεις για την υγεία γενικότερα..
οπως νοιάζονται για τους καπνιστές μην παθουν καρκίνο,ας νοιαστούν και για τον κακομοίρη τον λαό που κλείνει ραντεβού στο ικα και τον βλεπουν μετά που έχει πεθάνει!!!!
Τελειώνοντας, γνωρίζουν μόνο πως να τα παίρνουν και ουχί να εκπληρώνουν τις πραγματικές υποχρεώσεις που έχει το κράτος προς την πολιτεία!!
eviva ελλαδα!
 

mariabaia

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Αν και δεν καπνίζω, θεωρω πως το πιο σωστο είναι ο διαχωρισμός των χώρων (φυσικά με την προυπόθεση οτι θα εφαρμοστει-κάτι δύσκολο στην Ελλάδα). Τωρα, αυτό που γίνεται είναι λίγο κυνήγι μαγισσών αλλά και η μή τηρηση των νόμων απο μέρους μας είναι λιγο απαράδεκτη.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ρε παιδιά βοηθήστε με να καταλάβω...
ολοι οι νόμοι και τα πρόστιμα τι σκοπό έχουν τελικά??
το θέμα ποιο είναι?? να λιγοστέψουν οι καπνιστές?
Τι λές βρε renata; Μη-καπνίστρια δεν ήσουν ποτέ;
Το θέμα εκτόοοοος την υγεία των καπριστών κλπ κλπ είναι το πόσο επηρεάζει την υγεία τρίτων. Επίσης, προσωπικά, δε μπορώ να βγαίνω μετά απο ντούζ και να γυρίσω σπίτι λες και ήμουν μεσα σε τζάκι, δέ μπορώ. Και να γυρνάω σπίτι και να κάνω καπάκι 2ο ντουζ. Είπαμε, καθαρός είμαι, αλλά όχι κι έτσι!!! :D Αν εφαρμοστεί ποτέ -λέμε τώρα- το μέτρο, καλό θα είναι. Αλλιώς θα κάνω την καρδιά μου πέτρα και θα πάω να μείνω ΝΥ που δεν αφήνουν ούτε στο πεζοδρόμιο να καπνίζουν καλά καλά! :haha:
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
το θέμα ποιο είναι?? να λιγοστέψουν οι καπνιστές?

Το θέμα είναι ότι θα λιγοστέψουν οι καπνιστές όχι εξαιτίας του νόμου αλλά γιατί δε θα έχουν πλέον λεφτά για να αγοράσουν τσιγάρα...:rolleyes:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Τι λές βρε renata; Μη-καπνίστρια δεν ήσουν ποτέ;
Το θέμα εκτόοοοος την υγεία των καπριστών κλπ κλπ είναι το πόσο επηρεάζει την υγεία τρίτων. Επίσης, προσωπικά, δε μπορώ να βγαίνω μετά απο ντούζ και να γυρίσω σπίτι λες και ήμουν μεσα σε τζάκι, δέ μπορώ. Και να γυρνάω σπίτι και να κάνω καπάκι 2ο ντουζ. Είπαμε, καθαρός είμαι, αλλά όχι κι έτσι!!! :D Αν εφαρμοστεί ποτέ -λέμε τώρα- το μέτρο, καλό θα είναι. Αλλιώς θα κάνω την καρδιά μου πέτρα και θα πάω να μείνω ΝΥ που δεν αφήνουν ούτε στο πεζοδρόμιο να καπνίζουν καλά καλά! :haha:
ρε Αντουάν ουδεμία σχέση έχει αυτο που ειπες με τα ερωτήματα τα δικά μου...
για παρτο αλλιώς..:shock:
 

kosdan

Member
Μηνύματα
149
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα!!
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημα
Ρε παιδιά βοηθήστε με να καταλάβω...
ολοι οι νόμοι και τα πρόστιμα τι σκοπό έχουν τελικά??
το θέμα ποιο είναι?? να λιγοστέψουν οι καπνιστές?
αφού οποιος καπνίζει δεν πρόκειται να το κόψει.καθεται σπίτι του και καπνίζει..
Να σου πω την αληθεια πολοι,μαλον αρκετοι θα κοψουν το καπνισμα λογο απαγορευσεις οπως εγινε και σε αλλα κρατη.
Δεν ξερω αν η απαγορευση εχει να κανει με το σκανδαλο που ειχε δημιουργηθει πριν καμια 7-8 χρονακια(μπορει και παραπανω) με την moris και marliboro,οτι δηλ. κοψανε να "λαδωνουν" τις επιτροπες υγειας της Ευρωπης,Ασιας και Η.Π.Α με αποτελεσμα οι επιτροπες αυτες να βγαλουν επισιμα εγραφα για το ποσο κακο κανει το τσιγαρο κλπ.
(Τωρα λεω εγω τη παπαρια μου,sorry κι ολας,αλλα ποτε δεν ξερεις)

Οσο για τους νομους και τα προστημα το μονο που μπορω να σου πω ειναι το εξης:
Όσο πιο διεφθαρμένη είναι μια χωρα, τόσους περισσότερους νόμους έχει!!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μόνο αυτό μπορώ να πω πλέον...:cool:

 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Περιμενετε οτι θα εφαρμοστει ο νομος;:haha::haha::haha::haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.880
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom