Ρωσία «Ρωσία», Αλήθεια ή Ψέμα, παιγνίδι για μεγάλους.

olympicbird

Member
Μηνύματα
15
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ
Βεβαίως..

Εχω ήδη αφήσει μερικές φώτο στα άλμπουμ του προφίλ μου, υα ανεβάσω κι άλλες , είναι άλλωστε πολλές...
Σε ευχαριστώ.

Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια όπως επίσης και για το βαθυστόχαστο δεσμό του τραγουδιού που πράγματι ενσωματώνει το.. ταξίδι.
Και πάλι ευχαριστώ πολύ.
Γ.Τ.
Τέλεια ιστορία!
Θα μας δώσεις και καμιά τζούρα από φώτο???
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
Αν και γέλασα με την σφραγίδα τις μεταφοράς αγελάδων, ρίγη υπερηφάνειας με κατέκλυσαν με τον αθάνατο ελληνικό φραπέ που επιβίωσε ακόμα και σε σαπιοκάραβο, η περιγραφή ήταν σκοτεινή, ταίριαζε στο ταξίδι σας και στην ζοφερή πλευρά της Ρωσίας. Σε ευχαριστώ που την μοιράστηκες μαζί μας.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στα πέντε σημεία της Γης
Δυνατή είσοδος στο forum με μια πολύ δυνατή και συγκινητική ιστορία. Μεστή, χωρίς να κουράζεις μας έδωσες το στίγμα της Ρωσίας όπως την έζησες.
Καλώς όρισες Γιώργο και καλά ταξίδια :xmas_wink:
 

mapi

Member
Μηνύματα
52
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
αφρική
πραγματικά ανατρίχιασα θυμήθηκα το δικόμου πρώτο τότε ταξίδι, οχι με αυτοκίνητο αλλά με αεροπλάνο, στη Μόσχα και Α. Πετρούπολη!!
μου είχε κάνει εντύπωση και εμένα το αλκοόλ που έπιναν τα παιδάκια 9- 10 χρονών και πολλά πολλά αλλα στοιχεία της κουλτούρας τους...περίμεναν σε ατελείωτες ουρές σε ένα ταμείο πχ και δεν έβλεπαν οτι το διπλανό ήταν άδειο!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Δυνατες εικονες ..δυνατα συναισθηματα.
Ενα δυσκολο ταξιδι!
Μου αρεσει πολυ η γραφη σου.Μπραβο και ευχαριστουμε!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Δυστυχώς, κανένας άλλος τρόπος να περάσουμε στην Ρωσία εφόσον τα σύνορα ήταν κλειστά στην Γεωργία μετά το Batumi λόγω συρράξεων στο κρατίδιο της Αμπχαζίας, ο ανατολικός ημίγυρος της Μαύρης Θάλασσας δεν μπορούσε να κλείσει.
Καταρχάς να σε ευχαριστήσω για την τόσο ξεχωριστή απόδοση ενός τέτοιου ταξιδιού σε μια χώρα που πάντα με εξίταρε, και που πλέον μπορώ πιο εύκολα να ανακαλύπτω σιγά σιγά.. Σχετικά με τη μετακίνησή σας, πώς και δεν έκανες απλά λίγα παραπάνω χιλιόμετρα μέσα στη Γεωργία, περνώντας από Τυφλίδα και παρακάμπτοντας έτσι την Αμπχαζία; Έτσι κι αλλιώς, τα καταπίνεις για πλάκα τα χιλιόμετρα, και μάλιστα σε συνθήκες κάθε άλλο παρά ιδανικές, όπως είναι οι ρωσικοί δρόμοι εκτός κέντρου Μόσχας.. :)
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Καταρχάς να σε ευχαριστήσω για την τόσο ξεχωριστή απόδοση ενός τέτοιου ταξιδιού σε μια χώρα που πάντα με εξίταρε, και που πλέον μπορώ πιο εύκολα να ανακαλύπτω σιγά σιγά.. Σχετικά με τη μετακίνησή σας, πώς και δεν έκανες απλά λίγα παραπάνω χιλιόμετρα μέσα στη Γεωργία, περνώντας από Τυφλίδα και παρακάμπτοντας έτσι την Αμπχαζία; Έτσι κι αλλιώς, τα καταπίνεις για πλάκα τα χιλιόμετρα, και μάλιστα σε συνθήκες κάθε άλλο παρά ιδανικές, όπως είναι οι ρωσικοί δρόμοι εκτός κέντρου Μόσχας.. :)
Άστο, διορθώνω τον εαυτό μου.. Αφού ο πόλεμος ήταν και για τη Ν. Οσετία και ενεπλάκη και η Αμπχαζία, τα σύνορα που λέω εγώ είχαν κλείσει από τότε και για δύο χρόνια νομίζω..:icon_redface:
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Άστο, διορθώνω τον εαυτό μου.. Αφού ο πόλεμος ήταν και για τη Ν. Οσετία και ενεπλάκη και η Αμπχαζία, τα σύνορα που λέω εγώ είχαν κλείσει από τότε και για δύο χρόνια νομίζω..:icon_redface:
αναφέρεσαι στη περίοδο 91-93? γιατί κάπου λέει

8:00 το βράδυ πια στο κοσμοπολίτικο Sochi , περίεργη αίσθηση έχει το μέρος που κάνει τις διακοπές του ο Πούτιν είπα μέσα μου. Η Ρώσικη φρεγάτα έλειπε από το Λιμάνι πράγμα που σημαίνει ότι δεν ήταν εκεί.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
αναφέρεσαι στη περίοδο 91-93? γιατί κάπου λέει
Στο 2008 αναφέρομαι, λογικά το ταξίδι έγινε λίγο μετά τον Αύγουστο του 2008, που είχαν τη σύρραξη για τη Ν. Οσετία και είχαν εμπλακεί και ένοπλα στρατεύματα της Αμπχαζίας. Από τότε και για δύο περίπου χρόνια ήταν κλειστά τα σύνορα μεταξύ Ρωσίας - Γεωργίας, αν δεν κάνω λάθος. Εννοώ αυτά μετά τη Stepantsminda της Γεωργίας, που είναι και τα μόνα "νόμιμα", ας το πούμε έτσι.
"Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας σχόλια. Το ταξίδι αυτό έγινε πρίν 2 χρόνια. Απο ότι γνωρίζω δεν άλλαξαν και πολλά μέχρι σήμερα . Το μόνο κατα την γνώμη μου που ισως άλλαξε, είναι ότι εκεί η διοίκηση έχει περάσει στην Μαφία και το μαύρο χρήμα. Η ανισότητα μεγαλώνει απλά...
Τ.Γ.

#9
olympicbird, 7 Δεκεμβρίου 2010"
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Στο 2008 αναφέρομαι, λογικά το ταξίδι έγινε λίγο μετά τον Αύγουστο του 2008, που είχαν τη σύρραξη για τη Ν. Οσετία και είχαν εμπλακεί και ένοπλα στρατεύματα της Αμπχαζίας. Από τότε και για δύο περίπου χρόνια ήταν κλειστά τα σύνορα μεταξύ Ρωσίας - Γεωργίας, αν δεν κάνω λάθος. Εννοώ αυτά μετά τη Stepantsminda της Γεωργίας, που είναι και τα μόνα "νόμιμα", ας το πούμε έτσι.
"Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας σχόλια. Το ταξίδι αυτό έγινε πρίν 2 χρόνια. Απο ότι γνωρίζω δεν άλλαξαν και πολλά μέχρι σήμερα . Το μόνο κατα την γνώμη μου που ισως άλλαξε, είναι ότι εκεί η διοίκηση έχει περάσει στην Μαφία και το μαύρο χρήμα. Η ανισότητα μεγαλώνει απλά...
Τ.Γ.

#9
olympicbird, 7 Δεκεμβρίου 2010"
Σωστά, τον είχα ξεχάσει τον ρωσογεωργιανό πόλεμο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom