Αρμενία Γεωργία «Τι να σας κάνω κυρία μου που πηγαίνετε σε τριτοκοσμικά μέρη;»

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
Γενικά( σκέψεις, συμπεράσματα κλπ)



Αυτό το ταξίδι μας άφησε πολύ όμορφες εντυπώσεις(εκτός από τη γαστρεντερίτιδα:haha: ). Αν και πρόκειται για κοντινούς προορισμούς δεν τους προτιμούν πολλοί και αρκετούς εξέπληξε η απόφαση μας να πάμε! Πολλοί δίσταζαν γιατί νόμιζαν πως θα είναι επικίνδυνα. Σε μας φάνηκαν απίστευτα ασφαλείς προορισμοί και ειδικά η Αρμενία όπως περιγράφω πιο πάνω, είναι η χώρα όπου ΔΕΝ μας έκλεψαν αν και θα μπορούσαν κάλλιστα! Στα μαθητικά, φοιτητικά μου χρόνια αλλά και μετά έχω γνωρίσει αρκετούς συμπατριώτες μας αρμένικης καταγωγής. Παρόλα αυτά η ιδέα να επισκεφτώ την χώρα, μου ήρθε τα τελευταία χρόνια. Πάντα συμπαθούσα αυτό το λαό και το ότι υπήρξε μάλιστα θύμα της ίδιας γενοκτονίας όπως ο ποντιακός ελληνισμός, με έκανε να τους νιώθω ακόμα πιο κοντά μας. Μάλιστα μετά το ταξίδι έμαθα ακόμα και για μια φίλη που ξέρω χρόνια πως είναι κατά το ¼ Αρμένισσα. Δεν μου το είχε πει ποτέ αλλά μετά το ταξίδι στην Αρμενία έγινε αφορμή μου ανοίξει συζήτηση για αυτό!

Δυστυχώς την Αρμενία δεν την χορτάσαμε, οπότε, πρώτα ο Θεός, ευκαιρία να ξαναπάμε κάποτε.

Πάντως τους αγαπώ. Όπως λέει και το παρακάτω τραγούδι «Αρμένηδες και Έλληνες αδέρφια για πάντα»!


Όσο για την Γεωργία; Η Τιφλίδα πανέμορφη και με αύρα…Ευρασιατική. Έχει στοιχειά και Ευρώπης και Ασίας και δική της ταυτότητα. Γοητευτικότατη! Και τι να πω για την φύση της; Εντυπωσιακή επίσης.

Γενικά το ταξίδι είναι εύκολο, οι τιμές πολύ καλές ειδικά στην Αρμενία και στην επαρχία της Γεωργίας, το φαγητό νόστιμο, τα αξιοθέατα ουκ ολίγα!

Χάρηκα που μετά το ταξίδι μας, πολλοί φίλοι που δεν είχαν στο πρόγραμμα αυτές τις 2 χώρες, σκέφτονται να τις επισκεφτούν. Γιατί τελικά μπορεί όχι μόνο να μην είναι….τριτοκοσμικές όπως νομίζουν κάποιοι, αλλά η αξιοπρέπεια αυτών των λαών τους τοποθέτησε στα μάτια μας πολύ πιο πάνω από άλλους σε …προηγμένες χώρες. Δεν θα ξεχάσω την γιαγιά στην επαρχία της Γεωργίας που δεν έπαιρνε ούτε λάρι παραπάνω για τα πιτάκια, παρόλο που επέμενα και τους Αρμένιους που ενώ πέρασαν τόσοι και είδαν μια ολοκαίνουργια μηχανή που εύκολα μπορούσαν να αρπάξουν, κανείς δεν άπλωσε χέρι! Γιατί σε ένα ταξίδι πέρα από τα αξιοθέατα μετράει και το να θυμάσαι με χαμόγελο την συμπεριφορά των ντόπιων.Δεν μας συμβαίνει δυστυχώς σε όλα τα ταξίδια. Όμως το πετύχαμε αυτή τη φορά!
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Ομολογώ πως δεν διάβασα όόόλη την ιστορία, αλλά δεν μπορώ να μην σχολιάσω το πόσο καλογραμμένη είναι και τι υπέροχες φωτογραφίες έχεις βγάλει. Επίσης μου άρεσε που σε πολλές συμπεριέλαβες και τα σκυλιά που η παρουσία τους είναι τόσο χαρακτηριστική στην χώρα. Η μόνη μου αντίρρηση είναι ως προς τον χαρακτηρισμό «τριτοκοσμική χώρα». Δεν είχα την ίδια εντύπωση όταν την επισκέφτηκα. Μπράβο κι από μένα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
Ομολογώ πως δεν διάβασα όόόλη την ιστορία, αλλά δεν μπορώ να μην σχολιάσω το πόσο καλογραμμένη είναι και τι υπέροχες φωτογραφίες έχεις βγάλει. Επίσης μου άρεσε που σε πολλές συμπεριέλαβες και τα σκυλιά που η παρουσία τους είναι τόσο χαρακτηριστική στην χώρα. Η μόνη μου αντίρρηση είναι ως προς τον χαρακτηρισμό «τριτοκοσμική χώρα». Δεν είχα την ίδια εντύπωση όταν την επισκέφτηκα. Μπράβο κι από μένα.

Πρώτον ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.Είναι πολύ σημαντικό να βρίσκει ανταπόκριση μια ιστορία και χαίρομαι που άρεσε.
Δεύτερον συμφωνώ 100% μαζί σου.Εννοείται πως δεν είναι τριτοκοσμικές αυτές οι χώρες κατά τη γνώμη μου, το λέω και στον επίλογο. Απλώς λόγω του χαρακτηρισμού του υπαλλήλου εταιρίας κινητής που μας είπε πως πάμε σε "τριτοκοσμικές χώρες", έμεινε σαν σλόγκαν και το λέμε αστειευόμενοι. Ίσα- ίσα που οι άνθρωποι σε Γεωργία και Αρμενία μου έκαναν πολύ καλύτερη εντύπωση από ανθρώπους σε κάποιες χώρες της ΕΕ. Συμπαθέστεροι, πιο ζεστοί, ευγενείς και τίμιοι στην πλειοψηφία τους.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Πολυ ωραια ιστορια,υπεροχες οι φωτο,μπραβο!Ξαναθυμηθηκα το ταξιδι μου στη Γεωργια(μα αυτη η Τιφλιδα ποσο ομορφη,επαθα πλακα) κι εβαλα στο ματι την Αρμενια!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
Πολυ ωραια ιστορια,υπεροχες οι φωτο,μπραβο!Ξαναθυμηθηκα το ταξιδι μου στη Γεωργια(μα αυτη η Τιφλιδα ποσο ομορφη,επαθα πλακα) κι εβαλα στο ματι την Αρμενια!
Σε ευχαριστώ διπλά πραγματικά! Πρώτον για τα όμορφα λόγια σου και δεύτερον γιατί σε τέτοιες στιγμές που ζούμε και πραγματικά έχουμε κόψει ταξίδια, εξόδους κλπ. μου θύμησες ένα από τα πολύ αγαπημένα μου ταξίδια. Και το σημαντικότερο; Και οικονομικά και κοντά και εύκολα. Αποκάλυψη για μένα αυτές οι χώρες.
Η Τιφλίδα πραγματικά πόσο ιδιαίτερη ομορφιά έχει. Μάλλον η ομορφότερη πόλη που είδα σε αυτό το ταξίδι!
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Σε ευχαριστώ πολύ alma για αυτή την όμορφη και τόσο φροντισμένη ταξιδιωτική ιστορία που μας παρουσίασες. Σκεφτόμαστε την Γεωργία ως πιθανό προορισμό για ένα σύντομο 5νθήμερο στο τέλος Μαΐου αν μας το επιτρέψουν οι συνθήκες.
Κράτησα πολλές σημειώσεις από την ιστορία σου που πιστεύω θα μας φανούν πολύ χρήσιμες. Λόγω των λίγων ημερών που έχουμε στη διάθεσή μας σκεφτόμαστε να έχουμε ως βάση την Τιφλίδα με κοντινές αποδράσεις στα περίχωρα. Υποθέτω υπάρχουν οργανωμένα tour ή ικανοποιητικές συνδέσεις με τα MMM ώστε να μην χρειαστούμε αυτοκίνητο.
Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με τη γλώσσα. Επειδή Γεωργιανά και ρώσικα δεν έχουμε την τύχη όχι απλώςνα μιλάμε αλλά δεν είμαστε σε θέση ούτε ταμπέλα να διαβάσουμε, θεωρείς πως θα έχουμε ουσιαστικό πρόβλημα?
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
Σε ευχαριστώ πολύ alma για αυτή την όμορφη και τόσο φροντισμένη ταξιδιωτική ιστορία που μας παρουσίασες. Σκεφτόμαστε την Γεωργία ως πιθανό προορισμό για ένα σύντομο 5νθήμερο στο τέλος Μαΐου αν μας το επιτρέψουν οι συνθήκες.
Κράτησα πολλές σημειώσεις από την ιστορία σου που πιστεύω θα μας φανούν πολύ χρήσιμες. Λόγω των λίγων ημερών που έχουμε στη διάθεσή μας σκεφτόμαστε να έχουμε ως βάση την Τιφλίδα με κοντινές αποδράσεις στα περίχωρα. Υποθέτω υπάρχουν οργανωμένα tour ή ικανοποιητικές συνδέσεις με τα MMM ώστε να μην χρειαστούμε αυτοκίνητο.
Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με τη γλώσσα. Επειδή Γεωργιανά και ρώσικα δεν έχουμε την τύχη όχι απλώςνα μιλάμε αλλά δεν είμαστε σε θέση ούτε ταμπέλα να διαβάσουμε, θεωρείς πως θα έχουμε ουσιαστικό πρόβλημα?
Ναι υπάρχουν οργανωμένα τουρ και διάφοροι άλλοι τρόποι μεταφοράς όπως τρένο, αυτοκίνητο με οδηγό που θα σας πάει prive όπου θέλετε, μαρσρούτκες(αν και είναι πολύ στριμωχτά οπότε μάλλον δεν είναι το καταλληλότερο μέσο να χρησιμοποιήσετε σε περίοδο πανδημίας) κλπ.

Γενικά εγώ μιλούσα σχεδόν με όλους ρώσικα και έκανα το μεταφραστή και για τον άντρα μου. Αρκετοί νεότεροι όμως μιλούσαν και αγγλικά, όπως και όσοι ασχολούνται με τον τουρισμό.
Σε ταξί συνάντησα τα πάντα. Από έναν που μιλούσε μόνο γεωργιανά και τρομάξαμε να συνεννοηθούμε, μέχρι άλλους που μιλούσαν κυρίως ρώσικα και κάποιους σπαστά αγγλικά.
Τα ρώσικα βοηθούν πολύ αλλά δεν είναι ακατόρθωτο να βρεις άκρη και χωρίς αυτά.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
986
Likes
2.072
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Άμα σαρανταρισεις να δεις, που θα σε λένε "μανδαμ " . Ας μη διακόπτω άλλο την ιστορία.
την πρώτη φορά που με είπαν "μαντάμ" -ένας ταξιτζής- γύρισα πίσω μου να δω σε ποιον μιλούσε!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.467
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom