Άγιος Αθανάσιος ή Ελάτη-περτούλι ????

siliont

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Αρχικά καλησπέρα σας και πολλές ευχές για εσάς και την οικογενειά σας.Νέος εδώ και θέλω τα φώτα σας...απο καλοκαιρινούς προορισμους ειμαι πλήρης ,το τελευταιο καιρο όμως κι επειδη στη κοπελα μου αρεσουν και οι χειμερινοι προορισμοι προσπαθω να κανονισω ένα ταξιδάκι..ειμαι ανάμεσα σε περτουλι και αγιο αθανάσιο καιμακτσλαν.το θεμα είναι ότι διαθέτω 4 μέρες με 3 διανυκτερεύσεις.επιπλέον θα ήθελα να πάω κάπου όπου θα δω έστω και λίγο χιονι,επίσης επειδή είμαι τελείως άσχετος εαν τελικα επιλέξω να πάω σε έναν προρισμό όπως αγιο αθανάσιο π.χ. θα χρειαστώ αλυσίδες? Να συμπληρώσω ότι έχω toyota corolla , η ερωτηση μου σε αυτο ειναι μόνο με τζιπακι μπορώ να προσεγγίσω τετιους προορισμους.
sorry αν σας κούρασα , καθέ βοήθεια σας ευπρόσδεκτη
Ευχαριστώ
Καλα Χριστουγεννα και Καλη Πρωτοχρονια σε ολους.

:clap:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ευχαριστούμε για τις ευχές! Τώρα για το πού θα πας εξαρτάται και από το ποιά είναι η βάση σου: αν είσαι από Θεσσαλονίκη και οι δυό προορισμοί είναι ΟΚ για τρεις διανυκτερεύσεις, αν είσαι από Αθήνα καλύτερα Ελάτη, είναι πιο κοντά. Εννοείται οτι χωρίς αλυσίδες δεν πας πουθενά.Άσε που αν χιονίζει την αράζει η τροχαία και δεν επιτρέπει στους μη έχοντες αλυσίδες να προχωρήσουν. Δεν χρειάζεται τζιπ για αυτούς τους προορισμούς, ακόμη και αν χιονίζει, απλώς ένα αυτοκίνητι καλό, δηλ επαρκους κυβισμού, 1400cc τουλάχιστον, ωστε να τραβάει στις ανηφόρες. Προσοχή αν έχει πάγο! Οι αλυσίδες δε βοηθούν αποτελεσματικά σε αυτήν την περίπτωση. Συμβουλή: πολύ χαμηλές ταχύτητες.
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Aγιο αθανασιο χωρις δευτερη κουβεντα
αλλά και περισσότερα έξοδα.

Ο Άγιος Αθανάσιος ήταν και είναι ανέκαθεν προορισμός πολιτικών και γνωστών γενικά προσώπων.

Άρα και οι τιμές είναι κάπως... τσιμπημένες.
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Το θέμα είναι πότε θέλεις να πάς. Γιατί αν σκοπεύεις μέσα στις γιορτές, δεν θα βρείς τίποτα απολύτως. Το περτούλι είναι αρκετά πιο κοντά εάν είσαι αθήνα, εχει χιονοδρομικό κέντρο και έχει και την Ελάτη που είναι όμορφη για βόλτες και τα σχετικά. Οσον αφορά τον παλιό Αγιο Αθανάσιο, είναι μικροσκοπικό αλλά πανέμορφο μέρος και το χιονοδρομικό είναι πολύ καλό. Ωστόσο, είναι πολλές ώρες να πάς και ο καιρός, τώρα, δεν βοηθάει και ιδιαίτερα. Προσωπική μου γνώμη: πήγαινε Περτούλι (και φάε σε μια ταβέρνα έξω από την Ελατη προς περτούλι στο αριστερό σου χέρι)...
 

Vaya

Member
Μηνύματα
44
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Ελάτη-Περτούλι και όλη την γύρω περιοχή την επισκέφτηκα πέρσι (3 διανυκτερεύσεις τον Μάρτη του 2008 και το χιόνι καλά κρατούσε!!!).
Από Αθήνα είναι γύρω στις 3μιση ώρες με πολύ εύκολο δρόμο… αν αποφασίσεις τελικά για εκεί θα σου πρότεινα να μείνεις στην Ελάτη και όχι στο Περτούλι. Είναι πολύ πιο γραφική, κατ’ εμέ πιο όμορφη και έχει και λίγο παραπάνω κίνηση… Εμείς μείναμε στο «Καταφύγιο» το οποίο βρίσκεται ακριβώς κάτω από το δάσος και οι τιμές ήταν 65€ με τζάκι στο δωμάτιο και 55€ χωρίς (ίσως βέβαια αν πας Γενάρη να είναι πιο ακριβό). Η φιλοξενία των ιδιοκτητών απίστευτη και ένα πρωινό (μέσα στην τιμή των δωματίων) καταπληκτικό με όλα τα υλικά χειροποίητα.

Τώρα για Αγ. Αθανάσιο θα ξέρω στις 19 Ιανουαρίου που θα επιστρέψω :p:p
Ξέρω μόνο ότι είναι απίστευτο μέρος αλλά από Αθήνα θες γύρω στις 7 ώρες οπότε για 4ήμερο θα είναι λίγο ζόρικο. Αλλά αν ξυπνήσετε νωρίς και η κοπέλα σου οδηγεί, κάτι γίνεται!!! Εκτός κι αν η αφετηρία σας είναι η Θεσσαλονίκη οπότε κανένα πρόβλημα...

Σχετικά με το αυτοκίνητο αν έχεις αλυσίδες δεν υπάρχει πρόβλημα πουθενά… εκτός κι αν έχει πάγο, όπου ακόμα και τζιπ να έχεις δεν σώζεσαι ιδιαίτερα…
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom