Άγιο Όρος - Εξπρές

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.312
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Kαλησπέρα σε όλους

Θέλω να οργανώσω το πρώτο μου ταξίδι στο Άγιο Όρος. Επειδή, δυστυχώς, ζώ έξω (ή ευτυχώς, ίσως πούν, κάποιοι απο εσάς..) μπορώ να ταξιδέψω στην πολιτεία, γύρω στην 4-5η του Γενάρη για 2 έως 4 ημέρες. Διάβασα τις πληροφορίες σας και μου φάνηκε πως θα είχε ενδιαφέρον να επισκεφτώ τις μονές Σταυρονικήτα, Εσφιγμένου και Ιβήρων, πιθανό όμως κι άλλες που θα προταθούν, αντ' αυτών ή συμπληρωματικώς.

Θα ήθελα να προσκαλέσω όποιον είναι γνώστης και λάτρης της περιοχής και επιθυμεί ένα τέτοιο ταξίδι την εποχή εκείνη, να με συνοδεύσει. Μου αρέσει το περπάτημα και αντέχω σε αντίξοες συνθήκες! Θα είναι μεγάλη χαρά μια περιήγηση τέτοια εποχή στον Άθω, με την μυρωδιά της ξυλόσομπας και του βρεγμένου πανάρχαιου χώματος ολόγυρα. Όποια βοήθειά σας ευπρόσδεκτη.

Σας ευχαριστώ.
κι αν δε βρεις παρέα κανένα πρόβλημα, γνωρίζεσαι εκεί.
κι εγώ μόνος ήμουν!!
 

MacLaughlan

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Nα υπολογίζεις οτι εκείνη την περίοδο θα είναι παραμονές Χριστουγέννων λόγω παλιού ημερολογίου και ίσως να έχει αρκετό κόσμο στο Όρος.
Οι μονές που σκοπεύεις να επισκεφθείς είναι καταπληκτικές, περνάς και από το Βατοπέδι ή τον Παντοκράτορα, είναι στο δρόμο σου.
Όταν πεζοπορείς στο δάσος, να υπολογίζεις τη μικρή διάρκεια της ημέρας. Αν νυχτώσει και είσαι έξω, την πάτησες.
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Όσο για την εποχή, δεν το γνώριζα. Φοβάμαι όμως πως δεν έχω άλλη επιλογή. Αναβολή ή εξόρμηση λοιπόν.

Να σου πώ, μου άρεσε η πορεία που περιγράφεις στην ιστορία σου, Αρσανάς, Κωνσταμονίτου, Δοχειάρι, Ξενοφώντος κλπ. Είναι στην νότια πλευρά και με καλή θέα στη θάλασσα, με περισσότερη μακία βλάστηση φαντάζομαι, λόγω Ήλιου, που μου αρέσει. Αναρωτιέμαι όμως αν η βόρεια πλευρά είναι επιβλητικότερη, με καλύτερη θέα στον Άθω. Το σημαντικότερο όμως είναι να αποφύγω τη μεγάλη συρροή πιστών σε Μονές που προτιμούνται συνήθως σε μιά τέτοια εορτή. Μήπως έχεις καμιά ιδέα, να πάω κάπου πιο ήσυχα, με λιγότερο κόσμο;

Δεν θα 'θελα να μείνω έξω με όλα αυτά τα τσακάλια και τα αγριογούρουνα αλλά και να έμενα, τι άλλο θα μπορούσε να μου συμβεί, επιστήμων άνθρωπος;
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.879
Likes
14.407
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ομολογουμένως, αυτή η ιστορία είναι καταπληκτική για το χιούμορ της !
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Πολύ ωραία η ιστορία σου. Φεύγω για Αγ. Όρος σε λίγες μέρες και μου άναψες την περιέργεια για το τι θα βρω.
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Μόλις επέστρεψα από Αγ. Όρος και είμαι κατενθουσιασμένος! Το προτείνω ανεπιφύλακτα!
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Ε γράψε κάτι που πήγες τι είδες....:)
Βασικά θα ανεβάσω μερικές φωτογραφίες καλύτερα.

Edit: Ανέβασα μερικές στην κατηγορία Αγ. Όρος. Νομίζω ότι είναι ενδεικτικές για το τι μπορεί να βιώσει κανείς στο Άγιο Όρος.
 

Nat ni

Member
Μηνύματα
101
Likes
139
Εξαιρετική ιστορία!!!Καλογραμμενη,με πολλές πληροφορίες .Συγχαρητηρια.
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Πολύ καλή και κατανυκτική η αφήγησή σου.Ακόμα θυμάμαι το σπαστό ωράριο της Ιεράς Μονής Διονυσίου: 1-3 τη νύχτα ακολουθία των ωρών και μεσονυκτικό, 3-5 ανάπαυση και 5 -9 όρθρος και θεία λειτουργία.Πολύ κοπιαστικό πρόγραμμα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.118
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom