Άγνωστες χώρες/Ουδέτερα εδάφη της Ευρώπης

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Υπάρχουν κάποιες χώρες που ανήκουν στην Ευρώπη και είναι άγνωστες στο ευρύ κοινό.
Λίγες οι πληροφορίες που έχω για αυτές και ακόμη λιγότερα τα άτομα που γνωρίζω που τις έχουν επισκεφθεί.
Ιδού η σχετική λίστα :
1) jaen Mayen
2)Guernsey
3)Isle of Man
4)Jersey
5)Svalbard
Το Guernsey το Jersey και το Isle of Man αν και ανήκουν στο στέμμα δεν ανήκουν στην Ευρωπαική ένωση όπως επίσης δεν διοικούνταιαπό την εκάστοτε κυβέρνηση του Ηνωμένου Βασιλείου.
Τα Svalbar και Jaen Mayen αν θεωρητικά ανήκουν στην Νορβηγία ,ουσιαστικά αποτελούν ουδέτερα εδάφη .
Υπάρχει κάποιος τραβελστορίτης που έχει επισκεφθεί κάποιο απο αυτά τα μέρη ?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Υπάρχουν κάποιες χώρες που ανήκουν στην Ευρώπη και είναι άγνωστες στο ευρύ κοινό.
Λίγες οι πληροφορίες που έχω για αυτές και ακόμη λιγότερα τα άτομα που γνωρίζω που τις έχουν επισκεφθεί.
Ιδού η σχετική λίστα :
1) jaen Mayen
2)Guernsey
3)Isle of Man
4)Jersey
5)Svalbard
Το Guernsey το Jersey και το Isle of Man αν και ανήκουν στο στέμμα δεν ανήκουν στην Ευρωπαική ένωση όπως επίσης δεν διοικούνταιαπό την εκάστοτε κυβέρνηση του Ηνωμένου Βασιλείου.
Τα Svalbar και Jaen Mayen αν θεωρητικά ανήκουν στην Νορβηγία ,ουσιαστικά αποτελούν ουδέτερα εδάφη .
Υπάρχει κάποιος τραβελστορίτης που έχει επισκεφθεί κάποιο απο αυτά τα μέρη ?

Στην ίδια κατηγορία πρέπει να προσθέσεις και τα νησιά Faroe & το Γιβραλτάρ...

Όλες οι περιπτώσεις εκτός του 1) κατοικούνται κανονικά και έχουν εκλεγμένες κυβερνήσεις κλπ. Στην περίπτωση του jaen Mayen, με τους 15 κάτοικους και τις 8 πτήσεις το χρόνο από τη Νορβηγική πολεμική αεροπορία, τα πράγματα είναι διαφορετικά...

Για τα 2 και 4 ετοιμάζω ταξιδάκι το 2010 :)
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Στην ίδια κατηγορία πρέπει να προσθέσεις και τα νησιά Faroe & το Γιβραλτάρ...

Όλες οι περιπτώσεις εκτός του 1) κατοικούνται κανονικά και έχουν εκλεγμένες κυβερνήσεις κλπ. Στην περίπτωση του jaen Mayen, με τους 15 κάτοικους και τις 8 πτήσεις το χρόνο από τη Νορβηγική πολεμική αεροπορία, τα πράγματα είναι διαφορετικά...

Για τα 2 και 4 ετοιμάζω ταξιδάκι το 2010 :)
Ωραίοοοοος ,χωράει άλλος στην παρέα ?
Το Jaen Maen είναι το μόνο που δεν είναι επισκέψημο απο το κοινό (αν και ξέρω γερμανίδα που έτυχε και το επισκέφθηκε).Τα Chanel island είναι πιο εύκολα να τα επισκεφθείς ,αλλά απο ότι γνωρίζω δεν έχουν καλή πρόσβαση απο την Γαλλία με καράβι ,προτιμότερο είναι με αεροπλάνο (για Jersey και Guernsey που το είχα ψάξει παλιότερα πετούσαν οι Aurigny airlines και Rockhopper aero )και για Isle of Man οι Flybe and Air Arran.
Για Snalbart πετάνε οι SAS και η Norwegian (η οποία παρεπιπτώντος πετάει και απο Αθήνα για Σκανδιναυικές χώρες).
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Υπάρχουν κάποιες χώρες που ανήκουν στην Ευρώπη και είναι άγνωστες στο ευρύ κοινό.
Λίγες οι πληροφορίες που έχω για αυτές και ακόμη λιγότερα τα άτομα που γνωρίζω που τις έχουν επισκεφθεί.
Ιδού η σχετική λίστα :
1) jaen Mayen
2)Guernsey
3)Isle of Man
4)Jersey
5)Svalbard
Το Guernsey το Jersey και το Isle of Man αν και ανήκουν στο στέμμα δεν ανήκουν στην Ευρωπαική ένωση όπως επίσης δεν διοικούνταιαπό την εκάστοτε κυβέρνηση του Ηνωμένου Βασιλείου.
Τα Svalbar και Jaen Mayen αν θεωρητικά ανήκουν στην Νορβηγία ,ουσιαστικά αποτελούν ουδέτερα εδάφη .
Υπάρχει κάποιος τραβελστορίτης που έχει επισκεφθεί κάποιο απο αυτά τα μέρη ?

έχω ενα γνωστο, ο οποίος έχει παει στο Svalbard. απο αυτά που μου είπε, θυμάμαι ότι εάν θες να περπατήσεις έξω από την πόλη μόνος χωρίς οδηγό πρέπει να νοικιάσεις όπλο γιατι αλλιώς θα σε φάνε οι αρκούδες!!!:shock:
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
έχω ενα γνωστο, ο οποίος έχει παει στο Svalbard. απο αυτά που μου είπε, θυμάμαι ότι εάν θες να περπατήσεις έξω από την πόλη μόνος χωρίς οδηγό πρέπει να νοικιάσεις όπλο γιατι αλλιώς θα σε φάνε οι αρκούδες!!!:shock:
Δεν έχω πάει αλλά απο ότι γνωρίζω δεν είναι το μέρος για να κάνεις βόλτες στην "ύπαιθρο".
Πάντως το κόστος για να πας εκεί δεν είναι δυσβάσταχτο.Εισητήρια με Norwegian μέχρι Όσλο και μετά με SAS μπορεί να βρείς πηγαινε έλα απο Αθήνα με 400-600 ευρό (με αρκετό ψάξιμο).
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισραήλ, Ειρηνικός
Να μην ξεχνάμε και το Aland, την ημιαυτόνομη νησιωτική πολιτεία της Φινλανδίας που το 100% των κατοίκων της σχεδόν μιλούν σαν κύρια γλώσσα Σουηδικά, ενώ μόλις το 40% περίπου είναι δίγλωσσο (Σουηδικά και Φινλανδικά). Έχω ακούσει ότι είναι κι αυτό πανέμορφο και αξίζει μια επίσκεψη!
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολλα...
Παρομοια ειναι και η Υπερδνυστερια που αποτελει μερος της Μολδαβιας. Αν κανενας συν-(γαυρος) ειχε παει για τους προκριματικους του champions league ας πει εντυπωσεις. Εω παντως και να με πληρωνανε , δεν πηγαινα.

ΣΗΜ: Το Γιβλαρταρ δεν νομιζω οτι ανοικει σε αυτη τη κατηγορια. Ειναι τυπικα ανςξαρτητο κρατος με δικο του νομισμα και διαβατηρια.ε
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
ΣΗΜ: Το Γιβλαρταρ δεν νομιζω οτι ανοικει σε αυτη τη κατηγορια. Ειναι τυπικα ανςξαρτητο κρατος με δικο του νομισμα και διαβατηρια.ε
Όπως και όλες οι παραπάνω χώρες που αναφέραμε, εκτός από την Υπερδνειστερία που ανέφερες (αλλά ξέρω τουλάχιστον ένα στο forum που έχει πάει...), την οποία όπως και τη Βόρεια Κύπρο η διεθνής κοινότητα ΔΕΝ αναγνωρίζει.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Yemen
Όπως και όλες οι παραπάνω χώρες που αναφέραμε, εκτός από την Υπερδνειστερία που ανέφερες (αλλά ξέρω τουλάχιστον ένα στο forum που έχει πάει...), την οποία όπως και τη Βόρεια Κύπρο η διεθνής κοινότητα ΔΕΝ αναγνωρίζει.
Βεβαίως η Υπερδνειστερία γλυκοκοιτάζει προς τη μεριά της Ρωσίας, αλλά εκείνη μάλλον σφυρίζει αδιάφορα..
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Ένα άλλο "ιδιαίτερο" κράτος της Ευρώπης είναι το Κυρίαρχο Στρατιωτικό Τάγμα της Μάλτας.Το οποίο χωρίς να έχει καμιά εδαφική κυριαρχία (εκτός από δύο ακίνητα)έχει διπλωματικές σχέσεις με 103 χώρες αριθμεί καμιά 100 χιλιάδες πλυθυσμό ,με δικά του διαβατήρια ,γραμματόσημα,πινακίδες κυκλοφορίας κλπ και με συμμετοχή στον ΟΗΕ (όχι ως κράτος μέλος αλλά ως παρατηρητής).


 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ονειρεμένο Ταξίδι
ινδια , ρωσσια
transistria

οποιος θελει πληροφοριες για την υπερδνειστερια....εδω....ηταν επισκεψη στο παρελθον.....απιστευτη εμπειρεια!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom