Άλωση της Κωνσταντινούπολης (1453)

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
δεν θέλω να συμμετέχω στην κουβέντα συνειδητά,γιατί παρεισφύει υπερβολικός πολιτικός φανατισμός,ενώ εξαπολύονται άθλιοι χαρακτηρισμοί(εθνικιστικές οι θέσεις κτλ),μια κλασική συμπεριφορά που επαναλαμβάνεται σε κάθε περίσταση στην χώρα...
Αφού δεν θέλεις παλικάρι μου να συμμετέχεις στην κουβέντα γιατί συνέχεια ξύνεσαι στην γκλίτσα? Και δεν φτάνει αυτό αλλά φαντασιώνεσαι πολιτικούς φανατισμούς και άθλιους χαρακτηρισμούς για να αποφύγεις βέβαια απαντήσεις επί της ουσίας... το πως μια καθαρά ιστορική κουβέντα εμπεριέχει πολιτικό φανατισμό και το πως ο χαρακτηρισμός εθνικιστής είναι άθλιος δεν μπορώ να το καταλάβω, αλλά ας είναι, αυτό είναι το λιγότερο...

Άντε πάμε ξανά από την αρχή μπας καταλάβεις τι θέλουμε να σου πούμε...

Οι Έλληνες το είπαμε και το ξαναλέμε δεν εξαφανίστηκαν, απλά μπασταρδεύτηκαν, αναμίχθηκαν βρε αδερφέ, σε σημείο που να μην υπάρχει φυλετική καθαρότητα... το ότι επί μιάμιση χιλιετία πέρασαν από τον Ελλαδικό χώρο μύριοι όσοι κατακτητές, ότι χιλιάδες ξένοι δούλοι απελευθερώθηκαν, ότι μάζες έποικων μεταφέρονταν συχνά από μια περιοχή σε άλλη, ότι πειρατές αφάνισαν τον τοπικό πληθυσμό, ότι αρρώστιες ερήμωσαν ολόκληρες περιοχές δεν σου λέει τίποτε ρε αδερφέ? Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις ότι μετά από τόσα είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να υπάρχει φυλετική καθαρότητα και ότι όλοι εμείς σήμερα ΔΕΝ είμαστε απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων? Ποιες έρευνες και ποιο DNA μας παρουσιάζεις? Επί χίλια πεντακόσια περίπου χρόνια Ελλάδα δεν υπήρχε, η λέξη Έλληνας ήταν άγνωστη και περίπου υπό διωγμών στο Βυζάντιο κι εσύ μας λες για την Ελληνική συνείδηση που δήθεν επιβίωσε και αναστήθηκε με την ανασύσταση του Ελληνικού κράτους το 1830!!

Πάμε τώρα στα της γλώσσας που είπε ο North... γιατί άραγε η Ελληνική γλώσσα επικράτησε στην Βυζαντινή Αυτοκρατορία? Γιατί ήταν η γλώσσα του εμπορίου, του πολιτισμού και της λαϊκής παράδοσης και συνεπώς ήταν η πιο διαδεδομένη σε ολόκληρες της εκτάσεις της Αυτοκρατορίας, προσοχή σε ολόκληρες και όχι μόνο στον Ελλαδικό χώρο... ένα πράμα σαν την Αγγλική σήμερα, που μιλιέται σε ολόκληρο τον κόσμο και όχι μόνο στις Αγγλόφωνες χώρες... η άρχουσα τάξη λοιπόν δεν είχε κανένα πρόβλημα να την καθιερώσει σαν επίσημη καταργώντας την Λατινική... τα πράγματα από εκεί και μετά πήραν τον δρόμο τους... την στιγμή που ορίστηκε η Ελληνική γλώσσα σαν επίσημη του κράτους και η θρησκεία οργανώθηκε, πάλι από τις αρχές του κράτους, μέσω των συνόδων, έτσι ώστε να εξυπηρετεί τα κρατικά συμφέροντα, λογικό είναι πια η βάση της Αυτοκρατορίας να είναι η Ελληνική γλώσσα και ο χριστιανισμός... και για να αποκτήσει το κράτος σταθερότητα, ανάγκαζε τον λαό, πολλές φορές βίαια, να χρησιμοποιεί την Ελληνική γλώσσα και να ασπαστεί την ίδια θρησκεία... επειδή λοιπόν το ένα χέρι νίβει το άλλο και τα δυο το πρόσωπο και η θρησκεία πριμοδότησε την Ελληνική γλώσσα για λόγους προπαγάνδας και κατήχησης χρησιμοποιώντας την σαν επίσημο όργανό της γράφοντας τα κείμενα της στην Ελληνική ... αυτό το απλό όπως καταλαβαίνετε ουδεμία σχέση έχει με αρχαιοελληνική γλώσσα και πολύ περισσότερο με Ελληνική συνείδηση...

Υ.Γ. Ρε North τώρα είναι σοβαρό επιχείρημα στην κουβέντα αυτό που μας είπες για τον Πατριάρχη? Πόσα θες να μας τρελάνεις ρε συ... όλοι μας είμαστε υπερήφανοι που είμαστε Έλληνες και ζούμε σε έναν τόπο με τόσο μεγάλη ιστορία, αλλά το παραμύθι ότι είμαστε απόγονοι των Αρχαίων Ελλήνων και ότι η Βυζαντινή Αυτοκρατορία ήταν Ελληνικό κράτος πρέπει να τελειώνει... νισάφι πια...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
όλοι μας είμαστε υπερήφανοι που είμαστε Έλληνες
Από άλλους δέχομαι αυτό το σφάλμα,από εσένα όχι.Περήφανος είναι κάποιος για κάτι που έκανε/πέτυχε/κατόρθωσε κλπ.Για κάτι που έτυχε απλώς να είναι,δεν δικαιολογείται ο όρος περηφάνια.Είναι σαν να λέμε "περήφανος που έχω δεξί χέρι" ή "περήφανος που είμαι λευκός".

 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Σύντροφε, όταν λέω ότι είμαι υπερήφανος που είμαι Έλληνας εννοώ ότι είμαι υπερήφανος που είμαι σύγχρονος Έλληνας και όχι απόγονος των Αρχαίων Ελλήνων... η σύγχρονη Ελλάδα ξέρεις έχει να παρουσιάσει θέματα για τα οποία μπορεί κανένας να είναι υπερήφανος γιαυτήν...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Και τα οποία δεν μπορεί να τα οικειοποιηθεί κανείς επειδή απλώς έτυχε να γεννηθεί στην ίδια χώρα με αυτούς που τα κατόρθωσαν.Ίσως να το δεχτώ υπό το πρίσμα της ιστορικής μνήμης.

Δεν χρειάζεται πάντα να διαφωνείς μαζί μου.Σκέψου μια φορά μήπως έχω απλώς κάπου δίκιο σε αυτό που γράφω.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Κουβέντα κάνουμε ρε σύντροφε δεν διαφωνώ... τουναντίων συμφωνώ... απλά πιστεύω ότι όλοι μας πρέπει να είμαστε υπερήφανοι σαν Έλληνες που οι παππούδες μας πολέμησαν στην Αλβανία τους Ιταλούς, επαναστάτησαν κατά των Τούρκων, κέρδισαν 2 νόμπελ κ.α... η μήπως διαφωνείς με αυτό?

Υ.Γ. Στο θέμα μας όμως δεν πήρες καμιά θέση...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Στο πρώτο τοποθετήθηκα ήδη και δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.

Στο κυρίως δεν τοποθετούμαι γιατί δεν βρίσκω λόγο να ασχολούμαι με την πτώση της πρωτεύουσας της Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας.

Όπως ανέφερα και σε άλλο νήμα,δεν νομίζω ότι οι Ιταλοί μοιρολογούν την πτώση της Ρώμης από τους Οστρογότθους,γιατί πολύ απλά δεν τους συνδέει κάτι με το γεγονός.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ μπορώ να δηλώσω πως όταν μιλάμε για καθαρότητες φυλών και λοιπούς ήρωες του ντίσνεϋ με πιάνει ανακάτεμα στο στομάχι; ή δε μετράει επειδή είμαι μετανάστης ;
 

dozas33

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
κορσικη
Ταξίδι-Όνειρο
ανατολικη μεσογειος
τί νά τά κάνεις τά νόμπελ καί τά βραβεία Λένιν (κι΄απ' αύτά 2 πηραμε ) όταν σάν λαός έχουμε πέσει σέ πολύ χαμηλά έπίπεδα βαρβαρότητας . Παραθέτω ένα μικρό άπόσπασμα άπό ένα βιβλίο
"...νά , λοιπόν , δίπλα στό κράτος καί τό παρακράτος . Αποτελείται καί τούτο άπό Ελληνοχριστιανούς .Μόνο πού αύτοί δέν μπόρεσαν πρός τό παρόν νά έκπορθήσουν τό κράτος καί γι' αυτό δημιούργησαν τό παρακράτος , τήν άναγκαία έν Ελλάδι προυπόθεση γιά τήν ύπαρξη κράτους . Στήν πραγματικότητα τό έλληνικό κράτος είναι δύο κράτη: Τό κράτος καί τό δορυφορικό του παρακράτος μέ τήν παραχριστιανική ίδεολογία του καί τήν έλληνικότατη παραοικονομία του . Τό παρακράτος έχει τίς παρατράπεζές του , τίς παραθρησκείες του , τήν παρααστυνομία του , τήν παραηθική του -καί τήν παράνοιά του . Στήν Ελλάδα τών κουμπάρων τό κράτος καί τό παρακράτος βρίσκονται σέ συνεχή όσμωση : Εύκολα ένας κρατικός γίνεται παρακρατικός κι άκόμα πιό εύκολα ένας παρακρατικός γίνεται κρατικός . Στόν έλληνικό όχετό τό ρεύμα τής βρωμιάς είναι άμφίδρομο . Κράτος καί παρακράτος προμηθεύουν άλληλα μέ κοπριά καί άλληλοσυντηρούνται είς τόν αίώνα τών αιώνων ...
 
Μηνύματα
91
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Άγιοι Τόποι
επειδή βλέπω μελλοντική νέα διάσπαση και αγχώνομαι,για το καλό του κινήματος μιλάω
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom