Γερμανία Ολλανδία Άμστερνταμ ή Βερολίνο?

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Θα είμαι βόρεια Γερμανία στα μέσα Αυγούστου και σκέφτομαι να επισκεφτώ είτε το Βερολίνο είτε το Άμστερνταμ για 3 βράδυα/4 ημέρες. Η απόσταση από το σημείο που θα βρίσκομαι είναι η ίδια, οπότε θα ήθελα τη γνώμη σας για το που αξίζει περισσότερο να πάω. Ποια από τις 2 πόλεις προτείνετε? Θα προλάβω μέσα στο χρονικό διάστημα που θα μείνω να δω αρκετά πράγματα?

Περιμένω τις προτάσεις σας :)
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.101
Likes
23.967
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Προτείνω Βερολίνο.
Σε 4 μέρες μπορείς να δεις πολλά αξιοθέατα.
 

Kate237

Member
Μηνύματα
103
Likes
220
Ταξίδι-Όνειρο
Ντου από παντού!
Αν και είναι υποκειμενικό το τι αξίζει σε κάθε προορισμό, κατά την άποψή μου το Άμστερνταμ θέλει λίγο πιο πολύ χρόνο, γιατί ωραίο θα ήταν να κάνεις και κάποιες διαδρομές χαλαρά με ποδήλατο ή με τρένο και να απολαύσεις τη φύση! Θα πρότεινα κι εγώ Βερολίνο, που νομίζω ότι μπορείς να δεις αυτά που θες άνετα, ειδικά αν έχεις σκεφτεί τι ακριβώς θέλεις από την πόλη.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μπορεί το Αμστερνταμ να είναι πιο γραφικό, αλλα το Βερολίνο σου κλέβει τη καρδιά !
Βερολίνο über alles , κοινώς Karl Max Alee και ξερό ψωμί
Τίπ : πρώτο βράδυ στην Oranienburger για παντως είδους απολαύσεις :)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights

chrisa_sal

Member
Μηνύματα
20
Likes
9
Παιδια καλημερα! Θελω βοηθεια και πολλες τεκμηριωμενες γνωμες! Ετοιμαζω ταξιδι(σιγουρα 5 μερες) με παρεα 5 ατομων ολοι φοιτητες. Το διλλημα ειναι Αμστερνταμ η Βερολινο?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.454
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Και οι δυο πόλεις είναι σούπερ, ιδίως για φοιτητές. Το αρνητικό με το Άμστερνταμ είναι ότι είναι πιο ακριβό ως προς τη διαμονή και ως προς τη μετάβαση (έχετε ψάξει τα εισιτήρια; ).
 
Last edited:

chrisa_sal

Member
Μηνύματα
20
Likes
9
Και οι δυο πόλεις είναι σούπερ, ιδίως για φοιτητές. Το αρνητικό με το Άμστερνταμ είναι ότι είναι πιο ακριβό ως προς τη διαμονή και ως προς τη μετάβαση (έχετε ψάξει τα εισιτήρια; ).
Υπάρχει ίδιο θέμα στο φόρουμ.
http://www.travelstories.gr/community/threads/Άμστερνταμ-ή-Βερολίνο.46410/
Εχουμε ψαξει ναι γιατι θα παμε απο Λονδινο οποτε ειναι πολυ φθηνα! Απλως ο ενδιασμος ειναι πως αμστερνταμ παιζει μονο τρελα,drugs,μπουρδελα κ στην ουσια δν εχει να δεις αλλα πραγματα αν και πολυ ομορφο γενικα. Καθως επισης πολλοι μου εχουν πει πως ειναι για 3μερες το πολυ.Ενω το βερολινο συνδιαζει και το χαμο αλλα εχει να δεις και πραγματα.
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Εχουμε ψαξει ναι γιατι θα παμε απο Λονδινο οποτε ειναι πολυ φθηνα! Απλως ο ενδιασμος ειναι πως αμστερνταμ παιζει μονο τρελα,drugs,μπουρδελα κ στην ουσια δν εχει να δεις αλλα πραγματα αν και πολυ ομορφο γενικα. Καθως επισης πολλοι μου εχουν πει πως ειναι για 3μερες το πολυ.Ενω το βερολινο συνδιαζει και το χαμο αλλα εχει να δεις και πραγματα.
Ποιός τα λέει αυτά???Έχει πολύ ενδιαφέροντα σημεία το θέμα είναι να ξεκαθαρίσεις σε εμάς τι ''πράγματα'' ζητάτε να δείτε εσείς σε αυτό το ταξίδι.
 

chrisa_sal

Member
Μηνύματα
20
Likes
9
Ποιός τα λέει αυτά???Έχει πολύ ενδιαφέροντα σημεία το θέμα είναι να ξεκαθαρίσεις σε εμάς τι ''πράγματα'' ζητάτε να δείτε εσείς σε αυτό το ταξίδι.
Κοιτα φοιτητες ειμαστε θελουμε να δουμε αξιοθεατα αλλα θελουμε να εχει και ζωη το βραδυ(προφανως φθηνη) και επειδη θελουμε να μεινουμε 5 μερες να εχουμε να κανουμε πραγματα.
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Κοιτα φοιτητες ειμαστε θελουμε να δουμε αξιοθεατα αλλα θελουμε να εχει και ζωη το βραδυ(προφανως φθηνη) και επειδη θελουμε να μεινουμε 5 μερες να εχουμε να κανουμε πραγματα.
Το Άμστερνταμ έχει όλα όσα ζητάτε-εννοώ αξιοθέατα,μουσεία,πάρκα και σίγουρα νυχτερινή ζωή.Επίσης η απόσταση από γειτονικά ενδιαφέροντα μέρη είναι πολύ μικρή άρα για τις μέρες που θα καθήσετε ενδείκνυται.Το αρνητικό είναι πως δεν είναι ιδιαίτερα φθηνή.Μία λύση οικονομική είναι τα χόστελ όσον αφορά τη διαμονή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom