Ολλανδία Άμστερνταμ, η μικρή-μεγάλη πόλη

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Καλα το πας Ευαγγελια.. :) Περιμενουμε τη συνεχεια..Και κανενα απροοπτο απο τα της βραδυνης!!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Καλα το πας Ευαγγελια.. :) Περιμενουμε τη συνεχεια..Και κανενα απροοπτο απο τα της βραδυνης!!
μπα εμεις ησυχα παιδια ειμαστε, δεν μας τυχαινουν απροοπτα:D:D
Παρε μια γευση απο την βραδυνη μας εξοδο, αν και στις φωτογραφιες δεν εχουμε τοσο καλο χερι οσο εσυ...
 

Attachments

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
μπα εμεις ησυχα παιδια ειμαστε, δεν μας τυχαινουν απροοπτα:D:D
Παρε μια γευση απο την βραδυνη μας εξοδο, αν και στις φωτογραφιες δεν εχουμε τοσο καλο χερι οσο εσυ...
Χμ..Περιμενω λοιπον!Οσο για το ησυχα παιδια ειμαι σιγουρος..Το φανερωνει κ το avatar !! (οχι η ταινια :clap::clap:)
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
μπα εμεις ησυχα παιδια ειμαστε, δεν μας τυχαινουν απροοπτα:D:D
Παρε μια γευση απο την βραδυνη μας εξοδο, αν και στις φωτογραφιες δεν εχουμε τοσο καλο χερι οσο εσυ...

Έτσι όπως τα λές ακριβώς είναι!!!Είμασταν ήσυχες πολύ και επειδή έχουμε και μια αγάπη στα ζώα κάτι παπάκια φωτογραφίζαμε μόνο!!!
Ανέβασε καμμιά φωτο για του λόγου το αληθές!!!:cool:
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
sapienza, σταματα να καλυπτεις την βαγγελια...βαλε την φωτο
με την ψιλοτακουνη γοβα, για να δουνε ολοι πως κυκλοφορουσε στο
χιονισμενο αμστερνταμ!!!(οχι τιποτα αλλο, αλλα να δικαιωσει και το αβαταρ της!!)!!;)
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
μπραβο βρες συνονοματη!
ειναι ωραιο να διαβαζω την ιστορια σκεπτομενη οτι μετα το πασχα θα ειμαι εκει!!!
με κανεις να αισθανομαι οτι εχω ηδη παει διακοπες!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
sapienza, σταματα να καλυπτεις την βαγγελια...βαλε την φωτο
με την ψιλοτακουνη γοβα, για να δουνε ολοι πως κυκλοφορουσε στο
χιονισμενο αμστερνταμ!!!(οχι τιποτα αλλο, αλλα να δικαιωσει και το αβαταρ της!!)!!;)

πέστα πέστα latina !!!
πηγαν στο άμστερνταμ και το παιζουν καλόγριες ????
δεν υπάρχει...... θα τα πουν και θα τα γραψουν όλα :haha::haha:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ειχε ηδη παει 20:00 οταν αποφασισαμε να γευθουμε ενα πιατο κινεζικης αμαρτιας απο την γνωστη αλυσιδα wok to walk μιας και ολα τα εστιατορια λογω της ημερας(ηταν του αγιου Βαλεντινου) ειχαν set menu και ηταν γεματα απο σοροπιασμενα ζευγαρακια (τς, τς, τς )
Wok To Walk
Με τα chopsticks ανα χειρας καταβροχθιζαμε τα noodles καθως προχωρουσαμε προς την Red Light District..

Βρισκεται ελαχιστα μετρα πισω απο την πλατεια Dam και το ξενοδοχειο Krasnapolsky στις οδους Οudezijds Voorburgwal και Οudezijds Achterburgwal και συνορευει με την εκπληκτικης ομορφιας εκκλησια Oude Kerk.

Δεν ξερω , ισως φανω καπως, αλλα το συγκεκριμενο μερος δεν μου αρεσε καθολου.
Ενα τεραστιο tourist trap , γεματο απο μαγαζια που εμπορευματοποιουν το sex (το τι γκατζετακια ειδαμε εκει , δεν φανταζεστε),την χρηση κανναβης .

Το ολο σκηνικο μου εκανε πολυ καταντια και ενω στην αρχη διασκεδαζαμε με αυτα που ανακαλυπταμε σε καθε μαγαζι , σιγα σιγα η επαναληψη αρχισε να μας κουραζει και να αδιαφορουμε εντελως.
Μετα απο λιγα λεπτα ο δρομος μας βγαζει παραλληλα με το καναλι στην οδο Οudezijds Voorburgwal οπου εκει γινεται η πρωτη "γνωριμια" μας με τα κοριτσια......

Το blacklight εδινε και επαιρνε, τα κοριτσια με full παραμορφωτικο makeup και μαγιουδακι λευκο για να τις ..βλεπουν καλυτερα οι υποψηφιοι πελατες (μεταξυ μας δεν ειδα και κανεναν να μπαινει μεσα στα μαγαζια οση ωρα περπατουσαμε εκει)
Ειχαμε ακουσει οτι δεν επιτρεπεται να βγαζεις φωτογραφιες τα κοριτσια, εως ουτου φτασαμε σε καποιο σημειο του καναλιου οπου ειχε μαζευτει πολυς κοσμος και φωτογραφιζε τα παπακια μεσα στο νερο!
Και να να στηνονται ολοι οι πιτσιρικαδες για φωτογραφια, να παιρνουν οι καμερες φωτια.......

Το μυστηριο αποκαλυφθηκε.. Πισω απο τα παπακια βρισκοταν "μια βιτρινα" με προθυμα κοριτσια σε αποκαλυπτικες ποζες!

Μετα απο αυτο το "επιμορφωτικο" θεαμα, την διαρκη εναλλαγη βιτρινων και coffee shops αποφασισαμε να αφησουμε το ακρως απογοητευτικο για τα γουστα μας μερος και να κατηφορισουμε προς τον Amstel.

" Eπ , αναφωνισε μια εκ της παρεας, " τι ετσι θα φυγουμε απο εδω?? Δεν θα δοκιμασουμε τιποτα?? "Δεν πρεπει να εχουμε μια αποψη και μεις??

Μετα απο σειρα "διαβουλευσεων" αποφασιστηκε ομοφωνα να επισκευθουμε ενα coffee shop!:oops:
"Ο θεος βοηθος ", λεω την ωρα που ανοιγουμε την πορτα της "κολασεως":haha:

Πως φαινοταν οτι δεν ξεραμε τι να κανουμε!!
Μετα απο συζητηση διαλεξαμε 3 ζεστες σοκολατες ροφηματα, μαζι με ενα ..... ελαφρυ!!!:cool:
Δεν ξερω πως εννοουν οι Ολλανδοι το ελαφρυ, αλλα αυτο που μας εδωθει ηταν ..... μπαζουκας!
Γμτ , εχω κοψει και το τσιγαρο και μαλλον θα μου επεσε βαρυ, σκεφτηκα....
Ομως η ωρα περνουσε και αρχισα να νιωθω χαλια!
Ρουφαμε τις σοκολατες μας , παραταμε το.... ελαφρυ στο τραπεζι και βουρ για το ξενοδοχειο!!!
Περιττο να σας πω οτι καθως κλειναμε την πορτα πισω μας ,καμια δεκαρια γελάκια ακουστηκαν........
Αμ που πας ρε Καραμητρο, ξανασκεφτηκα..

Εκει τελειωσε το παρε δωσε μου με την σκοτεινη πλευρα του Αμστερνταμ.
 

Attachments

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Ελπίζω τις επόμενες μέρες να ξαναπεράσατε από Oude Kerk και να μπήκατε και μέσα.Αν όχι,χάσατε έναν από τις πιο εντυπωσιακές γοτθικές εκκλησίες,με φοβερά βιτρό,ένα τεράστιο εκκλησιαστικό όργανο και την χρυσοποίκιλτη οροφή.Το μέγεθός της εκ των έσω είναι τρομακτικό.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ελπίζω τις επόμενες μέρες να ξαναπεράσατε από Oude Kerk και να μπήκατε και μέσα.Αν όχι,χάσατε έναν από τις πιο εντυπωσιακές γοτθικές εκκλησίες,με φοβερά βιτρό,ένα τεράστιο εκκλησιαστικό όργανο και την χρυσοποίκιλτη οροφή.Το μέγεθός της εκ των έσω είναι τρομακτικό.
Περιμενε βρε dmdoc!!! Εχει και συνεχεια η ιστορια!!!!
Το επομενο πρωι βρεθηκαμε παλι εκει, μονο και μονο για να μπουμε μεσα στην Oude Kerk!!!! Απιστευτης ομορφιας εκκλησια, με θαμπωσε!!
Τα υπολοιπα αυριο...
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Sorry για την βιασύνη,αλλά μου φάνηκε οτι απλά την προσπεράσατε.
Κ πάλι sorry
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.895
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom