Άνθρωποι

rania

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Δύσκολη ερώτηση
Οι Μεξικάνοι ,πολύ ευγενικοί !
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Από τους πιο ευγενικούς :Γερμανοί (ειδικά στην νότια Γερμανία/Μπάντεν Βύτεμπεργκ),Μαλτέζοι,Ομανοί.
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες για τους Τσέχους και ειδικά τα γκαρσόνια τους.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Οι αγαπημένοι μου είναι οι Σέρβοι!! Σχεδόν όλοι τους είναι ευγενικοί, εξυπηρετικοί, χαμογελαστοί, φιλόξενοι, έξω καρδιά! Είναι αλήθεια ότι μοιάζουν με μας σε πολλά πράγματα! Έχω φίλους εκεί και αυτό είναι διαπιστωμένο!!
Προς το παρόν δεν υπάρχει λαός που να τον "απεχθάνομαι"..Έχω συναντήσει αρκετούς και διαφορετικούς αλλά μέχρι τώρα όλα καλά!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ααααα...παιδιά, Ιρλανδοί, ασυζητητεί, άψογοι. Που να αρχίσω και που να τελειώνω, απορώ και με την υπομονή τους εκτός των άλλων. Ρωτούσαμε κάτι και συνεχίζαμε, συνεχίζαμε, λέμε, ε κάπου θα μας βρίσουν, θα μας βαρεθούν-πόση υπομονή να έχουν; Τίποτα! Μας απογοήτευσαν! Πάντα ευγενέστατοι, πρόθυμοι, με το χαμόγελο, τι να πώ...δε θα το ξεχάσω ποτέ αυτό!
 

paradise2you

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ταξίδι-Όνειρο
Aμαζονιος
Μακραν η Ταυλανδη οπου το χαμογελο και η ευγενικη διαθεση θεωρουνται τροπος ζωης
και σου χαριζονται απλοχερα και ανεπιτηδευτα..
Επισης και οι Τουρκοι πολυ καλοι αν και παντα εχεις στο πισω μερος του μυαλου σου
την κλασικη ανατολιτικη πονηρια και κολακεια..
Οι χειροτεροι? μακραν οι Κυπριοι που μας θεωρουν (εμας, οχι τους Εγγλεζους..) υπευθυνους
για ολα τα "κακα" που τους εχουν βρει.
Εχω ασχοληθει πολλα χρονια με τον τουρισμο κι εχω συγκεκριμενες και τεκμηριωμενες
αποψεις για ολες σχεδον τις φυλες της γης..
Ολοι ειναι "καλοι" και "κακοι" ταυτοχρονα, αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι σε πολυ
μεγαλο βαθμο η διαθεση και η συμπεριφορα του καθε ανθρωπου εξαρταται απο το πως
τον αντιμετωπιζεις εσυ, ολα τα αλλα επονται..
Και κατι τελευταιο για την περιφημη Ελληνικη φιλοξενια που καπως υποτιμουμε..

Εχω γινει μαρτυρας σε απομακρυσμενο χωριο της Κρητης οπου περναγαν οδοιποροι 4
μεσηλικες Γερμανοι εξω απο ενα σπιτι οπου απλα ειχε μαζευτει και ετρωγε ενα σοι.
Με το ζορι τους πηραν απο τον δρομο τους εβαλαν να κατσουν, να φανε και να πιουν
και φευγοντας τους εδωσαν και φρουτα για τον δρομο..
Οι Γερμανοι κοιταζοντουσαν μεταξυ τους απορημενοι και απλα επαναλαμβαναν
συνεχως danke..
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Από όσες χώρες έχω επισκεφθεί οι αγαπημένοι μου λαοί ήταν οι Σέρβοι και οι Φινλανδοί, οι πρώτοι επειδή μοιάζουν πολύ μαζί μας όπως προαναφέρθηκε και δείχνουν ιδιαίτερη αγάπη και φιλοξενία προς τους Έλληνες (γενικότερα δεν είναι τόσο φιλόξενοι με όλους) και οι δεύτεροι επειδή όλοι είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν στα Αγγλικά και να σου δείξουν το δρόμο ή ακόμα και χάρτη μέσω του εξελιγμένου (συνήθως) κινητού-gps τους! Μου έτυχε όχι μία, αλλά δύο φορές και μάλιστα χωρίς καν να ζητήσω τόσες λεπτομέρειες! Απλά δε διανοούνταν να με αφήσουν να χαθώ σε κάποιο στενό.

Οι λιγότερο εξυπηρετικοί ήταν οι Γάλλοι, για όσους δεν ήξεραν γαλλικά. Αν κάνεις έστω και μια προσπάθεια να μιλήσεις, τότε αλλάζουν όλα. Αλλά θεωρώ λίγο κουραστική αυτή τη διαδικασία, ενώ μάλιστα φαίνονται να καταλαβαίνουν απόλυτα τι τους λέει κανείς στα αγγλικά!
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
3 χώρες έχω επισκεφθεί όλες κι όλες (ιταλία, αγγλία,γαλλία), αλλά και στις 3 οι άνθρωποι με τους οποίους ήρθα σε επαφή μου άφησαν θετική εντύπωση. ευγενικοί, πρόθυμοι να βοηθήσουν, χαμογελαστοί.

αυτοί που μου έκαναν εντύπωση (σε σχέση με αυτά που είχα ακούσει πριν πάω) ήταν οι γάλλοι. είχα ακούσει ότι είναι σνομπ, ότι δε μιλάνε αγγλικά κτλ. αλλά ήταν ευγενικοί, όποτε ζήτησα βοήθεια μου απαντούσαν στα αγγλικά, ενώ και σε όλα τα μαγαζιά (είτε για ψώνια είτε για φαγητό/ποτό) ήξεραν αγγλικά και μπορούσα να συννενοηθώ πολύ εύκολα
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
οι δικοι μου πιο αγαπημενοι ειναι οι νορβηγοι , οι φιλανδοι , οι τουρκοι , οι σερβοι και οι αργεντίνοι!
λιγοτερο φιλοξενοι οι ουγγροι και οι ρωσσοι , αγενεια λογω φοβου για καρφωμα στις αρχες κατάλοιπο κομμουνιστικων εποχών.. :(
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
Ααααα...παιδιά, Ιρλανδοί, ασυζητητεί, άψογοι. Που να αρχίσω και που να τελειώνω, απορώ και με την υπομονή τους εκτός των άλλων. Ρωτούσαμε κάτι και συνεχίζαμε, συνεχίζαμε, λέμε, ε κάπου θα μας βρίσουν, θα μας βαρεθούν-πόση υπομονή να έχουν; Τίποτα! Μας απογοήτευσαν! Πάντα ευγενέστατοι, πρόθυμοι, με το χαμόγελο, τι να πώ...δε θα το ξεχάσω ποτέ αυτό!
χαιρομαι που ειχες αυτη την εμπειρια , εγω εζησα 2 χρονια στο δουβλινο , οι ιρλανδοι ηταν ιδιαιτερα φιλικοι μετά απο μερικά pints :( την αλλη μερα δεν σε θυμοντουσαν βεβαια.. :(
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
χαιρομαι που ειχες αυτη την εμπειρια , εγω εζησα 2 χρονια στο δουβλινο , οι ιρλανδοι ηταν ιδιαιτερα φιλικοι μετά απο μερικά pints :( την αλλη μερα δεν σε θυμοντουσαν βεβαια.. :(
Χαχαχα, ευτυχώς ώς ... ''τουρίστας'' δε μπόρεσα να δώ αν με θυμόντουσαν καθόλου, αλλά πραγματικά απ'όσες χώρες έχω ταξιδέψει με εντυπωσίασαν περισσότερο απ'όλους! Μετά και σε μεγάλη απόσταση πίσω, επόμενους βάζω τους Ιταλούς-αλλά και πάλι δε μπορώ να κάνω καμία σύγκριση. Ελπίζω να εκμεταλλεύτηκες τα 2 χρόνια και να γύρισες την Ιρλανδία ε; Τυχερή.............
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.032
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom