ΗΠΑ Άρνηση visas και τρόπος για...

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Πραγματι το θεμα ειναι σοβαρο, γι αυτο κι εγω ψαχνω τροπο και να κανω αυτο που θελω και να μην ειμαι παρανομη. Ο σκοπος μου ειναι 1000%100 ταξιδιωτικος, απλα θελω να μεινω 4 μηνες και με τοσα που διαβασα για αρνησεις visas φοβαμαι να διακινδυνευςω μια αιτηςη.
Κατι αλλο λοιπον που σκεφτηκα ειναι να κλειςω επιστροφη 2 μηνες μετα την αφιξη. Στον ενα μηνα παω καναδα, καθομαι 20 μερες και ξαναγυρναω αμερικη. Φανταζομαι δεν θα εχω προβλημα να ξαναμπω. Δεν χρησιμοποιω το εισιτηριο της επιστροφης και βγαζω καινουργιο το οποιο θα ειναι περιπου στους 2,5 μηνες μετα τη νεα αφιξη. Τι προβληματα μπορει να αντιμετωπισω;
Αν δεν θέλεις να είσαι παράνομη νομίζω ότι θα πρέπει να περιορίσεις το ταξίδι σου στους 3 μήνες..αν όμως πρέπει οπωσδήποτε να πας για 4 και πιστεύεις ότι έχεις ισχυρούς δεσμούς με Eλλάδα τότε εγώ προσωπικά προτείνω ίσως να πρέπει να ρισκάρεις για αίτηση βίζας (με ότι κακό η καλό φέρνει αυτό)..

Σε διαφορετική περίπτωση μπορείς να έρθεις όπως λες με εισιτήριο επιστροφής στους 2 μήνες..να πας Καναδά και 20 μέρες βόλτα και να προσπαθήσεις να γυρίσεις..σου λέω ότι 99% θα σε αφήσουν να μπεις αν σου περισσεύουν μέρες στην esta αλλα 99.9% δεν θα σου ανανεώσουν για άλλους 3 μήνες..επίσης θα ήταν καλο να έχεις ήδη το αεροπορικό με επιστροφή μέσα στις μέρες που σου απομένουν γιατί σε διαφορετική περίπτωση μπορεί να σου αρνηθούν την επιστροφή Aμερική και αυτό πέρα από την ταλαιπωρία της στιγμής μπορεί να επιφέρει και κάποιο πιο μεγάλο αποκλεισμό για κάποια χρονια..

Πραγματικά μονο εσύ ξέρεις ποσο σημαντικός είναι αυτός ο έξτρα μήνας και πόσο ρίσκο αξίζει..
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Επισης ποια ειναι η ερωτηση στην ΕΣΤΑ για βιζα; Δεν εχω βρει καποια ερωτηση που να αναφερεται για το αν ποτε μου εχουν απορριψει βιζα
Μπορεί να μην το θυμάσαι....κοίτα το ποστ #73.Εκτός αν τον τελευταίο χρόνο το αφαίρεσαν,αν και δεν νομίζω.
Ας πουν και οι άλλοι την γνώμη τους.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Αν δεν θέλεις να είσαι παράνομη νομίζω ότι θα πρέπει να περιορίσεις το ταξίδι σου στους 3 μήνες..αν όμως πρέπει οπωσδήποτε να πας για 4 και πιστεύεις ότι έχεις ισχυρούς δεσμούς με Eλλάδα τότε εγώ προσωπικά προτείνω ίσως να πρέπει να ρισκάρεις για αίτηση βίζας (με ότι κακό η καλό φέρνει αυτό)..

Σε διαφορετική περίπτωση μπορείς να έρθεις όπως λες με εισιτήριο επιστροφής στους 2 μήνες..να πας Καναδά και 20 μέρες βόλτα και να προσπαθήσεις να γυρίσεις..σου λέω ότι 99% θα σε αφήσουν να μπεις αν σου περισσεύουν μέρες στην esta αλλα 99.9% δεν θα σου ανανεώσουν για άλλους 3 μήνες..επίσης θα ήταν καλο να έχεις ήδη το αεροπορικό με επιστροφή μέσα στις μέρες που σου απομένουν γιατί σε διαφορετική περίπτωση μπορεί να σου αρνηθούν την επιστροφή Aμερική και αυτό πέρα από την ταλαιπωρία της στιγμής μπορεί να επιφέρει και κάποιο πιο μεγάλο αποκλεισμό για κάποια χρονια..

Πραγματικά μονο εσύ ξέρεις ποσο σημαντικός είναι αυτός ο έξτρα μήνας και πόσο ρίσκο αξίζει..
Σ ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Θα τα σκεφτω ολ αυτα και θα δω τι θα κανω. Να εισαι καλα......
 

LIK

Member
Μηνύματα
101
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Σ ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Θα τα σκεφτω ολ αυτα και θα δω τι θα κανω. Να εισαι καλα......
Οταν θα παραβιάσεις το όριο των 90 ημέρων της ESTA για μία η 100 ημέρες δεν θα σου πουν τίποτα οταν θα φύγεις ,απλώς το σήστημα αυτόματα θα σου απαγορεύσει για πάντα την είσοδο .
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Οταν θα παραβιάσεις το όριο των 90 ημέρων της ESTA για μία η 100 ημέρες δεν θα σου πουν τίποτα οταν θα φύγεις ,απλώς το σήστημα αυτόματα θα σου απαγορεύσει για πάντα την είσοδο .
Ναι, το ξερω, αν και νομιζω οτι δεν σου απαγορευουν την εισοδο για παντα, αλλα αναλογως το χρονο της υπερβασης.
 

Alex96ty

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Μπορεί να μην το θυμάσαι....κοίτα το ποστ #73.Εκτός αν τον τελευταίο χρόνο το αφαίρεσαν,αν και δεν νομίζω.
Ας πουν και οι άλλοι την γνώμη τους.
Καλημέρα.
Με τα πολλά πολλά, έκανα νέα ΕΣΤΑ στην οποία εγραψα ως απαντηση ότι μου αρνήθηκαν την Βιζα , και δεν μου την δίνουν. Τι κάνω τώρα; Πόσο καιρό πρεπει να περιμένω για να ξανα κανω ΕΣΤΑ; Εχω ελπίδες;
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.658
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Την απάντηση για esta την παίρνεις πολύ γρήγορα. Πριν 10 μέρες που έκανα σε συγγενή μου, απάντησαν θετικά 2 λεπτά μετά την πληρωμή.
 

Alex96ty

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Την απάντηση για esta την παίρνεις πολύ γρήγορα. Πριν 10 μέρες που έκανα σε συγγενή μου, απάντησαν θετικά 2 λεπτά μετά την πληρωμή.
Συγγνωμη, δεν διατυπωσα σωστα την προταση μου. Εννοω οτι παρολο που μου ενεκριναν την ΕΣΤΑ πριν παω στο προξενειο για τουριστικη. Αφοτου πηγα για τουριστικη Βιζα στο προξενειο και με απορριψαν, μου ειπαν να ξανα κανω την ΕΣΤΑ εχοντας αλλαξει μιαν απαντηση, στην οποια λεει αν μου εχει αρνηθει ποτε η εισοδος στις ΗΠΑ. Αλλαξα την απαντηση και δεν δεχτηκαν να γινει το ταξιδι παρολο που πριν παω για τουριστικη Βιζα (γιατι ηθελα πανω απο 3 μηνες ταξιδι) με δεχτηκαν κανονικα... τι κανω;
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.658
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Είναι αρνητική η απάντηση για την esta τη δεύτερη φορά μετά τις προσπάθειες για έκδοση visa;
 

Alex96ty

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Είναι αρνητική η απάντηση για την esta τη δεύτερη φορά μετά τις προσπάθειες για έκδοση visa;
Ναι, εκανε αρκετη ωρα για να μου απαντησει η ΕΣΤΑ, εγραφε, "Η εγκριση σας εκκρεμει" και μετα απο μια ωρα εγραφε: "Το ταξιδι σας δεν εγκρινεται".

Εγω ομως δεν ηξερα οτι αμα παω στην πρεσβεια να βγαλω βιζα για 4 μηνες θα χασω την ΕΣΤΑ μου. Η ιδια η πρεσβεια με συμβουλεψε για αν θελω πανω απο 3 μηνες να κλεισω ραντεβου για βιζα. Αν ηταν ετσι δεν θα το εκανα. Εχασα και την αλλη μου τουριστικη εξαιτιας αυτης της διαδικασιας, και εχω κλεισει εισιτηρια γιατι η ΕΣΤΑ μου ειχε εγκριθει...
 
Last edited by a moderator:

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.658
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Δυσκόλεψαν τα πράγματα μου φαίνεται :(.
Να κάνω μια ερώτηση; Γιατί θέλεις τόσο πολύ χρόνο να μείνεις στις ΗΠΑ;
Όλα πλέον στα πανεπιστήμια γίνονται μέσω internet, ακόμα και οι συνεντεύξεις.
Μάλλον δεν τους έπεισες στην πρεσβεία - όπως δεν πείθεις και εμένα.
ΥΣ Έχεις τόσα πολλά χρήματα που σκέφτεσαι στις σπουδές στις ΗΠΑ;
Γνωρίζεις πόσο κοστίζουν;
 

Alex96ty

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Δυσκόλεψαν τα πράγματα μου φαίνεται :(.
Να κάνω μια ερώτηση; Γιατί θέλεις τόσο πολύ χρόνο να μείνεις στις ΗΠΑ;
Όλα πλέον στα πανεπιστήμια γίνονται μέσω internet, ακόμα και οι συνεντεύξεις.
Μάλλον δεν τους έπεισες στην πρεσβεία - όπως δεν πείθεις και εμένα.
ΥΣ Έχεις τόσα πολλά χρήματα που σκέφτεσαι στις σπουδές στις ΗΠΑ;
Γνωρίζεις πόσο κοστίζουν;
Ναι, γνωριζω ολα τα διαδικαστικα των κολλεγιων, το κοστος κτλ. Ειμαι σε επικοινωνια. Εχω συγγενεις που θα με φιλοξενουσαν οσο θα περνουσα απο
οντισιον και αλλα διαδικαστικα. Επισης ηθελα να μπω στο προπαρασκευαστικο τμημα για να μαθω γλωσσα κτλ. Δεν
ειναι επιτρεπτο να παω ως τουριστρια για να ερθω σε επικοινωνια με τα κολλεγια; Αυτη την λογικη ειχα

Ηθελα παραπανω απο 4 μηνες , επειδη φιλος που σπουδαζει μουσικολογια πηγε με
την τουριστικη βιζα εξη μηνες και ισα που του εφτασαν για να κανει ολα τα διαδικαστικα
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.733
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom