Γενικά Συρία Άρωμα ανατολής

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Μαρόκο δεν έχω πάει, αλλά έχω ακούσει πολλά από φίλους.
Η Συρία είναι καταπληκτική χώρα και κυρίως οι Σύριοι!!! Ο πιο συμπαθητικός λαός που έχω συναντήσει.
Θεωρώ ότι η Συρία είναι λιγότερο επηρεασμένη από τον τουρισμό, αρκετά πιο αυθεντική κοινωνία.
Μπορείς να δεις και την ιστορία μου, μέση ανατολή ... έχω γραψει αρκετα και για τη Συρια
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Μαρόκο δεν έχω πάει. έχω επισκεφτεί από αραβικές χώρες αίγυπτο, τυνησία , λίβανο και συρία. Η Αίγυπτος και η τυνησία πολύ τουριστικά μέρη. όλο και κάποιος σε τραβολογάει για να σου πουλήσει κάτι. η βυρητός κοσμοπολίτικη, αλλά η τρίπολη, η σιδόνα και η τύρος καθαρά μουσουλμανικές πόλεις με τις παλιές αγορές τους μέσα στην παλιά πόλη και καθόλου τουρισμό. από λίβανο είναι εύκολο με λεωφορείο να περάσεις συρία. περίπου 4 ώρες η δαμασκός. στα σύνορα βγάζεις 24ωρη βίζα ή παραπάνω αν θέλεις. Συστήνω Λίβανο...σε συνδυασμό με συρία. οι μέρες σε βγάζουν άνετα. ένα 4ήμερο υπεραρκετό για λίβανο(πολύ μικρές οι αποστάσεις) και 1-2 μέρες δαμασκό.
 

Giotap17455

Member
Μηνύματα
95
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Και μένα η Φεζ μου άρεσε πολύ περισσότερο από το Μαρακές..
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
GTS νασαι σιγουρος οτι στη Συρια θα παρεις αρωμα ανατολης.
Αν τυχον πας φροντισε εκτος απο Δαμασκο,Αλεππο κλπ να μεινεις
και ενα βραδυ στην Παλμυρα να δεις τα αρχαια τη νυχτα που φωτιζονται.
Εγγυηση xenos.:D
Oι μετακινησεις γινονται με το κτελ.
Απο Αλεππο-Δαμασκο αν θυμαμαι καλα δωσαμε 4 ευρω (τσαμπα λεμε)με το λεωφορειο που ηταν αξιοπρεπεστατο.
Επισης μπορεις να κλεισεις εκδρομη και με βανακι,για Παλμυρα πχ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.445
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αραβική χώρα δεν είναι, αλλά αν σε ενδιαφέρει η ισλαμική αρχιτεκτονική (συν χίλια δυο άλλα πράγματα, μεταξύ των οποίων η άκρως ενδιαφέρουσα πολιτική κατάσταση, ειδικά αυτή την εποχή) καλή επιλογή θα ήταν και το Ιράν . Υπάρχουν σχετικές ιστορίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.431
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom