Έθιμα και παραδόσεις Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς στην Ιταλία

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Καλημέρα...

Σκέφτηκα οτι θα ήταν ωραίο να παραθέσουμε εδώ μερικά απο τα έθιμα και τις παραδόσεις της Πρωτοχρονιάς και των Χριστουγέννων που γνωρίζουμε και λαμβάνουν χώρα στην Ιταλία..

Ξεκινάω λοιπόν:


  • La festa di San Silvestro:Γιορτάζεται σ όλη την Ιταλία παραμονή Πρωτοχρονιάς, μ ένα παραδοσιακό δείπνο,μουσική,χορό,πυροτεχνήματα και άφθονο prosecco..

  • Πρωτοχρονιά στο τραπέζι: Όπως στην Ελλάδα έτσι και στην Ιταλία, η οικογένεια βρίσκεται ενωμένη γύρω απ το γιορτινό τραπέζι και ανταλάσσει δώρα..Το μενού περιλαμβάνει πιάτα όλων των ειδών, τα οποία παραλάσσονται απο περιοχή σε περιοχή..Κυριαρχούν οι φακές,διότι όπως αναφέρει η παράδοση, αντιπροσωπεύουν τα χρήματα που θα συσσωρεύονται κατά τη διάρκεια του έτους..Όσο περισσότερο τρώνε,τόσο περισσότερα θα έχουν!

  • La Befana:Η καλή μάγισσα που μοιράζει δώρα στα καλά παιδιά το βράδυ της παραμονής των Φώτων..Όπως ο μύθος θέλει, τη νύχτα που γεννήθηκε ο Χριστός, οι τρεις μάγοι επισκέφτηκαν τη Befana, όπου έφαγαν,ήπιαν και τέλος της πρότειναν να πάει μαζί τους να προσκυνήσει το Χριστό κι αυτή αρνήθηκε..Έπειτα το μετάνιωσε, κι απο τότε παραμονή των φώτων πετάει με τη σκούπα της και μοιράζει δώρα στα καλά παιδιά,πιστεύοντας οτι θα συναντήσει το Χριστό, ενώ στα κακά παιδάκια μοιράζει κάρβουνα..Οι γονείς, αγοράζουν ζαχαρωτα(βλ. Piazza Navona) που μοιάζουν με κάρβουνα και αφήνουν στις κάλτσες των άτακτων παιδιών..

  • Κόκκινα εσώρουχα: Την παραμονή της Πρωτοχρονιάς στην Ιταλία,συνιθίζεται να φορούν κόκκινα εσώρουχα για την αλλαγή του χρόνου,πιστεύοντας οτι φέρνουν καλοτυχία..Samion, δε ρωτάμε τι χρωματάκι θα φορέσεις αύριο το βράδυ...

  • Το φιλί κάτο απ το βίσκο: Με την αλλαγή του χρόνου, θεωρείται σημάδι καλού οιωνού...
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πρωτοχρονιά στο τραπέζι:
άψογο θέμα και επίκαιρο. μπράβο σαπι!
προσθέτω μόνο ότι μου έρχεται στο νου..
Πρωτοχρονιά σημαίνει φακές σωστά με cotecchino, ένα φρέσκο λουκάνικο..
Cotechino Modena - Wikipedia, the free encyclopedia
ταλαιπωρήθηκα φέτος να το βρω..(λόγω κρισης?)
το βρήκα εδώ: www.benitodelicatessen.gr -
σε καλή τιμή μάλιστα..(και λίγο stracchino για τα μετέπειτα..)
οι δε φακές προέρχονται από το Μιλάνο που στα μιλανεζικα παλιά είχαν το ίδιο ονομα με τα χρήματα γι αυτό καθιερώθηκαν για καλή τύχη και ευμάρεια να τρώγονται τετοια μέρα..
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
  • Lo Sciuscio
Πρόκειται για μια παράδοση που γεννήθηκε στη Νάπολη..Κάτι σα τα δικά μας κάλαντα..Ομάδες μουσικών, κυρίως ερασιτέχνες, βγαίνουν στους δρόμους το βράδυ της παραμονής της Πρωτοχρονιάς και γυρίζουν στα σπίτια και τους δρόμους,τραγουδόντας τραγούδια που θα φέρουν καλή τύχη..Σήμερα αυτές οι ομάδες αποτελούνται κυρίως απο παιδιά που περιμένουν να τους δώσουν ένα μικρό δώρο, χρήματα ή κάποιο γλυκό...


  • Μια παράδοση που τείνει να εξαφανιστεί είναι αυτή που κατά την αλλαγή του έτους πετούν παλιά πράγματα απο το παράθυρο, θέλοντας να πετάξουν κάθετί κακό και αναμένοντας τα καλύτερα απο το μέλλον!
Τα μεσάνυχτα στην Ιταλία ανταλλάσσουν ευχές με αφρώδη οίνο- ΑΥΣΤΗΡΑ ΙΤΑΛΙΚΟ!!!!!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Πρωτοχρονιά σημαίνει φακές σωστά με cotecchino, ένα φρέσκο λουκάνικο..
Cotechino Modena - Wikipedia, the free encyclopedia
Και η συνταγή:

Φακές με zampone
Υλικά (2 άτομα). 200 γραμμάρια φακές, το σέλινο ½, 2 κουταλιές της σούπας ελαιόλαδο, κόκκινο πιπέρι, 1 σκελίδα σκόρδο, 1 ντομάτα, γεμιστά Trotter χοίρου (prelessato λουκάνικο).

Βράζουμε τις φακές σε μια κατσαρόλα με αλατισμένο νερό, μια σκελίδα σκόρδο, το μισό το σέλινο. Στραγγίζουμε τις φακές μετά από 15 λεπτά, εν τω μεταξύ σε μια κατσαρόλα με λάδι, τηγανίζουμε το άλλο μισό σέλινο, σε μικρά κομματάκια και το σκόρδο. Προσθέστε σε φέτες το prelessato, στη συνέχεια την ντομάτα και πιπεριά. Ρίχνουμε τις φακές, το αλάτι και συνεχίζουμε το μαγείρεμα για 20 λεπτά.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πολύ ωραίο θέμα!! Ευχαριστούμε Sapienza!!:D

Αν και ψιλο-ανεπίκαιρο (λέω ψιλό γιατί σε 4 μήνες πάει και το 2012, αλλιώς θα ήταν εντελώς ανεπίκαιρο), να προσθέσω και εγώ το Panettone, για το οποίο υπάρχουν πολλές εκδοχές με επικρατέστερη αυτή που θα σας πω...Βρισκόμαστε λοιπόν στο Μιλάνο εν έτει 1476 και ο φούρναρης μας, ο Τόνι πρέπει να προσέχει τις focaccie που είναι στο φούρνο γιατί θα έπρεπε να τις προσφέρει στον Λουδοβίκο Ντι Μόρο...Έλα όμως που τον πήρε ο ύπνος και οι focaccie κάηκαν!! Τί να κάνει ο Τόνι, ευτυχώς είχε περισσέψει ζύμη και την πήρε, πρόσθεσε και αυγά, μέλι, σταφίδες και αποξηραμένα φρούτα , το έψησε και το πρόσφερε στον Λουδοβίκο Ντι Μορο σαν το "ψωμί του Τόνι", ιταλιστί "Pan di Toni" που με τα χρόνια έγινε Panettone!!!

Πέρσυ είχα φτιάξει μια πολύ ωραία συνταγή, αν ενδιαφέρεται κάποιος/α όταν γυρίσω σπίτι θα την ανεβάσω...
 

papastef

Member
Μηνύματα
37
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
ψήνεται...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατ. Αμερική, Β. Πόλος
Πέρσυ είχα φτιάξει μια πολύ ωραία συνταγή, αν ενδιαφέρεται κάποιος/α όταν γυρίσω σπίτι θα την ανεβάσω...
Φυσικά ενδιαφέρομαι. Πρέπει να κρατήσω και τη γραμμή μου χριστουγεννιάτικο!
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Φυσικά ενδιαφέρομαι. Πρέπει να κρατήσω και τη γραμμή μου χριστουγεννιάτικο!

Χαχαχα οκ!! Το απογευματάκι που θα πάω σπίτι θα ψάξω να τη βρώ και θα την ανεβάσω..!! ;)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
το Panettone, για το οποίο υπάρχουν πολλές εκδοχές με επικρατέστερη αυτή που θα σας πω...Βρισκόμαστε λοιπόν στο Μιλάνο εν έτει 1476 και ο φούρναρης μας, ο Τόνι πρέπει να προσέχει τις focaccie που είναι στο φούρνο γιατί θα έπρεπε να τις προσφέρει στον Λουδοβίκο Ντι Μόρο...Έλα όμως που τον πήρε ο ύπνος και οι focaccie κάηκαν!! Τί να κάνει ο Τόνι, ευτυχώς είχε περισσέψει ζύμη και την πήρε, πρόσθεσε και αυγά, μέλι, σταφίδες και αποξηραμένα φρούτα , το έψησε και το πρόσφερε στον Λουδοβίκο Ντι Μορο σαν το "ψωμί του Τόνι", ιταλιστί "Pan di Toni" που με τα χρόνια έγινε Panettone!!!
ενδιαφέρον ο μύθος με τις focacce..
επικρατέστερη ή όχι, διασκεδαστική εκδοχή. πάντως αυτή μου φαίνεται πιο κοντά στην πραγματικότητα, (αν και ο μύθος γοητεύει πάντοτε..):
the word derives from the Milanese, "pan del ton," meaning "bread of luxury..
Panettone - Wikipedia, the free encyclopedia
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
ενδιαφέρον ο μύθος με τις focacce..
επικρατέστερη ή όχι, διασκεδαστική εκδοχή. πάντως αυτή μου φαίνεται πιο κοντά στην πραγματικότητα, (αν και ο μύθος γοητεύει πάντοτε..):
the word derives from the Milanese, "pan del ton," meaning "bread of luxury..
Panettone - Wikipedia, the free encyclopedia

Σωστά!! Doppia "cc"!! Που πάω Χριστέ μου έτσι??!! Σ'ευχαριστώ πολύ Samion!! :D
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
ενδιαφέρον ο μύθος με τις focacce..
επικρατέστερη ή όχι, διασκεδαστική εκδοχή. πάντως αυτή μου φαίνεται πιο κοντά στην πραγματικότητα, (αν και ο μύθος γοητεύει πάντοτε..):
the word derives from the Milanese, "pan del ton," meaning "bread of luxury..
Panettone - Wikipedia, the free encyclopedia

Σχετικά τώρα με το μύθο στο φροντιστήριο μου είχαν δώσει μια εκτύπωση που ανέφερε αυτό το μύθο αλλά ρίξε και μια ματιά στην ιταλική Wikipedia, απ'οτι κατάλαβα ιταλικά γνωρίζεις καλά...

Panettone - Wikipedia
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ρίξε και μια ματιά στην ιταλική Wikipedia,
όπου εξακολουθει να μου φαινεται η "λογική" εκδοχή πιο κοντα στην αλήθεια..χωρίς να σημαινει αυτό ότι δεν με γοητεύουν οι μύθοι..

Nel XV secolo, come ordinato dagli antichi statuti delle corporazioni, ai fornai che nelle botteghe di Milano impastavano il pane dei poveri (pane di miglio, detto pan de mej) era vietato produrre il pane dei ricchi e dei nobili (pane bianco, detto micca). Con un'unica eccezione: il giorno di Natale, quando aristocratici e plebei potevano consumare lo stesso pane, regalato dai fornai ai loro clienti. Era il pan de ton, ovvero il pane di lusso...
 
Last edited by a moderator:

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
όπου εξακολουθει να μου φαινεται η "λογική" εκδοχή πιο κοντα στην αλήθεια..χωρίς να σημαινει αυτό ότι δεν με γοητεύουν οι μύθοι..

Nel XV secolo, come ordinato dagli antichi statuti delle corporazioni, ai fornai che nelle botteghe di Milano impastavano il pane dei poveri (pane di miglio, detto pan de mej) era vietato produrre il pane dei ricchi e dei nobili (pane bianco, detto micca). Con un'unica eccezione: il giorno di Natale, quando aristocratici e plebei potevano consumare lo stesso pane, regalato dai fornai ai loro clienti. Era il pan de ton, ovvero il pane di lusso...

Δικαίωμα!! Μπορώ να εξακολουθώ να πιστεύω στο μύθο με τον Τόνι?? Τον έχω συμπαθήσει πολύ για κάποιο λόγο... Πολύ πεζή ρε αδελφάκι μου αυτή η λογική εξήγηση...:bleh:
Πάντως χαίρομαι πολύ Samion, με μια κουβέντα μαζί σου μόνο κερδισμένος μπορεί να βγει κάποιος!!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.402
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom