Έκανε το γύρο του κόσμου και σκοτώθηκε στη Βαρυμπόμπη

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Το παρακάτω από mail που έλαβα σήμερα. Για περισσότερες πληροφορίες και στο
http://www.zougla.gr/news.php?id=7549

"Σχεδόν είκοσι μέρες μετά τον τραγικό θάνατο 70χρονου Βρετανού ποδηλάτη στην εθνική οδό Αθηνών - Λαμίας, στο ύψος της Βαρυμπόμπης, από τροχαίο που προκάλεσε ασυνείδητος οδηγός, η βρετανική εφημερίδα Daily Mail αποκαλύπτει ότι επρόκειτο για ένα σύγχρονο «Μάρκο Πόλο».
Ο Ίαν Χίμπελ, όπως ήταν το όνομά του, 40 ολόκληρα χρόνια γύριζε όλο τον κόσμο, με μοναδικό του «σύντροφο» το ποδήλατό του. Στη διάρκεια της ατελείωτης περιπλάνησής του στον κόσμο από την Ανταρκτική μέχρι τον Αμαζόνιο και από την Αλάσκα έως την Ινδονησία, πυροβολήθηκε από ληστές, κινδύνεψε να τον φάνε ζωντανό τροπικά μυρμήγκια, έπεσε σε βάλτους, κυνηγήθηκε από ελέφαντες και μία φορά του επιτέθηκε ένα πεινασμένο λιοντάρι.

Ωστόσο, κατάφερε να παραμείνει ζωντανός. Μέχρι που ήρθε στην Ελλάδα και έπεσε θύμα ενός ασυνείδητου οδηγού, που, σύμφωνα με αυτόπτες μάρτυρες, έκανε κόντρες με ένα άλλο αυτοκίνητο. Ο 70χρονος διέσχιζε με το ποδήλατό του την εθνική οδό Αθηνών – Λαμίας, όταν ένα αυτοκίνητο τον χτύπησε θανάσιμα και τον παράτησε. Ο κοσμογυρισμένος άντρας, άφησε την τελευταία του πνοή λίγη ώρα μετά την μεταφορά του στο νοσοκομείο, ενώ ο 32χρονος δράστης συνελήφθη την επόμενη μέρα στην Κηφισιά."
 
Last edited by a moderator:

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Aυτό και αν είναι είδηση...
Ο άνθρωπος γλίτωσε απο όλου του κόσμου τους κινδύνους για να έρθει στην Ελλάδα και να αφήσει την τελευταία του πνοή στην άσφαλτο...
Τί να πεί κανείς???
Κάτι τέτοιοι ανεύθυνοι και ανεγκέφαλοι άνθρωποι ξεφτιλίζουν την Ελληνική παιδεία που κάποτε ήταν πρότυπο πολιτισμού και τείνει να καταντήσει παράδειγμα προς αποφυγή.
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Τον παρατησε κι απο πανω... Ωραια!
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Δυστυχώς έφυγε από τη ζωή, αυτό είναι το αποτέλεσμα. Και μάλιστα με αυτόν τον άδικο τρόπο.

Δυστυχώς είμαστε τραγικοί σαν Ελλάδα στους δρόμους. Εύχομαι να διορθωθεί κάποια στιγμή η κατάσταση αυτή.

Καλό ταξίδι στον άτυχο Βρετανό που θα έχει (αν μπορεί να το πει κάποιος έτσι αυτό) υπέροχες αναμνήσεις από όλο τον κόσμο εκεί που βρίσκεται τώρα. Εκτός βέβαιας της χώρας μας.... :mad:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Τι να πει κανεις...
Ναι δυστυχώς με αφορμη αυτη την είδηση μπορεις να πεις τοσα πολλά και τραγικά - δυστυχώς για μας.
Για τον τροπο που οδηγουμε, την παιδεια μας, τη νοοτροπια μας, την ανθρωπιά μας.
Οσο για τον ατυχο Βρεττανό.. Τη λύπη μας .
Οπως και για τον ατυχο νεαρό Αυστραλό πριν λιγο καιρό.
Και την οργή μας.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.789
Likes
18.264
Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ κανέναν και πόσο μάλλον "τη πατρίδα" μου, ό,τι συνέβη ήταν ένα τραγικό ατύχημα, μη το ξεχνάμε αυτό. Δε νομίζω να ήθελε ο τραγικός οδηγός να αφαιρέσει μία ανθρώπινη ζωή, αλλά η ηλιθιότητα με την οποία αντιμετωπίζουμε εν γένει στην Ελλάδα το θέμα οδήγηση, φέρνει τραγικά αποτελέσματα.

Δεν υπάρχει σύγκριση με το θέμα της Μυκόνου και του Αυστραλού νέου: εκεί είχαμε για άλλη μία φορά τη δράση των κυκλωμάτων μπράβων του νησιού, άλλη μία ιστορία ξυλοδαρμού από τις δεκάδες που συμβαίνουν εν κρυπτώ, με το τραγικό αυτή τη φορά αποτέλεσμα. Αρκετοί γνωρίζουν για τη δράση μπράβων, ταξιτζήδων και ντόπιων παραγόντων εις βάρος ανυποψίαστων τουριστών που αρνούνται π.χ. να πληρώσουν μία περιουσία τον ταρίφα για μία διαδρομή της πλάκας..

Αλλά η μόνη τιμωρία τους θα είναι να μειωθεί 70-80% ο εισαγόμενος τουρισμός (αμήν και πότε)....ο ελλαδικός θα συνεχίζει να ζει τον μύθο του, μήπως και τον πάρει η κάμερα του Σταρ στο Πάρανταϊς (τώρα βέβαια τι λέω που έχω πάει 3 φορές εκεί στο παρελθόν!)
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ κανέναν και πόσο μάλλον "τη πατρίδα" μου, ό,τι συνέβη ήταν ένα τραγικό ατύχημα, μη το ξεχνάμε αυτό. Δε νομίζω να ήθελε ο τραγικός οδηγός να αφαιρέσει μία ανθρώπινη ζωή, αλλά η ηλιθιότητα με την οποία αντιμετωπίζουμε εν γένει στην Ελλάδα το θέμα οδήγηση, φέρνει τραγικά αποτελέσματα.
ακριβως αυτο ηθελα να πω!
 

rania

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Δύσκολη ερώτηση
αν δεν είναι αυτό τραγική ειρωνία τότε τι είναι ?
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Μα και αυτός ρε παιδί μου...
Δεν του έφτασε που κατάφερε και γλύτωσε από ληστές, μυρμήγκια, λιοντάρια και ελέφαντες, ήθελε να οδηγήσει με ποδήλατο στην εθνική οδό.
Τι μανία πια και αυτή με τα extreme sports ρε παιδί μου...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Ευτυχως που ο κοσμογυρισμενος ποδηλατης ξεκινησε απο ολες τις υπολοιπες χωρες του κοσμου και αφησε για το τελος την Ελλαδα.
Ειχε ενστικτο.
Δεν ηξερες...?Δεν ρωταγες....?
Που πας ρε μιστερ με ποδηλατο στο Ελλαντα....καποτε θα σε πετυχεναμε.
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Ευτυχως που ο κοσμογυρισμενος ποδηλατης ξεκινησε απο ολες τις υπολοιπες χωρες του κοσμου και αφησε για το τελος την Ελλαδα.
Είναι πραγματικά τραγικό...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom