Έκδοση διαβατηρίου σε ελληνική προξενική αρχή

s-travelholic

Member
Μηνύματα
55
Likes
346
Καλησπέρα στην παρέα
Το διαβατηριο μου θέλει πάνω από δύο χρόνια για να λήξει, αλλά έχουν μείνει μόνο 6 κενές σελίδες που δεν θα μου φτάσουν για το επόμενο μεγάλο ταξίδι μου στο οποίο θα χρειαστώ τουλάχιστον 3 κενές σελίδες για βίζες, οπότε κοιτάω ποια είναι η καλύτερη επιλογή
1) Να το ανανεώσω, κοστίζει λιγότερο (58ευρώ) απλά με χαλάει αυτό που διάβασα σε προηγούμενο ποστ ότι σου δίνουν το υπολειπόμενο διάστημα. Επίσης το να βγάλω φωτογραφίες είναι θέμα εδώ που ζω, πρέπει να ταξιδέψω 3+3 ώρες για να βγάλω.
2) Να δηλώσω απώλεια και να βγάλω δεκαετές (ξέρει κανείς αν τα νέα δεκαετή έχουν περισσότερες σελίδες?)
2) Να ξεκινήσω το ταξίδι και να ζητησω ανανέωση σε προξενική αρχή του εξωτερικού
Εχει κάποιος χρειαστεί να κάνει έκδοση στο εξωτερικό, χωρις να έχει χάσει το διαβατήριο και χωρίς να είναι κάτοικος;
Συγκεκριμένα σκέφτομαι να το δοκιμάσω στο Αμπου Ντάμπι ή στην Αντις Αμπέμπα
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.787
Εχει κάποιος χρειαστεί να κάνει έκδοση στο εξωτερικό, χωρις να έχει χάσει το διαβατήριο και χωρίς να είναι κάτοικος;
1)Να έχεις υπ' όψιν σου ότι κάνει 4-6 εβδομάδες για να το έχεις στα χέρια σου. Από εκεί ξεκινάς πρώτα.
2)Δεν βγάζουν όλες οι προξενικές αρχές διαβατήριο. Π.χ. Εδώ στην Βαρκελώνη τσουκ. Μόνο Μαδρίτη.
Γραφεία Διαβατηρίων στο Εξωτερικό - Διεύθυνση Διαβατηρίων και Εγγράφων Ασφαλείας
3) Αν δηλώσεις απώλεια , πρέπει να περάσουν τρεις μήνες για να σου εκδόσουν άλλο.
https://www.gov.gr/sdg/travel-withi...ort-identity-card-outside-territory-of-greece
Η περίπτωση σου είναι το άρθρο 3
Διαβατήρια. Χορήγηση, χρονική ισχύς, αντικατάσταση, απώλεια, ακύρωση
 

s-travelholic

Member
Μηνύματα
55
Likes
346
1)Να έχεις υπ' όψιν σου ότι κάνει 4-6 εβδομάδες για να το έχεις στα χέρια σου. Από εκεί ξεκινάς πρώτα.
2)Δεν βγάζουν όλες οι προξενικές αρχές διαβατήριο. Π.χ. Εδώ στην Βαρκελώνη τσουκ. Μόνο Μαδρίτη.
Γραφεία Διαβατηρίων στο Εξωτερικό - Διεύθυνση Διαβατηρίων και Εγγράφων Ασφαλείας
3) Αν δηλώσεις απώλεια , πρέπει να περάσουν τρεις μήνες για να σου εκδόσουν άλλο.
https://www.gov.gr/sdg/travel-withi...ort-identity-card-outside-territory-of-greece
Η περίπτωση σου είναι το άρθρο 3
Διαβατήρια. Χορήγηση, χρονική ισχύς, αντικατάσταση, απώλεια, ακύρωση
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση .
-Οι προξενικές αρχές που ανέφερα, είναι στην λίστα αυτών που εκδίδουν. Δηλαδή αν βρεθείς εκεί σε ταξίδι και χρειαστείς διαβατήριο θα σου πουν μείνε στην χώρα 4-6 εβδομάδες; Δεν υπάρχει κάποια διαδικασία εξπρές για μη κατοίκους;
-Με αυτό που λες για 3 μήνες την απώλεια την ξεχνάω ως λύση
-Μήπως το link είναι λανθασμένο; το άρθρο 3 είναι για τις εξαιρέσεις στην απαγόρευση έκδοσης διαβατηρίου ,εγώ δεν έχω καμία απαγόρευση
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
-Μήπως το link είναι λανθασμένο; το άρθρο 3 είναι για τις εξαιρέσεις στην απαγόρευση έκδοσης διαβατηρίου ,εγώ δεν έχω καμία απαγόρευση

Διαβατήρια. Χορήγηση, χρονική ισχύς, αντικατάσταση, απώλεια, ακύρωση

Άρθρο 3
Αντικατάσταση διαβατηρίων


1. Αντικατάσταση του ισχύοντος διαβατηρίου γίνεται από την υπηρεσία που το εξέδωσε, μετά από αίτηση του ενδιαφερομένου, όταν συντρέχει μία από τις ακόλουθες περιπτώσεις:

α. Έχουν συμπληρωθεί όλες οι σελίδες του, ώστε η περαιτέρω χρησιμοποίησή του να είναι ανέφικτη.

β. Επήλθαν μεταβολές στοιχείων της προσωπικής κατάστασης του κατόχου που αναγράφονται στο διαβατήριο.

γ. Υπάρχουν αλλοιώσεις στη φωτογραφία ή στις εσωτερικές εγγραφές ή επήλθε φθορά του διαβατηρίου.

δ. Περιλαμβάνονται στις σελίδες του διαβατηρίου ενδείξεις κράτους, οι οποίες καθιστούν αδύνατη τη μετάβαση του κατόχου σε συγκεκριμένο κράτος.

ε. Επήλθαν μεταβολές στην εξωτερική εμφάνιση του κατόχου με αποτέλεσμα να μην είναι δυνατή η ταυτοποίησή του με το πρόσωπο που απεικονίζεται στη φωτογραφία του κατεχόμενου διαβατηρίου.

2. Το νέο διαβατήριο, το οποίο χορηγείται σε αντικατάσταση του παλαιού, ισχύει για όσο χρόνο απομένει μέχρι τη λήξη του.

3. Η αρμόδια για την παράδοση του νέου διαβατηρίου υπηρεσία προβαίνει στην ακύρωση του διαβατηρίου που αντικαθίσταται και επιστρέφει αυτό στον κάτοχο. Η ακύρωση του διαβατηρίου γίνεται με απλή διάτρηση του εμπρόσθιου εξωφύλλου και των εσώφυλλων, στην άνω και κάτω γωνία της δεξιάς πλευράς αυτού, με παράλληλη επίθεση σφραγίδας με την ένδειξη «ΑΚΥΡΟΝ – CANCELLED», σε σημεία που δεν θα θίγονται οι φερόμενες σ’ αυτό θεωρήσεις. Η ακύρωση του οπισθίου εξωφύλλου γίνεται με πολλαπλές διατρήσεις σε ολόκληρη την επιφάνεια αυτού κατά τρόπο ώστε να καταστρέφεται το ανεπαφικό πλινθίο
 

s-travelholic

Member
Μηνύματα
55
Likes
346
Διαβατήρια. Χορήγηση, χρονική ισχύς, αντικατάσταση, απώλεια, ακύρωση

Άρθρο 3
Αντικατάσταση διαβατηρίων


1. Αντικατάσταση του ισχύοντος διαβατηρίου γίνεται από την υπηρεσία που το εξέδωσε, μετά από αίτηση του ενδιαφερομένου, όταν συντρέχει μία από τις ακόλουθες περιπτώσεις:

α. Έχουν συμπληρωθεί όλες οι σελίδες του, ώστε η περαιτέρω χρησιμοποίησή του να είναι ανέφικτη.

β. Επήλθαν μεταβολές στοιχείων της προσωπικής κατάστασης του κατόχου που αναγράφονται στο διαβατήριο.

γ. Υπάρχουν αλλοιώσεις στη φωτογραφία ή στις εσωτερικές εγγραφές ή επήλθε φθορά του διαβατηρίου.

δ. Περιλαμβάνονται στις σελίδες του διαβατηρίου ενδείξεις κράτους, οι οποίες καθιστούν αδύνατη τη μετάβαση του κατόχου σε συγκεκριμένο κράτος.

ε. Επήλθαν μεταβολές στην εξωτερική εμφάνιση του κατόχου με αποτέλεσμα να μην είναι δυνατή η ταυτοποίησή του με το πρόσωπο που απεικονίζεται στη φωτογραφία του κατεχόμενου διαβατηρίου.

2. Το νέο διαβατήριο, το οποίο χορηγείται σε αντικατάσταση του παλαιού, ισχύει για όσο χρόνο απομένει μέχρι τη λήξη του.

3. Η αρμόδια για την παράδοση του νέου διαβατηρίου υπηρεσία προβαίνει στην ακύρωση του διαβατηρίου που αντικαθίσταται και επιστρέφει αυτό στον κάτοχο. Η ακύρωση του διαβατηρίου γίνεται με απλή διάτρηση του εμπρόσθιου εξωφύλλου και των εσώφυλλων, στην άνω και κάτω γωνία της δεξιάς πλευράς αυτού, με παράλληλη επίθεση σφραγίδας με την ένδειξη «ΑΚΥΡΟΝ – CANCELLED», σε σημεία που δεν θα θίγονται οι φερόμενες σ’ αυτό θεωρήσεις. Η ακύρωση του οπισθίου εξωφύλλου γίνεται με πολλαπλές διατρήσεις σε ολόκληρη την επιφάνεια αυτού κατά τρόπο ώστε να καταστρέφεται το ανεπαφικό πλινθίο
Ναι αυτό είχα διαβάσει και με χάλασε ότι σου δίνουν το υπολειπομενο διάστημα.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Ναι αυτό είχα διαβάσει και με χάλασε ότι σου δίνουν το υπολειπομενο διάστημα.
Κάνε εδώ το διαβατήριο για να αποφύγεις ταλαιπώρια και εκπλήξεις. Πες ότι ήπιες δυο ποτά παραπάνω.
Προφανώς οι προξενικές αρχές δεν εχου δυνατότητα έκδοσης και στέλνουν τα πάντα Ελλάδα και ξανά πίσω. Δεν είμαι σίγουρος γι αυτό.
 

s-travelholic

Member
Μηνύματα
55
Likes
346
Κάνε εδώ το διαβατήριο για να αποφύγεις ταλαιπώρια και εκπλήξεις. Πες ότι ήπιες δυο ποτά παραπάνω.
Προφανώς οι προξενικές αρές δεν εχου δυνατότητα έκδοσης και στέλνουν τα πάντα Ελλάδα και ξανά πίσω. Δεν είμαι σίγουρος γι αυτό.
Έχεις δίκιο, αλλά δεν το κάνω για τα λεφτά, είμαι ψυχαναστική ,θέλω να το γεμίσω πρώτα 🤣🤣
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.388
Likes
14.308
Έχεις δίκιο, αλλά δεν το κάνω για τα λεφτά, είμαι ψυχαναστική ,θέλω να το γεμίσω πρώτα 🤣🤣
Συγνώμη αλλά τι διαφορά έχει αφού θα το πάρεις πίσω και θα έχεις όλες τις σφραγίδες κτλ.;Σε χαλάνε οι λίγες κενές σελίδες;Εντάξει περί ορέξεως.... :)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.787
Προφανώς οι προξενικές αρχές δεν εχου δυνατότητα έκδοσης και στέλνουν τα πάντα Ελλάδα και ξανά πίσω. Δεν είμαι σίγουρος γι αυτό.
Σωστά. Καμία προξενική αρχή δεν έχει την δυνατότητα έκδοσης διαβατηρίων.
Η καθυστέρηση γίνεται γιατί τα δικαιολογητικά πρέπει να πάνε Ελλάδα με τον διπλωματικό σάκο.Και Μ αυτόν να επιστρέψουν τα διαβατήρια. Στην Μαδρίτη που γνωρίζω κάνει 4-6 εβδομάδες.
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Οι προξενικές αρχές εκδίδουν μόνο Emergency Travel Document ή laissez-passer σε περιπτώσεις απώλειας ή κλοπής διαβατηρίου τα οποία ισχύουν μόνο για μία φορά, για την επιστροφή στη χώρα καταγωγής. Για τα κανονικά διαβατήρια, απλώς κάνεις την αίτηση εκεί και στέλνουν όλα τα δικαιολογητικά στην Ελλάδα για την έκδοση. Γι'αυτό καθυστερούν παραπάνω.
 

s-travelholic

Member
Μηνύματα
55
Likes
346
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Όντως, το να βγάλεις διαβατήριο σε προξενική αρχή απλά για να συνεχίσεις το ταξίδι σου είναι αδύνατο αν έχεις περιορισμένο χρόνο στην χώρα, το να δηλώσεις απώλεια είναι απαγορευτικό αφού έχεις τρεις μήνες χρόνο αναμονής, οπότε η λύση είναι αντικατάσταση!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.659
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom