ΗΠΑ Έλεγχος διαβατηρίων Αμερική

Μηνύματα
24
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ - ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Κάθε φορά που θέλω να ταξιδέψω πάντοτε συμβουλεύομαι το travelstories πραγματικό θησαυρό , ευχαριστώ όλους εσάς εκ τον προτέρων για την πολύτιμη βοήθεια σας.

Εγώ και η γυναίκα μου θέλουμε να ταξιδέψουμε αρχικά στο Las Vegas, στην συνέχεια Los Angeles και Τέλος Νέα Υόρκη.

κοιτάζοντας τις πτήσεις απο τισ αεροπορικές εταιρίες παρατηρώ το εξής
Αθήνα - Νέα Υόρκη φτάνει στις 18:20 πχ και μετα μας δινει πτήση εσωτερικου για las vegas ακριβώς μετά απο μιάμιση ωρα δηλαδή 19:50

Ερώτηση 1)
γνωρίζω ότι οι ουρές για τον ελεγχο διαβατηρίων-τελωνειακό ελεγχο ειναι ατελείωτες, πως γινετε η αεροπορική να μου δινει με το που φτάνω πτηση για las vegas ενω εχω να περασω ελέγχο διαβατηρίων αμφιβόλου διάρκειας λογω κόσμου και επίσης να διανυσω ενα τεραστιο αεροδρόμιο όπως το JFK για να φτασω στο gate ώστε να ειμαι εκεί on-time ?


Ερώτηση 2)
εγώ εχω βγάλει visa με το παλιο συτημα , συνευντευξη στην πρεσβεια κτλ κτλ. χρειαζεται να κάνω και γώ αίτηση για ESTA ? όπως η γυναίκα μου, η εγώ λόγω ότι έχω visa που λήγει to 2017 γλυτώνω την διαδικασία.



Ερωτηση 3)
Κόστος αίτησης esta για την γυναίκα μου?


Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας, περιμένω νέα σας!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.432
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Με ποια εταιρία ταξιδεύεις; Είχα κάνει το ίδιο πρόγραμμα και ο χρόνος φτάνει, αρκεί να είσαι στην τσίτα !
Εσύ ταξιδεύεις με το διαβατήριο σου κανονικά ενώ απ'όσο ξέρω δεν υπάρχει κόστος για την αίτηση της γυναίκας σου.
Ας με διορθώσουν οι ειδήμονες αν κάνω λάθος.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.001
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κάθε φορά που θέλω να ταξιδέψω πάντοτε συμβουλεύομαι το travelstories πραγματικό θησαυρό , ευχαριστώ όλους εσάς εκ τον προτέρων για την πολύτιμη βοήθεια σας.

Εγώ και η γυναίκα μου θέλουμε να ταξιδέψουμε αρχικά στο Las Vegas, στην συνέχεια Los Angeles και Τέλος Νέα Υόρκη.

κοιτάζοντας τις πτήσεις απο τισ αεροπορικές εταιρίες παρατηρώ το εξής
Αθήνα - Νέα Υόρκη φτάνει στις 18:20 πχ και μετα μας δινει πτήση εσωτερικου για las vegas ακριβώς μετά απο μιάμιση ωρα δηλαδή 19:50

Ερώτηση 1)
γνωρίζω ότι οι ουρές για τον ελεγχο διαβατηρίων-τελωνειακό ελεγχο ειναι ατελείωτες, πως γινετε η αεροπορική να μου δινει με το που φτάνω πτηση για las vegas ενω εχω να περασω ελέγχο διαβατηρίων αμφιβόλου διάρκειας λογω κόσμου και επίσης να διανυσω ενα τεραστιο αεροδρόμιο όπως το JFK για να φτασω στο gate ώστε να ειμαι εκεί on-time ?


Ερώτηση 2)
εγώ εχω βγάλει visa με το παλιο συτημα , συνευντευξη στην πρεσβεια κτλ κτλ. χρειαζεται να κάνω και γώ αίτηση για ESTA ? όπως η γυναίκα μου, η εγώ λόγω ότι έχω visa που λήγει to 2017 γλυτώνω την διαδικασία.



Ερωτηση 3)
Κόστος αίτησης esta για την γυναίκα μου?


Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας, περιμένω νέα σας!
Ερώτηση 1: Είσαι πολύ οριακά, αλλά γίνεται. Αν στο πουλάει η αεροπορική, σημαίνει ότι υπό κανονικές συνθήκες το connection είναι εφικτό. Στο αεροδρόμιο περνάς πρώτα από έλεγχο immigration (διαβατηρίων), μετά παραλαμβάνεις τις αποσκευές σου, περνάς από το τελωνειο, και αν όλα έχουν πάει καλά τις παραδίδεις για την πτήση της ανταπόκρισης. Αν έχεις αργήσει σ αυτή τη διαδικασία, και υπό την προϋπόθεση ότι οι 2 πτήσεις είναι στο ίδιο εισιτήριο, η αεροπορική θα σε βάλει στην πρώτη διαθέσιμη πτήση (με κενές θέσεις).
Το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως που θα έχεις είναι να φτάσουν και να φύγουν οι πτήσεις στην ώρα τους. Το JFK είναι αεροδρόμιο με θρυλικές καθυστερήσεις... Μήπως είναι πιο λογικό να κάνεις την ανταπόκρισή σου κάπου μέσα στην Ευρώπη και να πετάξεις απ' ευθείας για Las Vegas, να αποφύγεις και την ταλαιπωρία βαλίτσας / τελωνείου (και να πας και με καλύτερη εταιρία, καθώς κάθε ευρωπαϊκή εταιρία είναι καλύτερη από κάθε Αμερικάνικη...)?

Ερώτηση 2:
Περνάς με το διαβατήριό σου χωρίς ESTA. Αν έχεις ανανεώσει διαβατήριο και η VISA σου είναι στο παλιό, το παίρνεις κι αυτό μαζί.

Ερώτηση 3: Απαντήθηκε...
 

Giorgio 007

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Proswpika stis arxes Iouliou hr8a apo Athina - Las Vegas kai endiameso Nea Yorkh kai sugkekrimena to Newark. 2 wres eixa peri8wrio, ta ekana ola sfaira alla kai pali dn prolava. Entaksei kanena agxos, an prolaveis prolaves, alliws se 1-2 wres to polu pas me epomenh pthsh ston proorismo sou. An eisai gia diakopes kai den exeis piesh xronou, kalo einai na ta vlepoume ola xalara!!! Kala na perasete xwris talaipwries... (logw aeroporikis)
 
Μηνύματα
24
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ - ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ερώτηση 1: Είσαι πολύ οριακά, αλλά γίνεται. Αν στο πουλάει η αεροπορική, σημαίνει ότι υπό κανονικές συνθήκες το connection είναι εφικτό. Στο αεροδρόμιο περνάς πρώτα από έλεγχο immigration (διαβατηρίων), μετά παραλαμβάνεις τις αποσκευές σου, περνάς από το τελωνειο, και αν όλα έχουν πάει καλά τις παραδίδεις για την πτήση της ανταπόκρισης. Αν έχεις αργήσει σ αυτή τη διαδικασία, και υπό την προϋπόθεση ότι οι 2 πτήσεις είναι στο ίδιο εισιτήριο, η αεροπορική θα σε βάλει στην πρώτη διαθέσιμη πτήση (με κενές θέσεις).
Το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως που θα έχεις είναι να φτάσουν και να φύγουν οι πτήσεις στην ώρα τους. Το JFK είναι αεροδρόμιο με θρυλικές καθυστερήσεις... Μήπως είναι πιο λογικό να κάνεις την ανταπόκρισή σου κάπου μέσα στην Ευρώπη και να πετάξεις απ' ευθείας για Las Vegas, να αποφύγεις και την ταλαιπωρία βαλίτσας / τελωνείου (και να πας και με καλύτερη εταιρία, καθώς κάθε ευρωπαϊκή εταιρία είναι καλύτερη από κάθε Αμερικάνικη...)?

Ερώτηση 2:
Περνάς με το διαβατήριό σου χωρίς ESTA. Αν έχεις ανανεώσει διαβατήριο και η VISA σου είναι στο παλιό, το παίρνεις κι αυτό μαζί.

Ερώτηση 3: Απαντήθηκε...

καταρχήν θέλω να σε ευχαριστήσω πολύ για την άμεση ανταπόκριση,
πιστεύω η λύση για ανταπόκριση από Ευρώπη για Las Vegas είναι η καλύτερη λύση για να γλιτώσω όλη αυτή την διαδικασία.
 
Μηνύματα
24
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ - ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας ήσασταν κατατοπιστικότατοι.
το πλάνο των διακοπών μου είναι
5 νύχτες las Vegas
2 los Angeles
kai 7 νέα Υόρκη
αν σαν χρονοδιάγραμμα για τις 2 βδομάδες που έχω διαθέσιμες πως σας φαίνεται ?
πρόκειται για honeymoon ταξίδι.
σας ευχαριστώ πολύ και πάλι!!!
 
Μηνύματα
24
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ - ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Με ποια εταιρία ταξιδεύεις; Είχα κάνει το ίδιο πρόγραμμα και ο χρόνος φτάνει, αρκεί να είσαι στην τσίτα !
Εσύ ταξιδεύεις με το διαβατήριο σου κανονικά ενώ απ'όσο ξέρω δεν υπάρχει κόστος για την αίτηση της γυναίκας σου.
Ας με διορθώσουν οι ειδήμονες αν κάνω λάθος.
για CONTINENTAL σκεφτόμουν αλλά μάλλον προσανατολίζομαι σε μια ευρωπαικια.
 

navis

Member
Μηνύματα
45
Likes
4
To κόστος της ESTA επειδη την έβγαλα προχτες, είναι όντως 14 δολλάρια, αλλα τα πήρε μονομιάς και μετά εγκρίθηκε, όταν εγινε δηλαδη ολόκληρη η πληρωμή!
 

terry

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
οπου εχω παει γινετε σοβαρος ελενχοσ διαβατιριων μονο στην ελλαδα σε περνανε στο ντουκου
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
οπου εχω παει γινετε σοβαρος ελενχοσ διαβατιριων μονο στην ελλαδα σε περνανε στο ντουκου
Ειμαστε σε κατι σοβαροι για να ειμαστε και στον ελεγχο διαβατηριων?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.797
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom