Έλληνες σε σχέση με άλλους λαούς

georgilio

Member
Μηνύματα
28
Likes
81
Εγω παλι ξερω πολλους που μενουν απο νωρις μονοι τους στο σπιτι πανω απο τη μαμα και τρωνε απο ταπερακια ως τα 50 η μεχρι να παθει κατι η μαμα. Εννοω ολη η νεα οικογενεια τρωει απο τα ταπερ της μαμας.
Η εξελιξη των μεταφορων εχει επιτρεψει τις εβδομαδιαιες αποστολες ταπερ απο Θεσσαλονικη στην Κρητη, κατι που δειχνει οτι ο μεσογειακος λαος μας ειναι υπερ της αυτονομιας και της οικιακης οικονομιας.
Δεν ξερω κανεναν "φυσιολογικο" σε αυτην την κατασταση.
Εκτος αν εννοεις οικογενεια που μενει διπλα σε γονεις, που δεν το βρισκω κακο.
 
D

Delmem38110

Guest
Δεν ξερω κανεναν "φυσιολογικο" σε αυτην την κατασταση.
Εκτος αν εννοεις οικογενεια που μενει διπλα σε γονεις, που δεν το βρισκω κακο.
περάσαμε ολόκληρη περίοδο κρίσης με τις συντάξεις των γονέων.
είχαν αδειάσει τα γηροκομεία και οι τραπεζικοί τους λογαριασμοί.
υπήρχαν και οι ακραίες περιπτώσεις που δεν δηλωνόταν ο θάνατος για να συνεχιστεί η σύνταξη.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.030
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σε συζήτηση που είχα πριν λίγες μέρες με Βρετανό φίλο ακτιβιστή που μάχεται για τα ανθρώπινα δικαιώματα χρόνια, μου έκαναν εντύπωση δύο πράγματα: Το πρώτο έχει να κάνει με τη Βρετανία και τα σημαντικά βήματα που κάνει προς τα πίσω όσο αφορά δημοκρατικές αξίες και κεκτημένα που θεωρούνταν δεδομένα για δεκαετίες. Τον ανησυχεί ιδιαίτερα η εξάπλωση της διαφθοράς στους τομείς του δημοσίου και η αύξηση ακροδεξιών αντιλήψεων/συμπεριφορών. Η κατάσταση είναι πολύ χειρότερη σε σύγκριση με το παρελθόν και διαρκώς χειροτερεύει. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την έντονη αντίδραση των προοδευτικών ανθρώπων και των υπερασπιστών των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση και δεν κάνει κάτι το κράτος να σταματήσει αυτή η διαφθορά αργά ή γρήγορα θα ξεσπάσει εμφύλιος πόλεμος (sic).

Λέγοντας μου λοιπόν όλους τους προβληματισμούς του για τη χώρα του, μου ανέφερε κάτι που με σόκαρε. Έκανε παραλληλισμό των ακροδεξιών με τους Χριστιανούς Ορθόδοξους. Στην Αγγλία είναι σχεδόν συνώνυμοι όροι μου είπε.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.763
Σε συζήτηση που είχα πριν λίγες μέρες με Βρετανό φίλο ακτιβιστή που μάχεται για τα ανθρώπινα δικαιώματα χρόνια, μου έκαναν εντύπωση δύο πράγματα: Το πρώτο έχει να κάνει με τη Βρετανία και τα σημαντικά βήματα που κάνει προς τα πίσω όσο αφορά δημοκρατικές αξίες και κεκτημένα που θεωρούνταν δεδομένα για δεκαετίες. Τον ανησυχεί ιδιαίτερα η εξάπλωση της διαφθοράς στους τομείς του δημοσίου και η αύξηση ακροδεξιών αντιλήψεων/συμπεριφορών. Η κατάσταση είναι πολύ χειρότερη σε σύγκριση με το παρελθόν και διαρκώς χειροτερεύει. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την έντονη αντίδραση των προοδευτικών ανθρώπων και των υπερασπιστών των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση και δεν κάνει κάτι το κράτος να σταματήσει αυτή η διαφθορά αργά ή γρήγορα θα ξεσπάσει εμφύλιος πόλεμος (sic).

Λέγοντας μου λοιπόν όλους τους προβληματισμούς του για τη χώρα του, μου ανέφερε κάτι που με σόκαρε. Έκανε παραλληλισμό των ακροδεξιών με τους Χριστιανούς Ορθόδοξους. Στην Αγγλία είναι σχεδόν συνώνυμοι όροι μου είπε.
Να πεις στον Βρετανό φίλο σου να κόψει το πολύ αλκοόλ , γιατί έχει κάψει πολλά εγκεφαλικά κύτταρα.
Όσα κύτταρα μπορεί να έχει ένας Βρετανός.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να πεις στον Βρετανό φίλο σου να κόψει το πολύ αλκοόλ , γιατί έχει κάψει πολλά εγκεφαλικά κύτταρα.
Όσα κύτταρα μπορεί να έχει ένας Βρετανός.
Άλλη έννοια έχει το orthodox Christians, αναφέρεται γενικώς σε σκληροπυρηνικους χριστιανούς, πχ στη λατινική Αμερική ortodoxos δε λέμε τους ορθοδοξους αλλά τους φανατικούς ευαγγελιστές, όπως λέμε orthodox Jews.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.763
Άλλη έννοια έχει το orthodox Christians, αναφέρεται γενικώς σε σκληροπυρηνικους χριστιανούς, πχ στη λατινική Αμερική ortodoxos δε λέμε τους ορθοδοξους αλλά τους φανατικούς ευαγγελιστές, όπως λέμε orthodox Jews.
Ακριβώς γι αυτό του είπα να του πει να κόψει το πολύ αλκοόλ, γιατί δεν μπορεί να καταλάβει
την διαφορά. Απλά κάτι άκουσε, κάτι του είπαν.
φανατικούς ευαγγελιστές
Όχι ευαγγελιστές, αλλά ευαγγελικούς.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ακριβώς γι αυτό του είπα να του πει να κόψει το πολύ αλκοόλ, γιατί δεν μπορεί να καταλάβει
την διαφορά. Απλά κάτι άκουσε, κάτι του είπαν.

Όχι ευαγγελιστές, αλλά ευαγγελικούς.
Μάλλον έχεις δίκιο, δεν το γνώριζα:

Ο όρος ευαγγελιστής μπορεί να αναφέρεται:

  1. Με ευρύτερη έννοια, σε εκείνον που φέρει ή κομίζει ευαγγέλιο, ο αγγελιοφόρος καλών νέων (Πράξ. 21:8· 2 Τιμ. 4:5· Εφεσ. 4:11).
  2. Σε καθέναν από τους συγγραφείς των Ευαγγελίων που περιέχονται στην Καινή Διαθήκη, δηλαδή στους Ευαγγελιστές Ματθαίο, Μάρκο, Λουκά και Ιωάννη.
  3. Στα μέλη της Χριστιανικής Εκκλησίας των Ευαγγελιστών (ή Εκκλησία Ευαγγελιστών), οι οποίοι εντάσσονται στο Κίνημα Σπουδαστών της Γραφής.
  4. Στους Νεοπεντηκοστιανούς Τηλευαγγελιστές
  5. Στα μέλη των Ευαγγελικών εκκλησιών. Τα ίδια τα μέλη των Ευαγγελικων εκκλησιών επισημαίνουν πως ο όρος Ευαγγελιστές τους αποδίδεται εσφαλμένα, και πως η σωστή και ιστορική ονομασία είναι Ευαγγελικοί.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Άλλη έννοια έχει το orthodox Christians, αναφέρεται γενικώς σε σκληροπυρηνικους χριστιανούς, πχ στη λατινική Αμερική ortodoxos δε λέμε τους ορθοδοξους αλλά τους φανατικούς ευαγγελιστές, όπως λέμε orthodox Jews.
αυτοι ειναι οι ultra ορθοδοξοι του ισραηλ? η κανω λαθος?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Φαντάζεστε ότι μπορεί τα επόμενα χρόνια στην Ελλάδα να εκλεγεί πρωθυπουργός (έστω από σπόντα) ένας άθεος πάμπλουτος Αλβανός? (που γεννήθηκε στη χώρα εννοείται)
Ναι, πολυ ευκολα. Εδω βγηκε ο mr Bean.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.514
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom