Έλληνες σε σχέση με άλλους λαούς

MVSylvia

Member
Μηνύματα
587
Likes
2.386
Για πες μας λοιπον για να βγαλουμε τις παρωπιδες μας, ποιες ειναι οι διεξοδοι; Για εναν ανθρωπο με τυπικη αφετηρια στην Ελλαδα. Χωρις καποια κληρονομια, με τα πτυχια του, τις κατα κανονα ασχημες εμπειριες του στον ιδιωτικο τομεα; Αν υπαρχει κ ενα παιδι καπου στο αφηγημα επισης; Αν εισαι κ γυναικα γενικοτερα που ηδη αυτο σημαινει περισσοτερα εμποδια. Στο νοικι, ολοι ξερουμε τι σημαινει ενοικιο στην gentrified αθηνα. Ενας τυπικος ανθρωπος δηλαδη το 2022 στην Αθηνα, με μετρια ή και καθολου στηριξη απο το περιβαλλον του. Κ αυτο ειναι ηδη μια καλη σχετικα αφετηρια, υπαρχουν πολυ χειροτερα. Ποσο απεχθες ειναι οταν λεει καποιος πως οποιος εμεινε στασιμος φταιει κ πως φθονει κ αυτον που πετυχε. Ας μην αρχισω με τα εμποδια οσων στηνουν τελικα μια μικρη επιχειρηση στην Ελλαδα. Δεν εχει νοημα η συζητηση, ειναι πραγματικα εξωφρενικα οσα λεγονται εδω κ εκτος τοπου κ χρονου.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
587
Likes
2.386
Αν δεν σου αρέσει το καπιταλιστικό αφήγημα προσπάθησε να αλλάξεις τον καπιταλισμό, το αφήγημα δεν αλλάζει.

Αυτή η απαίτηση που έχετε πολλοί να ζείτε σε καπιταλιστική κοινωνία και να είναι όλα καπιταλιστικά πλην των εργοδοτών αγγίζει τα όρια του παραλόγου, αν δεν τα ξεπερνά.
Εχουμε ενα θεματακι σε αυτο το τοπικ να βαζουμε λογια στον αλλον που δεν εχει πει ποτε. Δεν ειπε κανεις να αλλαξει τον καπιταλισμο, ειπαμε να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους. Οτι συνηθως το ΠΡΟΝΟΜΙΟ ειναι αυτο που μεσα σε ενα καπιταλιστικο συστημα καθοριζει τη ζωη σου κ επαγγελματικα κ κοινωνικα κ τα παντα. Απλη διαπιστωση. Επισης κουλαρε, δεν σε ζηλευει/φθονει κανεις επειδη πετυχες κ μπραβο σου. Αλλα ειναι αηδιαστικο να λεμε οτι πετυχαινει απλα αυτος που προσπαθει.

Οταν λεμε προνομιο εννοουμε απλα πραγματα. Ανατροφη σε ενα υγιες περιβαλλον αποδοχης κ στηριξης με τις βασικες αναγκες καλυμμενες, ανατροφη προς μια κατευθυνση να αναπτυχθεις πνευματικα κ να σπουδασεις, καλη υγεια, οικονομικη στηριξη στα πρωτα σου βηματα, ενα σπιτι, ενα αυτοκινητο, ελλειψη ρατσισμου, μισογυνισμου, παροχες αν εχεις παιδι κτλ κτλ κτλ
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Ο καθένας πηδάει μέχρι εκεί που φτάνει. Όποιος δεν μπορεί να πάρει ρίσκα γίνεται υπάλληλος (ιδιωτικός ή δημόσιος). Όποιος έχει ικανότητες εξελίσσετε, όποιος δεν έχει παραμένει στάσιμος και τα βάζει με τον επικεφαλή γιατί δε μπορεί να δεχτεί ότι τα ρίσκα και η ικανότητά του αποδώσανε.
Δεν θα σταθώ στο αν ισχύει ή δεν ισχύει αυτό που λες. Που δεν ισχύει. Θα σου πω πως είναι εξαιρετικά ελιτίστικο και αγενές. Αν εγώ που σχεδόν ποτέ δεν έχω δουλέψει ποτέ για ξένο αφεντικό μιας και σχεδόν πάντα δούλευα σε οικογενειακές επιχειρήσεις και δεν έχω μάθει καλώς ή κακώς να παίρνω εντολές από άλλους. Τα βρήκα όλα έτοιμα είναι η αλήθεια. Αν σου πω πως βρε καημένε δουλάκι μια ζωή ήσουν, πήρες ένα ρίσκο σου έκατσε και έγινες επιχειρηματίας και στάζεις χολή για τους άλλους επειδή σου θυμίζουν ή επειδή δεν σου θυμίζουν το δουλοπρεπή εαυτό σου. Είχες λίγο καλύτερο φίνις από τους άλλους και κάτι τρέχει στα γύφτικα. Τι να πούμε και εμείς που είχαμε και καλή αφετηρία και καλό φίνις; Δεν θα σου φανεί εξαιρετικά αγενές και ελιτίστικο; Εεεε έτσι εκλαμβάνονται και τα δικά σας σχόλια, λίγο κράτει με τον ελιτισμό.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
587
Likes
2.386
Δεν θα σταθώ στο αν ισχύει ή δεν ισχύει αυτό που λες. Που δεν ισχύει. Θα σου πω πως είναι εξαιρετικά ελιτίστικο και αγενές. Αν εγώ που σχεδόν ποτέ δεν έχω δουλέψει ποτέ για ξένο αφεντικό μιας και σχεδόν πάντα δούλευα σε οικογενειακές επιχειρήσεις και δεν έχω μάθει καλώς ή κακώς να παίρνω εντολές από άλλους. Τα βρήκα όλα έτοιμα είναι η αλήθεια. Αν σου πω πως βρε καημένε δουλάκι μια ζωή ήσουν, πήρες ένα ρίσκο σου έκατσε και έγινες επιχειρηματίας και στάζεις χολή για τους άλλους επειδή σου θυμίζουν ή επειδή δεν σου θυμίζουν το δουλοπρεπή εαυτό σου. Είχες λίγο καλύτερο φίνις από τους άλλους και κάτι τρέχει στα γύφτικα. Τι να πούμε και εμείς που είχαμε και καλή αφετηρία και καλό φίνις; Δεν θα σου φανεί εξαιρετικά αγενές και ελιτίστικο; Εεεε έτσι εκλαμβάνονται και τα δικά σας σχόλια, λίγο κράτει με τον ελιτισμό.
Φοβερο σχολιο, με καλυψε απολυτα και εγω προσωπικα σταματαω εδω γιατι αναγουλιαζω με οσα διαβαζω
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Το κλασσικο καπιταλιστικο αφηγημα οτι αμα θες μπορεις κ οτι οσοι δεν τα καταφεραν δεν ειχαν κοτσια κ δεν δουλεψαν σκληρα κ δεν ηταν ικανοι. Πραγματικα το εχω απορια, πώς γινεται ο τροπος που βλεπουν καποιοι τα πραγματα να ειναι τοσο απλοϊκος, ασπρος ή μαυρος κ να σταζει προνομιο;
Στη ελεύθερη αγορά αν δεν είσαι ικανός και δεν πάρεις ρίσκα παραμένεις ένα μέρος της μάζας. Ο συνδυασμός και των δύο αυξάνει τις πιθανότητες επιτυχίας.

Δεν θα σταθώ στο αν ισχύει ή δεν ισχύει αυτό που λες. Που δεν ισχύει. Θα σου πω πως είναι εξαιρετικά ελιτίστικο και αγενές. Αν εγώ που σχεδόν ποτέ δεν έχω δουλέψει ποτέ για ξένο αφεντικό μιας και σχεδόν πάντα δούλευα σε οικογενειακές επιχειρήσεις και δεν έχω μάθει καλώς ή κακώς να παίρνω εντολές από άλλους. Τα βρήκα όλα έτοιμα είναι η αλήθεια. Αν σου πω πως βρε καημένε δουλάκι μια ζωή ήσουν, πήρες ένα ρίσκο σου έκατσε και έγινες επιχειρηματίας και στάζεις χολή για τους άλλους επειδή σου θυμίζουν ή επειδή δεν σου θυμίζουν το δουλοπρεπή εαυτό σου. Είχες λίγο καλύτερο φίνις από τους άλλους και κάτι τρέχει στα γύφτικα. Τι να πούμε και εμείς που είχαμε και καλή αφετηρία και καλό φίνις; Δεν θα σου φανεί εξαιρετικά αγενές και ελιτίστικο; Εεεε έτσι εκλαμβάνονται και τα δικά σας σχόλια, λίγο κράτει με τον ελιτισμό.
Θα σου πω μια πραγματική ιστορία. Στη περίοδο της οικονομικής κρίσης βρέθηκα σε δημόσια υπηρεσία και ζήτησα ένα στυλό να υπογράψω σε ένα έγγραφο και ο υπάλληλος αρνήθηκε να μου δώσει λέγοντας μου ότι τον έχει αγοράσει με δικά του χρήματα! Εύκολα μπορείς να καταλάβεις τι εννοώ.
Πριν λοιπόν πάρω τα ρίσκα μου και πριν προσλάβω συνεργάτες (δουλάκια μπορείς να λες τους δικούς σου υπαλλήλους), δούλεψα πρώτα σε ξένο αφεντικό και έμαθα να εκτιμώ και να σέβομαι αυτόν που με πλήρωνε. Και με έμαθε κι αυτός να σέβομαι τους συνεργάτες που επέλεξα να έχω στη δική μου δουλειά όταν ήρθα κι εγώ στη θέση του.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Υπάρχουν άνθρωποι που εκμεταλλεύτηκαν δεξιότητες και ταλέντα, άλλαξαν τόπο, έφυγαν εξωτερικό, ανέλαβαν τις επιχειρήσεις των εργοδοτών τους και πολλά άλλα. Δεν μπορώ να ακούω πως δεν υπάρχουν διέξοδοι.

Στην ανάγκη ανοίξτε ένα onlyfans ρε παιδιά, κάντε μια δεύτερη δουλειά ή αιματηρή οικονομία μέχρι να μαζέψετε ένα κεφάλαιο που θα σας επιτρέψει να κάνετε κάτι δικό σας.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Υπάρχουν άνθρωποι που εκμεταλλεύτηκαν δεξιότητες και ταλέντα, άλλαξαν τόπο, έφυγαν εξωτερικό, ανέλαβαν τις επιχειρήσεις των εργοδοτών τους και πολλά άλλα. Δεν μπορώ να ακούω πως δεν υπάρχουν διέξοδοι.

Στην ανάγκη ανοίξτε ένα onlyfans ρε παιδιά, κάντε μια δεύτερη δουλειά ή αιματηρή οικονομία μέχρι να μαζέψετε ένα κεφάλαιο που θα σας επιτρέψει να κάνετε κάτι δικό σας.
Και μετά ποιος θα κάνει τον υπάλληλο; Τι μαλακίες λέτε;
σου πω μια πραγματική ιστορία. Στη περίοδο της οικονομικής κρίσης βρέθηκα σε δημόσια υπηρεσία και ζήτησα ένα στυλό να υπογράψω σε ένα έγγραφο και ο υπάλληλος αρνήθηκε να μου δώσει λέγοντας μου ότι τον έχει αγοράσει με δικά του χρήματα! Εύκολα μπορείς να καταλάβεις τι εννοώ.
Πριν λοιπόν πάρω τα ρίσκα μου και πριν προσλάβω συνεργάτες (δουλάκια μπορείς να λες τους δικούς σου υπαλλήλους), δούλεψα πρώτα σε ξένο αφεντικό και έμαθα να εκτιμώ και να σέβομαι αυτόν που με πλήρωνε. Και με έμαθε κι αυτός να σέβομαι τους συνεργάτες που επέλεξα να έχω στη δική μου δουλειά όταν ήρθα κι εγώ στη θέση του.
Τους σέβεσαι θεωρώντας πως αυτοί είναι γεννημένοι για υπάλληλοι ενώ εσύ επιχειρηματιας. Τους λες δεν τους λες δουλακια έτσι τους αντιμετωπίζεις. Επειδή μάλλον έτσι ενοιωσες και συ. Άσε τα πολιτικαλυ κορεκτ για κανέναν άλλον
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Τους σέβεσαι θεωρώντας πως αυτοί είναι γεννημένοι για υπάλληλοι ενώ εσύ επιχειρηματιας. Τους λες δεν τους λες δουλακια έτσι τους αντιμετωπίζεις. Επειδή μάλλον έτσι ενοιωσες και συ. Άσε τα πολιτικαλυ κορεκτ για κανέναν άλλον
Για να μάθεις και κάτι από αυτό το νήμα, για να πάει μπροστά μια επιχείρηση εκτός από τα ρίσκα χρειάζεται να υπάρχει καλή σχέση μεταξύ εργοδότη και εργαζόμενου. Και εγώ ως υπάλληλος κέρδισα τα πρώτα μου χρήματα. Και όπως είπα στο πρώτο μου σχόλιο ο καθένας πηδάει μέχρι εκεί που φτάνει. Αν ο συνεργάτης μου έχει διάθεση να κάνει κάτι δικό του είναι πάντα ελεύθερος. Άλλωστε ένας εκ των συνεργατών μου πήρε ρίσκα και αυτή τη στιγμή που μιλάμε διαπρέπει στο τομέα του (που δεν έχει καμία σχέση με τον δικό μου).
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Για να μάθεις και κάτι από αυτό το νήμα, για να πάει μπροστά μια επιχείρηση εκτός από τα ρίσκα χρειάζεται να υπάρχει καλή σχέση μεταξύ εργοδότη και εργαζόμενου. Και εγώ ως υπάλληλος κέρδισα τα πρώτα μου χρήματα. Και όπως είπα στο πρώτο μου σχόλιο ο καθένας πηδάει μέχρι εκεί που φτάνει. Αν ο συνεργάτης μου έχει διάθεση να κάνει κάτι δικό του είναι πάντα ελεύθερος. Άλλωστε ένας εκ των συνεργατών μου πήρε ρίσκα και αυτή τη στιγμή που μιλάμε διαπρέπει στο τομέα του (που δεν έχει καμία σχέση με τον δικό μου).
Να μάθω από σένα τι για τη σχέση υπαλλήλου εργοδότη; Η μια και μοναδική υπαλληλος που έχω δεν έφυγε ποτέ. Και έχουμε τόσο καλή σχέση είτε το πιστεύεις είτε όχι που και δουλακι να την πω θα γελάσει. Εσένα γιατί δεν σου φεύγουν οι υπάλληλοι είπαμε γιατί πηδάνε μέχρι εκεί που φτάνουν;
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Να μάθω από σένα τι για τη σχέση υπαλλήλου εργοδότη; Η μια και μοναδική υπαλληλος που έχω δεν έφυγε ποτέ. Και έχουμε τόσο καλή σχέση είτε το πιστεύεις είτε όχι που και δουλακι να την πω θα γελάσει. Εσένα γιατί δεν σου φεύγουν οι υπάλληλοι είπαμε γιατί πηδάνε μέχρι εκεί που φτάνουν;
Κάπου τα έχεις μπερδέψει. Αν ο συνεργάτης μου θέλει να πάρει τα ρίσκα του και να κάνει κάτι περισσότερο από το να είναι για πάντα ...δουλάκι όπως αποκαλείς τη δική σου υπάλληλο, είναι ελεύθερος και μάλιστα θα τον βοηθήσω αν χρειαστεί. Δεν μπορούν όμως όλοι να είναι φτιαγμένοι για κάτι περισσότερο και το νταβάνι τους είναι να είναι πάντα πολύ καλοί συνεργάτες. Να έχεις μια καλή συνέχεια στη μέρα σου.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Κάπου τα έχεις μπερδέψει. Αν ο συνεργάτης μου θέλει να πάρει τα ρίσκα του και να κάνει κάτι περισσότερο από το να είναι για πάντα ...δουλάκι όπως αποκαλείς τη δική σου υπάλληλο, είναι ελεύθερος και μάλιστα θα τον βοηθήσω αν χρειαστεί. Δεν μπορούν όμως όλοι να είναι φτιαγμένοι για κάτι περισσότερο και το νταβάνι τους είναι να είναι πάντα πολύ καλοί συνεργάτες. Να έχεις μια καλή συνέχεια στη μέρα σου.
Σε πειραξε πολυ το δουλακι ετσι? Εεε τι να κανουμε οπως καποιων το ταβανι ειναι να ειναι εξαιρετικοι συνεργατες ετσι και καποιοι αλλοι πανηγυριζουν εξαλλα το φινις τους λογω δουλικης αφετηριας. Καλη συνεχεια και στη δικη σου μερα!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Υπάρχουν άνθρωποι που εκμεταλλεύτηκαν δεξιότητες και ταλέντα, άλλαξαν τόπο, έφυγαν εξωτερικό, ανέλαβαν τις επιχειρήσεις των εργοδοτών τους και πολλά άλλα. Δεν μπορώ να ακούω πως δεν υπάρχουν διέξοδοι.

Στην ανάγκη ανοίξτε ένα onlyfans ρε παιδιά, κάντε μια δεύτερη δουλειά ή αιματηρή οικονομία μέχρι να μαζέψετε ένα κεφάλαιο που θα σας επιτρέψει να κάνετε κάτι δικό σας.
Απο που κανουμε οικονομια να μαζεψουμε κεφάλαιο ; Απο το μισθο μας ;
Εχεις ξεφυγει ....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.269
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom