Λονδίνο Ένας γαστριμαργικός περίπατος στο Λονδίνο

Himmel

Member
Μηνύματα
8
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου για σκι!
Ταξίδι-Όνειρο
Όλος ο κόσμος
παιδες ανεβαινω πανω στις 28 δεκεμ... Με ενδιαφερει αρκετα το καλο και ποιοτικο street food. και ιδιαιτερα το ασιατικο
Οτι θελετε να προτινετε καλοδεχουμενο
Προτείνω το Abeno Too. Φημίζεται για τις ομελέτες που φτιάχνουνμπροστά σου
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
148
Καλησπέρα! Θα ήθελα τα "φώτα" σας για ένα πολύ σημαντικό ζήτημα που αφορά το φαγητό στο Λονδίνο, μιας και οι περισσότεροι έχετε πολλές εμπειρίες από το φαγητό εκεί: το ψήσιμο του κρέατος!
Ταξιδεύουμε σε μια εβδομάδα πρώτη φορά για Λονδίνο και ψάχνω να κλείσω κάπου για sunday roast. Έχω δει δεκάδες video με περιγραφές, έχω διαβάσει και εδώ όλες τις προτάσεις σας για εστιατόρια, αλλά δεν μου έχει λυθεί μια βασική απορία: Είμαι καταδικασμένη να φάω ωμό κρέας σε όλα αυτά τα μέρη? Ό,τι εχω δει στην καλύτερη (!!!) περίπτωση είναι medium rare! Υπάρχουν και τα ακόμα πιο εφιαλτικά rare! Θα μου πείτε γιατί δεν το ζητάς well done αυτό που θα παραγγείλεις... Μα πώς να το ζητήσω αυτό αφού το roast είναι ένα ολόκληρο κομμάτι ψητό απ΄ό,τι κατάλαβα, το οποιο το κόβουν σε φέτες πριν το σερβίρουν; Και το ψήνουν(?) απ΄ό,τι είδα παντού rare ή medium rare? Να επεκτείνω και την ερώτηση πέρα από το roast. Στα άλλα είδη πχ. μπριζόλες, φιλέτα κτλ μου δίνεται η δυνατότητα να παραγγείλω το κρέας μου όπως το θέλω ή όχι;
Θα θέλαμε πολύ να επισκεφτούμε αρκετά από αυτά που προτείνετε, αλλά δεν είμαστε καθόλου διατεθειμένοι να φάμε ωμό κρέας (θα μπορούσε να υποστηρίξει κάποιος ότι δεν είναι ωμό, αλλά απλά "χυμώδες", ωστόσο δεν έχει νόημα να μπούμε σε τέτοια συζήτηση, καθώς περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!). Αν μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες και ακόμα καλύτερα και προτάσεις για το πού μπορούμε να φάμε well well well done το κρεατάκι μας, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Κατ αρχας το η αγγλικη κουζινα ειναι για τα μπαζα, οταν εχει απειρα εθνικ εστιατορια να διαλεξεις. Και καλοψημενο να ειναι το roast, δεν θα σας αρεσει.
Φατε τιποτε αλλο.
Θα συμφωνήσω. Ακόμη και στα υποτίθεται καλύτερα εστιατόρια για roast ποτέ δεν έχω ξετρελαθεί. Πάντως όλα έχουν και επιλογες (pork belly, κοτόπουλο) εφόσον δε σας αρέσει το medium rare μοσχαράκι αν θέλετε να πάτε για την εμπειρία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.996
Likes
40.895
Θα συμφωνήσω. Ακόμη και στα υποτίθεται καλύτερα εστιατόρια για roast ποτέ δεν έχω ξετρελαθεί. Πάντως όλα έχουν και επιλογες (pork belly, κοτόπουλο) εφόσον δε σας αρέσει το medium rare μοσχαράκι αν θέλετε να πάτε για την εμπειρία.
Η Αγγλια ειναι απαιχτη στις σουπες και τα θαλασσινα στα παραλια. Εγω ειμαι περιεργη και τρωω και τις περιεργες βλαχικες πιτες τυπου shephards pie και αν κανει κρυο οκ και το βαρυ αγγλικο πρωινο. Απο κει και μετα μονο εθνικ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.934
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αμα θέτε το κρέας σας καμμένο, μάλλον εγώ δε μπορώ να σας προτείνω απολύτως τίποτα. Πάω πίσω στο ταρτάρ μου τώρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.614
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom