Ιράν Ένας μήνας Ιράν - Practicalities

jenny bird

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΡΑΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΙΘΙΟΠΙΑ
βοήθεια !!!

γεια σου Γιώργο !!!!

βρήκα το λινκ για το φόρουμ από το google. έψαχνα πληροφορίες για το ταξίδι μου.... γράφτηκα στο φορουμ για να μπορέσω να επικοινωνήσω μαζί σου (ελπίζω να το κάνω σωστά). Φεύγω για Ιράν στης 28/4 !!!! Οργανωμένα βέβαια γιατί που παρέα για τέτοια ταξίδια....
όπως καταλαβαίνεις θα πάμε στις κύριες πόλεις της χώρας κ ο χρόνος θα είναι περιορισμένος (11 μέρες). ήθελα λοιπόν να σου ζητήσω να μου πεις κάποια tips για να μην περιφέρομαι σαν την άδικη κατάρα.... κανένα ωραίο τειοποτείο, αν όντως δεν υπάρχουν δημόσια λουτρά :-( , κάπου που να έφαγες καλά κ να σου άρεσε το περιβάλλον, κάποιο κτήριο που πρέπει οπωσδήποτε να δω κ δεν είναι στα στανταρντ....

Σ ευχαριστώ εκ των προτέρων

φιλικά

Τζένη
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Τζένη, κατ΄ αρχήν καλό σου ταξίδι και να ξέρεις ότι η επιλογή για το Ιράν, είναι άριστη.
Πες μου αν θέλεις το πρόγραμμά σας και θα δούμε τι μπορούμε να κάνουμε.
Πάντως να θυμάσαι ότι το φαγητό είναι πολύ καθαρό και πολύ νόστιμο. Οι τιμές χαμηλές. Το νερό στην Τεχεράνη πίνεται, αλλά καλόν είναι να χρησιμοποιείς εμφυαλωμένο. Κι αυτό είναι πάμφθηνο.
Πιστεύω ότι φαγητό θα σας παρέχουν μέσω του γκρουπ. Δεν ξέρω αν έχεις χρόνο να ψάξεις για κάτι άλλο.
Ας δούμε όμως το πρόγραμμα και τα λέμε
 

mar

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
περσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπουτάν
Πληροφορίες

Αγαπητέ Yorgos σκοπέυω να κάνω ένα ταξίδι στην Περσία και θα είθελα
να μου πείς τι να μην χάσω σε 15 ημέρες.
Έχω ενα πλάνο στο μυαλό μου αλλά επειδή βλέπω ότι η φύση μετρά στο
ταξίδι σου θέλω τα φώτα σου.
Μαρ;)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλημέρα.
Δες το ποστ που λέγεται "Ιρανικά Όσκαρ".
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
πολύς κόσμος για ιράν μπράβο μας ...
το κλωθογυρνάω και εγώ στο μυαλό μου---μόλις έψαξα και βρήκα air arabia 295 ευρουλάκια --θα την κάνω που να με παρει..
εδώ μιλάμε και για τσιγκουνιά και για μαγκιά!!
traveller μη μιλήσεις στην άναψα!!
Η εταιρεία μεγιστη έτσι?? και δεν φεύγει και απο το βόλος!!!:D
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μια χαρούλα είναι η εταιρεία, την έχω πάρει δυο φορές κι ήταν ΟΚ.
 

ranangelos

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπερα ,ειναι απιστευτα οπως τα περιγραφεις αυτο που θελω να μου πεις αν με περνει να παω μονος μου
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι αμέ, γιατί όχι; Ασφαλέστατη είναι η χώρα, πολύ φτηνή και απλά θέλει λίγο προετοιμασία με τη βίζα (ή το κάνεις όπως εγώ και προσεύχεσαι ότι θα σου δώσουν επέκταση). Δεν ξέρω κανέναν που να πήγε και να μην ενθουσιάστηκε. Δες και την ιστορία του panda45, σίγουρα θα έχει πράγματα χρήσιμα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σου έστειλα προσωπικό μήνυμα.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Έχω στο βάθος του μυαλού μου σαν υποψήφιο προορισμό το Ιράν. Αλλά βλέποντας τιμές στο Hostelworld, άρχισα να αποθαρρύνομαι. 30€ βάλε το άτομο είναι τιμές Λονδίνου. Έχουν αλλάξει οι τιμές ή απλά οι συγκεκριμένες ιστοσελίδες έχουν ακριβές τιμές; Εσείς από που κάνατε την κράτηση της διαμονής; Η διπλή τιμολόγηση έχεις επανέλθει;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχω στο βάθος του μυαλού μου σαν υποψήφιο προορισμό το Ιράν. Αλλά βλέποντας τιμές στο Hostelworld, άρχισα να αποθαρρύνομαι. 30€ βάλε το άτομο είναι τιμές Λονδίνου. Έχουν αλλάξει οι τιμές ή απλά οι συγκεκριμένες ιστοσελίδες έχουν ακριβές τιμές; Εσείς από που κάνατε την κράτηση της διαμονής; Η διπλή τιμολόγηση έχεις επανέλθει;
Το Ιραν είναι (λόγω κυρώσεων) εκτός του διεθνούς τραπεζικού συστήματος. Δε λειτουργούν οι πιστωτικές κάρτες εκεί, δε μπορείς να στείλεις χρήματα. Όλα τα δυτικά booking engines δε δουλεύουν για το Ιράν, για το λόγο αυτό. Τα λίγα που εμφανίζονται στις σελίδες (Hostelworld, booking.com κλπ), είναι από ενδιάμεσους στην Ευρώπη που αναλαμβάνουν να κάνουν κράτηση για λογαριασμό σου και να δώσουν με πλάγιο τρόπο τα χρήματα στις επιχειρήσεις εκεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.266
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom