Νότια Κορέα Ένα Μουσείο Οπτικών Ψευδαισθήσεων!

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Δεν μας κάνει καμία εντύπωση που οι Κορεάτες σκέφτηκαν να δημιουργήσουν ένα από τα πιο παράξενα μουσεία στον κόσμο, καθώς συμπληρώνει κι αυτό με το δικό του τρόπο τα πιο «τρελά» αξιοθέατα της χώρας.
aperierga.gr_wp_content_uploads_2012_06_trickeye9.jpg
Το περίφημο «Trick Eye Museum» στη Νότια Κορέα έρχεται για να παραπλανήσει το μάτι του επισκέπτη, παρουσιάζοντας ένα σύνολο από έργα τέχνης με τις πιο πετυχημένες οπτικές ψευδαισθήσεις διάφορων καλλιτεχνών.
aperierga.gr_wp_content_uploads_2012_06_trickeye1.jpg
Δίνοντας ένα φιλί στο μάγουλο της Μόνα Λίζα, ιππεύοντας τον θρυλικό Πήγασο ή αγκαλιάζοντας έναν Κένταυρο, ένα προς ένα όλα τα έργα τέχνης που εκτίθενται στο μουσείο αποτελούν μια εντυπωσιακή οφθαλμαπάτη, που παραπλανά το μάτι του επισκέπτη.
aperierga.gr_wp_content_uploads_2012_06_trickeye2.jpg
Αν, μάλιστα, αυτός στηθεί στο σωστό σημείο κοντά στον πίνακα, τότε φαίνεται ότι αλληλεπιδρά με την εικόνα με τον πιο διασκεδαστικό τρόπο. Το μόνο που έχει να κάνει είναι να πιάσει με προσοχή ένα κομμάτι γιγάντιο σούσι και να προσπαθήσει να γλιτώσει από τα δόντια του… τέρατος!
aperierga.gr_wp_content_uploads_2012_06_trickeye3.jpg
aperierga.gr_wp_content_uploads_2012_06_trickeye4.jpg

.....Ένα Μουσείο Οπτικών Ψευδαισθήσεων! | Perierga.gr
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Πλακα εχει!
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Αν έλεγα ότι μου αρέσει, θα ήταν ψέμα!!! :bleh:
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Δεν ξέρω... :roll: Πολύ ψεύτικο... :roll:
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Eίχα πάει στου Busan πολλά χρόνια πριν!
Από ότι βλέπω έχουν ανοίξει ακόμα 7 μεταξύ αυτών σε Σιγκαπούρη Μέξικο Πουκέτ, Μαλαισία και Λας Βέγκας. Μια ιδιαίτερη και αστεία εμπειρία.
https://trickeye.com/busan/en
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Eίχα πάει στου Busan πολλά χρόνια πριν!
Από ότι βλέπω έχουν ανοίξει ακόμα 7 μεταξύ αυτών σε Σιγκαπούρη Μέξικο Πουκέτ, Μαλαισία και Λας Βέγκας. Μια ιδιαίτερη και αστεία εμπειρία.
https://trickeye.com/busan/en
Αααα εσυ εχεις παει παντου! Επιπεδου taver και yorgos εισαι! Τον νου σου θα σε βαλουν να κανεις εκπομπη και σενα! :)
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Αααα εσυ εχεις παει παντου! Επιπεδου taver και yorgos εισαι! Τον νου σου θα σε βαλουν να κανεις εκπομπη και σενα! :)
Το επίπεδο αυτών των ιερών ταξιδιωτικών τεράτων ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα δεν πρόκειται να φτάσω, αν και πολύ θα το ήθελα. Στην Νότια Κορέα δεν πήγα για τουρισμό αλλά έμεινα για ένα χρόνο.Στο Busan πήγαινα σχεδόν κάθε Σαββατοκύριακο μιας και ήταν μόλις μια ώρα απόσταση από εκεί που ζούσα. Η Fukuoka της Ιαπωνίας ήταν στην ουσία ο μακρυνότερος ταξιδιωτικός μου προορισμός αν και βρέθηκα εκεί μόνο για ανανέωση της τρίμηνης τουριστικής μου βίζας για να μην αναγκαστώ να επιστρέψω Ελλάδα.
Τα υπόλοιπα ταξίδια μου ήταν στα μισά ή και λιγότερα μίλια απόσταση αλλά έχω περιθώρια βελτίωσης! ;)
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Πριν λιγες μερες λεγανε καποιοι οτι δεν υπαρχουν πολλες πληροφοριες για την Νοτια Κορεα στο φορουμ. Ερχεται η εκπομπη σου λεω... :)
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Πριν λιγες μερες λεγανε καποιοι οτι δεν υπαρχουν πολλες πληροφοριες για την Νοτια Κορεα στο φορουμ. Ερχεται η εκπομπη σου λεω... :)
Αυτό το διαπίστωσα όντως κι εγώ και είχα σκεφτεί να ανοίξω ένα σχετικό θέμα ή να ξεκινήσω να γράφω μια ταξιδιωτική ιστορία αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν χρήσιμη μετά απο 12 χρόνια που έχουν μεσολαβήσει απο εκείνη την εποχή.
Όσο για την εκπομπή ούτε λόγος! Έχω τσιρότο κολλημένο στην camera του λάπτοπ εδώ και χρόνια !:bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom