Γερμανία Λουξεμβούργο Ένα ΣΚ στο Μεγάλο Δουκάτο!

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Ευχαριστώ @taver . Η αλήθεια είναι πως έχω δει την πόλη να γράφεται Τριρ, Τρηρ, Τρίερ και φυσικά Τριέρη. Αν ο γερμανικός δίφθογγος ie αποδίδεται ως η θα υιοθετήσω τη γραφή που υπέδειξες. Εκτός κι αν εδώ δεν πρόκειται για το δίφθογγο, αλλά απλά για το i και τη γνωστή κατάληξη -er.
Πράγματι, το σπίτι του Μαρξ ήταν μια σημαντική παράλειψη και το "μάθημα" έμεινε ανολοκλήρωτο. Ελπίζω να είναι αυτό ο λόγος για μια ακόμα επίσκεψη.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Βασικα @Eurotraveler η ιστορια σου ηταν εξαιρετικη και σ ευχαριστουμε γι αυτο.Αντε και στα επομενα!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εξαιρετική ιστορία, μπράβο. Μέχρι κι εγώ έκατσα και διάβασα για ευρωπαϊκό προορισμό (συνήθως το κάνω μόνο για να τη λέω στο Σαμίωνα).
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
@greco Ευχαριστώ και πάλι! Επίσης και στα επόμενα!
@Yorgos Τότε ομολογώ πως είναι μεγάλη μου τιμή!
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
V. Μια τελευταία βόλτα και ο επίλογος

Με τις καλύτερες εντυπώσεις επιστρέψαμε από την τόσο σύντομη, αλλά πλούσια επίσκεψη στο Τρίερ. Ήταν πλέον απόγευμα και σε μερικές ώρες θα πετούσαμε για το Πόρτο. Με ένα πολύ αυστηρό χρονοδιάγραμμα μπορούσαμε να κάνουμε ακόμα μια μικρή βόλτα στην πόλη πριν ξεκινήσουμε για το αεροδρόμιο. Έτσι, αντί να πάρουμε το λεωφορείο από το Σταθμό περπατήσαμε ως τη στάση Hamilius στο κέντρο της πόλης και πήραμε το λεωφορείο από εκεί.

DSC_1593.JPG


Σε αυτόν τον περίπατο διασχίσαμε τη βασική οδική αρτηρία της συνοικίας του Σταθμού, την Avenue de la Liberté. Η περιοχή είναι καθαρά αστική και φαντάζομαι πως τις καθημερινές θα έχει κίνηση, αλλά το απόγευμα της αυγουστιάτικης Κυριακής ήταν φυσικά άδεια. Δύο κτίρια μονοπωλούν το αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον. Το ένα είναι το κομψό και γαλλοπρεπές κτίριο που στεγάζει την εταιρία εξόρυξης χάλυβα Arcelor Mittal και το οποίο βρίσκεται στην Place des Martyrs. Το άλλο είναι το κτίριο στο οποίο στεγάζεται το Μουσείο Τράπεζας και η τράπεζα Banque et caisse d'épargne de l'État. Το κτίριο αυτό ξεχωρίζει για την κυρτή του πρόσοψη και για τον πύργο του, ο οποίος είναι ορατός από διάφορα σημεία στην πόλη. Βρίσκεται στην τοποθεσία Plateau Bourbon, εκεί όπου υπήρχαν στο παρελθόν οι οχυρώσεις με την ονομασία Bourbon. Εκεί βρίσκεται το άκρο σημείο της συνοικίας του Σταθμού. Το φαράγγι του Petrusse χωρίζει το Plateau Bourbon από την Άνω Πόλη, ενώ η Γέφυρα του Αδόλφου συνδέει σήμερα τις δύο συνοικίες.

DSC_1600.JPG
DSC_1610.JPG
DSC_1615.JPG
DSC_1617.JPG

DSC_1626.JPG


Η συνέχεια έχει άφιξη στη στάση Hamilius, μεταφορά με το λεωφορείο στο ξενοδοχείο στο Kirchberg και παραλαβή των αποσκευών που είχαμε αφήσει για φύλαξη κι έπειτα μετάβαση ξανά με το λεωφορείο στο αεροδρόμιο.

DSC_1636.JPG
DSC_1644.JPG
DSC_1645.JPG
DSC_1649.JPG


Το Λουξεμβούργο μάς άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Ένα μικρό κράτος στην καρδιά της δυτικής Ευρώπης, που απολαμβάνει ύψιστο βιοτικό επίπεδο. Μια πρωτεύουσα κομψότατη σε μια τοποθεσία μοναδικού φυσικού κάλλους, όπου οι κεντρικές συνοικίες χωρίζονται η μια από την άλλη με ρυάκια και χαράδρες.

Περιτριγυρισμένο από ισχυρά κράτη και μεγάλα αστικά κέντρα, κατατάσσεται στην τριάδα των κρατών με το μεγαλύτερο ΑΕΠ στον κόσμο, ενώ παράλληλα οι κάτοικοί του απολαμβάνουν μια ζωή πλήρως εναρμονισμένη με το φυσικό περιβάλλον. Είναι κοσμοπολίτικο και συνάμα χαλαρό, επιχειρηματικό κέντρο και πνεύμονας πρασίνου. Με λίγα λόγια, το Λουξεμβούργο μοιάζει να έχει βρει το κλειδί της επιτυχίας.
 
Μηνύματα
70
Likes
30
ψψψψψψψψψψψψ..τι ομορφη ιστορια ειναι αυτη?με ταξιδεψες με αυτο..λεω οκτωμβριο να παω εκει δυο μερουλες με την γυναικα μου κ το μικρο που τοτε θα ειναι 2 ετων ,υγεια να εχουμε..μετα θα παρω το τρενο να παω σε καμια βελγικη ομορφη πολη αλλες 2-3 μερουλες κ μετα ολλανδια αλλες 2-3 μερουλες κ μετα αροπλανο κ πισω στην χιο..τα τρενα εκει ειναι ανετα κ με καλες ''συνδεσεις''πολεων ετσι δεν ειναι?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Μην κάψεις και τις τρεις χώρες με διήμερα σε μια πόλη στην καθεμία. Και τα τρένα από χώρα σε χώρα δεν είναι ακριβώς σε τιμή ευκαιρίας.
 
Μηνύματα
70
Likes
30
Μην κάψεις και τις τρεις χώρες με διήμερα σε μια πόλη στην καθεμία. Και τα τρένα από χώρα σε χώρα δεν είναι ακριβώς σε τιμή ευκαιρίας.
για τις μερες τι εχεις να μου προτεινεις?ξερεις απο χιο ειανι δυσκολο να φευγεις για εξωτερικο ..ενω απο αθηνα και σου κου πας σε μια χωρα
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
ψψψψψψψψψψψψ..τι ομορφη ιστορια ειναι αυτη?με ταξιδεψες με αυτο..λεω οκτωμβριο να παω εκει δυο μερουλες με την γυναικα μου κ το μικρο που τοτε θα ειναι 2 ετων ,υγεια να εχουμε..μετα θα παρω το τρενο να παω σε καμια βελγικη ομορφη πολη αλλες 2-3 μερουλες κ μετα ολλανδια αλλες 2-3 μερουλες κ μετα αροπλανο κ πισω στην χιο..τα τρενα εκει ειναι ανετα κ με καλες ''συνδεσεις''πολεων ετσι δεν ειναι?
Σε ευχαριστώ! Κι εγώ θεωρώ ότι οι μέρες που θα έχετε δεν επαρκούν για να πάτε και Ολλανδία. Το Βέλγιο θέλει ένα 4ήμερο για τους βασικούς προορισμούς του. Όσον αφορά τα τρένα, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Πολλά δρομολόγια από το Λουξεμβούργο στις Βρυξέλλες γίνονται με αλλαγή, αλλά μπορείτε φυσικά να επιλέξετε το απευθείας δρομολόγιο.
 
Μηνύματα
70
Likes
30
Σε ευχαριστώ! Κι εγώ θεωρώ ότι οι μέρες που θα έχετε δεν επαρκούν για να πάτε και Ολλανδία. Το Βέλγιο θέλει ένα 4ήμερο για τους βασικούς προορισμούς του. Όσον αφορά τα τρένα, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Πολλά δρομολόγια από το Λουξεμβούργο στις Βρυξέλλες γίνονται με αλλαγή, αλλά μπορείτε φυσικά να επιλέξετε το απευθείας δρομολόγιο.


τα βασικα του βελγιου ποια ειναι?σας παρακαλω πεστε μου εστω κ σε προσωπικο μηνυμα για να μην χαλαμε το θεμα
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Βρυξέλλες, Γάνδη, Μπρυζ και Αμβέρσα. Ψάξε λίγο στις ιστορίες και στις πληροφορίες για το Βέλγιο και θα βρεις ό,τι χρειάζεσαι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom