Ένα από τα πιο συγκλονιστικά ταξιδια. (Βάλτε το στη λίστα σας)

eui

Member
Μηνύματα
21
Likes
66
Επόμενο Ταξίδι
Περου
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ναμίμπια
Μετά από κορονοϊούς καραντίνες και απίστευτη κλεισούρα αποφασίζουμε ταξίδι ταξιδιαρα κενυα τανζανια. Δεν ξέρω τι να πρωτοπώ για το σαφάρι που κυνηγάς τα big 5 τα οποία μετά από ώρες κ μέρες καταφέραμε να δούμε. Να μιλήσω για την πιο συγκλονιστική εμπειρία της ζωής μας να διανυκτερεύσουμε σε ένα χωριό μασαι. Άνθρωποι σαν από άλλο κόσμο. Σαν ξαφνικά να μπαίνεις στην οθόνη της τηλεόρασης και να βρίσκεσαι σε ντοκιμαντέρ που παρακολουθείς την ζωή των ανθρώπων αυτών που ουδεμία σχέση έχει με την δίκη σου. Γνώρισα την Μάιρα την γυναίκα του αρχηγού που είχε 21 παιδιά χαμογελαστή κ δυνατή μου έδωσε κάποια από τα πολύχρωμα βραχιόλια της. Δεν μιλούν αγγλικά μόνο Σουαχίλι η μια άλλη διάλεκτο που μόνο αυτοί καταλαβαίνουν. Ένας από τους γιούς της ήταν ο μόνος από τα 72 ατομα του χωριού που μιλούσε ελάχιστα αγγλικα. Πρωτόγνωρες συνθήκες μάλλον πρωτόγονες. Είναι νομάδες και κάθε τόσο αλλάζουν περιοχές. Τα παιδιά γαντζωμένα πάνω μ. Είχα πάρει γλυκα μαζι μου και αυτά με φιλούσαν και με έσφιγγαν στην αγκαλιά τους. Μας έδειξαν πως ανάβουν φωτιά και πως μαγειρεύουν. Δεν υπάρχει ηλεκτρισμός όλα γίνονται σύμφωνα με το φως της μέρας και μετά με το φως της φλογας. Κάθε πρωί πίνουν γάλα και αίμα αγελάδας για τόνωση. Αχ απίστευτες εικόνες. Μετά ζανζιβαρη μας την είχαν περιγράψει Μαλδίβες. Καμία σχέση. Απλή παραμυθένια. Τα resort εκεί 5 Αστέρα κ μη τα διακρίνει η απλότητα. Τίποτα luxury τίποτα grande. Η άμμος απαλή σαν να πατάς πούδρα. Οι θάλασσες υπέροχες. Ηρεμία κ γαλήνη. Απολαμβάνεις ξεκούραση. Stone town με πολύ ιστορία πολύ όμορφη να την γυρίσεις με τα πόδια. Και φυσικά να επισκεφτείς το νησάκι με τις τεράστιες χελώνες.Pole pole λοιπόν. Υπόσχεση ότι θα ξαναπάμε 🤍
 

Attachments

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Μamma Αφρικα.....πραγματικα...
 
  • Like
Reactions: eui

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom