Ανδόρρα Ένα καλοκαίρι στην Ανδόρρα...

greek

Member
Μηνύματα
62
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Ίσως το καλοκαίρι να μην φαίνεται η κατάλληλη εποχή για επίσκεψη σε αυτόν τον φανταστικό τόπο αλλά πραγματικά, η Ανδόρρα είναι ένα μέρος που είναι όμορφο πάντα! Έτσι υπάρχουν και πολλά πράγματα να κάνεις εκεί ακόμη και το καλοκαίρι!

Μετά απο μια πολύ κουραστική διαδρομή με λεωφορείο, απο τα Γαλλo-ισπανικά σύνορα, και μετά απο μια θριαμβευτική επιβίωση απο τις πολλές στροφές και ώρες μέσα στο αργό όχημα, καταφέραμε τελικά να φτάσουμε σε αυτό το μικρό, αλλά πολλά υποσχόμενο κρατίδιο, αφήνοντας πίσω τα μεγάλα Πηρυναία Όρη...Νομίζαμε ότι η Ανδόρρα ήταν μόνο ένα μέρος για να αγοράσουμε αφορολόγητα πολλά προϊόντα...Αλλά κάναμε μεγάλο λάθος, όπως αποδείχθηκε μόλις αντικρύσαμε την μία και μοναδική κωμόπολη του κρατιδίου...Είναι το στολίδι της περιοχής, το οποίο μαζί με τα 7 περίπου χωριά αποτελεί αυτήν την "χώρα" που βρίσκεται "μεσα" στην αδελφική της Ισπανία...Αντικρύσαμε μια μικρή πόλη, που έμοιαζε υπερβολικά με την Έδεσσα, αφού έχει ένα υπέροχο και ορμητικό μικρό ποτάμι...

Το λεωφορείο, μας κατέβασε, ακριβώς στο κέντρο...Περπατoύσαμε στην μικρή γέφυρα που ενώνει τις 2 πλευρές της πόλης...μια γέφυρα-νάνος αλλά όμοια με το έργο του Καλατράβα, του διάσημου αρχιτέκτονα.Μετα απο μερικές εκπληκτικές φωτογραφίες πάνω στην γέφυρα, μπήκαμε στο ξενοδοχείο μας "Magic Hotel Andorra", η οικογένειά μου και εγώ...Ήταν ήδη απόγευμα, οπότε βγήκαμε κατευθείαν στην Ανδόρρα Λα Βέλια...ετσι ονομάζεται η πόλη αυτή, η πρωτεύουσα του Συνπριγκιπάτου...Μια πόλη με εξαίρετη ρυμοτομία, όμορφα πάρκα και σοκάκια...Μπαίναμε σε κάθε μαγαζί που βρίσκαμε και αγοράζαμε οτιδήποτε θέλαμε...Στο πολυκατάστημα escale κυρίως βρήκαμε πολλά πράγματα σε ενδιαφέρουσες τιμές...Αυτή η περιοχή με τις λιγοστές αλλά υπέροχες πλατείες της, μας εξέπληξε...Μια πόλη μέσα στο καταπράσινο μικροσκοπικό λεκανοπέδιο...Βλεπαμε απέναντι το τελεφερίκ που τον χειμώνα είναι το κύριο αξιοθέατο...Βράδυασε...Δεν ήταν όμως δύσκολο να βρούμε τον δρόμο, αλλά ήταν όμως αξέχαστη εμπειρία...Μας φώναξαν για βραδυνό στο εστιατόριο του ξενοδοχείου, έτσι δοκιμάσαμε την παραδοσιακή κουζίνα...
Με αυτές τις αναμνήσεις τελείωσε αυτή η αξέχαστη μέρα...Κρίμα που την επόμενη έπρεπε να φύγουμε για Μαδρίτη...

ai44.tinypic.com_oqcc4z.jpg

ai43.tinypic.com_22f52f.jpg
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632

greek

Member
Μηνύματα
62
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
ευχαριστουμε πολυ.
Θα ηθελα δυο μικρες διευκρινησεις να παραθεσω.
1)Ειναι συγκυριαρχουμενο πριγκιπατο
2)Η γεφυρα μοιαζει με του Καλατραβα αλλα δεν ειναι δικια του.

Ανδόρρα - Βικιπαίδεια
Σαντιάγο Καλατράβα - Βικιπαίδεια
πρέπει να έχεις δίκιο...το διορθώνω...
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολλα...
Και το χειμωνα ειναι πολυ ωραια. Τα λιφτ για τις πιστες του σκι ξεκινανε απο τη πορτα των ξενοδοχειων.
 

greek

Member
Μηνύματα
62
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Και το χειμωνα ειναι πολυ ωραια. Τα λιφτ για τις πιστες του σκι ξεκινανε απο τη πορτα των ξενοδοχειων.
Πάντως και καλοκαίρι αξίζει να μείνεις 2 μέρες...Πραγματικά πολύ ωραίος τόπος...:cool:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Εγω παντως τη βρηκα χαλι μαυρο... (τα εχω γραψει σε αλλη ιστορία)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
αλήθεια; Εμένα μου άρεσε...Φυσικά δεν είναι να μείνεις εκεί παραπάνω απο 2-3-4 μέρες...:lol:
E, όπου και να πάς για 3-4 μέρες ωραία είναι (δεν το λέω για την Ανδόρρα καθώς δεν έχω πάει, αλλά το πιστεύω αυτό).
 

greek

Member
Μηνύματα
62
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
E, όπου και να πάς για 3-4 μέρες ωραία είναι (δεν το λέω για την Ανδόρρα καθώς δεν έχω πάει, αλλά το πιστεύω αυτό).
ειδικά στην Ανδόρρα, αν και προσωπικά μου άρεσε πολύ, αν κάτσεις παραπάνω απο 4 μέρες, θα βαρεθείς αφάνταστα! Είναι μικρό μέρος και δεν χρειάζεται παραπάνω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom