Πολωνία Ένα σφηνάκι Πολωνίας

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Δε είναι χιούμορ.
Δε ξέρω, θα περνάτε για χιούμορ άμα κάποιος έγραφε: Πήγα στην "Α" λίμνη, για να δω τους κολυμβητές. Ντάξει μωρέ, καλύτεροι ήταν από τους Έλληνες της Σμύρνης το 22.

Είμαι ξεναγός στο πρώην Γερμανικό Ναζιστικό στρατόπεδο του Άουσβιτς (όχι Πολωνικό που σας μαθαίνει η γερμανική/αμερικανική τηλεόραση), με πάνω από 400 τουρ, άπειρες ώρες εκπαίδευσης, διαβάσματος (πειράματα του Γιόζεφ Μένγκελε), γνωριμία επιζώντων του στρατοπέδου, με μέντορα τον Bartozewski (https://en.wikipedia.org/wiki/Władysław_Bartoszewski) όπως και με άτομα (κυρίως Θεσσαλονίκη) που χάσαν συγγενείς, και τους βοήθαγα στην αναζήτηση στα αρχεία.

Απορούσα πριν κάτι μήνες, πως μπορεί κανείς να φτιάξει Escape Room - Άουσβιτς στην Αθήνα. Τώρα πολλά κατάλαβα.

Είναι το τελευταίο μου ποστ στο φόρουμ αυτό. Σε λίγο καιρό θα ζητήσω την διαγραφή μου. Όποιος με γνώρισε από κοντά, ξέρει πως θα μπορέσει να με βρει.


 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.020
Likes
40.999
Σε καταλαβαινω απόλυτα, ακόμη κι εγώ που κανονίζω ταξίδι περισσότερων ημερών έχω ρίξει πολλή μελέτη ώστε να μη χαθεί ούτε ώρα στις μετεπιβιβασεις, Και μπορώ να πω ότι η Πολωνία προσφέρει πολλές επιλογές σε συγκοινωνίες ( το δίκτυο λεωφορείων της μάλιστα είναι θαυματουργό και με απίστευτες τιμές).
Εύχομαι να ξανά ταξιδέψεις εκει και το σφηνάκι να γίνει ποτό. Κι εγώ με 3ήμερο σφηνάκι ξεκίνησα και τώρα πάω δεύτερη φορά, ενώ αφήνω για μελλοντικο ταξίδι την Κρακοβια με το Βροτσλαβ.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Είναι το τελευταίο μου ποστ στο φόρουμ αυτό. Σε λίγο καιρό θα ζητήσω την διαγραφή μου. Όποιος με γνώρισε από κοντά, ξέρει πως θα μπορέσει να με βρει.
Έχεις κάθε δικαίωμα να προσβληθείς από το -κατά την γνώμη σου- κακό μαύρο χιούμορ αλλά είναι λίγο βαρύ να ρίχνεις την απόφαση σου αυτήν στην πλάτη του panius.

Το έγραψε ξεκάθαρα αστειευόμενος.
Αν διαβάσεις κι άλλες ιστορίες του θα δεις το μοτίβο.

Υγ. Υπάρχει μάλιστα και ειδική έκφραση για τέτοιου είδους χιούμορ: too soon
Υγ2. Αυτό με το κολύμπι πάντως ήταν καλό :D
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Μετά σου 'ρχόταν η φράου με τη σακούλα από πάνω σου και σου έλεγε στα Πολωνέζικα "Γκρσζιρσζκιζισκζιζυ" που μάλλον θα σήμαινε "Άντε τελείωνε! Μπουκώσου και πέτα τα σκουπίδια στη σακούλα μη σε πετάξω από το παράθυρο".
Όχι μωρέ, εντάξει, καλές ήταν (για δεσμοφύλακες).
:haha::haha::haha:
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Αγαπητέ @ThanasisU2 σε διαβεβαιώ ότι δεν είχα καμία διάθεση διακωμώδησης του τόπου αυτού και ό,τι αντιπροσωπεύει. Προσέχω τις λέξεις που χρησιμοποιώ ώστε να μην προσβάλλω την ιστορία και τους ανθρώπους πίσω από αυτή. Φαντάζομαι τι έντονες στιγμές θα έχεις ζήσει, έχοντας το προνόμιο να εργάζεσαι στο Άουσβιτς και καταλαβαίνω τώρα την έντονη ευαισθησία σου. Για το escape room δεν γνωρίζω, πιστεύω όμως πως γενικά είναι καλό οι νέοι να έρχονται σε επαφή με την Ιστορία με ό,τι τρόπο θα τους ενεργοποιήσει το ενδιαφέρον να ψάξουν περαιτέρω, να τους δώσει το κίνητρο να ανοίξουν ένα βιβλίο ή μια ιστοσελίδα να διαβάσουν τι ακριβώς συνέβη. Διαφορετικά επέρχεται η λήθη. Υπ' αυτήν την έννοια δεν είμαι αντίθετος στην έννοια του escape room, αρκεί το σενάριο να μην είναι άλλα αντ' άλλων. Από παιδαγωγική σκοπιά άλλωστε, τα escape room μπορούν να γίνουν πολύ χρήσιμα εκπαιδευτικά εργαλεία.
Όπως και νά χει, θέλω να πιστεύω ότι άλλοι είναι οι λόγοι που φεύγεις και όχι οι 3 λέξεις που έγραψα, οι οποίες δεν στοχεύουν σε κανέναν και πουθενά σε αντίθεση με τον παραλληλισμό σου για τη Σμύρνη (hilarious πρέπει να ομολογήσω! :) )
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Σε καταλαβαινω απόλυτα, ακόμη κι εγώ που κανονίζω ταξίδι περισσότερων ημερών έχω ρίξει πολλή μελέτη ώστε να μη χαθεί ούτε ώρα στις μετεπιβιβασεις, Και μπορώ να πω ότι η Πολωνία προσφέρει πολλές επιλογές σε συγκοινωνίες ( το δίκτυο λεωφορείων της μάλιστα είναι θαυματουργό και με απίστευτες τιμές).
Εύχομαι να ξανά ταξιδέψεις εκει και το σφηνάκι να γίνει ποτό. Κι εγώ με 3ήμερο σφηνάκι ξεκίνησα και τώρα πάω δεύτερη φορά, ενώ αφήνω για μελλοντικο ταξίδι την Κρακοβια με το Βροτσλαβ.
Paef, σε ευχαριστώ!!! Νομίζω δεν θα γίνει απλά ποτό, αλλά κοκτέιλ με ομπρελίτσες, πυροτεχνήματα και σημαιάκια! Σίγουρα θα ξαναπάω! Σε λίγες χώρες ένιωσα τόσο άνετα και χαλαρός με τις μετακινήσεις - συγκοινωνίες!
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
DE PROFUNDIS

Συγγνώμη που παρεμβαίνω. Δεν συνηθίζω να παρεμβαίνω για να μην χαλάω τις ιστορίες. Αυτό φαίνεται και από τις ελάχιστες παρεμβάσεις που κάνω. Και η ιστορία του panius, είναι εξαιρετική, όπως άλλωστε όλες οι άλλες ιστορίες του.
Παρεμβαίνω γιατί η Κρακοβία είναι η αγαπημένη μου πόλη.
Αυτή τη στιγμή γράφω εκ βαθέων, πίνοντας Zoladkowa την οποία έφερα από το τελευταίο μου ταξίδι στην Πολωνία.
Τα τελευταία χρόνια έχω ταξιδέψει πολύ. Ασία, Βορειοανατολική Αμερική, Βορειοδυτική Αμερική, Νότια Αμερική, Ωκεανία κλπ.
Κάθε ταξίδι είναι υπέροχο.
Αλλά κάθε ταξίδι στην Κρακοβία είναι εξαιρετικό.
Η ατμόσφαιρα της πόλης, τα jazz bar, η ηλικιακή κατανομή του πληθυσμού, το χαμηλό κόστος κλπ.
Τα τελευταία χρόνια έχω βρεθεί αρκετές φορές στην Κρακοβία.
Όμως δεν έχω πάει ποτέ στο Άουσβιτς. Δεν έχω πάει γιατί δεν θα το άντεχα.
Καταλαβαίνω την ευαισθησία του φίλου Θανάση, αφού βρίσκεται, τακτικά, σε έναν τόπο τον οποίο εγώ συνειδητά αποφεύγω. Και τον αποφεύγω για να διασφαλίσω τον λίγο ύπνο που μπορώ ακόμα να εξασφαλίσω.
Γράφω αυτό το κείμενο, γιατί θέλω να επισημάνω το εξής:
Ο φίλος panius δεν έχει παρουσιάσει από τα γραφόμενα στοιχεία ναζισμού.
Το αντίθετο μάλιστα.
Το μαύρο χιούμορ, ποινικοποιείται μόνο από ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Οι Monty Python θα ήταν φυλακή στη χιτλερική Γερμανία. Και δυστυχώς θα ήταν φυλακή και στην ΕΣΣΔ. Ως εκ τούτου είμαι με τον φίλο panius, τον οποίο δυστυχώς δεν γνωρίζω.
Γράφω εκ βαθέων.
Σε ένα ταξιδιωτικό φόρουμ, πρέπει να έχουμε ευρύτητα πνεύματος.
Τα ταξίδια που κάνουμε, τα κάνουμε για να γίνουμε σοφότεροι, για να γίνουμε καλύτεροι, για να έχουμε ευρύτητα πνεύματος, για να μην είμαστε δογματικοί.
Αυτή τη στιγμή, ο κόσμος κινδυνεύει από φανατισμό.
ΕΜΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΟΥΜΕ.

ΕΚ ΒΑΘΕΩΝ.

ΓΙΩΡΓΟΣ
 
Last edited:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Τα ταξίδια που κάνουμε, τα κάνουμε για να γίνουμε σοφότεροι, για να γίνουμε καλύτεροι, για να έχουμε ευρύτητα πνεύματος, για να μην είμαστε δογματικοί.
Συμφωνω απολυτα. Κι αν δεν τα καταφερνουμε παντα, ανθρωπινο ειναι.
Αλλα πιστευω πως κυριως αυτο ειναι που κανει τη διαφορα αναμεσα στον τουριστα και τον ταξιδιωτη.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Αγαπητέ @gelf δεν θα μπορούσες να με βρεις περισσότερο σύμφωνο! Τα είπες όλα, απλά!
Θα σταθώ στη Zoladkowa (για να ελαφρύνουμε και λίγο το κλίμα :) ) Πώς τη βρίσκεις? Εγώ πίνω αντίστοιχα τη Zubrowka από Πολωνία την οποία βρίσκω πολύ καλή, αν και πιο πολύ τη διάλεξα με κριτήριο το φοβερό μαύρο, ημιδιάφανο μπουκάλι με σήμα τον βίσωνα!
Ελπίζω να σε συναντήσω σε κάποιες από τις συναντήσεις του φόρουμ, αρκεί να μην κάνουμε διαγωνισμό αλκοολοποσίας γιατί εναντίον σου, θα χρειαστώ 2 συκώτια και όχι 1 χαχαχαχαχαχααα!!!
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Ξημέρωσε Σάββατο 25η Μαρτίου και εμείς από τις 7 το πρωί ήμασταν ήδη έξω στους έρημους και παγωμένους δρόμους της πόλης, να περπατήσουμε και να απολαύσουμε τις ομορφιές της πριν το επιβεβλημένο τουρ στα ναζιστικά στρατόπεδα Άουσβιτς - Μπίρκεναου.
Η ομίχλη που είχε απλωθεί έκανε τη βόλτα μας ακόμα περισσότερο μυστηριακή και ατμοσφαιρική. Κινηθήκαμε γύρω από τα τείχη του κάστρου της πόλης, διασχίσαμε όμορφα πάρκα με ατελείωτο γρασίδι και περπατήσαμε κατά μήκος των όχθεων του Βιστούλα παρέα με δεκάδες κύκνους που κολυμπούσαν νωχελικά στο ποτάμι.
IMG_20170325_082648_HDR.jpg


θιη.jpg


Επιστρέψαμε κατά τις δέκα στο ξενοδοχείο, όπου ήταν και το σημείο συνάντησης με το μίνι βαν που θα μας πήγαινε στα στρατόπεδα.

Είχαμε κλείσει την προηγούμενη μέρα σε ένα από τα πολλά τουριστικά πρακτορεία που συναντάς στους δρόμους της πόλης και πληρώσαμε περίπου 20 ευρώ το άτομο (90 ζλότυ) για τη μετάβαση και την επιστροφή, τα εισιτήρια (βασικά είναι δωρεάν, αλλά χρειάζεται κάποιου είδους ηλεκτρονική κράτηση για την οποία δεν είχαμε το χρονικό περιθώριο να ψάξουμε) και ένα φυλλάδιο με βασικές πληροφορίες και σχεδιάγραμμα των κατόψεων.

Ταξιδέψαμε παρέα με ένα ζευγάρι Ισπανών (πολύ ήσυχοι) και δύο Αγγλίδες (τρελές και ντίρλα από το χθεσινό μεθύσι) που γλώσσα δεν έβαλαν μέσα σε όλη τη διαδρομή. Σε 1μιση ώρα φτάσαμε στο Άουσβιτς. Ο οδηγός μας έβαλε μέσα και μας έδωσε 1μιση ώρα περιθώριο να δούμε το μέρος πριν μας μαζέψει και μας οδηγήσει στο Μπίρκεναου, 3 χιλιόμετρα μακρύτερα.

IMG_20170325_135518_HDR.jpg

IMG_20170325_140449_HDR.jpg
IMG_20170325_143543_HDR.jpg
IMG_20170325_124146_HHT.jpg
IMG_20170325_141333_HDR.jpg


Πριν λίγα χρόνια είχα δει το αντίστοιχο στρατόπεδο στο Νταχάου της Γερμανίας, το οποίο ήταν το πρώτο και χρησίμευσε ως πρότυπο για όλα τα υπόλοιπα. Είχα συγκλονιστεί τότε και πίστευα ότι θα ήμουν περισσότερο προετοιμασμένος ψυχολογικά για το Άουσβιτς.

Πράγματι ήμουν... στο Άουσβιτς.
Στο Μπίκερναου όμως μου σηκώθηκε η τρίχα! Αυτή η τεράστια ευθεία της σιδηροδρομικής γραμμής, που περνάει την πύλη και πάει κατευθείαν στους θαλάμους αερίων και στα κρεματόρια για μαζική εξόντωση με το που κατέβαιναν οι κρατούμενοι από το βαγόνι, χωρίς καταγραφή ονομάτων, με την μπάντα να παίζει εμβατήρια για να βαδίζουν ήρεμα και χωρίς καθυστερήσεις προς τον θάνατό τους με τάραξε. Γενοκτονίες είχαν υπάρξει και στο παρελθόν (και δυστυχώς θα υπάρξουν και στο μέλλον). Οργανωμένη όμως εξόντωση ανθρώπων με σχεδιασμό ανάλογο βιομηχανικής αλυσίδας παραγωγής προϊόντων, δεν είχε ξαναγίνει ποτέ στην ιστορία! Απλά φρίκη και αποτροπιασμός για το πού μπορεί να φτάσει η κτηνωδία του είδους μας.

Οι τρελοαγγλίδες ελάφρυναν το κλίμα με τις βλακείες που έλεγαν και κατά τις 16:00 ήμασταν όλοι συγκεντρωμένοι στο βανάκι και έτοιμοι για την επιστροφή στην πόλη.

Ενώ το είχαμε αποκλείσει στην αρχή, τελικά αποφασίσαμε ότι θα ήταν κρίμα να χάναμε τα αλατωρυχεία και ρωτάμε τον οδηγό αν γίνεται να μας πάει μέχρι εκεί, με το αζημίωτο φυσικά. Κάνει αυτός τα τηλεφωνήματά του και μας λέει "Βεβαίως! 130 ζλότυ!!!" (33 ευρώ!)

Εκείνη την ώρα μας φάνηκε ότι μας έπιασε λίγο τον... ποπό με την τιμή που μας είπε, αλλά ήταν κάτι απρογραμμάτιστο, (έξτρα 3 ώρες), συν τη μεταφορά, συν τα εισιτήρια, οπότε νομίζω τελικά ότι η τιμή ήταν λογική.

Και ευτυχώς που το αποφασίσαμε! Άξιζε και με το παραπάνω! Είχαμε μια υπέροχη ξεναγό που μας άφηνε αρκετή ώρα να περιηγηθούμε με την ησυχία μας στις στοές, στις αίθουσες και στις εκκλησίες. Ναι, εκκλησίες! Ολόκληροι ναοί 250 μέτρα κάτω από τη γη, πλήρως λειτουργικοί, ευρύχωροι, με πολυελαίους, αγάλματα και ανάγλυφα, όλα φτιαγμένα από αλάτι!
30381.jpg

not mine :)

CghzgFVkvmeADYy2AAHPA0yiiKM712.jpg

Αν θέλετε μπορείτε άνετα να δοκιμάσετε το αλατισμένο νερό που κυλάει σε διάφορα σημεία ή να τρίψετε αλάτι από τα τοιχώματα και να το δοκιμάσετε επίσης. Η ίδια η ξεναγός μας προέτρεπε να το κάνουμε.
20 λεπτά μετά την είσοδό μας στο αλατωρυχείο ένιωθα λες και είχα πάει για μακροβούτια στο Αιγαίο! Όλες οι στοματικές και οσφρητικές κοιλότητες είχαν γεμίσει ιώδιο και αρμύρα. Η ατμόσφαιρα μέσα στα ορυχεία είναι, λόγω του αλατιού, από τις πιο καθαρές και υγιεινές που μπορεί να βρει κανείς. Η ξεναγός είπε ότι ασθενείς με αναπνευστικά προβλήματα έρχονται τακτικά στο ορυχείο και κάθονται για λίγες ώρες μέσα σε αυτό.

private-tour-of-salt-mine-wieliczka-in-krak-w-321323.jpg

not mine :)

IMG_20170325_184324_HDR.jpg


Κατά τις 9 παρά τη νύχτα επιστρέψαμε στην Κρακοβία.

IMG_20170325_203436_HDR.jpg


Κάναμε μια σύντομη αποχαιρετιστήρια βόλτα στην παλιά πόλη και επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο μας στην εβραϊκή γειτονιά, η οποία το βράδυ είναι το πιο in μέρος για να βγεις, να διασκεδάσεις. Υπέροχη ατμόσφαιρα, μπαράκια, εστιατόρια, μπυραρίες και μια κεντρική πλατεία γεμάτη πάγκους και καταστήματα με νόστιμο street food.
Φάγαμε πάμφθηνο λουκάνικο με ψωμί, πήραμε καταπληκτικό παγωτό από το GoodLood (http://www.goodlood.com/), το οποίο πρέπει να δοκιμάσετε οπωσδήποτε! Εφάμιλλο των ιταλικών!
ιηι.jpg


Πριν ξεκουράσουμε τα ταλαιπωρημένα μας κορμιά στο ξενοδοχείο, κάναμε και μια στάση στο La Habana για μπυρίτσα! (πολύ όμορφο περιβάλλον - να πάτε! https://www.facebook.com/publahabana) Μισό λίτρο μπύρα μόλις με 2 ευρώ! (8 ζλότι). Τελικά στην Πολωνία η φθήνια δεν τρώει τον παρά! :)

Την Κυριακή επιστρέψαμε Βαρσοβία για την πτήση της επιστροφής. Στο αεροδρόμιο, κάπου ανάμεσα στα ράφια με τις βότκες συναντάω τυχαία μια συνάδελφο από τη δουλειά. Λίγο μετά πέφτω πάνω σε μια γνωστή μου με την παρέα της! Είπαμε, και η κουτσή Μαρία θα πάει Πολωνία τη σήμερον. Εμείς δεν θα πηγαίναμε;

Να πάτε και εσείς, ακόμα και για ΣΚ! Αξίζει (και δεν κοστίζει)!!!
Τέλος!
Μεταφορά παρακαλώ στις ολοκληρωμένες (@katkats , @silversurfer hellooo! :) ) και πάμε τώρα για μακρύ ταξίδι Λ... μμμ... δεν λέω για να μην το γρουσουζέψω! :innocent::rolleyes:
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.363
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom