ΗΠΑ Καναδάς Ένα φιλόδοξο ταξίδι ,πολλές κρίσιμες ερωτήσεις

Klakos20

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Καναδάς
Καλησπέρα σε όλους , η βοήθεια που προσφέρετε σε ότι έχει να κάνει με τα ταξίδια είναι πολύτιμη.Ετοιμάζω ένα σημαντικό ταξίδι για τον Σεπτέμβριο ,(ύστερα από πολύ κόπο ) αλλά υπάρχουν ορισμένα σημαντικά ερωτήματα στα οποία θα ήθελα να με βοηθήσετε.Έχω διαβάσει σχεδόν τα περισσότερα θέματα αλλά δε βρήκα όλες τις απαντήσεις.Το ταξίδι αφορά την Αμερική και συγκεκριμένα η αφετηρία ξεκινάει από Νέα Υόρκη για λίγες μέρες (μιας και θα είναι δεύτερη φορά που την επισκέπτομαι) στη συνέχεια θέλω να πάω Καναδά σε μία πόλη σίγουρα (γιατί το μπάτζετ δε βγαίνει μάλλον για περισσότερες ) και εφόσον θέλω πολύ να δω τους καταρράκτες Νιαγάρα κερδίζει έδαφος το Τορόντο , και από Καναδά να κατέβω προς Σαν Φρανσίσκο και έπειτα σε μία χώρα της Λατινικής Αμερικής που θέλω πολύ να επισκεφθώ (εξού λοιπόν και το ''φιλόδοξο '' του τίτλου ) και από εκεί αναχώρηση για Ελλάδα.Είναι εφικτό κάτι τέτοιο ? Θα υπάρχει πρόβλημα στο αεροδρόμιο των Ηπα άν το εισιτήριο είναι με επιστροφή απο άλλη χώρα ενδεχομένως ? Επίσης δε πιστεύω να υπάρξει πρόβλημα που θέλω να κάνω δεύτερη είσοδο μετά από Καναδά ξανά Ηπα ..Με την ΕSTA τι γίνεται που λήγει στις 30 σεπτεμβρίου αυτής της χρονιάς ? Το ταξίδι πρέπει να ξεκινήσει γύρω στις 20 σεπτεμβρίου..Πρέπει να βγάλω άλλη?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας !
 

Klakos20

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Καναδάς
Ξαναγράφω με την ελπίδα να πάρω μια απάντηση...
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Καλησπέρα σε όλους , η βοήθεια που προσφέρετε σε ότι έχει να κάνει με τα ταξίδια είναι πολύτιμη.Ετοιμάζω ένα σημαντικό ταξίδι για τον Σεπτέμβριο ,(ύστερα από πολύ κόπο ) αλλά υπάρχουν ορισμένα σημαντικά ερωτήματα στα οποία θα ήθελα να με βοηθήσετε.Έχω διαβάσει σχεδόν τα περισσότερα θέματα αλλά δε βρήκα όλες τις απαντήσεις.Το ταξίδι αφορά την Αμερική και συγκεκριμένα η αφετηρία ξεκινάει από Νέα Υόρκη για λίγες μέρες (μιας και θα είναι δεύτερη φορά που την επισκέπτομαι) στη συνέχεια θέλω να πάω Καναδά σε μία πόλη σίγουρα (γιατί το μπάτζετ δε βγαίνει μάλλον για περισσότερες ) και εφόσον θέλω πολύ να δω τους καταρράκτες Νιαγάρα κερδίζει έδαφος το Τορόντο , και από Καναδά να κατέβω προς Σαν Φρανσίσκο και έπειτα σε μία χώρα της Λατινικής Αμερικής που θέλω πολύ να επισκεφθώ (εξού λοιπόν και το ''φιλόδοξο '' του τίτλου ) και από εκεί αναχώρηση για Ελλάδα.Είναι εφικτό κάτι τέτοιο ? Θα υπάρχει πρόβλημα στο αεροδρόμιο των Ηπα άν το εισιτήριο είναι με επιστροφή απο άλλη χώρα ενδεχομένως ? Επίσης δε πιστεύω να υπάρξει πρόβλημα που θέλω να κάνω δεύτερη είσοδο μετά από Καναδά ξανά Ηπα ..Με την ΕSTA τι γίνεται που λήγει στις 30 σεπτεμβρίου αυτής της χρονιάς ? Το ταξίδι πρέπει να ξεκινήσει γύρω στις 20 σεπτεμβρίου..Πρέπει να βγάλω άλλη?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας !
Καλημέρα. Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, ας το επιβεβαιώσουν άλλοι φίλοι. Από τη στιγμή που θα μπείς στις ΗΠΑ, θα πρέπει για την περίοδο που θα είσαι στις ΗΠΑ (ακόμα και αν αυτό συμβεί έπειτα από διέλευση απο Καναδά) να έχεις έγκυρο ESTA. Δηλαδή αν έχεις μπει πριν λήξει το ESTA ξανά στις ΗΠΑ πιθανότατα να σου ζητήσουν το εισητηριο εξοδου σου από τις ΗΠΑ να είναι την ίδια ή προηγούμενη ημερομηνία από τη λήξη του ESTA. Δλδ θελουν να δουν ότι απο την ημερομηνία που θα μπεις μεχρι αυτη που θα φύγεις το ESTA σου είναι εν ισχύ. Αυτό τη πρώτη φορά θα είναι εύκολο αφου θα μπεις ΝΥ και θα βγείς με έγκυρο ESTA στο Καναδά. Την δεύτερη όμως φορά όταν θα μπεις ίσως σου δημιουργήσουν πρόβλημα αν το ESTA σου λήγει πριν βγεις προς Λατινική Αμερική. Γιατί δεν θυσιάζεις 14$ εκ νεου με ενα νεο ESTA να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο λέω εγώ ;) . Για το εισητήριο δεν θα έχουν πρόβλημα αφου τους νοιάζει να έχεις εισητήριο εξόδου από ΗΠΑ και όχι απαραίτητα επιστροφής απο την χώρα που μπήκες. Απλά ψάξε το καλυτερα γιατί δεν είμαι σίγουρος αν μεταφέρω έγκυρες πληροφορίες. Απλά λέω τι πιστεύω με βάση τα όσα έχω διαβάσει / ακούσει. Καλό ταξίδι να έχεις !!! Σε ποια χώρα Λατινική Αμερική αν επιτρέπεται θα πας μετά?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.543
Likes
8.031
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.715
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom