Έπρεπε να γραφτω εδω και καιρό...:)

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
Καλημερα και καλως σας βρήκα.

Η αφορμή που βρήκα το όμορφο αυτο φορουμ ήταν το ταξίδι μου στα παράλια της Αδριατικής.

αιτία που γράφτηκα κάποια "προβλήματα" που αντιμετωπισα και καλο θα ήταν να ενημερώσω...

Ειμαι σίγουρος οτι θα κάνουμε καλη παρέα, εχω γυρίσει το μεγαλύτερο μερος της Ευρωπης με διαφορους τρόπους (αγαπημενος μου το αυτοκίνητο), και κανω προσπάθειες και για παραέξω...

Είμαι λίγο "δύσκολος" στο παρατεταμένο γράψιμο, οποτε μάλλον θα απαντάω σε υπάρχοντα θεματα :)

Υ.Γ. Τα διαφορα μικροπροβληματακια τα φραφουμε καπου συγκεκριμενα, ή μαζι με τα ταξίδια;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γεια σου και καλώς ήρθες.

Τι εννοείς μικροπροβληματάκια?
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
Πηγα μεσω FYROM Κοσόβου για Μαυροβούνιο.

οι Σερβοι δεν μας επέτρεψαν να μπουμε (μεταξυ Κοσόβου και Μαυροβουνίου υπάρχει μια λωρίδα Σερβίας).
Θα μπορούσαμε αν είχαμε ολοι ταυτότητες, αλλα τα διαβατήρια δεν τα δεχόταν σφραγισμένα απο Κόσοβο.

Επίσης στο Κόσοβο δεν δέχονται την πράσινη κάρτα και αγοράζεις εκει ασφάλεια (ελάχιστο ποσο 40? για 15 μερες)
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Μην ανησυχείς ποτέ δεν είναι αργά.
Καλώς ήρθες στο forum και σ' ευχαριστούμε για την χρήσιμη πληροφορία.
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Πηγα μεσω FYROM Κοσόβου για Μαυροβούνιο.

οι Σερβοι δεν μας επέτρεψαν να μπουμε (μεταξυ Κοσόβου και Μαυροβουνίου υπάρχει μια λωρίδα Σερβίας).
Θα μπορούσαμε αν είχαμε ολοι ταυτότητες, αλλα τα διαβατήρια δεν τα δεχόταν σφραγισμένα απο Κόσοβο.

Επίσης στο Κόσοβο δεν δέχονται την πράσινη κάρτα και αγοράζεις εκει ασφάλεια (ελάχιστο ποσο 40? για 15 μερες)
Η Ελλάδα δεν αναγνωρίζει το Κόσοβο, οπότε δε σφραγίζουν Ελληνικά διαβατήρια. Πάντα χωριστό χαρτάκι παίζει (όπως και με Σκόπια κλπ). Δεν υπάρχει πρόβλημα με μελλοντική είσοδο στη Σερβία. Μην ανησυχείτε.
γραφτηκε εδω
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...-%EC%E5%F3%F9-%E1%EB%E2%E1%ED%E9%E1%F2-2.html
Στη Σερβια μεσω Κοσοβου δεν εχω περασει αλλα για την εισοδο στη FYROM σε εμας δεν εδωσαν χαρτι ή χαρτακι
Ας ειμαστε προσεκτικοι σε αυτα που γραφουμε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
για την εισοδο στη FYROM σε εμας δεν εδωσαν χαρτι ή χαρτακι
Ας ειμαστε προσεκτικοι σε αυτα που γραφουμε.
Λογικά είτε έκανε λάθος ο υπάλληλος ή αποφάσισαν να μη βάλουν ΚΑΘΟΛΟΥ σφραγίδα (οπότε προφανώς δε χρειάζεται να σφραγιστεί χωριστό χαρτάκι). Αν έχετε "Μακεδονική" σφραγίδα σε Ελληνικό διαβατήριο, προφανώς έχετε πρόβλημα.

Φυσικά και είμαστε προσεκτικοί σ' αυτά που γράφουμε, ειδικά όταν ξέρουμε για τι μιλάμε. Δεν ποστάρουμε απλώς για να την πούμε σε κάποιον, βασιζόμενοι σε τυχάρπαστες πληροφορίες.

ΥΓ: Η κατάσταση σε σχέση με την αναγνώριση του Κοσόβου έχει αλλάξει από τότε που γράφτηκαν εκείνες οι γραμμές.
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Λογικά είτε έκανε λάθος ο υπάλληλος ή αποφάσισαν να μη βάλουν ΚΑΘΟΛΟΥ σφραγίδα (οπότε προφανώς δε χρειάζεται να σφραγιστεί χωριστό χαρτάκι). Αν έχετε "Μακεδονική" σφραγίδα σε Ελληνικό διαβατήριο, προφανώς έχετε πρόβλημα.

Φυσικά και είμαστε προσεκτικοί σ' αυτά που γράφουμε, ειδικά όταν ξέρουμε για τι μιλάμε. Δεν ποστάρουμε απλώς για να την πούμε σε κάποιον, βασιζόμενοι σε τυχάρπαστες πληροφορίες.

ΥΓ: Η κατάσταση σε σχέση με την αναγνώριση του Κοσόβου έχει αλλάξει από τότε που γράφτηκαν εκείνες οι γραμμές.
Εγω γραφω για περιστατικο που εζησα και οχι κατι που διαβασα
εδω γραφονται εμπειριες οχι απλα πληροφοριες
καλο θα ειναι να γραφεις δινοντας συμβουλες για θεματα που εχεις γνωσεις
και οχι κατι που διαβασες

Και καλο θα ειναι αφου παραδεχεσαι οτι οι πληροφοριες που δινεις ειναι λαθος (τουλαχιστον για τωρα) να τις διορθωσεις για να μην παιρνεις στο λαιμο σου κοσμο και οπως εχεις γραψει πολλες φορες στο φορουμ εδω ολοι κρινονται ...
αυτα και παντα καλοπροεραιτα,οχι να θεωρεις οτι στη λενε οταν σε διορθωνουν αλλα εσυ να γραφεις τα απιστευτα οταν διορθωνεις τους αλλους οπως εδω

Τι πίνεις? Roundtrip fare είναι.... Επίσης, στο κόστος του LHR-JFK πρέπει να προσθέσεις και το κόστος του ATH-LHR (ή έστω ATH-LGW +μετάβαση από το ένα αεροδρόμιο στο άλλο).
Επίσης, η χαμηλότερη τιμή roundtrip που βγάζει η BA από Λονδίνο για JFK είναι 340 λίρες (408 ευρώ περίπου).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγω γραφω για περιστατικο που εζησα και οχι κατι που διαβασα
εδω γραφονται εμπειριες οχι απλα πληροφοριες
καλο θα ειναι να γραφεις δινοντας συμβουλες για θεματα που εχεις γνωσεις
και οχι κατι που διαβασες

Και καλο θα ειναι αφου παραδεχεσαι οτι οι πληροφοριες που δινεις ειναι λαθος (τουλαχιστον για τωρα) να τις διορθωσεις για να μην παιρνεις στο λαιμο σου κοσμο και οπως εχεις γραψει πολλες φορες στο φορουμ εδω ολοι κρινονται ...
αυτα και παντα καλοπροεραιτα,οχι να θεωρεις οτι στη λενε οταν σε διορθωνουν αλλα εσυ να γραφεις τα απιστευτα οταν διορθωνεις τους αλλους οπως εδω
Φυσικά και δίνω συμβουλές ΣΩΣΤΕΣ, και βασισμένες σε εμπειρίες κι όχι μόνο σε πληροφορίες. Μη διαστρευλώνεις τα γραφόμενα. Ειδικά όταν δεν ξέρεις για τι μιλάς. Αν από αυτά που έγραψα εσύ κατάλαβες ότι παραδέχτηκα κάποιο λάθος, σε οποιοδήποτε άλλο post, μάλλον κάτι πάει στραβά στη συλλογιστική σου.
Αν επιχειρείς να μου την πεις, με την εμπειρία του πρωτάρη που πέρασε μια φορά από ένα οδικό σύνορο και νομίζει ότι έμαθε διεθνή διπλωματία, φρόντισε τουλάχιστον πρώτα να ξέρεις το θέμα εις βάθος κι όχι εξ απαλών ονύχων όπως εδώ, και παραδέξου το όταν κάνεις λάθος.
Επειδή ένας αδαής θα νομίζει ότι μιλάμε με "παρόμοιο" κύρος, προς απόδειξη των ανωτέρω μπορώ να σου φέρω αντίστοιχα "χαρτάκια" με σφραγίδες εισόδου / εξόδου από τη συλλογή μου. Έχω FYROM, Κόσοβο, Β. Κύπρο, Ισραήλ...

Για το τελευταίο quote, Την αναφορά στο "άλλο φρούτο" την έχεις υπόψη σου? Αλλά βέβαια, αν είσαι κακοπροαίρετος, καταλαβαίνεις ότι θες.
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
επειδή βλέπω οτι "μπερδεύτηκε" το θέμα θα προσπαθησω να τα γραψω αναλυτικά:

Στα Σκόπια ΔΕΝ μας έδωσαν το γνωστο χαρτάκι, δεν ξερω αν μας σφραγισαν καν τα διαβατήρια.
Αυτο είναι σίγουρο γιατι ειχα ετοιμασει και το στυλο για να γραψω, αλλα μας εκαναν νοημα να φυγουμε.
Στην επιστροφή επίσης ΔΕΝ μας εδωσαν χαρτάκι.

Στο Κόσοβο σφράγισαν διαβατήριο. Δεν θυμαμαι τι έγινε στο τελωνείο εισόδου, αλλα σ'αυτο της εξόδου ήταν ενα ψηλός τυπος που πηρε τα διαβατήρια (απο στολή γλώσσα και συμπεριφορα μου έμοιαζε με Ευρωπαίος της ειρηνευτικής δυμαμης) και ειχε διπλα και τον Κοσοβαρο.

Αφου έγινε το μπλέξιμο με τους Σερβους και γυρίσαμε πισω, περιμεναμε κανα 20λεπτο στο τελωνείο Κοσόβου και στο τελος μας εδωσαν τα διαβατήρια με χατρακι (δεν ειδα τι εγραφε) το οποίο κράτησαν κατα την εξοδο μας απο τα σύνορα με Μαυροβούνιο.

Να σημειώσω εδω, οτι επειδή αγχώθηκα για την επιστροφή, ρωτησα σε καποιον που ειχαν εκει για τις συννενοήσεις (ο μονος που ηξερε αγγλικα) και μου είπε οτι το πρόβλημα εινα μονο απο Κόσοβο προς Σερβια, αν γυριζαμε απο Μαυροβουνιο (ή οποιαδήποτε αλλη χωρα) προς Σερβια δεν θα υπηρχε πρόβλημα

Αυτα:cool:,
κι οσο τα εχω φρεσκα μπορω να απαντησω σε καποια ερ΄ωτηση
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Φυσικά και δίνω συμβουλές ΣΩΣΤΕΣ, και βασισμένες σε εμπειρίες κι όχι μόνο σε πληροφορίες. Μη διαστρευλώνεις τα γραφόμενα. Ειδικά όταν δεν ξέρεις για τι μιλάς. Αν από αυτά που έγραψα εσύ κατάλαβες ότι παραδέχτηκα κάποιο λάθος, σε οποιοδήποτε άλλο post, μάλλον κάτι πάει στραβά στη συλλογιστική σου.
Αν επιχειρείς να μου την πεις, με την εμπειρία του πρωτάρη που πέρασε μια φορά από ένα οδικό σύνορο και νομίζει ότι έμαθε διεθνή διπλωματία, φρόντισε τουλάχιστον πρώτα να ξέρεις το θέμα εις βάθος κι όχι εξ απαλών ονύχων όπως εδώ, και παραδέξου το όταν κάνεις λάθος.
Επειδή ένας αδαής θα νομίζει ότι μιλάμε με "παρόμοιο" κύρος, προς απόδειξη των ανωτέρω μπορώ να σου φέρω αντίστοιχα "χαρτάκια" με σφραγίδες εισόδου / εξόδου από τη συλλογή μου. Έχω FYROM, Κόσοβο, Β. Κύπρο, Ισραήλ...

Για το τελευταίο quote, Την αναφορά στο "άλλο φρούτο" την έχεις υπόψη σου? Αλλά βέβαια, αν είσαι κακοπροαίρετος, καταλαβαίνεις ότι θες.
Μου φαινεται οτι στο πανικο σου επανω παραλογιζεασαι ...
Εγω εγραψα πανω σε ενα γεγονος και περιμενα τουλαχιστον ενα ευχαριστω που σε βοηθαω να γινεις καλυτερος
Προσπαθησε να καταλαβεις οτι κανεις λαθη - ξεκινα απο αυτο για αρχη
οσο για το φρουτο την ιδια ακριβως ερωτηση χρησιμοποιουμε για να δειξουμε οτι ο αλλος πινει ναρκωτικα
Να εισαι πιο προσεκτικος στις εκφρασεις σου
Επιμενω ολοι κρινονται
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.991
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom