Έρχονται προβλήματα στις αεροπορικές πτήσεις

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
Προβλήματα στις αεροπορικές πτήσεις αναμένεται να υπάρξουν έως το τέλος του μήνα εξαιτίας των κινητοποιήσεων στις οποίες προτίθενται να προχωρήσουν οι ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας αντιδρώντας στην ένταξή τους στο ενιαίο μισθολόγιο αλλά στις περικοπές δαπανών για την αεροναυτιλία, που, όπως υποστηρίζουν δημιουργούν κινδύνους και για την ασφάλεια των πτήσεων.

Οι ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας είχαν εξαγγείλει κινητοποιήσεις για το Σάββατο και την Κυριακή, ωστόσο αυτές κρίθηκαν παράνομες και καταχρηστικές. Πάντως στην γενική συνέλευση που πραγματοποίησαν αποφάσισαν να προχωρήσουν σε:

- Αυστηρή τήρηση των κανονισμών σε ότι αφορά την εξυπηρέτηση των πτήσεων. Εξαιρετικά πιθανό είναι από την τήρηση των κανονισμών να προκύψουν καθυστερήσεις στην εξυπηρέτηση των πτήσεων.

- Συμβολική κατάληψη των χώρων εργασίας από τη Δευτέρα, με τους ελεγκτές δηλώνουν αποφασισμένοι να παραμένουν στο χώρο εργασίας και μετά τη λήξη της βάρδιάς τους.

- 24ωρη απεργία την επόμενη Κυριακή 25 Σεπτεμβρίου

- Τετράωρη στάση εργασίας την Τετάρτη 28 Σεπτεμβρίου 12 με 4 και

- Συμμετοχή σε απεργία της ΑΔΕΔΥ, όταν αυτή προκηρυχθεί.

Κανένα δημοσιονομικό όφελος

Οι ελεγκτές υποστηρίζουν ότι αλλαγές που προωθεί η κυβέρνηση έχουν, όχι μόνο κίνδυνο απαξίωσης της αεροναυτιλίας στην Ελλάδα αλλά και κίνδυνο για την ασφάλεια των πτήσεων.

Οι ελεγκτές επανέλαβαν για μια ακόμη φορά ότι τα μέτρα που προωθούνται δεν θα έχουν δημοσιονομικό όφελος, καθώς όπως τόνισαν οι αποδοχές τους αλλά και οι δαπάνες για τη λειτουργία της υπηρεσίας (εξοπλισμός, εκπαίδευση προσωπικού κτλ) καλύπτονται από τα τέλη υπέρπτησης που πληρώνουν οι αεροπορικές εταιρείες για να χρησιμοποιούν το FIR Αθηνών και δεν επιβαρύνουν τον προϋπολογισμό.

Σύμφωνα με την Ένωση Ελεγκτών, οι μισθολογικές μειώσεις υπερβαίνουν το 20% χωρίς να υπάρχει όφελος για το δημόσιο ταμείο.

Ενδεικτικά, για την εξυπηρέτηση ενός υπεριπτάμενου αεροσκάφους στην Ελβετία καταβάλλονται τέλη διαδρομής 90,99 ευρώ ανά μονάδα πτήσης, στην Αγγλία 78,78 ευρώ, στην Ισπανία 77,83 ευρώ, στη Γερμανία, 71,99 ευρώ και στην Ελλάδα 37,57 ευρώ, ενώ το 2012 προβλέπεται να μειωθεί στα 35 ευρώ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το παρόν στην χθεσινή γενική συνέλευση των ελεγκτών έδωσε και ο εκπρόσωπος της Διεθνούς Ομοσπονδίας Ενώσεων Ελεγκτών (IFATCA) κ. Frederic Deleau ο οποίος έκανε λόγο για κίνδυνο κατάρρευσης του συστήματος επισημαίνοντας πως τα τελευταία χρόνια η λειτουργία της υπηρεσίας απαξιώνεται συνεχώς στην Ελλάδα.

ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ | Έρχονται προβλήματα στις αεροπορικές πτήσεις
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αντώνη.... Σκέψου θετικά! Δε θα γίνει τίποτα!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δε θέλω χαζά...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Για 28 -9 αναφερει μεσα Αντωνη!
Ελπιζω να τη σκαπουλαρεις ..ολα καλα θα πανε .
καλα με κουφανες ..πως στα καλα καθουμενα σου προεκυψε η Αφρικη?
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
παιδια εμεις που ειμαστε για Πιζα 23-25 εχουμε προβλημα με την επιστροφη στις 25(24ωρη απεργια)....τι κανουμε?
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
ωχ...

οντως τι γινεται σε τετοια περιπτωση;
μονο αλλαγη εισιτηριων;:(

εγω στο τσακ γλυτωσα...επιστρεφω δευτερα..

παντως, ας δουμε και αν θα γινουν ολα αυτα.
την προγουμενη φορα δεν κριθηκε παρανομη η απεργια τους;και ακυρωθηκαν οι στασεις;
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Eγω δυστυχως δεν εχω την πολυτελεια να γυρισω αλλη μερα..ασε που μεχρι την κυριακη πρεπει να εχω ακυρωσει το ξενοδοχειο για να παρω πισω ολοκληρω το ποσο...μετα τα χανω...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Για 28 -9 αναφερει μεσα Αντωνη!
Ελπιζω να τη σκαπουλαρεις ..ολα καλα θα πανε .
καλα με κουφανες ..πως στα καλα καθουμενα σου προεκυψε η Αφρικη?
Το είδα ότι λέει για 28/9, αλλά όταν είσαι γκαντέμης τα σκέφτεσαι όλα!!! :shock:

Έλα ντε, ούτε εγώ ξέρω. Πάντα είχα στο μυαλό μου τη Ζιμπάμπουε (έχει πολλούς Καρπάθιους εκεί και έλεγαν πόσο ωραία είναι) ε και αρκεί μια αγορά εισιτηρίου για να οργανώσεις έπειτα ολοκληρωτικά ένα ταξίδι. Στην επιστροφή, καθόμαστε και 4 μέρες Κέιπ Τάουν, δε γινόταν να μην πάρουμε μια γεύση...
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
συνιστω ψυχραιμια...(τρομαρα μου...;) )
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom