Έσπασε το λάστιχο στο Bungee (Ζιμπάμπουε)

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Στις 31/12/2011 όταν Αυστραλή τουρίστρια έκανε Bungee απο την γέφυρα που συνδέει τη Ζιμπάμπουε με τη Ζάμπια, έσπασε ο ελαστικός ιμάντας, με αποτέλεσμα απλά να ...πέσει στον ποταμό. Το θέμα είναι ότι η κοπέλα δεν σκοτώθηκε. Η πτώση στη γέφυρα αυτή γίνεται απο ύψος 111 μέτρων!

Κάποια site αναφέρουν ότι έπεσε απο τα...20 μέτρα. Τώρα πως μπορούν να το λένε αυτό, αφού ο ιμάντας έσπασε απο την πρώτη επιμήκυνση του ιμάντα, δεν ξέρω. Προφανώς εννοούν ότι ώς τα 20 μέτρα, ε δεν είχε σπάσει εντελώς, είχε λίγα ...κρατήματα! Περισσότερα εδώ:

Bungee cord breaks but no damage done… | Victoria Falls 24

και

The Post Newspapers Zambia - Latest News, Politics, Business, Sports, Photos, Videos » Home News » Tourist survives L/stone bungee accident

Και το βίντεο:

 
Last edited by a moderator:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Θες ακόμα να πας Νορβηγία;
 

Vally

Member
Μηνύματα
98
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο (;)
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΥ,Καραϊβική, Μαρόκο
Πάλι καλά που τα έχεις κάνει και το ταξίδι εκεί και το μπάντζι! Να σου πω την αλήθεια μου, μόλις είδα την είδηση στο φατσοβιβλίο λέω "Πού είναι ο Αντώνης να το δει;" και τώρα βλέπω πως εσύ την ανήρτησες! χι χι χι
Πάντως, άγιο είχε η κοπέλα!!! :xmas_rolleyes:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εγώ με αυτά τα extreme σκέφτομαι την παροιμία "όποιος πηδάει πολλά παλούκια..."
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πάλι καλά που τα έχεις κάνει και το ταξίδι εκεί και το μπάντζι! Να σου πω την αλήθεια μου, μόλις είδα την είδηση στο φατσοβιβλίο λέω "Πού είναι ο Αντώνης να το δει;" και τώρα βλέπω πως εσύ την ανήρτησες! χι χι χι
Πάντως, άγιο είχε η κοπέλα!!! :xmas_rolleyes:
Χαχαχαχα, είδες; Ποιός άλλος;; :lol:

Εγώ με αυτά τα extreme σκέφτομαι την παροιμία "όποιος πηδάει πολλά παλούκια..."
Δε την ξέρω την παροιμία, ούτε θέλω να την μάθω. Όποιος πηδάει παλούκια και μάλιστα πολλά καλά να πάθει. Εγώ κάνω ασφαλή πράγματα όπως έχετε διαπιστώσει!!! :shock::haha:
 

Vally

Member
Μηνύματα
98
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο (;)
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΥ,Καραϊβική, Μαρόκο
Εγώ με αυτά τα extreme σκέφτομαι την παροιμία "όποιος πηδάει πολλά παλούκια..."
Χα χα χα χα! Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ φοβάμαι αυτές τις ελάχιστες πιθανότητες κάτι να πάει στραβά...
Πάντως, η κοπελιά έπρεπε να το διπλοσκεφτεί που πήγε στην Αφρική να κάνει μπάντζι... Ξεκίνα από κάτι πιο βατό βρε συ... :xmas_razz:
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Λογικα το σκοινι κοπηκε οταν βρισκοταν στη μεγιστη επιμύκυνση και οταν ειχε μηδενιστεί η τα ταχυτητα της κοπέλας. Δηλαδη ακριβως στο σημείο που θα ξεκινουσε να ξανα- ανεβαίνει. Οποτε ειναι σαν να επεσε στο κενο απο αυτο το σημειο. Μαλον θα ειχε αποσταση 20 μετρα απο το νερο, για να το λενε.. Οπότε το γεγονος οτι επεσε σε νερο την εσωσε. Γι αυτο το bungee jumping πρεπει να γίνεται παντα πανω απο νερο, η απο καποι προστατευτικο δικτυ.

Και παλι βεβαια 20 μετρα ειναι μεγαλη αποσταση..Κανονικα αυτα τα πραγματα πρεπει να τα υπολογίζουν.
οπως και το σκοινι πρεπει να επιλέγεται αναλογα με το βαρος, να συντιρείται συχνα κλπ..
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εκεί στο ποτάμι φαντάζομαι θα κυκλοφορούν και διάφορα ζωντανά στο νερό ε; Άρα δύο φορές τυχερή η κοπέλα που δεν έγινε γεύμα για κάποιο κροκοδειλάκι :xmas_eek:.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Χα χα χα χα! Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ φοβάμαι αυτές τις ελάχιστες πιθανότητες κάτι να πάει στραβά...
Πάντως, η κοπελιά έπρεπε να το διπλοσκεφτεί που πήγε στην Αφρική να κάνει μπάντζι... Ξεκίνα από κάτι πιο βατό βρε συ... :xmas_razz:
E, ναι, έπρεπε να ξεκινήσει και καμιά πισίνα του διαβόλου (απέναντι ήταν στο κάτω κάτω) ή καμιά βουτιά με λευκούς!!! :bleh:

Και παλι βεβαια 20 μετρα ειναι μεγαλη αποσταση..Κανονικα αυτα τα πραγματα πρεπει να τα υπολογίζουν.
οπως και το σκοινι πρεπει να επιλέγεται αναλογα με το βαρος, να συντιρείται συχνα κλπ..
Εκτός των άλλων, ακόμη και είκοσι μέτρα να υποθέσουμε πως ήταν (που όπως σωστά σημείωσες, πάλι είναι μεγάλη απόσταση), το νερό του ποταμού αυτή τη περίοδο είναι σε σχετικά χαμηλή στάθμη, αλλά και πολύ άγριο αν σκεφτούμε πως εκεί κάνουν ράφτινγκ! Κατ' εμέ, πολύ τυχερή ήταν!

Εκεί στο ποτάμι φαντάζομαι θα κυκλοφορούν και διάφορα ζωντανά στο νερό ε; Άρα δύο φορές τυχερή η κοπέλα που δεν έγινε γεύμα για κάποιο κροκοδειλάκι :xmas_eek:.
Δεν είμαι βέβαιος. Ακριβώς επειδή είναι μετά τους καταρράκτες και τα νερά είναι αγριεμένα, δε νομίζω πως κυκλοφορούν πολλά ζωντανά εκεί. Είμαι σχεδόν βέβαιος, γιατί όταν πήγα θυμάμαι που έβλεπα απο πάνω διάφορους να περπατάνε κάτω, πάνω σε βραχάκια. Λογικά θα ήταν αυτοί που πάνε για ραφτινγκ κλπ.
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Και'γω λόγω παρορμητικότητας των νερών το έχω με ερωτηματικό και δεν είμαι σίγουρη αλλά σε ένα άρθρο που είδα είχε αυτόν τον τίτλο: A WA tourist has plummeted 25m, head-first into crocodile-infested waters in Zimbabwe after her bungee cord broke during the jump. Αλλά αφού λες ότι είδες και κόσμο εκεί κάτω να περπατάνε σε βραχάκια τότε μάλλον υπερβάλλουν λίγο αυτοί που τα γράφουν ποιος ξέρει....
P.S. Δεν ζηλεύω καθόλου που έχεις πάει εκεί....:xmas_evil:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.799
Likes
18.647
Ανεπιβεβαίωτες φήμες ανέφεραν ότι λίγο πριν το παρολίγον μοιραίο σάλτο στο κενό, η κοπέλα έλαβε κλήση από τον Επίτιμο Πρόεδρο της ΝΔ για καλή επιτυχία, καλή χρονιά και χρόνια πολλά.
Και κάτι έξτρα: όταν κάναμε μπάνιο, μετά το devil's pool, σε άλλο σημείο στους καταρράκτες, πέρα από τον μπαμπουίνο που είχαμε να ανησυχούμε, σκεφτόμουν πού και πού μήπως τύχει και κατά λάθος ξεβραστεί κανάς κροκόδειλος προς τα εμάς....ο θρυλικός Ζαμβέζης, που τελικά χύνεται στους καταρράκτες, βρίθει από 6μετρους κροκόδειλους...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.130
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom