Έτοιμος για γάμο, ταξίδι μέλιτος Περού ;

touristas_83

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΓΑΜΗΛΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΑΙΒΙΚΗΣ
Καλησπέρα σε όλους/ες!

Σκέφτομαστε για γαμήλιο ταξιδι τον Σεπτέμβριο του 2013 για Περού-Χιλή και (Βολιβία-Νησί του Πάσχα σαν επέκταση προγράμματος) από ταξιδιωτικό γραφείο σε ομαδικό πρόγραμμα. Αν έχει πάει κανείς με γραφείο προς τα μέρη εκεί ας μας συμβουλέψει. :)
Προσπαθώ να κάμψω την (μικρή αντίσταση )της δικιάς μου για παραλίες μόνο και τέτοια, γιατί έτσι προτιμάω να πάω κάπου στην Ελλάδα, παρά σε άλλα μέρη (χωρίς να τα έχω δει όλα), μόνο ότι ακούω και διαβάζω :).
Θέλω να έχω και λίγο το αίσθημα της ανακάλυψης και τις περιπέτειας και πιστεύω ότι τέτοιο ταξίδι καλύτερα να το κάνεις πιο νέος (29 είμαι ) παρά αργότερα που οι ευθύνες και οι προτεραιότητες αλλάζουν.
Βεβαίως θα εξαρτηθεί και από την τελική τιμή του πρακτορείου (δεν αναφέρω όνομα γιατί δεν ξέρω αν επιτρέπεται)
Εναλλακτικά έχουμε σκεφτεί Μεξικό και Άγιο Δομίνικο (έχω δει τα άλλα θρεντς που υπάρχουν για αυτά).

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
:xmas_biggrin::xmas_rolleyes::xmas_biggrin::xmas_biggrin:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Δεν λέω όχι για το πρακτορείο, αλλά γιατί σε ομαδικό; υπάρχει κάποιος λόγος να υποστείτε τον οποιοδήποτε με τις παραξενιές του σε ένα ταξίδι που το ονειρεύεσαι τόσο;
στη θέση σου θα έφτιαχνα ένα δικό μου προγραμμα, θα έβρισκα ένα τοπικό πρακτορείο, θα φρόντιζα να εξασφαλίσω στην αγαπημένη μου όμορφα μπουτικ ξενοδοχεία και έβαζα τους ειδήμονες του φόρουμ να μου προτείνουν πού να φάμε ρομαντικά
Επίσης καλές οι επεκτάσεις αλλά μυρωδιά παίρνεις και περισσότερο είναι η κούραση. Καλό σαν περιπέτεια αλλά να λάβεις και υποψιν τη καλή σου που θα θέλει λίγο ανάπαυλα. Μην ξυπνάτε ολημερίς από τα αγρια χαράματα μέχρι τα μαύρα μεσάνυχτα
 

touristas_83

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΓΑΜΗΛΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΑΙΒΙΚΗΣ
Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Δεν είμαι και φαν του ομαδικού (μάλιστα δεν έχω πάει ποτέ έτσι). Μόνο από θέμα ασφάλειας και συνεννόησης (Αγγλικά γνωρίζω αλλά από Ισπανικά 0) θα σκεφτόμουνα το ομαδικό.
Ναι και συμφωνώ ότι θα θέλουμε και τις κάποιες στιγμές χαλάρωσης. Θα το δοκιμάσω να μαζέψω πληροφορίες όπως λες αν αποφασίσω για ατομικό.
Αλλιώς υπάρχει και το Μεξικό.. :)..
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Δεν είμαι και φαν του ομαδικού (μάλιστα δεν έχω πάει ποτέ έτσι). Μόνο από θέμα ασφάλειας και συνεννόησης (Αγγλικά γνωρίζω αλλά από Ισπανικά 0) θα σκεφτόμουνα το ομαδικό.
Ναι και συμφωνώ ότι θα θέλουμε και τις κάποιες στιγμές χαλάρωσης. Θα το δοκιμάσω να μαζέψω πληροφορίες όπως λες αν αποφασίσω για ατομικό.
Αλλιώς υπάρχει και το Μεξικό.. :)..
Νομίζω αν κάνεις google για πρακτορεία στο Περού θα έχεις πολλά αποτελέσματα. Γράψ'τους δίνοντας ημερομηνίες ταξιδίου. Μπορούν να σου εξασφαλίσουν και ξεναγό. Προτείνω να μάθεις τα βασικά στα ισπανικά. Επίσης μπορούν να σε συμβουλέψουν συμφορουμίτες που έκαναν χρήση τοπικών πρακτορείων. Το θετικό είναι ότι το προγραμμα το φτιάχνεις εσύ και μπορείς να επιλεξεις ακόμα και καταλύμματα. Ναι θέλει δουλειά έτσι, δεν είναι έτοιμο φαΐ σαν τα πακέτα των γραφείων. Αλλά για μένα αυτή είναι και η μισή χαρά του ταξιδιού. Ο σχεδιασμός. Δεν ξέρω βέβαια αν θα βγει πολύ φθηνότερα στη τελική. Οι επαΐοντες του Περού μπορούν να μας διαφωτίσουν. Εγώ ακόμα το ονειρεύομαι
 

touristas_83

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΓΑΜΗΛΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΑΙΒΙΚΗΣ
@Anny να ζήσετε και σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, περιμένουμε την συναρπαστική συνέχεια.
@Hydronetta ναι μάλλον θα το δω έτσι γιατί η αλήθεια είναι ότι θα θέλουμε να είμαστε ανεξάρτητοι. Με συμβουλές των υπολοίπων ελπίζω να πραγματοποιηθεί!
Και εύχομαι τα όνειρά μας να γίνουν πραγματικότητα :)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Δεν είμαι και φαν του ομαδικού (μάλιστα δεν έχω πάει ποτέ έτσι). Μόνο από θέμα ασφάλειας και συνεννόησης (Αγγλικά γνωρίζω αλλά από Ισπανικά 0) θα σκεφτόμουνα το ομαδικό.
Ναι και συμφωνώ ότι θα θέλουμε και τις κάποιες στιγμές χαλάρωσης. Θα το δοκιμάσω να μαζέψω πληροφορίες όπως λες αν αποφασίσω για ατομικό.
Αλλιώς υπάρχει και το Μεξικό.. :)..
αν σου φτειαξει το προγραμμα τοπικό Περουβιανικο πρακτορειο δεν χρειαζονται ισπανικά , στα αγγλικά θα ειναι όλα . Το εκανα περυσι , τα γραφεια εκει ειναι αψογα εσυ βγαζεις απο εδω μόνο τα αεροπορικα εισιτήρια .
Διαβασε την ιστορια μου
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...9-%F4%E7%ED-%EA%E1%F1%E4%E9%DC-%EC%E1%F2.html
 
Μηνύματα
93
Likes
76
Καλησπέρα, επέστρεψα πριν απο περίπου 10 ημερες απο αυτους τους προορισμους. Ξεκινήσαμε απο Χιλη και μέσω Βολιβιας περασαμε στο Περου οπου και το ταξιδι τελειωσε στη Λιμα. Το ταξιδι μας δυστηχως λογω περιορισμενων ημερων δεν ειχε καθολου χαλαρωση. το καναμε χωρις γραφειο. Γενικα ειναι αρκετα οργανωμενοι τουριστικα προορισμοι (ισως λιγοτερο η Βολιβια). Μεσα σε 19 ημερες (ατιμη κοινωνια και δουλια) βγαλαμε ενα ταξιδι υπεροχο που πηγε καπως ετσι...Chile :Santiago- Valparaiso- La Serana/ Valle de Elqui - Calama- San Pedro de Atacama , Bolivia : Parko National Eduardo Avaroa- Salar de Uyuni/ Uyuni- Potosi- Sucre-La Paz, Peru: Puno/Titikaka , Cusco , Ayotaitambo, Moray, Nazca, Huacachina, Lima. Ολο το ταξιδι οδικως και με μερικα νυχτερινα δρομολογια. Γενικα σε ολα τα μερη θα βρεις πολλα και διαφορετικα πρακτορεια που να οργανωνουν εκδρομες με διαφορετικες επιλογες. Εαν φτασετε μεχρι εκει μην αφησετε τον εθνικο δρυμο της Βολιβιας Edouardo Navaroa και το salar de uyuni. Ελπιζω να βηθησα , εαν χρειαζσαι καποια επιπλεον πληροφορια η πληροφοριες για γραφεια εκει πες μου.
 

touristas_83

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΓΑΜΗΛΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΑΙΒΙΚΗΣ
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας και τις εμπειρίες σας! σίγουρα θα φανούν χρήσιμα ώστε να καταλήξουμε.
@ΚΙΚΙ ωραία η ιστορία σου και η περιπέτεια και
@spanishcaravan79: Ζηλεύω (με την καλή έννοια) χεχε και εμείς κάπου 19-20μέρες λογικά λόγω δουλειάς :) και στη χειρότερη 14 ..Θα δείξει μέχρι τότε. Αν θες να μου πεις και εσύ τα ονόματα των πρακτορείων που έμεινες ευχαριστημένος να τα τσεκάρω σιγά σιγά.
Μου έχει φάει τα μυαλά η προετοιμασία από τώρα...:)
 
Μηνύματα
93
Likes
76
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας και τις εμπειρίες σας! σίγουρα θα φανούν χρήσιμα ώστε να καταλήξουμε.
@ΚΙΚΙ ωραία η ιστορία σου και η περιπέτεια και
@spanishcaravan79: Ζηλεύω (με την καλή έννοια) χεχε και εμείς κάπου 19-20μέρες λογικά λόγω δουλειάς :) και στη χειρότερη 14 ..Θα δείξει μέχρι τότε. Αν θες να μου πεις και εσύ τα ονόματα των πρακτορείων που έμεινες ευχαριστημένος να τα τσεκάρω σιγά σιγά.
Μου έχει φάει τα μυαλά η προετοιμασία από τώρα...:)
με γραφεια καναμε μονο τρεις εκδρομες. Στο valle del elqui day tour με το γραφειο eco-tourismo στη κοιλαδα και αν θυμαμαι σωστα το κοστος ηταν περιπου 30 ευρω ανα ατομο ( γενικα στη Χιλη ειναι τα παντα ακριβα) . Η εκδρομη κραταει περιπου 8 ωρες και ηταν πολυ καλη. Η δευτερη εκδρομη που καναμε οργανωμενα ηταν στο εθνικο δρυμο/ salar de uyuni στη Βολιβια. Η εκδρομη ξεκιναει ή απο το Uyuni στη Βολιβια ή απο το san pedro de atacama στη Χιλη. Εμεις ξεκινησαμε απο Χιλη. Το κοστος για 3 μερες (transfer με 4x4 , φαγητο και υπνος) ηταν 130$ . Απο Βολιβια ειναι χαμηλοτερο , περιπου 90$. Διαλεξαμε το γραφειο atacama mistica και ηταν παρα πολυ καλο. Η εκδρομη αυτη αξιζει 100000% . Απλα να ειστε προετοιμασμενοι για το υψομετρο (εως 5000 μετρα) και για υπνο σε πολυ βασικα καταλυματα). Στο Ποτοσι για να μπεις στα ορυχεια πρεπει να πας οπωσδηποτε με γραφειο. Δεν θυμαμαι το ονομα του γραφειου που διαλεξαμε. Ολα κανουν την ιδια διαδρομη και το κοστος ειναι περιπου 8-10 ευρω. Στο Πουνο το καλυτερο για να κανεις εκδρομη στην Τιτικακα ειναι πας μονος σου ως το λιμανακι και να κλεισεις τα εισητηρια απο τον συναιτερισμο των βαρκαριδων. Ολα τα γραφεια κανουν ακριβως την ιδια εκδρομη απλα βαζουν καπελο (το κοστος ειναι 6-8 ευρω). Για το ματσου πιτσου αντιστοιχα ο πιο οικονομικος τροπος για να το κανεις σε ημερησια εκδρομη ειναι να κλεισεις τρενο, λεωφοριο και εισητηρια μονος σου. Το τρενο κοστιζει πηγαινε ελα απο ayotaitambo (εκπληκτικο χωριο) 85 ευρω, το απλο εισητηριο στον αρχαιολογικο χωρο 40 ευρω (αν θες να ανεβεις στην κορυφη πανω απο το Ματσου Πιτσου ειναι +7 ευρω) και το λεωφοριο προς/απο ayotaitambo προς Κουσκο περιπου 3 ευρω ανα διαδρομη.Οι ξεναγοι (θα βρεις πολλους στην εισοδο του χωρου) παιρνουν 5-8 ευρω ανα ατομο για την ξεναγηση. Στα Ναζκα η ταριφα και η διαδρομη με το αεροπλανακι ειναι ιδια με ολες τις εταιριες ...80$ για 30 λεπτα πτησης, 125$ για 45 λεπτα και 175$ για μια ωρα. Στα 30 λεπτα βλεπεις μονο τα Ναζκα ενω στα 45-60 λεπτα βλεπεις και τις γραμμες Παλπα. Η κλεινετε απο την πολη με γραφειο (με το αντιστοιχο καπελο) ή πατε στο αεροδρομιο και κλεινετε εκει κατευθειαν.Η καλυτερη ωρα ειναι νωρις το πρωι γιατι η ατμοσφαιρα ειναι πιο καθαρη.
Οι εκδρομες ολες γινονται και στα Αγγλικα και στα μεγαλα γραφεια ολοι επικοινωνουν στα Αγγλικα
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
spanishcaravan79 said:
με γραφεια καναμε μονο τρεις εκδρομες. Στο valle del elqui day tour με το γραφειο eco-tourismo στη κοιλαδα και αν θυμαμαι σωστα το κοστος ηταν περιπου 30 ευρω ανα ατομο ( γενικα στη Χιλη ειναι τα παντα ακριβα) . Η εκδρομη κραταει περιπου 8 ωρες και ηταν πολυ καλη. Η δευτερη εκδρομη που καναμε οργανωμενα ηταν στο εθνικο δρυμο/ salar de uyuni στη Βολιβια. Η εκδρομη ξεκιναει ή απο το Uyuni στη Βολιβια ή απο το san pedro de atacama στη Χιλη. Εμεις ξεκινησαμε απο Χιλη. Το κοστος για 3 μερες (transfer με 4x4 , φαγητο και υπνος) ηταν 130$ . Απο Βολιβια ειναι χαμηλοτερο , περιπου 90$. Διαλεξαμε το γραφειο atacama mistica και ηταν παρα πολυ καλο. Η εκδρομη αυτη αξιζει 100000% . Απλα να ειστε προετοιμασμενοι για το υψομετρο (εως 5000 μετρα) και για υπνο σε πολυ βασικα καταλυματα). Στο Ποτοσι για να μπεις στα ορυχεια πρεπει να πας οπωσδηποτε με γραφειο. Δεν θυμαμαι το ονομα του γραφειου που διαλεξαμε. Ολα κανουν την ιδια διαδρομη και το κοστος ειναι περιπου 8-10 ευρω. Στο Πουνο το καλυτερο για να κανεις εκδρομη στην Τιτικακα ειναι πας μονος σου ως το λιμανακι και να κλεισεις τα εισητηρια απο τον συναιτερισμο των βαρκαριδων. Ολα τα γραφεια κανουν ακριβως την ιδια εκδρομη απλα βαζουν καπελο (το κοστος ειναι 6-8 ευρω). Για το ματσου πιτσου αντιστοιχα ο πιο οικονομικος τροπος για να το κανεις σε ημερησια εκδρομη ειναι να κλεισεις τρενο, λεωφοριο και εισητηρια μονος σου. Το τρενο κοστιζει πηγαινε ελα απο ayotaitambo (εκπληκτικο χωριο) 85 ευρω, το απλο εισητηριο στον αρχαιολογικο χωρο 40 ευρω (αν θες να ανεβεις στην κορυφη πανω απο το Ματσου Πιτσου ειναι +7 ευρω) και το λεωφοριο προς/απο ayotaitambo προς Κουσκο περιπου 3 ευρω ανα διαδρομη.Οι ξεναγοι (θα βρεις πολλους στην εισοδο του χωρου) παιρνουν 5-8 ευρω ανα ατομο για την ξεναγηση. Στα Ναζκα η ταριφα και η διαδρομη με το αεροπλανακι ειναι ιδια με ολες τις εταιριες ...80$ για 30 λεπτα πτησης, 125$ για 45 λεπτα και 175$ για μια ωρα. Στα 30 λεπτα βλεπεις μονο τα Ναζκα ενω στα 45-60 λεπτα βλεπεις και τις γραμμες Παλπα. Η κλεινετε απο την πολη με γραφειο (με το αντιστοιχο καπελο) ή πατε στο αεροδρομιο και κλεινετε εκει κατευθειαν.Η καλυτερη ωρα ειναι νωρις το πρωι γιατι η ατμοσφαιρα ειναι πιο καθαρη.
Οι εκδρομες ολες γινονται και στα Αγγλικα και στα μεγαλα γραφεια ολοι επικοινωνουν στα Αγγλικα
Σ'ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες! Ανεφερες πριν οτι το ταξιδι σας ηταν οδικο. Εννοεις με λεωφορεια κ τρενα ή ενοικιασατε κ αυτοκινητο για καποια κομματια ισως; Ειναι ασφαλης επιλογη η ενοικιαση αυτοκινητου σε αυτες τις χωρες (πχ Περου);
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Σ'ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες! Ανεφερες πριν οτι το ταξιδι σας ηταν οδικο. Εννοεις με λεωφορεια κ τρενα ή ενοικιασατε κ αυτοκινητο για καποια κομματια ισως; Ειναι ασφαλης επιλογη η ενοικιαση αυτοκινητου σε αυτες τις χωρες (πχ Περου);
αυτοκινητο και Περού ; Αστο καλιτερα ... που να τρεχεις στις Ανδεις :xmas_lol:

Μονο αν σκοπευεις να κανεις την ακτογραμμή , αλλοιως για τα υπολοιπα λεωφορειο , τραίνο ή αεροπλανο ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.856
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom