Βουλγαρία Π.Γ.Δ.Μ. Σερβία Έτσι είναι τα Βαλκάνια!

McElk

Member
Μηνύματα
1.020
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Τα μαγαζάκια που ήταν έξω από το φρούριο λειτουργούσαν ακόμα. Είχαν ενθύμια και από το φρούριο αλλά και από το σπήλαιο Magura που είναι εκεί κοντά. Φρούριο και σπήλαιο είναι υποψήφια για τη λίστα της Unesco.
Σπήλαιο Magura. Τρομακτική εμπειρία!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Ωραία ιστορία με σωστή αναλογία κειμένων/φωτογραφιών από μια συνεπέστατη συγγραφέα που τελειώνει πάντα και έγκαιρα τις ιστορίες της... :) Χιούμορ και γραφή που μας κάνει να βλέπουμε γνωστούς και "εύκολους" προορισμούς με άλλο μάτι....
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
:heart:

Φανταστικός επίλογος αλλά στέκομαι λίγο περισσότερο σ' αυτά τα δύο από τα πολλά ωραία που γράφεις. Εύχομαι πάντα τέτοια, με περισσότερα οδικά αφού το θέλεις για να παίρνουμε κι εμείς ιδέες, που έχουμε τα Βαλκάνια ένα κλικ κοντύτερα. ;)
Και δύο κλικ μη σου πω… γιατί 500χλμ. έως τη Θεσσαλονίκη και άλλα τόσα επιστροφή δεν είναι και λίγα.
Η αλήθεια είναι πως αν έμενα Βόρεια Ελλάδα δεν θα είχα αφήσει δρόμο για δρομάκι που δεν θα είχα οδηγήσει ειδικά σε Βουλγαρία και Σερβία. Απορώ με όσους μένουν στο βορρά μας και ... αντιστέκονται στον πειρασμό.
Ευχαριστώ για τις ευχές σου και τα καλά σου λόγια.

Και χάρη θα τους κάνεις που θα τους πάρεις! Χωρίς εσένα δεν νομίζω ότι θα φτάσουν και πολύ μακριά.... :haha:
:haha: :haha: :haha:
Συμφωνώ! Ακριβώς αυτό τους έλεγα και εγώ συνέχεια και με τα ίδια λόγια. Έρχεται και η επικύρωση από σένα λοιπόν. Θα τους τους δείξω το σχόλιο σου και θα τους πω: "Είδατε; Δεν το λέω μόνο εγώ. Το λέει και η Sassenach77". "Σας πήρανε χαμπάρι ... " :lol::lol:
Αν και εδώ που τα λέμε και εγώ δεν θα μπορούσα να κάνω αυτό το ταξίδι χωρίς αυτούς, αφού οι παρέες που θα αποφάσιζαν οδικό στα Βαλκάνια είναι δυσεύρετες.

@KIKI & @fotast ευχαριστώ για τα όμορφα λόγια σας. Νομίζω ότι με κακομαθαίνετε!

Fotast παραλίγο να χάσω τον έπαινο:
από μια συνεπέστατη συγγραφέα που τελειώνει πάντα και έγκαιρα τις ιστορίες της... :)
... αφού για πρώτη φορά άργησα τόσο τον επίλογό μου. Συνέβη όμως για καλό σκοπό. Ένα άλλο ταξίδι με καθυστέρησε. Ένα ταξίδι ... "αντίθετο" των Βαλκανίων μου.
;) Αεροπορικό και οδικό μαζί με κοριτσοπαρέα αυτή τη φορά, στη Β. Αγγλία. ;)

Και επειδή όσο να 'ναι τα καλά λόγια ντοπάρουν λίγο, ξεκινώ σιγά σιγά την επόμενη ιστορία. :innocent:
Ευχαριστώ :icon_redface:
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.020
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Το αποτέλεσμα είναι ένας όμορφος συνδυασμός βράχων-φρουρίου πραγματικά μοναδικός, ιδιαίτερος, πρωτότυπος,


Επέτρεψέ μου να προσθέσω μια φωτογραφία από το φρούριο Belogradchik. Με λίγη φαντασία μπορεί κανείς να προσομοιάσει μερικούς βράχους με ανθρώπινες προτομές!
DSCN0970.JPG
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.747
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom