Έφηβοι! Που τους πας διακοπές;

underwater

Member
Μηνύματα
2.716
Likes
11.315
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Όταν ήμουν 19 πήγα στην Κέρκυρα με την αδερφή μου που ήταν 16 και περάσαμε υπέροχα!

Από εκεί και πέρα θα συμφωνήσω με όσα μέλη πρότειναν το εξωτερικό. Κι εγώ πήγαινα με τους γονείς μου ενίοτε στα πρώτα χρόνια της ενηλικίωσης, μέχρι που ξεκίνησα τις φοιτητικές εκδρομές και το έκοψα και αυτό. Διακοπές εντός Ελλάδας μαζί τους είχα σταματήσει να κάνω από τα 13-14, αλλά είχα το προνόμιο να έχουμε σπίτια στα χωριά καταγωγής των γονιών στα οποία είχα πολλές παρέες συνομηλίκων.

Τα Βαλκάνια είναι μια καλή λύση για εξωτερικό, καθώς οι περισσότερες βαλκανικές χώρες είναι πολύ πιο οικονομικές από την Ελλάδα και η οδική πρόσβαση αποτελεί σημαντικότατο bonus.

Από εκεί και πέρα το camping είναι όντως μια λύση, αν και δύσκολο να αφεθούν και να περάσουν καλά με συνομηλίκους όταν θα έχουν τους γονείς να περιφέρονται στα ίδια σημεία. Σε κάθε περίπτωση αν το αποφασίσετε δείτε να μην είναι καθαρά "οικογενειακό", που όλοι κοιμούνται από τις 23.00 και 7 το πρωί τα πεντάχρονα έχουν αρχίσει ήδη να ουρλιάζουν και οι γονείς να "βάζουν τάξη". Αυτά τα μέρη αν δεν έχεις παιδί μέχρι 10-11 ή αν δεν είσαι παιδί μέχρι 10-11 δεν είναι χώροι διακοπών αλλά κολαστήρια.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Ο δικος μου απο τα 14 εκοψε τις οικογενειακες διακοπες και ερχεται μονο μεχρι 4-5 μερες εξωτερικο γιατι δεν πανε εξωτερικο οι φιλοι του. Προτεινω εξωτερικο γιατι η γκρινια ειναι πολυ λιγοτερη λογω ερεθισματων που τους απασχολουν.
Δεν ξερω κανεναν 20ρη/ρα που θα πηγαινε Disneyland με τους γονεις του χωρις ξυλο.
Ξέρω εμένα και τόν αδελφό μου. Πήγαμε με τούς γονείς μας όταν ήμουν 20 κάτι εγώ και 15 περίπου ο αδελφός μου. Πρώτη μου επίσκεψη τότε στην disneyland και περάσαμε τέλεια.
Και στους υπόλοιπους προορισμούς που επισκέφτηκαμε σε εκείνο το ταξίδι μια χαρά είχαμε περάσει παρόλο που υπήρχε η όποια χαζή γκρίνια που μπορεί να συνοδεύει μια τετραμελή οικογένεια .
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.130
Στα 16 να πάει διακοπές μόνο του ;;;;
Ειναι μικρος για διακοπες μονος.
Οι πιο πολλοι γονεις βολευομαστε με την ημιανεξαρτητη διαμονη των εφηβων στα χωρια που εχουν παρεες, χωρις γονεις κοντα.
 
Last edited:

Vasilis71

Member
Μηνύματα
20
Likes
10
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!
Δεν το είχα σκεφτεί για εξωτερικό.
Ειδικά την Disneyland την οποία και εγώ επισκέφτηκα με την γυναίκα μου στα 25 μας! Και όντως είχαμε εντυπωσιαστεί και είχαμε περάσει ωραιότατα!
 

Maryd14

Member
Μηνύματα
30
Likes
57
Έχω δύο γιους, 19 και 23, οι οποίοι κάνουν και μόνοι τους διακοπές, αλλά ευχαρίστως έρχονται μαζί μας στα ταξίδια στο εξωτερικό αλλά ενίοτε και στην Ελλάδα. Μία πρόταση, στην περίπτωση που το εξωτερικό είναι δύσκολο, για μένα θα ήταν road trip στη Θράκη που συνδυάζει πολλές δραστηριότητες.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.798
Likes
18.585
Κι εγώ εξωτερικό προτείνω (τον δικό μου τον πάω σε αγώνες της φόρμουλα 1 τα καλοκαίρια).
 

alvadi

Member
Μηνύματα
555
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Noμίζω ότι στα 20 και στα 16 δεν θα ψάξουν για παρέα, wi fi θέλουν για να μιλάνε με τους φίλους τους.
Το εξωτερικό για μένα είναι η καλύτερη λύση.

Αν θέλετε κάτι εύκολο, οικονομικό, με ωραίες παραλιες και κοντά θα πρότεινα Εύβοια.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797
Καλά κάνετε και ρωτάτε ένα φόρουμ να προτείνει προορισμούς, αλλά εγώ θα ρώταγα τα παιδιά
που θα ήθελαν να πάνε. Νομίζω ο πρώτος λόγος ανήκει σε αυτούς, για να μην έχετε γκρίνια μετά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν γνωρίζουμε τα παιδιά σας για να ξέρουμε τι ενδιαφέροντα έχουν, δεν είναι όλοι οι 16χρονοι ίδιοι μεταξύ τους, ούτε οι 20χρονοι. Κι εμείς από τα 15 πηγαίναμε διακοπές μόνοι, εγώ στα 17 πήγα στην Κούβα.

Άλλον θα τον εξιταριζε να πάει στα Χαιλαντς, άλλον ίσως μια κοντινή αραβική χώρα, άλλον το Καμπ Νου, άλλον η Κωνσταντινούπολη. Ντισνειλαντ σε αυτή την ηλικία δύσκολο, αλλά ξαναλέω δεν τα ξέρουμε τα παιδιά.

Εγώ θα έκανα μια λίστα με πιθανους (οικονομικά προσιτους δηλαδή) προορισμούς και θα τους έλεγα να διαλέξουν, με μια μικρή παρουσίαση. Η ξαδέρφη μου όταν ήταν τα παιδιά της 11 όχι μόνο τους είπε να διαλέξουν προορισμό, αλλά να επιλέξουν και τι θέλουν να δουν εκεί. Η ανιψιά μου έφτιαξε πρόγραμμα κανονικότατα και πέρασαν υπέροχα.

Στα σβέλτα,.μερικοί προορισμοί που φανταζομαι ότι θα μπορούσαν να ενδιαφέρουν έναν 16χρονο: Βαρκελώνη , κάπου με F1, Ιρλανδία, οπουδήποτε με ζώα (πχ φάλαινες Ισλανδία) και περίεργη φύση, Βαλένθια (τεράστιο aquarium, θεματικά πάρκα), ήλιος μεσονυχτιου, το Vassa στη Στοκχόλμη, τρεκ στα Πυρηναία, οτιδήποτε σχετικό με τα ενδιαφέροντα του, από το CERN μέχρι το μουσείο της Φεραρι, road trip στη Βόρεια Ισπανία με τάπας, τα πάντα.

Τέλος, είναι σε ηλικία που μπορούν να πάνε να κάνουν προγράμματα εθελοντικής εργασίας στο εξωτερικό ή το εσωτερικό, να γνωρίσουν παιδιά της ηλικίας τους, να εξασκηθούν γλώσσες, να φλερτάρουν, να δουν άλλη κουλουρα, όχι στα στενά πλαίσια του τουρισμού μουσειο-αξιοθεατο-φαγητο.
 

Vasilis71

Member
Μηνύματα
20
Likes
10
Δεν γνωρίζουμε τα παιδιά σας για να ξέρουμε τι ενδιαφέροντα έχουν, δεν είναι όλοι οι 16χρονοι ίδιοι μεταξύ τους, ούτε οι 20χρονοι. Κι εμείς από τα 15 πηγαίναμε διακοπές μόνοι, εγώ στα 17 πήγα στην Κούβα.

Άλλον θα τον εξιταριζε να πάει στα Χαιλαντς, άλλον ίσως μια κοντινή αραβική χώρα, άλλον το Καμπ Νου, άλλον η Κωνσταντινούπολη. Ντισνειλαντ σε αυτή την ηλικία δύσκολο, αλλά ξαναλέω δεν τα ξέρουμε τα παιδιά.

Εγώ θα έκανα μια λίστα με πιθανους (οικονομικά προσιτους δηλαδή) προορισμούς και θα τους έλεγα να διαλέξουν, με μια μικρή παρουσίαση. Η ξαδέρφη μου όταν ήταν τα παιδιά της 11 όχι μόνο τους είπε να διαλέξουν προορισμό, αλλά να επιλέξουν και τι θέλουν να δουν εκεί. Η ανιψιά μου έφτιαξε πρόγραμμα κανονικότατα και πέρασαν υπέροχα.

Στα σβέλτα,.μερικοί προορισμοί που φανταζομαι ότι θα μπορούσαν να ενδιαφέρουν έναν 16χρονο: Βαρκελώνη , κάπου με F1, Ιρλανδία, οπουδήποτε με ζώα (πχ φάλαινες Ισλανδία) και περίεργη φύση, Βαλένθια (τεράστιο aquarium, θεματικά πάρκα), ήλιος μεσονυχτιου, το Vassa στη Στοκχόλμη, τρεκ στα Πυρηναία, οτιδήποτε σχετικό με τα ενδιαφέροντα του, από το CERN μέχρι το μουσείο της Φεραρι, road trip στη Βόρεια Ισπανία με τάπας, τα πάντα.

Τέλος, είναι σε ηλικία που μπορούν να πάνε να κάνουν προγράμματα εθελοντικής εργασίας στο εξωτερικό ή το εσωτερικό, να γνωρίσουν παιδιά της ηλικίας τους, να εξασκηθούν γλώσσες, να φλερτάρουν, να δουν άλλη κουλουρα, όχι στα στενά πλαίσια του τουρισμού μουσειο-αξιοθεατο-φαγητο.
Εξαιρετικό post! ΄Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
δεν ξερω τι γλωσσες μιλανε, αλλα σε καποια μερη στο εξωτερικο (κυριως σε χιονοδρομικα) εχουν προγραμμα για παιδια - εφηβους το καλοκαιρι
δηλαδη μαζευονται ολα τα 5-9 ετων, 10-14, 15+ και κανουν δραστηριοτητες μαζι.
Ορειβασια, κανω, ΜΤΒ, canyoning κλπ κλπ
Φυσικα χωρις γονεις.
ως επι το πλειστον οι δασκαλοι σκι του χειμωνα, ειναι η "αρχηγοι" στα προγραμματα αυτα.
Δεν εχω παιδια στην ηλικια 15+ αλλα μου φαινεται ωραια εμπειρια για εφηβους να βρεθουν με αλλα 10-15 παιδια απο διαφορες χωρες για 6 μερες μαζι απο το πρωι ως το απογευμα - βραδυ
φυσικα προυποθεση ειναι να τους αρεσουν η εστω να θελουν να τα δοκιμασουν αυτα.

αν τους αρεσουν αυτοκινητα μπορετε ενα ταξιδι οδικως προς νοτια δυτικη γερμανια στα μουσεια της Mercedes Porsche κλπ και Nürburgring

βασικα θα αφηνα ελλαδα γιατι μπορουν να πανε ευκολα με την παρεα τους. Εξωτερικο ειναι καπως πιο δυσκολο για αυτες τις ηλικιες να πανε μονοι τους
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.058
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom