Αυστρία Ίννσμπρουκ (2)-Σάλτσμπουργκ (2)-Βιεννη(5), ... απορίες!!!! Βοήθεια!!!

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Επισης μπορειτε να κανετε εναν κυκλο, ακολουθωντας διαδρομη Μοναχο-Ινσμπρουκ-Σαλτσμπουργκ-Βιεννη-Μοναχο

ναι μεν αρκετα χλμ
ναι μεν καποιο κοστος παραπανω, αλλα πιστεψε με: η διαδρομη στις Αλπεις ειναι ΜΑΓΕΥΤΙΚΗ...
εχετε μαζι σας εναν χαρτη, ενα GPS, αποφυγετε τους αυτοκινητοδρομους.
αποψη μου παντα...
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η γη !!!
Τελικα αποφασισαμε να παμε Μοναχο με Lufthansa αντι για aegean. Αλλα για επιστροφη απο Βιεννη βρηκαμε και με skyeurope και με Ο.Α.. Η Ο.Α. ειναι 70 ευρω πιο ακριβη στο συνολο, αλλα απο τη μια νομιζω οτι ειναι πιο ασφαλης απο την skyeurope και απο την αλλη σκεφτομαι οτι εφοσον δανειζεται αεροσκαφη, ισως να μην ειναι και τοσο ασφαλης τελικα. Γενικα εχω μπερδευτει λιγο.... Εσεις ποια απο τις 2 εταιρειες θα επιλεγατε; Ο.Α. ή skyeurope;

(Τρεμω τα αεροπλανα και γι αυτο το ψαχνω τοοοοσο πολυ!!!)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
skyeurope
εχω πεταξει μια φορα κ εμεινα απολυτα ευχαριστημενος
αλλα καλυτερα να σου πουνε κ αλλα μελη
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Η διαδρομή Μόναχο-Σάλτσμπουργκ είναι πολύ όμορφη (την έχω κάνει με τρένο) και κάπου στη μιάμιση ώρα. Το ίδιο το Σάλτσμπουργκ δε... παραμυθένιο. Θα σου πρότεινα να νοικιάσετε αυτοκίνητο για να σταματάτε και όπου θέλετε, (Μόναχο-Ιντσμουργκ-Σαλτσμπουργκ-Βιέννη-Μόναχο). Ψάξτε κάποιο ξενοδοχείο που να έχει parking για να μην έχετε πρόβλημα.
Η διαδρομή Βιέννη->Μόναχο είναι περίπου τεσσεράμιση ώρες άρα γίνεται άνετα. Ίσως να έρθει πιό οικονομικά να βγάλετε 2way αεροπορικά προς-από Μόναχο και να επιστρέψετε και το αυτοκίνητο από εκεί που το πήρατε...
Τέλος από easycar υπολογίστε το αυτοκίνητο να σας πάει κάπου στα 200 E για 9 μέρες με απεριόριστα χιλιόμετρα... not bad...
Καλές τιμές έχει και η europecar
www.easycar.com
www.europecar.com
9 μέρες αυτοκινητάδα στις Άλπεις... τρελά θα περάσετε...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
οταν παω Αυστρια κ νοικιαζω αυτοκινητο παντα παιρνω εξτρα την super CDW.
ειναι μια εξτρα ασφαλεια που παιρνεις συμφωνα με την οποια οτι γινει στο αμαξι πληρωνεις ως 150 ευρω.
Αν δεν το κανεις αυτο πληρωνεις ως 750 ευρω...
φυσικα ειναι επιλογη του καθενος. Δεν σημαινει οτι θα τυχει κατι.
Σκεφτειτε το...

Eπισης
οταν παρετε το αμαξι απο Μοναχο, πριν φυγετε ελεξτε το ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ..
δειτε αν εχει :
γρυλος, ρεζερβα, γιλεκο κιτρινο, και επισης καντε εναν πολυ καλο ελεγχο, για τυχον γρατζουνιες, γδαρσιματακια κλπ
αν βρειτε κατι που δεν το λεει στο συμβολαιο σας να τους το αναφερετε να το σημειωσουν.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Τελικα αποφασισαμε να παμε Μοναχο με Lufthansa αντι για aegean. Αλλα για επιστροφη απο Βιεννη βρηκαμε και με skyeurope και με Ο.Α.. Η Ο.Α. ειναι 70 ευρω πιο ακριβη στο συνολο, αλλα απο τη μια νομιζω οτι ειναι πιο ασφαλης απο την skyeurope και απο την αλλη σκεφτομαι οτι εφοσον δανειζεται αεροσκαφη, ισως να μην ειναι και τοσο ασφαλης τελικα. Γενικα εχω μπερδευτει λιγο.... Εσεις ποια απο τις 2 εταιρειες θα επιλεγατε; Ο.Α. ή skyeurope;

(Τρεμω τα αεροπλανα και γι αυτο το ψαχνω τοοοοσο πολυ!!!)

τι σχέση μπορεί να έχει το γεγονός ότι επειδή η Ο.Α "δανέιζεται" αεροσκάφη είναι λιγότερη ασφαλής από άλλες εταιρίες η από τήν skyeurope
η τεχνική βάση τής Ο.Α συντηρεί όλα τίς τα αεροπλάνα το ίδιο .....ήμαρτον :D
και οι δύο ετερείες έίναι ασφαλέστατες .

αυτά διαβάζει ο traveller και ξεσπούν θύελες και μποφόρ στο forum :haha:
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η γη !!!
τι σχέση μπορεί να έχει το γεγονός ότι επειδή η Ο.Α "δανέιζεται" αεροσκάφη είναι λιγότερη ασφαλής από άλλες εταιρίες η από τήν skyeurope
η τεχνική βάση τής Ο.Α συντηρεί όλα τίς τα αεροπλάνα το ίδιο .....ήμαρτον :D
και οι δύο ετερείες έίναι ασφαλέστατες .

αυτά διαβάζει ο traveller και ξεσπούν θύελες και μποφόρ στο forum :haha:
Και εγω αυτο πιστευα, αλλα διαφοροι αλλοι μου λενε το αντιθετο και με εχουν φοβησει :(

Τωρα μου βγαζει 45 ευρω μονο περισσοτερο με Ο.Α. και σκεφτομαι να κλεισω με αυτους. Τί λετε; :shock:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Και εγω αυτο πιστευα, αλλα διαφοροι αλλοι μου λενε το αντιθετο και με εχουν φοβησει :(

Τωρα μου βγαζει 45 ευρω μονο περισσοτερο με Ο.Α. και σκεφτομαι να κλεισω με αυτους. Τί λετε; :shock:
τα 45 ευρώ δέ είναι τό πάν .. η διαφορά είναι ελάχιστη και επιπλέον πετάς με ελληνική εταιρία στά σύν δηλαδή ....
αν η διαφορά η οικονομική ήταν μεγαλύτερη θα σου προτείνα χωρίς ΄δέυτερη σκέψη skyeurope
δές πιά πτήση σε εξυπηρετεί από θέμα ωρών πτήσης και κλέισε ....
με Ο.Α έχεις και το air service + ενώ με skyeurope απλά τίποτα
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η γη !!!
τα 45 ευρώ δέ είναι τό πάν .. η διαφορά είναι ελάχιστη και επιπλέον πετάς με ελληνική εταιρία στά σύν δηλαδή ....
αν η διαφορά η οικονομική ήταν μεγαλύτερη θα σου προτείνα χωρίς ΄δέυτερη σκέψη skyeurope
δές πιά πτήση σε εξυπηρετεί από θέμα ωρών πτήσης και κλέισε ....
με Ο.Α έχεις και το air service + ενώ με skyeurope απλά τίποτα
Και εγω ετσι το σκεφτομαι. Λετε ομως τωρα που την αγορασε η Marfin να ακυρωσουν κανα δρομολογιο και να τρεχω; Ή θα το ποσεξουν για να μη χαλασουν το ονομα τους;;;; Αυτο για να ειμαι ειλικρινης με προβληματιζει πιο πολυ απο ολα. :shock:

Κλασικα, εφερα την καταστροφη παλι!! :haha:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Και εγω ετσι το σκεφτομαι. Λετε ομως τωρα που την αγορασε η Marfin να ακυρωσουν κανα δρομολογιο και να τρεχω; Ή θα το ποσεξουν για να μη χαλασουν το ονομα τους;;;; Αυτο για να ειμαι ειλικρινης με προβληματιζει πιο πολυ απο ολα. :shock:

Κλασικα, εφερα την καταστροφη παλι!! :haha:
καταστροφολογία η επιστροφή :D
το ταξίδι πού ετοιμάζεις να κανεις είναι σχεδόν υπερπαραγωγη.... και έχεις κολλήσει η Ο.Α η skyeurope η αν θα ακυρωθεί το δρομολόγιο τής Ο.Α

γιατι τα αυθεντικά ταξίδια υπερπαραγωγή γίνονται μόνο για Σικελία...αυτό πάει αλλού :bleh:

ισα ισα που λόγω marfin να νιώθεις και πιό σίγουρη για το δρομολόγιο
οι τιμές τής Ο.Α στήν επιστροφή για ελλάδα από εξωτερικό είναι σε πολλούς προορισμούς αρκετά εώς παρα πολύ φθηνοί ....μήν λέμε τα ιδια πράγματα συνέχεια ...
είπαμε . ο traveller καραδοκεί :haha::haha::haha:
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η γη !!!
Ναι, εχω μια μανια να φερνω την καταστροφη!!!! Απορω που ο traveller δεν εχει εμφανιστει ακομα!!! :haha:
Αχ.... εχω πολυ αγχος γι αυτο το ταξιδι!!! Σας ζαλιζω και εσας!!!! :bleh: Υπομονη!! Μεχρι να μπω στο αεροπλανο θα ακουσετε πολλα ακομα..... :haha:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Δεν θέλω να σε τρομοκρατήσω etoile αλλά σκούρα τα πράγματα...

Aυτή την στιγμή πετάνε για λογαριασμό της Ο.Α τα παρακάτω αεροσκάφη...

SX-BVL (hellas jet)
SX-DIZ (astra airlines)
LZ-MDA (via)
OM-HLA (seagle)

Δύο Ελληνικά, ένα Βουλγάρικο, και ένα Σλοβάκικο... Πιάσε τ αυγό και κούρευτο...

Παίξτο στην τύχη, έχεις καλές πιθανότητες να σου τύχει original O.A... πλάκα θα έχει... αν δεις όμως κανένα σαπάκι Σλοβάκικο να κάνεις σαματά, να πεις εγώ πληρώνω Ο.Α και θέλω να ταξιδέψω με τα υπερσύγχρονα 734 της Ο.Α και όχι με Βουλγάρικα παρτάλια... να αρνηθείς την επιβίβαση να ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω, να απαιτήσεις αποζημίωση, να γίνει χαμός...

Αλλά μεταξύ μας και με Sky να πας, τα αεροπλάνα της Sky, Σλοβάκικα είναι, τα ίδια χάλια έχουν...

Έχεις σκεφτεί την περίπτωση ΚΤΕΛ ή τρένο? Άμα φοβάσαι τα αεροπλάνα γύρνα με τον μουτζούρη... αργά μεν αλλά φτάνεις σίγουρα δε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.266
Μηνύματα
885.694
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom