Τουρκία Ίντερνετ τηλεφωνία στην Κωνσταντινούπολη

evifil

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0

tatooine

Member
Μηνύματα
1.352
Likes
5.007
Ακριβώς αυτό.Το είπαν όμως όταν το ενεργοποίησαν;Κατά τα άλλα το χρησιμοποιείς όπως το πρόγραμμα που έχεις.
Είναι σαφώς ασύμφορο το πρόγραμμα της Cosmote.

H Τουρκία έχει πολλές επιλογές esim εκτός από την airalo, που τείνει να γίνετε όλο και πιο ακριβή.
Υπάρχει μάλιστα μηχανή αναζήτησης όπου απλά βάζεις τη χώρα και σου βρίσκει την φθηνότερη λύση. Φυσικά με αυτόν τον τρόπο αποφεύγεται το κλείδωμα του τηλεφώνου διότι αν χρησιμοποιήσεις κανονική sim σε μια συσκευή που δεν είναι εγγεγραμμένη στην Τουρκία, μετά από 365 μέρες (ανεβάσανε την περίοδο από 120 που ήταν πρώτα λόγω της πανδημίας) θα κλειδώσουν το ΙΜΕΙ με αποτέλεσμα να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις ποτέ ξανά τουρκική sim στο συγκεκριμένο τηλέφωνο.
Εκτός και αν πας να το καταχωρήσεις πληρώνοντας τον φόρο που είναι αρκετά τσουχτερός.
Περίπου 300 ευρώ.
Προσοχή λοιπόν όταν αγοράζετε τηλέφωνο από δεύτερο χέρι. Ρωτήστε αν έχουν πάει Τουρκία και αν χρησιμοποίησαν Τουρκική sim στην συσκευή.
Επίσης μερικές ιστοσελίδες η εφαρμογές μπορεί να μην τρέχουν με τουρκική sim και wifi. Eξαρτάται από την απαγόρευση που θα ισχύει κατά την περίοδο της επίσκεψης.
Mε μια esim αποφεύγουμε όλα τα παραπάνω.
 
Last edited:

tatooine

Member
Μηνύματα
1.352
Likes
5.007
Ευχαριστώ πολύ!
Για bitaksi με βλέπω, δεν εξυπηρετεί το uber από ό, τι διαβάζω στις πόλεις που θα πάω.
Μακάρι να το είχα δοκιμάσει να σου πω την άποψη μου.
Έχω την εφαρμογή στο κινητό ενεργοποιημένη γιατί μου την πρότειναν αλλά εμπιστεύομαι πιο πολύ την uber που είμαι πελάτης τους εδώ και χρόνια.
Ξέχασα να σου πω πως ο κωδικός επιβεβαίωσης της bitaksi θα σου έρθει με whatsapp. Αν δεν το έχεις καλό είναι να το εγκαταστήσεις. Πριν δοκιμάσεις τις άλλες εφαρμογές στην περιοχή που θα βρίσκεσαι δοκίμασε πρώτα την uber ίσως λειτουργεί. Καλά να περάσεις.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.352
Likes
5.007
Ευχαριστώ πολύ! Ναι, ναι, έχω whatsapp, απλά λέμε να πάρουμε τοπική sim και με τον αριθμό εκείνο να πορευτούμε.
Και ναι, δε χάνω κάτι να δοκιμάσω και την uber μπας και.
Αγοράζοντας τοπική sim, το τηλέφωνο σου θα κλειδώσει μετά από ένα χρόνο για όλους τους παρόχους στην τουρκια. Να το έχεις υπόψιν, και φυσικά να το γνωστοποιήσεις αν θελήσεις να το πουλήσεις στον καινούριο κάτοχο.
Βέβαια η τοπική sim δίνει το προνόμιο κλήσεων στο εσωτερικό της Τουρκίας.
Αν κάποιος από την παρέα διαθέτει συσκευή με ενσωματωμένη esim και δεν χρειάζεται να κάνετε κλήσεις στο εσωτερικό της Τουρκίας , τότε ενεργοποιείτε μια esim μέσω ίντερνετ με ελάχιστο κόστος και μπορεί να κάνει hot spot για όλους τους υπόλοιπους. Κλήσεις στην Ελλάδα με viber φορτώνοντας λίγα ευρώ στην εφαρμογή.
Η απόφαση καθαρά δικη σας.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.352
Likes
5.007
Τι εννοείται θα κλειδώσει; μπορείτε να το εξηγήσετε λίγο;
Operators

There are three network operators in Turkey:

  • Turkcell
  • Vodafone
  • Türk Telekom (formerly called Avea)
Turkey can be a complicated country to buy a local SIM, because there are some legal restrictions in place. Turkey is not an EU country, so roaming fees from many operators can be quite high. Generally, you can buy a local SIM card by showing your passport in a store.

Registration for foreign mobile phones
All mobile devices purchased outside Turkey using a Turkish SIM card must be registered with the government after a period of grace. In 2015, this grace period was extended to 120 days. Because of the pandemic, this period has been temporarily extended to 365 days in February 2021.

After this period, the phone will be blocked from using all Turkish SIM cards. This applies only to Turkish SIM cards, and there is no restriction on using SIM cards from outside Turkey (including those from Northern Cyprus) for roaming in Turkey.

A few days after you start using your SIM on a (new) device, you'll get a SMS in Turkish with the exact grace period. It reads like this: "<14-digit IMEI number> IMEI no'lu cihaz kayit disi listesinde oldugu icin <day month="" year=""></day>da kullanim disi birakilacaktir. Hattiniz acik kalacaktir. Bilgi icin <phone no.=""> yi arayabilisiniz</phone>". In English: "<14-digit IMEI number> will be shut off on <day month="" year="">. Your line will remain open. Information at <phone no.=""></phone></day>".

If you are staying for more than 120 days, this registration can be done at the same time as purchasing a SIM card from a network operator's store. They will register the IMEI (the unique number that identifies your device) and the SIM. You can check the IMEI of most handsets by dialing *#06#. Once listed and connected to a Turkish SIM, it won't be possible to link the same device (or IMEI) to another Turkish SIM in the future.

Tax for foreign mobile phones
Before an operator will register your phone, they require a special document from the local Tax Office. In 2023 the fee for "importing" a foreign device was raised to horrendous ₺6091.33 (Turkish Lira) tax (around €305 or US$327). So you have to go to the tax office first and pay ₺6091.33 to have your phone registered for another ₺50 later to finally use a local SIM card. More info about this procedure from this website in English. There are exceptions made for temporary residents.

Workarounds
Turkey adopts this registration system to prevent theft and fraud, though some suspect other reasons too. As the grace period has now been extended to 120 days, workarounds are now not that relevant for the one-time visitor.

  • If you plan to stay longer, you can buy a cheap Turkish phone or modem. You will need to provide paperwork showing who you are, but you don't have to pay the tax for registering a new device. You can also buy a mobile WIFI or MIFI device. They are officially imported devices, so the IMEI is already registered. You will need a delivery address and credit card to buy it.
  • North Cyprus (KKTC) prepaid SIMs can work in Turkey without roaming surcharges on Telsim/Vodafone network or on discounted packages with Turkcell
  • You can bring more than one device (or a Dual-SIM phone) and change them every 120/365 days, adding up time to block them all.
  • You can use a roaming SIM card of a foreign provider instead. Some good offers are mentioned at the end of this article like Vodafone SIM cards from some countries.
  • On your next visit to Turkey, better take a different phone with you, if your Turkish SIM is still valid and 120/365 days have been elapsed.
  • Technically, the vulnerability of a whitelist approach based on an IMEI is that there are mobile devices on the market on which their IMEI number can easily be altered (changed, re-flashed).
  • Many WiFi access points are available all over the country and offer a valid alternative
Turkey
 

elias74gr

Member
Μηνύματα
51
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού
Διαβάζοντας κατέληξα και εγώ να κάνω χρήση esim της airalo (υπάρχει και σχετική εφαρμογή) λύνοντας το θέμα των δεδομένων.
Για κλήσεις προς Ελλάδα σκοπεύω να χρησιμοποίηση το Viber out.

Απορία ακόμα έχω αν θα μπορώ να ενημερώνομαι για τις εισερχόμενες κλήσεις χωρίς χρέωση. Χωρίς δηλαδή ενεργοποιημένη την περιαγωγη.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Διαβάζοντας κατέληξα και εγώ να κάνω χρήση esim της airalo (υπάρχει και σχετική εφαρμογή) λύνοντας το θέμα των δεδομένων.
Για κλήσεις προς Ελλάδα σκοπεύω να χρησιμοποίηση το Viber out.

Απορία ακόμα έχω αν θα μπορώ να ενημερώνομαι για τις εισερχόμενες κλήσεις χωρίς χρέωση. Χωρίς δηλαδή ενεργοποιημένη την περιαγωγη.
Ε άμα δεν απαντήσεις στην κλήση και δεν έχεις ενεργοποιημένο τηλεφωνητή δε θα χρεωθείς (και θα μπορείς να καλέσεις πίσω αργότερα)
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.352
Likes
5.007
Διαβάζοντας κατέληξα και εγώ να κάνω χρήση esim της airalo (υπάρχει και σχετική εφαρμογή) λύνοντας το θέμα των δεδομένων.
Για κλήσεις προς Ελλάδα σκοπεύω να χρησιμοποίηση το Viber out.

Απορία ακόμα έχω αν θα μπορώ να ενημερώνομαι για τις εισερχόμενες κλήσεις χωρίς χρέωση. Χωρίς δηλαδή ενεργοποιημένη την περιαγωγη.
Πρόσεχε τις ρυθμίσεις APN της airalo να είναι σωστές.
Χρησιμοποιεί το δίκτυο της Vodafone.
Αν δεν απαντήσεις όπως είπε και ο @mourohavlos στις εισερχόμενες, δεν θα χρεωθείς. Αν χρεωθείς χωρίς να απαντήσεις, όταν επιστρέψεις Ελλάδα κάνεις άρνηση κλήσης και επιστροφή χρημάτων.
 

elias74gr

Member
Μηνύματα
51
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού
Πρόσεχε τις ρυθμίσεις APN της airalo να είναι σωστές.
Χρησιμοποιεί το δίκτυο της Vodafone.
Αν δεν απαντήσεις όπως είπε και ο @mourohavlos στις εισερχόμενες, δεν θα χρεωθείς. Αν χρεωθείς χωρίς να απαντήσεις, όταν επιστρέψεις Ελλάδα κάνεις άρνηση κλήσης και επιστροφή χρημάτων.
Ειμαι με καρτοκινητο (f2go) οπωτε δε φοβάμαι για χρεώσεις.
Προφανώς το υπόλοιπο που θα έχω θα αναλωθεί από τα εισερχόμενα μηνύματα ενώ για τις αναπάντητες όχι.
Οπωτε κάποια στιγμή με μηδενικό υπόλοιπο θα συνεχίσω να βλέπω τις αναπάντητες και να καλώ μετά από Viber out, χωρίς να δέχομαι sms (που δεν καίγομαι για αυτό).

Κατι άλλο που σκέφτηκα είναι αν μπορώ με ενεργοποιημένη την επιλογή για κλήσεις μέσω Wi-Fi. Να καλώ κανονικά από τον αριθμό μου (χωρίς να έχω ενεργοποιήσει την περιαγωγή).

Για τις ρυθμίσεις ΑPN της airalo τι εννοείς ακριβώς;
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
@tatooine
Μη δίνεις και πολύ σημασία σε αυτό τον κανονισμό καθώς αφορά κυρίως τους διαμένοντες στην Τουρκία ή τους πολύ συχνούς επισκέπτες. Σαν τουρίστας με το που βγει και μείνει το κινητό εκτός τουρκικού δικτύου και λήξει η τουρκική κάρτα μετά από ένα μήνα καθώς δεν θα ανανεωθεί το πρόγραμμα, δεν υπάρχει κίνδυνος μπλοκαρίσματος. Αλλά και σε όσα κινητά μπλοκαριστούν, πλέον υπάρχουν επιτήδειοι στα συνοικιακά μαγαζάκια τηλεφωνίας που σου αλλάζουν το ιμει με ειδικό σοφτγουερ. Όταν λέμε μπλοκάρισμα δεν εννοούμε κλείδωμα τηλεφώνου όπως φοβούνται κάποιοι, αλλά μη δυνατότητα χρήσης του με τουρκική κάρτα εντός τουρκίας.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom