Τουρκία Ίντερνετ τηλεφωνία στην Κωνσταντινούπολη

elias74gr

Member
Μηνύματα
51
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Στην Πόλη βολεύτηκα μια χαρά για data με την Airalo.

Πρώτα εγκατέστησα την εφαρμογή στο κινητο, αγόρασα την καρτα σε μορφή esim και την είχα έτοιμη ενεργοποιήσει από Ελλάδα.

Μόλις προσγειωθήκαμε μέσα στο αεροπλάνο είχα σύνδεση data.

Για τις ρυθμίσεις ΑPN που ανέφερα σε προηγούμενα μηνύματα δεν υπήρξε πρόβλημα μια και είχαν ρυθμιστεί αυτόματα. Πληροφοριακά στην πρώτη γραμμή μόνο είχε συμπληρωθεί η λέξη globaldata.
Επιλέγουμε το δίκτυο της Turk Telekom (Avea).

Για έξι ημέρες με τα data πάντα ανοικτά (στο ξενοδοχειο χρησιμοποιούσα το wi if του) κατανάλωσα μόλις 1,5 Gb.

Στα λεωφορεία της havaist διατίθεται wi if. Για να το χρησιμοποιήσετε όμως εύκολα κατεβάστε την εφαρμογή από Ελλάδα και κάντε εγγραφή χρήστη.

Για κλήσεις προς Ελλάδα χρησιμοποίησα το Viber out.
 

gas83

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Να προσθέσω κι εγώ για όσους δεν έχουν την δυνατότητα για esim, ότι και οι τρεις εταιρείες (Turkcell, Vodafone, Türk Telekom) παρέχουν τουριστικές sim δεδομένων σε αντίστοιχα πακέτα με τιμές από 600 λίρες. Σε κατάστημα της Vodafone μάλιστα, την προηγούμενη εβδομάδα, μου έκαναν και παζάρια (από 650 στις 600)!
 
Last edited:

Elenats94

Member
Μηνύματα
13
Likes
5
Εγώ πάντως Free WIFI που χρειάστηκα για το Bitaksi, δεν βρήκα πουθενά, πάρα μόνο στο αεροδρόμιο.

Νομίζω πως για όποιον μπορεί να βάλει esim από το site της Airalo, είναι το ιδανικότερο. Βάλτε 3GB για 8 ημέρες με 8$ (και ακόμα φθηνότερα με κουπόνι) και θα έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.

Το σήμα στην Πόλη είναι άριστο παντού.
Εγώ πάντως Free WIFI που χρειάστηκα για το Bitaksi, δεν βρήκα πουθενά, πάρα μόνο στο αεροδρόμιο.

Νομίζω πως για όποιον μπορεί να βάλει esim από το site της Airalo, είναι το ιδανικότερο. Βάλτε 3GB για 8 ημέρες με 8$ (και ακόμα φθηνότερα με κουπόνι) και θα έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.

Το σήμα στην Πόλη είναι άριστο παντού.
Καλησπέρα ,μπορείς να δώσεις πληροφορίες για την airalo?
την αγοράζεις ιντερνετικα και κατεβάζεις εφαρμογή ;
και το κανείς από Ελλάδα ή μόλις περάσεις σύνορα;
 

Elenats94

Member
Μηνύματα
13
Likes
5
Καλησπέρα σας ,θα πάμε Τουρκία και θέλω πληροφορίες σχετικά με το Ίντερνετ γιατί μόνο αυτό με αγχώνει.
Γενικά θέλω να ρωτήσω:
1)Έχω κοσμοτε καρτοκινητή και μου είπαν ότι δεν υπάρχουν πακέτα που ρώτησα ,το αγόρι μου έχει wind συμβόλαιο αλλά ακόμα δεν έχω ρωτήσει την εταιρεία.
Είχε κατεβάσει κανείς την εφαρμογή Airalo και αγόρασε πακέτο Ίντερνετ από εκεί ; Να μου πει διαδικασία και αν με το που άλλαξε χώρα αν ήταν όλα οκ;
Η turkcell διάβασα ότι δίνει και με ταυτότητα πλέον γιατί γενικά διάβαζα μόνο με διαβατήριο μπορείς να πάρεις sim από Τουρκία.
2)να μου πει κάποιος τι είναι η esim ? Πάω σε κατάστημα πάλι κοσμοτε και την παίρνω ; Και είναι κάτι άλλο από την sim που έχω ήδη στο κινητό ;
Όταν γράφω στο google esim Τουρκία με βγάζει την airalo με την οποία γίνονται όλα ιντερνετικα αλλά κάτι κάπου διάβασα ότι πας σε κατάστημα COSMOTE ,Vodafone ,wind να την πάρεις και παιρνεις ένα QR κωδικό και κανείς κάτι μετατροπές.
3) αν πάρεις πακέτο με Ίντερνετ μόνο πχ από airalo ή με esim ,δεν μπορείς να κανείς κλήσεις με Viber ή messenger ? Θέλω να πω μόνο με Ίντερνετ αν έχεις πχ στο ξενοδοχείο με WiFi χωρίς να έχεις αλλάξει Sim για να έχεις κλησεις ,μπορείς να κανείς κλησεις μέσω Ίντερνετ στο Viber ?
 

pepakos

Member
Μηνύματα
167
Likes
425
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Πρώτα απ'ολα πρεπει να ελεγξεις αν υποστηρίζει η συσκευή σου e-sim (ηλεκτρονική σιμ).
Με μια απλή αναζήτηση στο google με το μοντελο της συσκευής σου θα το επιβεβαιώσεις.
E-sim μπορείς να έχεις οσες θες εγκατεστημένες στη συσκευη σου, είναι αλλο πραγμα απ τη κανονική καρτα σιμ που εχεις μεσα στο κινητό σου, την οποια και δεν χρειαζεται να την πειραξεις !!
Επισης δεν εχεις κανενα λογο να πας στη Κοσμοτε, WInd κλπ να βγαλεις καινουρια e-sim.

Απλως κατεβάζεις την εφαρμογη Airalo ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ, διαλέγεις το πρόγραμμα που σε ενδιαφέρει για Τουρκια (ΜΟΝΟ DATA υπαρχουν διαθέσιμα) , το αγοράζεις μεσω πιστωτικής καρτας, και στη συνεχεια με πολυ αναλυτικες οδηγιες που σου παρεχει το Airalo , εγκαθιστας την e-sim στο κινητό σου, και εισαι ετοιμη.

Το μονο που εχεις να κανεις οταν φτάσεις Τουρκια ειναι να γυρίσεις τα δεδομένα του κινητου σου απο την κυρια καρτα σιμ στην e-sim.

Κλήσεις μέσω Ίντερνετ στο Viber, Messenger μπορείς να κανεις κανονικα.
 

Elenats94

Member
Μηνύματα
13
Likes
5
Πρώτα απ'ολα πρεπει να ελεγξεις αν υποστηρίζει η συσκευή σου e-sim (ηλεκτρονική σιμ).
Με μια απλή αναζήτηση στο google με το μοντελο της συσκευής σου θα το επιβεβαιώσεις.
E-sim μπορείς να έχεις οσες θες εγκατεστημένες στη συσκευη σου, είναι αλλο πραγμα απ τη κανονική καρτα σιμ που εχεις μεσα στο κινητό σου, την οποια και δεν χρειαζεται να την πειραξεις !!
Επισης δεν εχεις κανενα λογο να πας στη Κοσμοτε, WInd κλπ να βγαλεις καινουρια e-sim.

Απλως κατεβάζεις την εφαρμογη Airalo ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ, διαλέγεις το πρόγραμμα που σε ενδιαφέρει για Τουρκια (ΜΟΝΟ DATA υπαρχουν διαθέσιμα) , το αγοράζεις μεσω πιστωτικής καρτας, και στη συνεχεια με πολυ αναλυτικες οδηγιες που σου παρεχει το Airalo , εγκαθιστας την e-sim στο κινητό σου, και εισαι ετοιμη.

Το μονο που εχεις να κανεις οταν φτάσεις Τουρκια ειναι να γυρίσεις τα δεδομένα του κινητου σου απο την κυρια καρτα σιμ στην e-sim.

Κλήσεις μέσω Ίντερνετ στο Viber, Messenger μπορείς να κανεις κανονικα.
Τέλεια ,όποτε η Airalo είναι κάτι έγκυρο ,γιατί δεν την έχω ξανακούσει και ήθελα να είμαι σίγουρη ότι δεν θα έχουμε κάποιο πρόβλημα.
Και αφού μπορούμε να κάνουμε κλησεις μέσω Ίντερνετ με Viber τότε ησύχασα.
Γιατί έλεγα μήπως επειδή η σιμ δεν θα αλλαχτεί και επειδή θα βάλουμε μόνο Ίντερνετ από Airalo ,μήπως δεν γινόταν κλησεις.
Ευχαριστώ πολύ γιατί το θέμα Ίντερνετ είμαι το μόνο που με μπέρδεψε😊
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Πρόκειται να ταξιδέψω το.επομενο.10ημερο.στα βάθη της Τουρκίας. Και με το επιστρέφω ξαναφεύγω πάλι στο εσωτερικό για ένα τριήμερο... Συνολικά 13 μέρες μέσα στον υπόλοιπο.μηνα Αυγούστο.
Έχετε κάποια συγκεκριμένη πρόταση για φθηνά δεδομένα;
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Δεν έχουν αλλάξει και πολλά από όσα έχουν ήδη γραφτεί.
Είτε αγοράζεις την πολύ ακριβή (30-35 ευρώ) τουριστική σιμ 3μηνης διάρκειας που δίνουν οι τουρκικές εταιρείες, είτε πηγαίνεις εφόσον το υποστηρίζει το κινητό σου σε esim δεδομένων.
Πλέον έχει μεγαλώσει ο ανταγωνισμός, υπάρχουν αρκετές εταιρείες στο χώρο, οικονομικοτερη επιλογή αυτή τη στιγμή για Τουρκία θεωρώ πως είναι η monty esim με πακέτα στο 1 ευρώ/Gb.

Για ομιλία οι περισσότεροι στην Τουρκία, αλλά και όλες οι εταιρείες χρησιμοποιούν whatsapp, οπότε αν έχεις data μιλάς παντού από εκεί.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Δεν έχουν αλλάξει και πολλά από όσα έχουν ήδη γραφτεί.
Είτε αγοράζεις την πολύ ακριβή (30-35 ευρώ) τουριστική σιμ 3μηνης διάρκειας που δίνουν οι τουρκικές εταιρείες, είτε πηγαίνεις εφόσον το υποστηρίζει το κινητό σου σε esim δεδομένων.
Πλέον έχει μεγαλώσει ο ανταγωνισμός, υπάρχουν αρκετές εταιρείες στο χώρο, οικονομικοτερη επιλογή αυτή τη στιγμή για Τουρκία θεωρώ πως είναι η monty esim με πακέτα στο 1 ευρώ/Gb.

Για ομιλία οι περισσότεροι στην Τουρκία, αλλά και όλες οι εταιρείες χρησιμοποιούν whatsapp, οπότε αν έχεις data μιλάς παντού από εκεί.
Δυστυχώς δεν υποστηρίζει το κινητό μου aivalo app και ψάχνω εναλλακτική λύση για δεδομένα μόνο!
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Δυστυχώς δεν υποστηρίζει το κινητό μου aivalo app και ψάχνω εναλλακτική λύση για δεδομένα μόνο!
Υπάρχουν ακόμα οι παλιές ταξιδιωτικές sim από eBay (που τις αντικατέστησαν πλέον οι αντίστοιχες esim) , αλλά από τη μια ο χρόνος για να έρθουν και από την άλλη το κόστος αποστολής τους δεν τις κάνει πια ανταγωνιστικές και ειδικά αν βιάζεσαι κιόλας καλύτερα τουρκική sim.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Υπάρχουν ακόμα οι παλιές ταξιδιωτικές sim από eBay (που τις αντικατέστησαν πλέον οι αντίστοιχες esim) , αλλά από τη μια ο χρόνος για να έρθουν και από την άλλη το κόστος αποστολής τους δεν τις κάνει πια ανταγωνιστικές και ειδικά αν βιάζεσαι κιόλας καλύτερα τουρκική sim.
Ενημέρωση από Καππαδοκία. Ο Ερντογάν επέβαλε ανατίμηση 70% σε όλες τις τιμές εισόδου σε μουσεία από 1.8 δε ξέρω τι παίζει με κάρτες SIM γιατί δεν αγόρασα εξυπηρέτουμε από τα δωρεάν
Επαναλαμβάνω ότι όλα έχουν τραβήξει σημαντικά προς τα πάνω....από τιμή βενζίνης μέχρι τα μουσεία...κλπ
 

tdoumos

Member
Μηνύματα
52
Likes
40
Καλησπέρα σε όλους,την επόμενη βδομάδα πηγαίνω 4μερο Αττάλεια και παρόλο που έχω κατεβάσει το sygic για offline πλοηγο, παρατηρώ στο εταιρικό μου νούμερο vodafone ότι είναι ενεργοποιημένο το Vodafone ΠΑΣ ΠΑΝΤΟΥ.
Οπότε υποθέτω θα είμαι οκ και θα χω τα απεριόριστα λεπτά και data που έχω ηδη με αυτό και θα ενεργοποιηθεί μόνο του μόλις αλλάξει ο παροχος, σωστά;
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.843
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom