Νορβηγία Όσλο-Μπέργκεν:Στη χώρα των Βίκινγκ!!

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Mπράβο @sif..... για το ταξίδι και την πολύ ωραία ιστορία! Μου θύμισες το δικό μας ταξίδι, ίδια εποχή, 2 χρόνια πριν.. Με το καλό και το επόμενο, Αμβούργο δεν έχω πάει και δε ξέρω, αλλά Στοκχόλμη και Κρακοβία είναι και οι δύο κούκλες!
 

holland74

Member
Μηνύματα
41
Likes
41
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Mπράβο @sif..... για το ταξίδι και την πολύ ωραία ιστορία! Μου θύμισες το δικό μας ταξίδι, ίδια εποχή, 2 χρόνια πριν.. Με το καλό και το επόμενο, Αμβούργο δεν έχω πάει και δε ξέρω, αλλά Στοκχόλμη και Κρακοβία είναι και οι δύο κούκλες!
Η Στοκχόλμη πρέπει να είναι ακριβή, όπως και το Όσλο, έτσι;;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Η Στοκχόλμη πρέπει να είναι ακριβή, όπως και το Όσλο, έτσι;;
Απόσο γνωρίζω είναι ελαφρώς φθηνότερη από το Όσλο.. Αλλά και πάλι ακριβή πόλη την λες.. Εμείς είχαμε βγάλει την κάρτα που περιλαμβάνει μμμ και μουσεία. Ήταν ακριβή κάρτα αλλά τα έβγαλε τα λεφτά της.
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
Σας ευχαριστώ όλους!!!Περάσαμε υπέροχα όντως,η Νορβηγία είναι μία χώρα που με εντυπωσίασε πάρα πολύ!Πριν από Αμβούργο-Κρακοβία-Στοκχόλμη προηγείται ένα 3ημερο στη Πάφο τον Ιούνιο που κλείσαμε γιατί η Ryanair με προκαλεί με τις τιμές της....
 

giomago

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσια..Ισλανδια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια
Καλησπέρα πολύ ωραίο το ταξίδι σας και εκπληκτικές οι φωτογραφίες..
Αν θυμάσαι ποσο έχει ένα μπουκάλι νερό η ένας καφές στο όσλο και στο μπεργκεν??
Από οσο έχω διαβάσει δεν έχουν πρόβλημα εγκληματικότητας..από φαγητό δοκιμασατε κάποια ντόπια σπεσιαλιτέ που σας αρεσε??
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
Καλησπέρα πολύ ωραίο το ταξίδι σας και εκπληκτικές οι φωτογραφίες..
Αν θυμάσαι ποσο έχει ένα μπουκάλι νερό η ένας καφές στο όσλο και στο μπεργκεν??
Από οσο έχω διαβάσει δεν έχουν πρόβλημα εγκληματικότητας..από φαγητό δοκιμασατε κάποια ντόπια σπεσιαλιτέ που σας αρεσε??
Το νερό ήταν εξίσου ακριβό με κόστος περίπου 3 ευρώ το μπουκάλι,αλλά το νερό της βρύσης τους πίνεται κανονικά,ο καφές κόστος 3,5 ευρώ,δοκιμάσαμε ρέγγα καπνιστή από τη ψαραγορά του Μπεργκεν που προσωπικά μου άρεσε πολύ,σαλάμι από τάρανδο και φάλαινα,με το πρώτο να είναι μακράν καλύτερο,και από εγκληματικότητα δεν ένιωσα ούτε στιγμή ότι κινδυνεύω.
 

giomago

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσια..Ισλανδια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια
Το νερό ήταν εξίσου ακριβό με κόστος περίπου 3 ευρώ το μπουκάλι,αλλά το νερό της βρύσης τους πίνεται κανονικά,ο καφές κόστος 3,5 ευρώ,δοκιμάσαμε ρέγγα καπνιστή από τη ψαραγορά του Μπεργκεν που προσωπικά μου άρεσε πολύ,σαλάμι από τάρανδο και φάλαινα,με το πρώτο να είναι μακράν καλύτερο,και από εγκληματικότητα δεν ένιωσα ούτε στιγμή ότι κινδυνεύω.
ευχαριστώ παρα πολύ για τις πληροφορίες και εύχομαι να κάνετε γρήγορα το επόμενο ταξίδι σας ώστε να μας γράψεις την ιστορία σας.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Πολύ ωραία ιστορία και φωτογραφίες.
Όσο για εκείνο το 35€, τι να πω, αν το ήξερα θα ερχόμουν Χανιά, θα πίναμε μερικές ρακές και θα φεύγαμε παρέα:haha:
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
εξαιρετική η περιγραφή σου και τέλειες και οι φωτογραφίες σας!Πριν διαβάσω την ιστορία σου νόμιζα ότι το κόστος για ένα ταξίδι στη Νορβηγία θα ήταν απαγορευτικό αλλά να που με καλό προγραμματισμό μπορεί να βγει σε καλή τιμή!!
 
Μηνύματα
2
Likes
1
Γεια και από εμένα,
ψαχνόμουν για ταξίδι χριστουγέννων Νορβηγια (πάντα οργανώνομαι από νωρίς) και κατέληξα "καταλάθος" για καλή μου τύχη στο site αυτό. Έχω τρελαθεί φίλε μου Sif από τις περιγραφές σου. Έχεις κάνει το δρομολόγιο που είχα κατά νου… Με έχεις βάλει όμως σε σκέψεις σχετικά με την εποχή. Θα ήθελα την άποψη σου… Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω ένα δυο πραγματάκια. Το τρένο Όσλο-Μπέργκεν πόσα σας στοίχισε με επιστροφή? Τα εισιτήρια τα κόβεις επιτόπου ή προηγουμένως. Η οδήγηση είναι αριστερά (όπως Ελλάδα) ή δεξιά? Αν δεν νοικιάσεις αυτοκίνητο υπάρχει τρόπος να επισκεφτείς γύρο περιοχές Μπέργκεν? Βασικά απ’ ότι κατάλαβα 5-6 μέρες είναι αρκετές…. Σε ευχαριστώ πολύ για τις όμορφες περιγραφές.
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
Γεια και από εμένα,
ψαχνόμουν για ταξίδι χριστουγέννων Νορβηγια (πάντα οργανώνομαι από νωρίς) και κατέληξα "καταλάθος" για καλή μου τύχη στο site αυτό. Έχω τρελαθεί φίλε μου Sif από τις περιγραφές σου. Έχεις κάνει το δρομολόγιο που είχα κατά νου… Με έχεις βάλει όμως σε σκέψεις σχετικά με την εποχή. Θα ήθελα την άποψη σου… Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω ένα δυο πραγματάκια. Το τρένο Όσλο-Μπέργκεν πόσα σας στοίχισε με επιστροφή? Τα εισιτήρια τα κόβεις επιτόπου ή προηγουμένως. Η οδήγηση είναι αριστερά (όπως Ελλάδα) ή δεξιά? Αν δεν νοικιάσεις αυτοκίνητο υπάρχει τρόπος να επισκεφτείς γύρο περιοχές Μπέργκεν? Βασικά απ’ ότι κατάλαβα 5-6 μέρες είναι αρκετές…. Σε ευχαριστώ πολύ για τις όμορφες περιγραφές.
Καλησπέρα από Ιαπωνία...
Όσον αφορά την εποχή νομίζω ότι ο Απρίλιος που πήγα ήταν ιδανικός μήνας αν και θέλω να ξαναπάω καλοκαίρι για να κάνω κάποιες πεζοπορίες που τότε δεν επιτρεπόταν λόγω χιονιού στα μονοπάτια. Τώρα όσον αφορά την οδήγηση οδηγούν σαν εμάς δεν θα έχεις πρόβλημα.
Το τρένο το είχα κλείσει διαδικτυακά με κόστος 50 μετ' επιστροφής για βραδινό δρομολόγιο που γλιτώνεις έτσι και την διανυκτέρευση σε ξενοδοχείο. Το πρωινό έχει διπλάσια τιμή αλλά βέβαια απολαμβάνεις την θέα της διαδρομής.
Νομίζω για να δεις από Μπέργκεν την γύρω περιοχή το αυτοκίνητο είναι η λύση και σου δίνει ελευθερία κινήσεων, ανήκει βέβαια το κόστος είναι υψηλό.
 
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα από Ιαπωνία...
Όσον αφορά την εποχή νομίζω ότι ο Απρίλιος που πήγα ήταν ιδανικός μήνας αν και θέλω να ξαναπάω καλοκαίρι για να κάνω κάποιες πεζοπορίες που τότε δεν επιτρεπόταν λόγω χιονιού στα μονοπάτια. Τώρα όσον αφορά την οδήγηση οδηγούν σαν εμάς δεν θα έχεις πρόβλημα.
Το τρένο το είχα κλείσει διαδικτυακά με κόστος 50 μετ' επιστροφής για βραδινό δρομολόγιο που γλιτώνεις έτσι και την διανυκτέρευση σε ξενοδοχείο. Το πρωινό έχει διπλάσια τιμή αλλά βέβαια απολαμβάνεις την θέα της διαδρομής.
Νομίζω για να δεις από Μπέργκεν την γύρω περιοχή το αυτοκίνητο είναι η λύση και σου δίνει ελευθερία κινήσεων, ανήκει βέβαια το κόστος είναι υψηλό.
ΙΑΠΩΝΙΑ !!! SUPER καλά να περνάτε !!! Η οδήγηση όπως Ελλάδα δηλαδή... Εγώ είμαι απο Κύπρο άρα θα είναι αντίθετα (στην Κύπρο οδηγούμαι δεξιά (είναι δεξιοτίμονα τα αυτοκίνητα)
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανταπόκριση
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom