Ηνωμένο Βασίλειο Όχι μιά.....αλλά έξι βραδιές στο Notting Hill !!

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.354
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Εξαιρετική η ιστορια σου @Klair !! Φαντάζομαι πόσες "εργατώρες" χρειάστηκαν πρώτα για να φτιάξεις το πρόγραμμά σας και μετά να μεταφέρεις την ιστορία σου εδώ. Αλλά είπαμε, μεγάλο μέρος της ευχαρίστησης του ταξιδιού (για τους περισσότερους) είναι και η προετοιμασία. Εγώ εχω αρχίσει εδώ και 1 μήνα για τα Χριστούγεννα που θα πάμε και δεν σου κρύβω ότι μια και θα είμαστε για 7 μέρες θα ακολουθήσω πολλά απο το πρόγραμμά σου. Συγχαρητήρια και πάλι!
Σε ευχαριστώ πολύ για τα τόσο κολακευτικά σχόλια!

Για να βγει σωστά το πρόγραμμα και να μην χάνονται ώρες σε άσκοπες μετακινήσεις, σημείωσα όλες τις διαδρομές που μας ενδιέφεραν στο Google maps και στη συνέχεια έκανα εκτύπωση, ακολουθώντας κάθε μέρα και την ανάλογη πορεία, λαμβάνοντας βέβαια υπ' όψιν και τις καιρικές συνθήκες.
Έτσι όλα κύλησαν πολύ άνετα και ομαλά.

Για μένα το ταξίδι ξεκινάει από τη στιγμή που κλείνω τα εισιτήρια. Το πρόγραμμα και η αναζήτηση πληροφοριών αρχίζουν να καταστρώνονται πολύ καιρό πριν πραγματοποιηθεί το ταξίδι.
Έτσι υπάρχει μεγάλη άνεση χρόνου να οργανωθούν όλα όσο καλύτερα γίνεται, σύμφωνα με τις ανάγκες και τις επιθυμίες μας.
Όλη αυτή λοιπόν η έρευνα αλλά και οι εμπειρίες του ταξιδιού μεταφέρονται στη συνέχεια στην ιστορία.
Όντως χρειάζεται κόπος και χρόνος για να στηθεί και να ολοκληρωθεί μια ιστορία, αλλά είναι κάτι που μου αρέσει να κάνω, γιατί αφ' ενός βοηθάει και άλλους συνταξιδιώτες και αφ' ετέρου βοηθάει και εμένα να θυμάμαι.

Σου εύχομαι να περάσετε υπέροχα και αν χρειαστείς οποιαδήποτε βοήθεια, ευχαρίστως (αν μπορώ) να βοηθήσω.
Και πάλι ευχαριστώ!
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
πολυ καλη αφηγηση αναλυτικη και με ωραιες φωτογραφιες. εχω προγραματισει επισκεψη 3-8 φεβρουαριου.
για την travel card βγαινει απο οτι καταλαβα μονο εκει. τη προσφορα 2 σε 1 τη χρησιμοποιησατε και που; μπορω να βγαλω ενα εισητηριο μεσω ιντερνετ και να μπουμε και οι 2 με αυτο δειχνοντας τις καρτες μας;
ευχαριστω.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Πραγματικα ο καλυτερος, πληρεστερος και αναλυτικοτερος οδηγος για το Λονδινο στο φορουμ αυτο (για εμενα)
Τι που εζησα Λονδινο στις πρωτες μου σπουδες, τι που βρισκομαι πιο συχνα στο Λονδινο παρα στην Αθηνα, ολα αυτα που περιγραφεις και εκανες σε λιγες ημερες δεν τα εχω γυρισει. Υποσχομαι ομως καθε φορα που θα ειμαι εκει να προσπαθω να κανω μια ημερησια διαδρομη συμφωνα με την δικια σου
ΥΓ: το Camben town, ειναι επισης υπεροχος προορισμος για τους λατρεις της μουσικης καθως και του συλλεκτες σπανιων και γενικα υπεροχων βυνιλιων. Αν ψαξει κανεις και εχει ορεξη θα βρει θησαυρους
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.354
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
πολυ καλη αφηγηση αναλυτικη και με ωραιες φωτογραφιες. εχω προγραματισει επισκεψη 3-8 φεβρουαριου.
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

για την travel card βγαινει απο οτι καταλαβα μονο εκει
Βγαίνει σε σιδηροδρομικούς σταθμούς. Εμείς την βγάλαμε στον σταθμό Paddington.

τη προσφορα 2 σε 1 τη χρησιμοποιησατε και που; μπορω να βγαλω ενα εισητηριο μεσω ιντερνετ και να μπουμε και οι 2 με αυτο δειχνοντας τις καρτες μας;
Σε αυτό το link https://www.daysoutguide.co.uk/2for1-london
μπορείς να δεις ποιά αξιοθέατα περιλαμβάνει η προσφορά 2 for 1 και να επιλέξεις ποιά σε ενδιαφέρουν και θέλεις να επισκεφθείς. Τυπώνεις από εδώ τα vouchers και τα έχεις μαζί σου. Όταν πας στο αξιοθέατο που έχεις επιλέξει να δεις, δείχνεις το voucher και την travel card και βγάζεις εκεί το εισιτήριο.
Εμείς είχαμε τα vouchers μαζί μας, αλλά δεν είχαμε κλείσει εκ των προτέρων τίποτα, γιατί δεν θέλαμε να δεσμευτούμε.
Το αφήσαμε πιο χαλαρά και τελικά δεν πήγαμε σε κανένα από αυτά που είχαμε επιλέξει, γιατί ο καιρός μας ευνόησε για ατελείωτες βόλτες στην πόλη.

Ό,τι άλλο χρειαστείς είμαι στη διάθεσή σου. Καλά να περάσετε!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.354
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Πραγματικα ο καλυτερος, πληρεστερος και αναλυτικοτερος οδηγος για το Λονδινο στο φορουμ αυτο (για εμενα)
Τι που εζησα Λονδινο στις πρωτες μου σπουδες, τι που βρισκομαι πιο συχνα στο Λονδινο παρα στην Αθηνα, ολα αυτα που περιγραφεις και εκανες σε λιγες ημερες δεν τα εχω γυρισει. Υποσχομαι ομως καθε φορα που θα ειμαι εκει να προσπαθω να κανω μια ημερησια διαδρομη συμφωνα με την δικια σου
ΥΓ: το Camben town, ειναι επισης υπεροχος προορισμος για τους λατρεις της μουσικης καθως και του συλλεκτες σπανιων και γενικα υπεροχων βυνιλιων. Αν ψαξει κανεις και εχει ορεξη θα βρει θησαυρους
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα ωραία σου λόγια.
Με καλή οργάνωση και σωστή κατανομή χρόνου βγήκε το πρόγραμμα.
Ήταν αρκετά κουραστικό αλλά μπορώ να πω ότι είδαμε τα βασικότερα σημεία του Λονδίνου.
Όσο για το Camden Town (αν μπορώ να δώσω μια συμβουλή) αυτή είναι, όποιος θέλει να το ευχαριστηθεί και έχει την επιλογή, να το επισκεφθεί καθημερινή και όχι Σάββατο ή Κυριακή που ο κόσμος είναι υπερβολικά πολύς.

Καλή Χρονιά και πάλι ευχαριστώ!
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Όσο αφορά τις εκπτώσεις, ξέρω ότι ο μήνας των εκπτώσεων είναι ο Γενάρης.
Ξέρεις αν παίρνουν κάποια παράταση και τις προλάβουμε αρχές Φεβρουαρίου που θα πάμε;
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.354
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Όσο αφορά τις εκπτώσεις, ξέρω ότι ο μήνας των εκπτώσεων είναι ο Γενάρης.
Ξέρεις αν παίρνουν κάποια παράταση και τις προλάβουμε αρχές Φεβρουαρίου που θα πάμε;
Δεν γνωρίζω ακριβώς τις ημερομηνίες των εκπτώσεων. Ίσως κάποιο άλλο μέλος δει το ερώτημα και μας δώσει πιο αναλυτικές πληροφορίες.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
πολυ καλη αφηγηση αναλυτικη και με ωραιες φωτογραφιες. εχω προγραματισει επισκεψη 3-8 φεβρουαριου.
για την travel card βγαινει απο οτι καταλαβα μονο εκει. τη προσφορα 2 σε 1 τη χρησιμοποιησατε και που; μπορω να βγαλω ενα εισητηριο μεσω ιντερνετ και να μπουμε και οι 2 με αυτο δειχνοντας τις καρτες μας;
ευχαριστω.
Προχθές γύρισα απο Λονδίνο. Πραγματικά η περιγραφή της @Klair είναι καταπληκτική! και πολύ βοηθητική. Χρησιμοποιήσαμε ανέπαφη χρεωστική/πιστωτική κάρτα για την πρώτη διαδρομή απο heathrow στο κέντρο (προσοχή κάθε άτομο χρειάζεται ξεχωριστή κάρτα, δεν χρεώνει 2 εισιτήρια σε μία). Πήγαμε στο Paddington στο γραφείο των εισιτηρίων και βγάλαμε την travelcard 2-4-1. Tην χρησιμοποιήσαμε πάρα πολύ για συγκοινωνίες και για αξιοθέατα. Σχετικά με τα αξιοθέατα πρέπει να δεις τί σ'ενδιαφέρει και να πας με τυπωμένες τις προσφορές. Ψάξε εδώ τις προσφορές https://www.daysoutguide.co.uk/2for1-london

Ενα tip: Δεν κάναμε καθόλου συναλλάγμα και δεν μας χρειάστηκε πουθενά, ακόμα και στις καντίνες πέρνανε κάρτα. Μόνο σε υπαίθριους πάγκους στα παζάρια θέλανε μετρητά.
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Όσο αφορά τις εκπτώσεις, ξέρω ότι ο μήνας των εκπτώσεων είναι ο Γενάρης.
Ξέρεις αν παίρνουν κάποια παράταση και τις προλάβουμε αρχές Φεβρουαρίου που θα πάμε;
Τον Φεβρουάριο έχει προσφορές, δηλαδή θα βρείτε πράγματα με έκπτωση αλλά σε λιγότερα είδη απ’ οτι τον Ιανουάριο.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
@Klair καλημέρα
είναι η δεύτερη φορά που διαβάζω την κατατοπιστική ιστορία σου και ξεχωρίζω την 3η και 4η μέρα για το δικό μου 2ήμερο που θα βρίσκομαι στο Λονδίνο.
Έκλεισα ξενοδοχείο https://go.skimresources.com/?id=97...page-2&xtz=-180&jv=13.13.9-stackpath&bv=2.5.1 λίγο πιο πάνω από την στάση Tottenham Court.
Νομίζω ότι θα ακολουθήσω τα βήματά σου.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.354
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
@makisg ευχαριστώ πολύ που εμπιστεύεσαι την ιστορία μου και το πρόγραμμά μου και σκέφτεσαι να το ακολουθήσεις στο ταξίδι σου. Ελπίζω όλα όσα περιγράφω, ότι είδαμε και κάναμε αυτές τις δύο μέρες που επέλεξες, να φανούν αντάξια των προσδοκιών σου και να σε ανταμείψουν με όμορφες εικόνες και εμπειρίες.

Η αλήθεια είναι ότι θα περπατήσετε πολύ, αλλά κάθε βήμα αξίζει, αφού συνεχώς θα σας προσφέρονται εναλλαγές σε γειτονιές, δρόμους, κτίρια και αξιοθέατα. Η 4η μέρα είναι μια από τις αγαπημένες μου. Το Strad αλλά και το City είναι δύο περιοχές που πραγματικά με γοήτευσαν με την ιστορία τους και τα αξιοθαύμαστα κτίριά τους, οπότε πολύ σωστά επέλεξες να τις επισκεφθείς. Όχι ότι και όλα τα υπόλοιπα αξιοθέατα της πόλης δεν είναι αξιοθαύματα, απλώς σε εμένα κάποια σημεία "έγραψαν" περισσότερο στην καρδιά και το μυαλό μου.

Το ξενοδοχείο σου βρίσκεται σε ωραία τοποθεσία και πιστεύω ότι θα σας βολέψει πολύ.
Ό,τι άλλο χρειαστείς, θα χαρώ ιδιαιτέρως να βοηθήσω.
Είμαι σίγουρη ότι θα περάσετε υπέροχα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Ευχαριστώ πολύ @Klair.
Ο χρόνος δεν θα είναι πολύς, οπότε ότι προλάβουμε. Θα είναι αρχές Ιουνίου, οπότε πιστεύω να είναι και ο καιρός καλύτερος και να βοηθήσει στις βόλτες μας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.528
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom