Air France Όχι σε χρεώσεις...XL λέει η Air France

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Η Air France ανακοίνωσε πως δεν πρόκειται να υποχρεώσει τους παχύσαρκους επιβάτες να αγοράσουν δυο εισιτήρια για τις μετακινήσεις τους.

Η εταιρεία διευκρίνισε πως η μόνη αλλαγή που σκοπεύει να κάνει, είναι η επιστροφή του αντιτίμου του δεύτερου εισιτηρίου, που μπορεί να αγοράσουν ορισμένα παχύσαρκα άτομα, εφόσον η οικονομική θέση δεν είναι πλήρης.
Ωστόσο, η εταιρεία τόνισε πως "από το 2005, προσφέρει στους εξαιρετικά παχύσαρκους επιβάτες τη δυνατότητα να αγοράσουν και δεύτερη θέση, προκειμένου να διασφαλίσουν μεγαλύτερη δυνατή άνεση και ασφάλεια. Η δεύτερη αυτή θέση προσφέρεται με 25% έκπτωση".

Το Νοέμβριο του 2007 είχε υποβληθεί πρόστιμο ύψους 8.000 ευρώ στην Air France και την ταξιδιωτική εταιρεία Go voyages, για διάκριση σε βάρος ενός παχύσαρκου επιβάτη, ο οποίος αναγκάστηκε να πληρώσει δυο εισιτήρια για να του επιτραπεί η επιβίβαση σε πτήση.

πηγή Οχι σε χρεώσεις... XL λέει η Air France | Διεθνή | Ελευθεροτυπία
 

emmy

Member
Μηνύματα
47
Likes
39
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Το Νοέμβριο του 2007 είχε υποβληθεί πρόστιμο ύψους 8.000 ευρώ στην Air France και την ταξιδιωτική εταιρεία Go voyages, για διάκριση σε βάρος ενός παχύσαρκου επιβάτη, ο οποίος αναγκάστηκε να πληρώσει δυο εισιτήρια για να του επιτραπεί η επιβίβαση σε πτήση.

Με αφορμή αυτό, αναρωτιέμαι πόσο νόμιμο είναι να πληρώνεις έξτρα ποσά σε κάποιες εταιρίες όπως η Aegean, για μεταφορά ''αθλητικού εξοπλισμού''.
Διευκρινίζω ότι δεν μιλάμε για υπέρβαρο εξοπλισμό, ούτε έξω από τα συνηθισμένα ογκομετρικά δεδομένα. Συγκεκριμένα, πέρυσι πλήρωσα 20? για την μεταφορά των σκι μου (που παρεπιπτόντως επειδή δεν είμαι καμιά δίμετρη, δεν ξεπερνούσαν τα 155εκ) ενώ στην επιστροφή που έγινε μέσω της συνεργαζόμενης Lufthansa δεν μου ζήτησαν να πληρώσω κάτι..

Είναι δυνατόν να πληρώνεις με τέτοια κριτήρια?:rolleyes:
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Με αφορμή αυτό, αναρωτιέμαι πόσο νόμιμο είναι να πληρώνεις έξτρα ποσά σε κάποιες εταιρίες όπως η Aegean, για μεταφορά ''αθλητικού εξοπλισμού''.
Διευκρινίζω ότι δεν μιλάμε για υπέρβαρο εξοπλισμό, ούτε έξω από τα συνηθισμένα ογκομετρικά δεδομένα. Συγκεκριμένα, πέρυσι πλήρωσα 20? για την μεταφορά των σκι μου (που παρεπιπτόντως επειδή δεν είμαι καμιά δίμετρη, δεν ξεπερνούσαν τα 155εκ) ενώ στην επιστροφή που έγινε μέσω της συνεργαζόμενης Lufthansa δεν μου ζήτησαν να πληρώσω κάτι..

Είναι δυνατόν να πληρώνεις με τέτοια κριτήρια?:rolleyes:
Συγνωμη, αλλα δε νομιζω οτι μπορει να ειναι συγκρισιμο το ενα γεγονος με το αλλο. Το ενα ειναι καθαρη διακριση και το αλλο προφανως ειναι οτι τα σκι μαζι με τη βαλιτσα σου θεωρηθηκε οτι ξεπερνουσε το οριο που επιτρεποταν να κουβαλησεις. Καποιες εταιριες το λενε απο την αρχη οτι πληρωνεις εξτρα τον εξοπλισμο και αλλες οχι, αλλα μονο αν αυτο μαζι με τη βαλιτσα δεν ξεπερναει το επιτρεπομενο οριο.

Σε λιγο θα βαλουνε και εισιτηρια διαφορων κατηγοριων, για ψηλους πληρωνεις πιο ακριβα, αν εισαι κοντος εχεις εκπτωση! Ελεος! :roll:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σε λιγο θα βαλουνε και εισιτηρια διαφορων κατηγοριων, για ψηλους πληρωνεις πιο ακριβα, αν εισαι κοντος εχεις εκπτωση! Ελεος! :roll:
Το έχουμε ξανασυζητήσει παλαιότερα το θέμα, αλλά δεν το βρίσκω...:throw:
 

emmy

Member
Μηνύματα
47
Likes
39
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Το ενα ειναι καθαρη διακριση και το αλλο προφανως ειναι οτι τα σκι μαζι με τη βαλιτσα σου θεωρηθηκε οτι ξεπερνουσε το οριο που επιτρεποταν να κουβαλησεις. Καποιες εταιριες το λενε απο την αρχη οτι πληρωνεις εξτρα τον εξοπλισμο και αλλες οχι, αλλα μονο αν αυτο μαζι με τη βαλιτσα δεν ξεπερναει το επιτρεπομενο οριο.

Σε λιγο θα βαλουνε και εισιτηρια διαφορων κατηγοριων, για ψηλους πληρωνεις πιο ακριβα, αν εισαι κοντος εχεις εκπτωση! Ελεος! :roll:
Η βαλίτσα μου ήταν ατομική που μπορούσα άνετα να πάρω στην καμπίνα...
Και η διευκρίνιση της Aegean ήταν ξεκάθαρη: Αθλητικός εξοπλισμός
Δεν είπαν ότι από κάποιο βάρος και πάνω ή για κάποιες διαστάσεις πληρώνεις παραπάνω, που θα μου ακουγόταν πολύ φυσικό!
Αφού όταν έχω βατραχοπέδιλα μαζί μου και μάσκα, τα κρύβω μη με χρεώσουν έξτρα για αθλητική δραστηριότητα!
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Το διαβασα το θεμα της Ryanair και η αληθεια ειναι οτι επεσα απ' τα συννεφα με τις αποψεις ορισμενων αλλα τι να κανουμε... :shock:
Μπορει να ειναι γνωστο ή να εχει συζητηθει αλλου απλως βαζω αυτο εδω
BBC NEWS | Business | Ryanair loses disability ruling

(Ειναι η ειδηση του bbc για τον αναπηρο επιβατη που κερδισε τη δικη εναντιος της ryanair, η οποια τον ειχε αναγκασει να πληρωσει εξτρα για το αναπηρικο καροτσακι που επρεπε να χρησιμοποιησει.)
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία

Aptaliko

Member
Μηνύματα
57
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Με αυτή τη λογική θα έπρεπε και οι αρκετά αδύνατοι άνθρωποι να πληρώνουν φθηνότερο εισιτήριο αλλά εκεί δεν βλέπω τις συγκεκριμένες εταιρίες να πράττουν ανάλογα.
 

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Με αυτή τη λογική θα έπρεπε και οι αρκετά αδύνατοι άνθρωποι να πληρώνουν φθηνότερο εισιτήριο αλλά εκεί δεν βλέπω τις συγκεκριμένες εταιρίες να πράττουν ανάλογα.
Τα καθισματα και οι μεταξυ τους αποστασεις ειναι συγκεκριμενες ομως, δεν εχει να κανει με τα κιλα. Κριμα βεβαια.. θα'χα γλυτωσει ενα σκασμο λεφτα..:bleh:
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Χαλαρώστε....
Η νοσογόνος παχυσαρκία είναι πάθηση,το ιδιο και η νευρογενής ανορεξία..
Δλδ...αρρώστια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.415
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom