Όχι στα ξύδια, Ναι στα ταξίδια

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

andeli

Member
Μηνύματα
26
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Οδικώς Σιβηρία - Κίνα
Ταξίδι-Όνειρο
Πάρκο Darien Gap Παναμάς

Andeli ο.... Αειφεύγων
Η ζωή είναι να ταξιδεύεις. Γι’ αυτό κι έχω πάντα «έτοιμες τις βαλίτσες μου» και περιμένω την επόμενη πρόκληση. Ο πρωτοπόρος πεζογράφος της Ελληνικής λογοτεχνίας Ανδρέας Καρκαβίτσας χαρακτήριζε αυτή τη διάθεση με μια υπέροχη λέξη: «αειφυγία». Την χρονιά που πέρασε, ένας καλός μου φίλος με ρώτησε ποια ήταν η καλλίτερη ταξιδιωτική περίοδος της ζωής μου. Μετά από λίγη σκέψη του απάντησα ότι το 1998 – 2004 ήταν η περίοδος με τις περισσότερες εξορμήσεις και ειδικότερα το 2002 και το 2004 που ήταν τα πιο ταξιδιάρικα της ζωής μου.
Πολλές εικόνες πέρασαν από τα μάτια μου: η ξακουστή αρχαία Έφεσος στην Τουρκία μπερδεύεται με τους Δελφούς στην Στερεά Ελλάδα, το λαμπερό Παρίσι στην Γαλλία με το Μόναχο στην Γερμανία , η πανέμορφη και ανεξάρτητη Κρήτη με τα κάστρα του Λουδοβίκου στην Βαυαρία, η κοιλάδα του Τρέντο στην Ιταλία με τις οροσειρές της Πίνδου, οι λίμνες της κεντρικής Αυστρίας με την λίμνη Πλαστήρα στην Θεσσαλία, η όμορφη Αγία Πετρούπολη με το Βόρειο Ακρωτήρι, οι χώρες της Βαλτικής με την Κρακοβία και το Ζάκοπανε ...
Στον ύπνο μου ακούω λέξεις σε διαφορετικές γλώσσες, και φέρνω στο μυαλό μου καινούργιους ανθρώπους που γνώρισα και άκουσα πολλές τοπικές μουσικές.
«Α ε ι φ ε ύ γ ω ν» λοιπόν ο γράφων.
Όντας παθιασμένος αναβάτης γίνομαι ένας μοναχικός ταξιδιώτης με τον μηχανοκίνητο «βουκεφάλα» μου και νοιώθω τον χρόνο μου να μεγαλώνει, νοιώθω να φεύγω από τους τέσσερις τοίχους της καθημερινής μου ζωής που είναι σαν να με πνίγουν, και γίνομαι πολίτης ενός μεγαλύτερου κόσμου.
Στα ταξίδια μου βλέπω με τα μάτια ορθάνοιχτά. Σαν πεινασμένο στόμα καταβροχθίζουν τη γη και τον ουρανό. Έχω την αίσθηση ότι τρώω τον κόσμο και ότι χωνεύω τα χρώματα όπως χωνεύει κανείς το φαγητό.
Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι παντού σήμερα, σ’ ολόκληρο τον κόσμο, η μεγαλύτερη τάση του ανθρώπου της πόλης και η πιο μεγάλη επιθυμία του είναι η πραγματική ανάγκη για τα ταξίδια.
Οι άνθρωποι του 21ου αιώνα θα είναι ταξιδιώτες με όποιο τρόπο μπορεί ο καθένας μας – είτε με τα πόδια, είτε με ποδήλατο ή μοτοσικλέτα ή με αυτοκίνητο ή τραίνο, πλοίο ή αεροπλάνο …
Και, όπως πάντα, όλοι μας με μια ακατάσχετη περιέργεια θα αναζητάμε μια νέα περιπέτεια σε καινούργιους τόπους. Και σε όλα αυτά η υπόσχεσή μου είναι μία:
Πάντα θα ταξιδεύουμε μαζί, έστω νοερά, μέχρι εκεί που δεν φτάνει ο νους σας.
Καλό Ταξίδι,
Αντωνόπουλος Ηλίας – Αντέλι
Παραδοσιακός «Ρομαντικός» Ταξιδιωτικός Αρθογράφος – Φωτογράφος – Μοτο Περιηγητής – Ερευνητής πεδίου
 

*The_Mexican*

Banned
Μηνύματα
224
Likes
2
Καλώς ήρθες!
Πολύ εντυπωσιακή η εισαγωγή σου θα έλεγα με κέρδισες από την πρώτη κιόλας σειρά!Από ότι φαίνεται λατρεύεις τα ταξίδια ακόμη και τα νοητικά!
Άν τύχει και γνωριστούμε καλύτερα το μόνο σίγουρο είναι ότι θα λατρεύεις και τα ξίδια.. :haha: πλακίτσα amigo..
adios..hasta luego..
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Καλως ηρθες στη παρεα φιλαρακο.:)
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
:welcome: anteli εντυπωσιακο το ταξιδιωτικο βιογραφικο περιμενουμε να μοιραστεις μαζι μας τις εμπειριες σου αλλα και φωτογραφιες

Υ.Γ. ειδικα απο αγια πετρουπολη, ετσι και ανεβαζες φωτογραφιες θα το εκτιμουσα παρα πολυ γιατι μ αυτα που εχω δει στην τηλεοραση και σε ταξιδιωτικα περιοδικα καταλαβα οτι πρεπει να ειναι μεγευτικη πολη
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Kαλωσηρθεs andeli ! :welcome:
Κι εγω εχω αειφυγια -τι ωραια λεξη!!- σε προχωρημενη μορφη μαλιστα!
Ελπιζω να μοιραστειs τιs εικονεs σου μαζι μαs!
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Andeli, Καλώς ήρθες και περιμένουμε να μοιραστείς μαζί μας τις εμπειρίες σου!
:clap::)

PS, Lefteri, φωτογραφίες από Πετρούπολη μπορείς να δεις στη συλλογή μου (και κάποια στιγμή και περιγραφή του πρόσφατου ταξιδιού μου).
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Καλώς ήρθες (συνεπώνυμε) ξάδερφε:D:D
Γεμάτο "αειφευγάτους"το φόρουμ.
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
ipanag ευχαριστω, επισκεφτηκα ηδη τη συλλογη σου (απιστευτα παλατια). την αγια πετρουπολη να δω ποτε θα επισκεφτω
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.145
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom