Ύμνος στην Ελλάδα από το Βρετανό πρέσβη

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.749
Likes
50.927
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Νομίζω ότι είναι ειλικρινής, αν δεν ήταν δε θα έλεγε τίποτε, δεν είναι ότι θα πολιτευτεί ο άνθρωπος και ψάχνει ψήφους, ούτε θα μας ξαναχρειαστεί. Δηλαδή άμα θέλει να ξαναέρθει για διακοπέςή εγκατάσταση θα του έλεγε κανείς "α, εσύ δεν είσαι εκείνος που πριν από 14 χρόνια...", σιγά τώρα. Η καχυποψία του Έλληνα είναι τρομερό πράγμα.

Φυσικά και θα πήρε χαμπάρι και για την αναξιοκρατία, το ρουσφέτι, τη διαφθορά, αλλά ως έχων επίσημη θέση δε θα θέλει να τοποθετηθεί για θέματα πολιτικής φύσης, θα μπορούσε να εκληφθεί ως παρέμβαση. Γι' αυτό και τα θετικά και τα αρνητικά που αναφέρει έχουν να κάνουν με το ταμπεραμέντο κι όχι με πράγματα που θα μπορούσαν να είναι μπηχτή για κάποια κυβέρνηση ή το πολιτικό σύστημα γενικότερα. Κι εγώ αν έφευγα από μια χώρα όπου εκπροσωπούσα τη δική μου θα ήμουν πολύ προσεκτικός στον καυτηριασμό καταστάσεων η συνέχιση των οποίων είναι θέμα πολιτικής ευθύνης.
Φαντάζεστε πρωτοσέλιδα τύπου "Βρετανός πρέσβης καταγγέλει τη διαφθορά στην Ελλάδα"; Τα διαβήματα θα πηγαίνανε σύννεφο. Ενώ τώρα τι θα πούνε, ότι καταγγέλει την Τούλα, την αστυφιλία και την ύπαρξη πολλών ραδιοφωνικών σταθμών;
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Φοβάμαι και εγώ ότι αυτά που περιέγραψε ο πρέσβης αποτελούν την μια όψη του νομίσματος.Επιτρέψτε μου να αναφερθώ στην άλλη.Ζω στην Πάτρα όπου όπως ίσως έχετε ακουσει τα τελευταία χρόνια έχει δεχτεί ένα κύμα προσφύγων από το Αφγανιστάν και Σομαλία (ο αριθμός τους υπολογίζεται στις 3000)Εχουν κατακλύσει τις περιοχές γύρω από το λιμάνι και τους βλέπουμε καθημερινά να κρεμιούνται στα κάγκελα προσπαθώντας να επιβιβαστούν λαθραία σε κάποιο πλοίο για Ιταλία.Δεν μπορώ να σας περιγράψω τα αμέτρητα περιστατικά που φτάνουν στα αυτιά μας καθημερινά για περιπτώσεις που μπαίνουν κρυφά σε φορτηγά, μπαίνουν ακόμα και κατω από από τα φορτηγά για να καταφέρουν να μπουν στο λιμάνι.Ζουν κάτω από απαράδεκτες συνθήκες σε πλατείες,χωρίς νερό μέσα σε αυτοσχέδια παραπήγματα.Το πανεπιστημιακό νοσοκομείο της πόλης μας ,ειδοποίησε τις αρχές ότι σύμφωνα με δειγματοληπτικό έλεγχο μεγάλο ποσοστό αυτών των ανθρώπων πάσχουν από φυματίωση και άλλες μεταδοτικές ασθένειες.Γίνονται συζητήσεις ώστε να γίνουν καταυλησμοί υποδοχής αλλά οι κάτοικοι αντιδρούν.Αυτοί οι άνθρωπο ταξίδεψαν με τα πόδια από τη χώρα τους και πληρωσαν λαθραιμπόρους που τους μετέφεραν με βάρκες (ακόμα και πλαστικές) από τα παράλια της Τουρκίας(ανάμεσά τους και ανήλικα παιδιά) .Τα επεισόδεια που γίνονται στην Πάτρα καθημερινά είναι αμέτρητα και έχω γίνει και προσωπικά μάρτυρας τέτοιων επεισοδίων .Οι οδηγοί των φορτηγών απέκλεισαν για τρεις ημέρες το λιμάνι της Πάτρας ,διαμαρτυρόμενοι γα τον κίνδυνο που διατρέχουν (έχουν βρεθεί ανθρωποι αναίσθητοι ή νεκροί μέσα στα φορτία τους).Δεν είναι σίγουρη για το αν η είδηση του αποκλεισμού του λιμανιού μεταδόθηκε από τα μεγάλα κανάλια ,πάντως νομίζω ότι δεν έγινε και μεγάλο θέμα.

Καθόλου δεν έχω πρόθεση να κάνω επίδειξη ευαισθησίας.Η αλήθεια είναι ότι και εγώ φοβάμαι και νιώθω απειλή γιατί η πείνα και η εξαθλίωση είναι κακοί σύμβουλοι.

Τα ανέφερα αυτά γιατί προβλήματίστηκα διαβάζοντας τα παραπάνω .Μήπως η αβρότητα εξαντλειται στα ανώδυνα;Μήπως αρκούμαστε σε αυτά που ανέφερε ο πρέσβης(δεν τα αμφισβητω)αλλά τα άλλα και ίσως τα πιο ουσιαστικά κάνουμε ότι δεν υπάρχουν;Ζητώ συγγνώμη αν βγήκα εκτός θέματος.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ναι...όλα αυτά υπάρχουν και δεν είμαστε και η μόνη χώρα στην οποία υπάρχουν.

Αλλά...παρ' όλα αυτά δεν πρέπει να ξεχνάμε και τα θετικά της χώρας μας. Ένα πολύ απλό παράδειγμα...υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που σταματάνε όταν βλέπουν ένα ατύχημα και προσπαθούν να βοηθήσουν, ενώ στο εξωτερικό περνάνε συνήθως αδιάφοροι (όπως άρχισε πλέον να συμβαίνει κι εδώ).

Ας δούμε πιο βαθιά στο κείμενο του Πρέσβη...και ας συλλογιστούμε μήπως ήθρε η ώρα να ξαναβρούμε τον παλιό μας εαυτό; Μήπως δεν πρέπει να αλλοιωνόμαστε πια στα πλαίσια της παγκοσμιοποίησης και να προσπαθήσουμε να κρατήσουμε τα θετικά μας στοιχεία;
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα. Δεν είναι τυχαίο που τα περιστατικά που αναφέρει ο πρέσβης για τα καλά των ελλήνων είναι απο τη δεκαετία του 70 έως το 90. Η ελληνική φιλοξενία για την οποία η χώρα μας ήταν τόσο γνωστή και αξιοζήλευτη κάποτε έχει σχεδόν εκλείψει και καλά θα κάνουμε να τη θυμόμαστε και να προσπαθήσουμε να την επαναφέρουμε μπάς και ζήσουμε και εμείς οι ίδιοι καλύτερα
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Aγαπητέ Νikos5050 επιβεβαιώνεις αυτά που έγραψα πιο πάνω.
Οι διπλωμάτες πάντα δίνουν διπλωματικές απαντήσεις. Ποτέ δεν θα σου πούνε το κακό έτσι κατάμουτρα. Θα στο σερβίρουν όμορφα και ωραία και θα νομίζεις ότι σε κολακεύουν κιόλας.
Με ωραίο τρόπο μας είπε πόσο φωνακλάδες είμαστε, πόσο ανοδιοργάνωτοι, πόσο κολλημένοι στα κινητά μας και πόσο αγενείς - αναφερόμενος στα παράθυρα της tv. Και το είπε έτσι ώστε εμείς να μείνουμε σε αυτό που μας άρεσε: τα ροδάκινα, το ταξί και το διαμέρισμα. Είναι σούπερ διπλωμάτης και του βγάζω το καπέλο!! Η διπλωματική Ακαδημία του Λονδίνου δεν είναι τυχαία η κα΄λύτερη του κόσμου. Αυτή είναι που καθιέρωσε και την πολιτική " διαίρει και βασίλευε".
Είναι άξιος συγχαρητηρίων ο κύριος διπλωμάτης και δεν το λέω ειρωνικά, κυριολεκτώ.
 

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Δεν νομιζω οτι απανταει διπλωματικα,ειλικρινης μου φαινεται ο ανθρωπος και δεν εχω λογω να αμφιβαλω οτι καλοπερασε και εχει ομορφες αναμνησεις.Με ενα παχυλο μισθο και μακρια απο τα προβληματα της καθημερινοτητας και της ελληνικης πραγματικοτητας ολα σου φαινονται ομορφα και η ελλαδα σαφως παραδεισος.
 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Ο απερχόμενος κύριος πρέσβης, ο επόμενος πρέσβης, ο δήμαρχος Αθηναίων και όποιος άλλος ενδιαφέρεται να δει το πραγματικό πρόσωπο της χώρας ας πάει στο κέντρο της Αθήνας αρχικά στην οδό Τοσίτσα ανάμεσα στο Πολυτεχνείο και το Μουσείο και θα δει τι βλέπουν οι τουρίστες (ανθρώπους εξαρτημένους από ουσίες να κάνουν συναλλαγές επι τόπου) και στη συνέχεια περπατώντας την Πατησίων και την Αιόλου που κυριολεκτικά ΒΡΩΜΑΝΕ να κατέβει στην οδό Αθηνάς και στους γύρω δρόμους (Γερανίου, Μενάνδρου κλπ) όπου αλλοδαποί και Έλληνες κάνουν τις συναλλαγές τους καμιά φορά φωνάζοντας κιόλας σα να μη συμβαίνει τίποτα για τις ποσότητες και τις τιμές!
Αυτή είναι η εικόνα της σημερινής Αθήνας και όπως διαβάζουμε και παραπάνω και της υπόλοιπης Ελλάδας.
Η ονειρεμένη εικόνα του Ελληνικού καλοκαιριού ίσως υπήρχε και υπήρξε ως ιδέα στην τελετή λήξης των Ολυμπιακών Αγώνων αλλά απο εκεί και μετά τι ????
Το μαγαζί μου είναι στο κέντρο και κάθε μέρα ζω μια πραγματικότητα που δεν ανταποκρίνεται στα όσα ωραία μας είπε ο κύριος πρέσβης.
Όσο και αν διαβάζοντάς τα με συγκίνησαν και με έκαναν να φουσκώσω από περηφάνεια όταν τελείωσε η ανάγνωση τελείωσε και το όνειρο!!
Ευχαριστούμε πάντως για τα καλά λόγια ίσως αν κάποιος ξένος διαβάσει αυτή την αφήγηση να θέλει να επισκευτεί την πατρίδα μας, αλλά ίσως η πραγματικότητα τον απογοητεύσει.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
1.960
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
προτείνω το τόπικ να συνεχιστεί με τίτλο "στραβά και ανάποδα"
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.788
Likes
1.119
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
ο κ. πρέσβης μας είπε ότι είμαστε φιλόξενοι και φιλότιμοι μας είπε όμως ευγενικά ότι σε κάποια πράγματα έχουμε ξεφύγει τελείως και δεν έχει άδικο. Αυτοί οι άνθρωποι που περνάνε ένα κομμάτι της ζωής τους στην Ελλάδα φεύγοντας παίρνουν μαζί τους μόνο τα θετικά, τα αρνητικά τα ξεχνάνε κι αυτό συμβαίνει σε όλους μας. Αν σκεφτούμε μία περίοδο της ζωής μας που κάναμε κάτι για μεγάλο χρονικό διάστημα στο τέλος ''πετάξαμε'' όλα τα στραβά και κρατήσαμε μόνο τις καλές αναμνήσεις και καλά κάναμε, κλασσική περίπτωση για τους άντρες η στρατιωτική θητεία.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
ο κ. πρέσβης μας είπε ότι είμαστε φιλόξενοι και φιλότιμοι μας είπε όμως ευγενικά ότι σε κάποια πράγματα έχουμε ξεφύγει τελείως και δεν έχει άδικο. Αυτοί οι άνθρωποι που περνάνε ένα κομμάτι της ζωής τους στην Ελλάδα φεύγοντας παίρνουν μαζί τους μόνο τα θετικά, τα αρνητικά τα ξεχνάνε κι αυτό συμβαίνει σε όλους μας. Αν σκεφτούμε μία περίοδο της ζωής μας που κάναμε κάτι για μεγάλο χρονικό διάστημα στο τέλος ''πετάξαμε'' όλα τα στραβά και κρατήσαμε μόνο τις καλές αναμνήσεις και καλά κάναμε, κλασσική περίπτωση για τους άντρες η στρατιωτική θητεία.
Οι διπλωμάτες καριέρας δεν παίρνουν μαζί τους ποτέ τα θετικά, ή τα αρνητικά. Τους είναι εντελώς αδιάφορο. Δεν είναι απλοί εργαζόμενοι, είναι διπλωμάτες και έχουν πολύχρονη εκπαίδευση σαν διπλωμάτες. Ο ίδιος διπλωμάτης που μπορεί να πει πόσο ωραία είναι μια χώρα και πόσο ωραία πέρασε εκεί, με την ίδια ευκολία και παγερό επαγγελματισμό μπορεί να της κυρήξει τον πόλεμο, να την εκβιάσει και να την πνίξει οικονομικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.365
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom