Γαλλία ΑΠΟΡΙΕΣ Κ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Συγνώμη που ΄το ίδιο μνμ το βάζω σε καινούριο θέμα(υπάρχει σε θέμα που έχει ανοίξει συνφορουμίτης)αλλά μπορεί να μην το προσέξουν κάποιοι που μπορούν να με βηθήσω κ μέινω με την απορία.
Λοιπόν.επειδή κι εγω το ψάχνω και έχω προβληματιστεί λίγο με τις κάρτες.είδα στα σαιτ τους και απο οτι κατάλαβα η navigo(πρώην orange) ισχύει μια εβδομάδα Δευτέρα ως Κυριακή και για 2 ζώνες του μετρο(1-2) έχει 16Ε.Για όλες τις ζώνες 34Ε.Θέλει φότο.
Η paris visite έχει 1-2-3-5 μέρες για 1-2-3 ζώνες η όλες τις ζώνες και ανάλογα η τιμή.Δε χρειάζεται φώτο και δεν σε περιορίζει στις μέρες.
Αυτό που με μπερδεψε λίγο είναι η museum pass.
1)Εχει για 2-4-6 μέρες και ανάλογα το κόστος αλλά δεν κατάλαβα.Την πληρώνεις και μπαίνεις στα αξιοθέατα και μουσεία(62) της λίστας τσάμπα? ή με έκπτωση και στην ουσία αυ΄το που προσφέρει είναι το να μην περιμένεις στην ουρά.
2)Επίσης εμείς ποιές ζώνες θα χρησιμοποιήσουμε κυρίως(για να ξέρουμε ποιά κάρτα μας συμφέρει)
3)ξέρω οτι και απο και προς αεροδρόμιο δεν είναι μέσα στις ζ'ωνες 1-2 επομένος πληρώνεις περισσότερο(πόσο?).
4)Αν κανονίσουμε με suttle bus συμφέρεί?(πάει ποιο γρήγορα? 50-60 λεπτά θέλει με το τρένο ή κάνει την ίδια ώρα και συμφέρει σαφώς το τρένο)
5)Το ίδιο και για Βερσαλίες(επίσης πόσο κοστίζει?)
6)Το απλό εισητήριο ξέρω έχει 1,60.Πόση ώρα διαρκεί? για απλή μετάβαση ή πολλές.
7)και τελικά η δεσμίδα μήπως συμφέρει καλύτερα για κάποιον που θα μείνει 4 μέρες?

Ουφ ζαλίστικα.Σημείωση. Εχω διαβάσει τον ταξιδιωτικό οδηγό και άπειρα πόστς παλιά και καινούρια και είδα και τα επίσιμα σαιτς αλλά πάλι έχω αυτές τις απορίες.
Διαφωτίστε μας ρε παιδιά!!!!!!!!!!

 
Last edited by a moderator:

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Το τί ακριβώς σε συμφέρει να κάνεις εξαρτάται από αρκετούς παράγοντες, τους οποίους πρέπει να βάλεις κάτω και να μελετήσεις.

πχ.
α) πόσες μέρες θα μείνεις
β) πού θα βρίσκεται το ξενοδοχείο σου
γ) πόσα από τα μουσεία σε ενδιαφέρει να επισκεφθείς
δ) σε ποιά αξιοθέατα θα πας
ε) πόσο θα κυκλοφορήσεις με μέσα μαζικής μεταφοράς γενικότερα

Η κάρτα των μουσείων συμφέρει αν θέλεις να πας σε αρκετά μουσεία (όλα όσα αναγράφονται στη λίστα της είναι μέσα στην τιμή) αλλά κυρίως για να γλιτώσεις τις ουρές. Για το λόγο αυτό είναι εξαιρετικά βολική.
Αν σε ενδιαφέρει να μπεις σε προσωρινές εκθέσεις να έχεις υπόψη σου ότι δε συμπεριλαμβάνονται στην τιμή της κάρτας.
Μπορείς να κάνεις όπως αρκετοί, την κομπίνα με τον τρόπο που θα γράψεις τις ημ/νιες και η διήμερη κάρτα να κρατήσει για περισσότερες μέρες. Σε αυτή την περίπτωση, άσε τις Βερσαλλίες για το τέλος γιατί εκεί συνήθως σφραγίζουν την κάρτα, οπότε δε σε παίρνει για τη μαϊμουδιά.
Διάβασε λίγο προσεχτικά και αυτά που γράφει η hapiness στην ιστορία της "τα φρικιά πάνε παρίσι", θα σε βοηθήσουν.
Αν όμως σε ενδιαφέρει να πας σε ελάχιστα μουσεία, ίσως το μεμονωμένο εισιτήριο να είναι πιο συμφέρον.

Αν το ξενοδοχείο σου είναι πολύ κοντά στα βασικά αξιοθέατα, τότε δε θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις πολλές συγκοινωνίες. Φτιάξε το βασικό σου πρόγραμμα και μετά υπολογίζεις αν σε βολεύει κάποια κάρτα ή τα μεμονωμένα εισιτήρια.

H paris visite εκτός από τις απεριόριστες διαδρομές συμπεριλαμβάνει και κάποια έκπτωση σε ορισμένα όμως μουσεία και άλλα αξιοθέατα. Δες αν αυτό σε συμφέρει.
Προσωπικά δε τη βρήκα βολική.

Για λίγες μέρες που έμεινα στο Παρίσι, σε πολύ κεντρικό σημείο και με μικρό αριθμό επισκέψεων σε μουσεία, διάλεξα το διήμερο museum pass και δεσμίδα εισιτηρίων και έμεινα πολύ ευχαριστημένη.
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Λοιπόν.θα φτάσω Τετάρτη απόγευμα και θα φύγω Κυριακή απόγευμα.
Θέλω να επισκεφτώ Λούβρο,Βερσαλίες,Ορσέ,ροντεν,αψιδα του θριάμβου,Αιφελ ,πάνθεον Νοτρ νταμ,γκραβέν τα σίγουρα.
Αυτά περιέχονται στη λίστα.Οπότε επειδή δεν ξέρω τις τιμές,δεν ξέρω και αν συμφέρει η κάρτα.Αυτό με τη μαϊμουδιά για διευκρινησέ το λίγο!!!! πως γίνεται γιατί για 4 μέρες έχει 48(και θέλουμε 2) ένώ για 2 μέρες νομίζω κάπου 20.
Το ξενοδοχείο είναι ανάμεσα στο σταθμό Gare de lyon kai bastille(12 διαμέρισμα) οπότε θα χρειαζομαι σίγουρα μετρό για τις περισσότερες μετακινήσεις
Πάντως σε ευχαριστώ!!!! Βοήθησες πολύ με κάπιες απορίες.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ο πύργος του Αιφελ δε συμπεριλαμβάνεται σε καμία κάρτα. Θα πληρώσεις ξεχωριστά.

Οι τιμές των εισιτηρίων για κάθε μουσείο αναφέρονται στις ιστοσελίδες τους.
Τα μουσεία που περιλαμβάνονται στις κάρτες αναφέρονται στις δικές τους ιστοσελίδες.

Για τη μαϊμουδιά αναλύονται κάποια πράγματα στην ιστορία της happiness.

Θα σου στείλω πμ για κάποιες άλλες λεπτομέρειες.
 

dreamer

Member
Μηνύματα
76
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λατρεμένο Παρίσι ξανά...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία..Γη του Πυρός
Εμεις είχαμε την Paris Visite (3 ζωνες - πιάνει και Disney) για 5 μερες. Εκείνο που δε θυμάμαι αλλά μπορώ να το κοιτάξω είναι αν τα παιδιά μου είχαν μειωμένο κόμιστρο (νομίζω βέβαια οτι δε σε ενδιαφέρει). Το ποιά κάρτα (εννοώ ποιές ζώνες θα καλύπτει) θα το δεις μόνη σου αν τυπώσεις ένα χάρτη μετρό και αυτά που θες να δεις, εκτείνονται σε συγκεκριμένο φάσμα ζωνών. Εμάς μας εξυπηρέτησε πολύ.
Κάρτα για μουσεία δεν πήραμε, προμηθευόμασταν επί τόπου εισιτήρια για όπου θέλαμε. Το ΑΔΥΝΑΤΟΝ βέβαια ήταν στον αιφελ, που οι ουρές, ακόμα και για ανάβαση με τα πόδια, ήταν ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ.
Επίσης, χρησιμοποίησε κατα το δυνατόν το μετρό. Μακριά από τα λεωφορεία διότι το κυκλοφοριακό είναι απερίγραπτο.
Ενας άλλος τρόπος να "εντοπίζεις" τα αξιοθέατα, είναι το ΡΟΡ ΟΝ-ΡΟΡ OFF λεωφορείο(τα γνωστά κόκκινα τουριστικά) το οποίο εξυπηρετεί πολύ και κάνεις ό,τι έχεις κέφι. Επίσης ξεκουράζεσαι ανάμεσα στις διαδρομές
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom