Ισπανία ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΙΒΙΖΑ.....???

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Σκοπευω το καλοκαιρι να ταξιδεψω ισπανια και συγκεκριμενα θα συνδυασω τη γραφικη βαρκελωνη με την εξοχως τουριστικη ιμπιζα.
και ενω για βαρκελωνη το φορουμ βριθει απο πληροφοριες και προσωπικες εμπειριες πολλων εξ ημων,,,δυστυχως για ιμπιζα ....τιποτα.
απο μια προχειρη ματια φαινεται οτι το ..παιχνιδι γινεται στην del bossa kai ston san antonio.
οποιος εχει παει για διακοπες ας μας δωσει τα φωτα του σχετικα με ξενοδοχεια περιοχες,ιδιαιτεροτητες.ας μας περιγραψει ...ωστε μεσα απο τα βιωματα του να συνθεσουμε τη δικια μας εικονα γιαυτον το διασημο εξωτικο προορισμο.
 

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ταξίδι-Όνειρο
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Μην πας.

Οταν ήμουν φοιτητής στο παπι,δηλαδή στο άχρηστο πανεπιστήμιο του πειραιώς μια παρέα πήγε Ιμπιζα χωρίς εμένα.Μου είπαν οτι δε περάσανε καθόλου καλά.Τώρα απο τη συγκεκριμένη παρέα ναι μεν έχω κάποιο τηλέφωνο αλλά πολύ φοβάμαι οτι η συγκεκριμένη κυρία θα με σιχτιρίσει{στη καλύτερη περίπτωση}.

Εγώ χωρίς να έχω πάει σε συμβουλευω να το αποφύγεις.Ακόμη και στη Βαρκελώνη θα βρείς πολλά και όμορφα κλάμπ ώστε να του δώσεις να καταλάβει.Αν θέλεις να κάνεις και κάποια υπέρβαση πήγαινε Τενερίφη ή σε κάποιο νησί του Ατλαντικού Ωκεανού.Αξίζουν πολύ περισσότερα απο Ινπιζα ή Μαγιόρκα.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Μην πας.

Οταν ήμουν φοιτητής στο παπι,δηλαδή στο άχρηστο πανεπιστήμιο του πειραιώς μια παρέα πήγε Ιμπιζα χωρίς εμένα.Μου είπαν οτι δε περάσανε καθόλου καλά.Τώρα απο τη συγκεκριμένη παρέα ναι μεν έχω κάποιο τηλέφωνο αλλά πολύ φοβάμαι οτι η συγκεκριμένη κυρία θα με σιχτιρίσει{στη καλύτερη περίπτωση}.

Εγώ χωρίς να έχω πάει σε συμβουλευω να το αποφύγεις.Ακόμη και στη Βαρκελώνη θα βρείς πολλά και όμορφα κλάμπ ώστε να του δώσεις να καταλάβει.Αν θέλεις να κάνεις και κάποια υπέρβαση πήγαινε Τενερίφη ή σε κάποιο νησί του Ατλαντικού Ωκεανού.Αξίζουν πολύ περισσότερα απο Ινπιζα ή Μαγιόρκα.
ωχ!!! φοβομουν καποια τετοια απαντηση...
και δυστυχως μαζι με τα εισιτηρια της aegean πληρωσα και τα εισιτηρια απο BCN to IBZ με Spanair.και για 4 ατομα παρακαλω!!!
:(:(
θα δουμε...
 

sw33t

Member
Μηνύματα
53
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
χμμ..
Και εμένα ένα ζευγάρι φίλοι μου πήγαν πέρισυ (αρχές Οκτώβρη) στην Ίμπιζα και δεν γύρισαν ιδιαίτερα ικανοποιημένοι.. Αν θες κάποια συγκεκριμένη πληροφορία πες μου για να τους ρωτήσω.. :)
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
κι εγώ δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για Ίμπιζα.. δεν μπορείς να αλλάξεις τα εισιτήρια για κανένα άλλο ισπανικό νησάκι??
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Πριν 2 χρόνια το είχα σχεδιάσει αυτό το ταξίδι αλλά και με Μαρακές στο πλάνο.
Προέκυψε, όμως, η Ταϋλάνδη και το αφήσαμε για άλλη φορά!
Καταρχήν, μην περιμένεις να δεις κάτι το εξωτικό στην Ίμπιζα. Μην ξεχνάς ότι είναι στη Μεσόγειο που σημαίνει ότι δεν θα αντικρίσεις κάτι πολύ διαφορετικό από τη χώρα μας.
Να μην την αφήσεις όμως απ' έξω αφενός γιατί σαν νησί δεν νομίζω να έχει χάσει τη γοητεία του παρ' όλα τα πλήθη των τουριστών και αφ' ετέρου γιατί θα περάσεις λίγες μέρες ζωή- party!
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
και εγω τα ιδια εχω ακουσει βεβαια δεν ξερω και την ηλικια σου αλλα αν δεν εισαι 17 και αγγλακη δεν ειναι για σενα,ειπαμε ετσι μου εχουν πει,με καθε επιφυλαξη,προσπαθησε να τα αλλαξεις με τενεριφη,πολυ πιο ωραια σιγουρα!!!!
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
και εγω τα ιδια εχω ακουσει βεβαια δεν ξερω και την ηλικια σου αλλα αν δεν εισαι 17 και αγγλακη δεν ειναι για σενα,ειπαμε ετσι μου εχουν πει,με καθε επιφυλαξη,προσπαθησε να τα αλλαξεις με τενεριφη,πολυ πιο ωραια σιγουρα!!!!
αχ!!! μακαρι ναμουν 17...και ας διαβαζα για πανελλαδικες:roll::roll:
44 ειμαι.θα πρεπει να γινετε χαμος εκει. σε ενα hotel οπως κοιτουσα το πρωι ιστοσελιδες βλεπω λεζαντα απο κατω....δεν συστηνεται για παιδια....
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
κι εγώ δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για Ίμπιζα.. δεν μπορείς να αλλάξεις τα εισιτήρια για κανένα άλλο ισπανικό νησάκι??
βασικα διαβασα μια φοβερη περιγραφη στο travelpedia, αν δε απατωμαι, μιας κοπελας(15σελιδες) που λογικα εχει ζησει εκει...και 4 μερες που της ειχα διαθεσει στο σχεδιασμο, μου φανηκαν ελαχιστος χρονος.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Εχω παει στην Eivissa για 3 ημερες (17-20 αυγουστου 2006, έπειτα συνέχισα σε βαλένθια-βενετία). Το νησί ήταν μια ευχάριστη έκλπηξη για μενα καθώς και εγω πριν παω δεν είχα ακούσει και τα καλύτερα. Είναι αρκετα μικρό νησί, δεν έχει μεγάλες αποστάσεις (ο γύρος του δεν πρέπει να είναι πάνω από 50-60 χλμ). Δεν γνωρίζω το στυλ των διακοπών που προτιμάς εαν δηλ. είσαι μόνο του clubbing ή εαν προτιμάς ηρεμες διακοπές, σε οποιαδήποτε περίπτωση όμως νομίζω ότι μπορείς να περάσεις καλά. Νομίζω πως το ωραιότερο, μεγαλύτερο και ποιο αξιόλογο μέρος να μείνεις είναι με διαφορά η πρωτεύουσα Eivissa. Το πιο γραφικό μέρος της πόλης είναι η Dalt vila η παλιά πόλη η οποία περικλείεται από τα μεσαιωνικά τείχη της και βρίσκεται ακριβώς πάνω από το λιμάνι. Η παλιά πόλη είναι αρκετά μεγάλη, έχει τα καλύτερα και πιο "κυριλέ" εστιατόρια, καποια ήσυχα μπαράκια και απαράμιλλη θέα στην πόλη. Μοιάζει κάπως με την παλιά πόλη της Ρόδου αλλά είναι πιο μικρή και βρίσκεται σε ύψωμα. Μέσα σ αυτή βρίσκονται καποια καλά ξενοδοχεία όπως το el corso και το εκπληκτικό αλλά πανάκριβο torre del mar.Από τα εστιατόρια της παλιάς πόλης εφαγα στα el olivo και plaza del sol (θέα), ακριβά αλλά φανταστικά, καθόλου τουριστικά. Εμεινα στο apartamentos marianο, το οποίο βρίσκεται πάνω από το λιμάνι στα στενα της πόλης και πολύ κοντα στην είσοδο της παλιάς πόλης. Το στούντιο ήταν φανταστικό, μικρό αλλά κουκλίστικο είχε όλες τις ανέσεις, plasma tv, high tech stereo,κουζίνα,μπαλκόνι το οποίο έβλεπε στα στενα της ίμπιζα, όπου γινόταν χαμός μέχρι το πρωί,ενώ στον τελευταίο όροφο υπήρχε μια εκπληκτική βεράντα (κοινόχρηστη) με θέα όλη τη πόλη. Πολύ κοντά υπάρχει και ένα εκπληκτικό καφέ με πεντανόστιμα κρουσαν για πρωινό. Εκτός από την πόλη, τα υπόλοιπα μέρη είναι μικρά και μπορείς απλά να τα επισκεφτείς, χωρίς να έχουν κατι το ιδιαίτερο. Κατά τη γνώμη μου πρέπει να αποφύγεις να μείνεις στο San Antonio, αν δεν θέλεις να βρεθείς ανάμεσα σε Αγγλους τουριστες οι οποίοι μερα-νύχτα περιφέρονται με μια μπυρα στο χέρι σε υπερβολικά άσχημο μέρος με τα γνωστά ξενοδοχεία-τέρατα του μαζικού τουρισμού τα οποία διαβρώνουν αισθητικά το κατά τα άλλα συμπαθητικό λιμανάκι του. Το μόνο που αξίζει πραγματικά να κάνεις είναι να επισκεφτείς το San Antoniο τουλάχιστον ένα απόγευμα για να δεις το διάσημο ηλιοβασίλεμα καθισμένος στο θρυλικό(όχι άδικα κατα τη γνώμη μου) Cafe del Mar (ή σε καποιο άλλο διπλανό καφέ) απολαμβάνοντας ενα mohito. Προκειται για υπέροχη εμπειρία όχι τόσο λόγω τοπίου, όσο λόγω ατμόσφαιρας, μουσικής κλπ. Η καλύτερη παραλία που πήγα (λόγω τοπίου) ήταν η cala d'hort, και στο εστιατόριο έφαγα φανταστική παέλια. Αν και δεν εκανα μπάνιο στο νησί (μεγαλη περιπετεια με βαλιτσες), οι παραλίες μου άρεσαν γιατί είχαν ήρεμα, κρυστάλλινα και καθαρά νερά. Απέφυγε όσο μπορείς τις παραλίες του μαζικού τουρισμού, το νησί έχει άπειρες επιλογές. Οσο για τις μετακινήσεις, εμείς είχαμε νοικιάσει αυτοκίνητο αλλά το παρκάρισμα στο κέντρο είναι πραγματικός πονοκέφαλος (εμάς μας πήραν τις πινακίδες και τρέχαμε ...) νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι να νοικιάσετε ενα μπορείτε κάποιο μηχανάκι, διαφορετικά να είστε προετοιμασμένοι για μεγάλο στριμωξίδι(είδα ουρές στα λεοφωρεία για τις παραλίες). Επίσης ενώ τα μπαράκια βρισκόνται συνωστισμένα στο λιμάνι, τα μεγάλα clubs είναι έξω από την πόλη, στην προέκταση του λιμανιού και θέλει αρκετή ωρα περπάτημα.
Ελπίζω να σου έδωσα μια πρώτη εικονα για το τι θα συναντήσεις στο νησί, παντως εμενα μου άρεσε πολύ και σκέφτομαι πολυ σύντομα να ξαναπάω!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Εγώ είμαι της άποψης ότι από την στιγμή που το επέλεξες..και το είχες στο μυαλό σου, γιατί να μην πας ο ίδιος να αποκτήσεις την δική σου εμπειρία; Πάντα τα γούστα δεν είναι ποτέ τα ίδια με των άλλων. Ξέρεις πόσες φορές μου έχουν πει τα καλύτερα για ένα μέρος και στην συνέχεια απογοητεύτηκα...όπως και το αντίθετο;
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
και γω συμφωνω στο να πας και αφου εκλεισες εισητηρια θα πας. και αν κρινω απο τις περιγραφες που μας εδωσε η ermina ,βλεπω οτι θα ειναι καλα. για να σου δωσω να καταλαβεις οταν πηγα στην τενεριφη μειναμε στο puerto cruz που ειναι βορεια και ειναι πανεμορφο(για τα δικα μου δεδομενα παντα) οταν κατεβηκαμε νοτια με το αμαξι για ημερησιες διαδρομες ανακαλυψαμε οτι τα τουριστικα μερη με τις ξενοδοχειακες εγκαταστασεις και τα πληθη αγγλων τουριστων ηταν εκει.ευτυχως που ειχαμε μεινει βορεια διοτι η αποψη μου για το νησι θα ηταν πολυ διαφορετικη. οποτε μην αγχωνεσαι ,απο οτι ακουσες το νησι εχει και την αλλη οψη του εκτος απο το ατελειωτο κλαμπινγκ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom