Γενικά Αίγινα ή Αγκίστρι για Καθαρή Δευτέρα;

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Ο καιρός απ' ό,τι φαίνεται θα είναι καλός, και εγώ θα είμαι για πρώτη φορά μετά από 5 χρόνια την Καθαρή Δευτέρα στην Ελλάδα, οπότε η ιδέα μιας σύντομης εξόρμησης με δελεάζει ιδιαίτερα :clap:... Το κακό είναι ότι Αίγινα έχω να πάω απ' το σχολείο, ενώ Αγκίστρι δεν έχω πάει ποτέ (έχω ακούσει και διαβάσει, όμως, τα καλύτερα). Τι προτείνετε;;;;
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Μεταξύ των δυο ασυζητητι Αίγινα λόγω εποχής.
Βέβαια Ναύπλιο, Ναύπακτος κλπ είναι καλύτερες περιπτώσεις.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
αν ο καιρός είναι όντως καλός προτείνω αγκίστρι ανεπιφύλακτα
 

like23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
LAS VEGAS
hydronetta said:
αν ο καιρός είναι όντως καλός προτείνω αγκίστρι ανεπιφύλακτα
Εγω θα σου ελεγα αιγινα εχει πιο πολλά πράγματα να κάνεις!κ γενικα πιστευω πως είναι πιο ωραίο μέρος!!
 

like23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
LAS VEGAS
Αίγινα πιστεύω πως έχει περισσότερες επιλογές,κ πιστεύω πως είναι πιο ωραίο μέρος!κ να αποφύγεις να πας μετον Αγ Νεκτάριο!!
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Χίλια ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση! Ναι, το ξέρω ότι η Αίγινα είναι πιο μεγάλη και έχει περισσότερα πράγματα να κάνεις, αλλά το Αγκίστρι μου εξάπτει περισσότερο την περιέργεια - άλλωστε, πολλά πράγματα δε σκοπεύουμε να κάνουμε, ημερήσια θα πάμε με 2 φίλους... Hydronetta, να τολμήσω να ζητήσω περισσότερες πληροφορίες; Έχει κανένα καλό ταβερνάκι ανοιχτό και το χειμώνα ή κανένα προτεινόμενο περίπατο; Όσο για τον καιρό, είμαστε λόγω Γερμανίας σκληρά καρύδια: Με 10-12 βαθμούς και μια σχετική ηλιοφάνεια, για εμάς είναι καλοκαιράκι και το καταευχαριστιόμαστε :rolleyes:...
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Τα πάντα είναι θέμα γούστου, εγώ προσωπικά προτιμώ το Αγκίστρι (είμαι της πιο ησυχίας), η Αίγινα σίγουρα είναι μεγαλύτερη αλλά και τα δύο θέλουν νομίζω καλό καιρό και ίσως να μην είναι κατάλληλη εποχή...Οπότε δες και καμιά εναλλακτική, το Ναύπλιο είναι το προφανές αλλά περνάω τόσο καλά όταν πηγαίνω οπότε δεν μπορώ παρά να το προτείνω και αυτό...:D
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Κι εμένα μου αρέσει πολύ το Ναύπλιο (και η Ναύπακτος), αλλά αφενός τα έχω επισκεφθεί αρκετά τα τελευταία χρόνια, αφετέρου έχω τη λόξα του ξενιτεμένου με τα νησιά... Τώρα βέβαια ξανακοίταξα τις μετεωρολογικές προγνώσεις και μάλλον ο καιρός δε θα είναι ιδανικός. Αν όμως, λέμε αν, γίνει καμια έκπληξη και μας κάνει λιακάδα, ελπίζω να βρούμε καμια συμπαθητική ταβερνούλα ανοιχτή προς Αγκίστρι μεριά...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Δεν έχω εμπειρία από το Αγκίστρι χειμώνα
Αυτό που μου άρεσε ήταν ότι μπορούσες να περπατήσεις με τα πόδια και να απολαύσεις την ηρεμία ειδικά στο πευκόδασος κατά Χαλικιάδα μεριά. Η Αϊγινα ωραία μεν αλλά θέλει αυτοκίνητο για να τη γυρίσεις.
Δυστυχώς δεν ξέρω τι θα είναι ανοικτό τέτοια εποχή. Σίγουρα στο επίπεδο αυτό η Αίγινα πλεονεκτεί
 

like23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
LAS VEGAS
Όντως το αγκίστρι είναι πιο ήσυχο!!κ ειναι κ πιό εύκολο να το γυρίσεις!!αλλά αμα θέλεις πηγαίνεις Αίγινα για λιγο κ περνας απεναντι πιο μετά κ έχεις δεί κ τα δύο!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Πολύ φοβάμαι ότι στο Αγκίστρι θα έχετε ελάχιστες επιλογές για φαι. Ακόμη και τα δρομολόγια τα είδες.
Αφού είναι μονοήμερη, να προτείνω τον αγαπημένο Πόρο.
Με τα ιπτάμενα απέχει μονο μια ώρα από Πειραιά.
Ενδείκνυται για βόλτες μέσα στην πόλη, στα σοκάκια του αλλά και στα ανηφορικά στενά μέχρι το Ρολόι.
Ποδηλατάδα μέχι το Νεώριο ή αν είστε και πιο τολμηροί και αθλητικοί μέχρι το Μοναστήρι της Ζωοδόχου Πηγής ή τον Ρώσικο Ναύσταθμο.
Εννοείται ότι έχει και συγκοινωνία για όλα αυτά
Φαγητό θα πρότεινα στο μεζεδοπωλείο Σπιανάδα ή στο Καθεστώς.
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Συμφωνώ με dik-7. Καλύτερα Πόρο. Έχω εμπειρία από Αγκίστρι και χειμώνα (Δεκέμβρη μήνα) και καλοκαίρι.....το χειμώνα είναι ερημιά δεν υπάρχει τίποτα. Εμένα βέβαια μου άρεσε αυτή η ερημιά, έκατσα 3 μέρες και δεν βαρέθηκα στιγμή, είναι ωραίο νησάκι για βολτούλες αλλά αφού θες και ταβέρνες πολύ δύσκολα να βρεις κάποια ανοιχτή το χειμώνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.092
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom