Αγάλματα που οι άνθρωποι αρέσκονται να αγγίζουν για καλοτυχία.

themischar

Member
Μηνύματα
490
Likes
4.579
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Ανεξάρτητα από καταγωγή και κουλτούρα, υπάρχει έντονη η επιθυμία στους ανθρώπους να προσελκύσουν μέσω θρύλων και δοξασιών την τύχη, την υγεία, τα χρήματα, μια μεγάλη αγάπη και ως
ταξιδιώτες κάποιες φορές έχουμε <<ανταμώσει>> με αυτά.

Παραθέτω το άγαλμα, του γεματούλη αστυνομικού με τη λαμπερή κοιλιά -από τον 19ο αιώνα- στη Βουδαπέστη, γνωστός και ως θείος Καρλ, που παρακολουθεί τουρίστες και ντόπιους να περπατούν στην οδό Zrínyi στον δρόμο που συνδέει την εκκλησία του Αγίου Στεφάνου με τον Δούναβη.
Ο αστικός μύθος λέει ότι αν τρίψεις την κοιλιά του δεν θα έχεις πρόβλημα βάρους και μπορείς να δοκιμάσεις όλα τα νόστιμα Ουγγρικά πιάτα.

1683808390070.jpeg


Αν, είτε πιστεύετε είτε όχι, έχετε στη φωτογραφική σας γκαλερί κάποια φωτογραφία από τα ταξίδια σας με ανάλογο θέμα, θα ήταν ωφέλιμο να τις ανεβάσετε !
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Il porcellino .... Το συγκεκριμένο άγαλμα-συντριβάνι είναι στη καρδιά της Φλωρεντίας δίπλα ακριβώς στην αγορά με τα δερμάτινα είδη ... Λένε πως αν τρίψεις τη μουσούδα του πρώτον η ευχή σου θα πραγματοποιηθεί και δεύτερον θα ξαναγυρίσει κάποιος στη Φλωρεντία ... Εγώ έτριψα τη μουσούδα του τον Σεπτέμβριο του 2021 και φέτος ξαναβρέθηκα στη Φλωρεντία όπου τη ξαναχάιδεψα ... Λέτε οι ευχές να πραγματοποιούνται στα αλήθεια ;

Η φωτογραφία είναι από το ίντερνετ και δεν ανήκει στο προσωπικό μου αρχείο φωτογραφιών
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
297
Likes
864
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Το άγαλμα της Ιουλιέτας στη Βερόνα, Ιταλία.
Το συγκεκριμένο άγαλμα κατασκευάστηκε το 1972 και λέγεται ότι το στήθος της Ιουλιέτας φέρνει καλή τύχη στην αγάπη, σύμφωνα με μια τοπική δοξασία της Βερόνας.
Όλα αυτά τα χρόνια, άνθρωποι, άντρες αλλά κυρίως γυναίκες καταφτάνουν από ολόκληρη την Ιταλία για να αγγίξουν το άγαλμα και να έχουν καλή τύχη.
Η φωτογραφία είναι δική μου, φωτογράφησα το άγαλμα τον Αύγουστο του 2017.

1683814345314.png
 
Last edited:

themischar

Member
Μηνύματα
490
Likes
4.579
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Μαδρίτη, χάλκινο άγαλμα -El Vecino Curioso- του γλύπτη, Salvador Fernández Oliva από το 1999.
Η φιγούρα απεικονίζει έναν ηλικιωμένο άνδρα να παρατηρεί τα ερείπια της εκκλησίας Almudena ακουμπισμένο στην κατασκευή που τα προστατεύει (στη διασταύρωση μεταξύ Calle Mayor και Calle Almudena).
Οι διερχόμενοι δεν παραλήπουν το στιγμιαίο άγγιγμα, των οπισθίων του αγάλματος, για καλή τύχη.

1692520048539.jpeg
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.435
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μαδρίτη, χάλκινο άγαλμα -El Vecino Curioso- του γλύπτη, Salvador Fernández Oliva από το 1999.
Η φιγούρα απεικονίζει έναν ηλικιωμένο άνδρα να παρατηρεί τα ερείπια της εκκλησίας Almudena ακουμπισμένο στην κατασκευή που τα προστατεύει (στη διασταύρωση μεταξύ Calle Mayor και Calle Almudena).
Οι διερχόμενοι δεν παραλήπουν το στιγμιαίο άγγιγμα, των οπισθίων του αγάλματος, για καλή τύχη.

View attachment 438257
:haha::haha::haha:
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
815
Likes
10.302
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
John Harvard,Πανεπιστήμιο Harvard στη Βοστώνη.Οι επισκέπτες τρίβουν το αριστερό πόδι για καλή τύχη,δοξασία που πρωτοξεκίνησε από τους φοιτητές του Πανεπιστημίου.Το άγαλμα είναι γνωστό και ως "το άγαλμα των τριών ψεμάτων" γιατί αν και στη βάση του αναγράφεται JOHN HARVARD FOUNDER 1638 και τα 3 είναι ψέματα,η μορφή που απεικονίζεται δεν είναι ο Harvard (είναι ο φοιτητής Sherman Hoar) ,το Πανεπιστήμιο ιδρύθηκε το 1636 αλλά όχι απ'αυτόν.

Harvard1.jpg


Harvard2.jpg
 

themischar

Member
Μηνύματα
490
Likes
4.579
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Δουβλίνο (Ιρλανδία), το άγαλμα της Molly Malone μιας ιστορικής, θρυλικής φιγούρας που τιμήθηκε με το τραγούδι «Cockles and Mussels», γνωστό και ως ανεπίσημος ύμνος της πόλης που βρίσκεται στην οδό Suffolk.
Η τραγική ηρωίδα του τραγουδιού, Molly Malone, έχει γίνει ένα από τα πιο γνωστά σύμβολα της πρωτεύουσας.
Πολλοί, ανεξαρτήτως φύλλου & καταγωγής, αρέσκονται να τρίβουν το στήθος του αγάλματος για καλή τύχη !

1693135036172.jpeg
 

themischar

Member
Μηνύματα
490
Likes
4.579
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Τα χάλκινα γλυπτά Optimist Orchestra στο Μάλμε (Σουηδία).
Το <<Optimistorkestern>> είναι ένα διάσημο ορόσημο, από το 1985, που βρίσκεται στο κέντρο της πόλης σε πεζόδρομο της συνοικίας Södergatan. Είναι ένα σύνολο γλυπτών που αναπαριστούν μια ορχήστρα που διευθύνεται από έναν ντράμερ (ταγματάρχη) και ακολουθούν τέσσερα μέλη που παίζουν άλλα όργανα.
Τα γλυπτά είναι του καλλιτέχνη Yngve Lundell που γεννήθηκε και μεγάλωσε στο Μάλμε και πάντα ονειρευόταν να κάνει την πόλη του πιο ελκυστική,
Τόσο οι ντόπιοι όσο και οι τουρίστες χαϊδεύουν, για καλοτυχία, το δεξί προτεταμένο γόνατο του Διευθυντή της Ορχήστρας.

1698605136502.jpeg


1698605073066.jpeg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.552
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom