ΗΠΑ Αγαπημενο σας μερος στις ΗΠΑ?

Nikos1986

Member
Μηνύματα
908
Likes
4.011
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Το Γκραντ ποσο μακρια ειναι απο Λας Βεγκας δηλαδη? Νομιζα οτι ειναι η πιο κοντινη πολη...
Από το Las Vegas, το South Rim (που πάνε οι περισσότεροι) πρέπει να είναι γύρω στα 400-500 km. Δηλαδή με αμάξι δεν γίνεται αυθημερόν. Όταν σχεδιάζαμε να δούμε την περιοχή, λέγαμε να μείνουμε Flagstaff, γύρω στα 100-150 km μακριά, για να αφιερώναμε 2-3 μέρες στο Grand Canyon. Νομίζω πως το Flagstaff βολεύει περισσότερο. Είχα ακούσει πως από το Las Vegas γίνονται και εκδρομές με ελικόπτερο κλπ, αλλά δεν ασχοληθήκαμε με αυτές.

Λέγαμε να δούμε τις 4 Corners, αλλά έβγαιναν πάρα πολλά και δεν μπορούσαμε να βολέψουμε τις μέρες σε 1 ταξίδι. Έτσι το ακυρώσαμε και δεν μπορώ να επιβεβαιώσω αυτά που είχαμε σχεδιάσει στο χαρτί.

Σχετικά με το Vegas που λέτε σε προηγούμενα post και μουσεία έχει και τα πάντα. Φυσικά έχει διαφορετικού τύπου μουσεία από τα συνηθισμένα. Είναι ένας διαφορετικός προορισμός που ξεφεύγει κατά πολύ από τις κλασικές πόλεις.Αν περιμένεις τι θα δεις εκεί τότε απλά θα απολαμβάνεις. 3 βραδιές μείναμε και αν είχαμε παραπάνω χρόνο και χρήματα θα μέναμε πιο πολύ.Στα καζίνο παίξαμε ελάχιστη ώρα.
Τα μουσεία που αρέσουν στον καθένα είναι τελείως υποκειμενικό. Εγώ π.χ. θα προτιμούσα Φυσικής Ιστορίας, Αυτοκινήτων, και εννοείται Αεροδιαστημικής. Γι αυτό έβαλα την Ουάσιγκτον ;). Τώρα θα μου πεις, γιατί όχι όπως λες και εσύ το Ορλάντο με το KSC... Το Ορλάντο για όσους είμαστε ακόμα παιδιά :) είναι ένας προορισμός από μόνο του (Daytona, Canaveral, Disneyland, Universal, Wet'n'Wild, Sea World, Gatorland, Fantasy of Flight και δεν συμμαζεύεται).
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Το South Rim απο το Λας Βεγκας ειναι περίπου 4:30 με 5 ωρες με λεωφορείο . Υπάρχουν πολλές αυθημερόν εκδρομές σε διαφορα sites με κόστος περίπου 80$ για τους ενδιαφερόμενους . Για οποιον ενδιαφέρεται για αεροπορικά μουσεία επειδή έτυχε να βρεθώ και στη ουασιγκτων , εχω να εισηγηθώ χωρίς δεύτερη σκέψη το Wright Patterson Air Force Museum στο Dayton , Ohio . Το μεγαλύτερο μουσείο πολεμικής αεροπορίας στο κόσμο . Πραγματικά μοναδικό . Ενδεικτικα να αναφέρω οτι ακομα και stealth αεροπλάνο υπάρχει εκει...
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
908
Likes
4.011
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Για οποιον ενδιαφέρεται για αεροπορικά μουσεία επειδή έτυχε να βρεθώ και στη ουασιγκτων , εχω να εισηγηθώ χωρίς δεύτερη σκέψη το Wright Patterson Air Force Museum στο Dayton , Ohio . Το μεγαλύτερο μουσείο πολεμικής αεροπορίας στο κόσμο . Πραγματικά μοναδικό . Ενδεικτικα να αναφέρω οτι ακομα και stealth αεροπλάνο υπάρχει εκει...
Τρόπος για δεύτερο like δεν υπάρχει; :clap: :airplane:
 

va5ilis

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.251
Ταξίδι-Όνειρο
Το Εβερεστ
Τα Skokie mountains τον Νοέμβρη είναι εκλπληκτικα. Ο Θεός πραγματικά ζωγραφίζει με τα χρώματα που δίνει στα φυλλα εκείνη την εποχή.
Στο μυαλο των περισσότερων ή Αμερική είναι οι μεγάλες πόλεις αλλά έχει φυσικές ομορφιές αξεπέραστες και ο καλύτερος τρόπος για να τις δεις κατά την ταπεινή μου άποψη είναι ένα road trip.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Death Valley
Κάποιες στιγμές νόμιζα οτι ήμουν σε άλλο πλανήτη .
Πολύ παρεξηγημένη τελικά η Αμερική . Εχει απιστευτες φυσικές ομορφιές και όντως οπως λέει και ο Βασίλης παραπάνω θέλει αυτοκίνητο για να την γνωρίσεις .....
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
ayto ka
Death Valley
Κάποιες στιγμές νόμιζα οτι ήμουν σε άλλο πλανήτη .
Πολύ παρεξηγημένη τελικά η Αμερική . Εχει απιστευτες φυσικές ομορφιές και όντως οπως λέει και ο Βασίλης παραπάνω θέλει αυτοκίνητο για να την γνωρίσεις .....
ζηλευω! συμφωνω απολυτως ειναι πολυ παρεξηγημενη ενω εχει ως κρατος απιστευτη ποικιλομορφια. to Death Valley ειναι στη δυτικη ακτη? μπορεις δηλαδη να το συνδυασεις αν πας Λας Βεγκας και Λος Αντζελες, Σαν Φραντσισκο? Η καμια σχεση?
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
ayto ka


ζηλευω! συμφωνω απολυτως ειναι πολυ παρεξηγημενη ενω εχει ως κρατος απιστευτη ποικιλομορφια. to Death Valley ειναι στη δυτικη ακτη? μπορεις δηλαδη να το συνδυασεις αν πας Λας Βεγκας και Λος Αντζελες, Σαν Φραντσισκο? Η καμια σχεση?
Καλιφορνια είναι , μπες στο Google και δες .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom