ΗΠΑ Αγαπημενο σας μερος στις ΗΠΑ?

Nikos1986

Member
Μηνύματα
908
Likes
4.011
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Πολύ ωραίος προορισμός, αν και δυστυχώς εγώ τον ανακάλυψα πολύ πρόσφατα.

Μέχρι τώρα έχουμε πάει:
Καλιφόρνια (Λος Άντζελες)
Χαβάη (Οάχου, Μπιγκ Άιλαντ)

Από τις πόλεις που πήγαμε, εμένα τουλάχιστον, μου άρεσε η Χαλίβα, στο Οάχου (αν και δε διανυκτερεύσαμε εκεί).

Από τις πόλεις που δεν έχω πάει, θα ήθελα να επισκεφθώ πρωτίστως:
Το Σιάτλ
Το Σαν Φρανσίσκο
Την Ουάσιγκτον

Πολλοί έχετε πάει στο Λας Βέγκας. Τι έχει και το επιλέξατε; Εννοώ πέρα από τα ξενοδοχεία/καζίνο, έχει πολύ λίγα μουσεία και γενικά αξιοθέατα, ενώ και τα μεγάλα εθνικά πάρκα (εκτός ίσως από Grand / Zion / Bryce Canyon) είναι πολύ μακριά, τουλάχιστον για ημερήσιες εκδρομές έχοντας ως βάση το LV...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.334
Πολύ ωραίος προορισμός, αν και δυστυχώς εγώ τον ανακάλυψα πολύ πρόσφατα.

Μέχρι τώρα έχουμε πάει:
Καλιφόρνια (Λος Άντζελες)
Χαβάη (Οάχου, Μπιγκ Άιλαντ)

Από τις πόλεις που πήγαμε, εμένα τουλάχιστον, μου άρεσε η Χαλίβα, στο Οάχου (αν και δε διανυκτερεύσαμε εκεί).

Από τις πόλεις που δεν έχω πάει, θα ήθελα να επισκεφθώ πρωτίστως:
Το Σιάτλ
Το Σαν Φρανσίσκο
Την Ουάσιγκτον

Πολλοί έχετε πάει στο Λας Βέγκας. Τι έχει και το επιλέξατε; Εννοώ πέρα από τα ξενοδοχεία/καζίνο, έχει πολύ λίγα μουσεία και γενικά αξιοθέατα, ενώ και τα μεγάλα εθνικά πάρκα (εκτός ίσως από Grand / Zion / Bryce Canyon) είναι πολύ μακριά, τουλάχιστον για ημερήσιες εκδρομές έχοντας ως βάση το LV...
Το Λας Βέγκας για δύο μέρες για να δείς το αυθεντικό κιτς και για να κάνεις πλάκα έχει κάποιο νόημα.Φυσικά αν είσαι προς τα εκεί και συνδυάζεται με άλλους προορισμούς.
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Πολύ ωραίος προορισμός, αν και δυστυχώς εγώ τον ανακάλυψα πολύ πρόσφατα.

Μέχρι τώρα έχουμε πάει:
Καλιφόρνια (Λος Άντζελες)
Χαβάη (Οάχου, Μπιγκ Άιλαντ)

Από τις πόλεις που πήγαμε, εμένα τουλάχιστον, μου άρεσε η Χαλίβα, στο Οάχου (αν και δε διανυκτερεύσαμε εκεί).

Από τις πόλεις που δεν έχω πάει, θα ήθελα να επισκεφθώ πρωτίστως:
Το Σιάτλ
Το Σαν Φρανσίσκο
Την Ουάσιγκτον

Πολλοί έχετε πάει στο Λας Βέγκας. Τι έχει και το επιλέξατε; Εννοώ πέρα από τα ξενοδοχεία/καζίνο, έχει πολύ λίγα μουσεία και γενικά αξιοθέατα, ενώ και τα μεγάλα εθνικά πάρκα (εκτός ίσως από Grand / Zion / Bryce Canyon) είναι πολύ μακριά, τουλάχιστον για ημερήσιες εκδρομές έχοντας ως βάση το LV...
Το Γκραντ ποσο μακρια ειναι απο Λας Βεγκας δηλαδη? Νομιζα οτι ειναι η πιο κοντινη πολη...

Φυσικά και αξίζει το Γραντ Κάνυον.Και μάλιστα όχι μόνον ημερήσια αλλά και για 2-3 μέρες.Αν βάλεις μέσα και ελικόπτερα ή αεροπλάνα αξίζει περισσότερο αλλά φυσικά ανεβαίνει πολύ το budget.

Εχω πάει μόνον Δυτικά όποτε η πόλη που μου αρέσει περισσότερο είναι το Σαν Φρανσίσκο.
Το Σαν Φραντσισκο γιατι σου αρεσε, αν επιτρεπεται? Εχουν παει αρκετοι γνωστοι μου αλλα δεν εντυπωσιαστηκε κανεις. Θελω ομως πολυ να παω, μου αρεσει η κουλτουρα του :) Το Γκραντ το εχει διασχισει κανεις? εννοω ενα τμημα του? Ειναι ονειρο ζωης για μενα!

Για μενα παραμενει ακομα ονειρο ενα ταξιδι στις ΗΠΑ.... Off topic το ξερω αλλα ειπα να σας πω τον καημο μου...:cry:
Ποσο σε καταλαβαινω!!

Έχω πάει σε καμιά δεκαπενταριά πολιτείες. Από πόλεις το Σαν Φρανσίσκο, η ΝΥ και η Γουάσινγκτον, από φύση πρώτα τα εθνικά πάρκα της Γιούτα και μετά το Big Sur στην Καλιφόρνια και τα μεγάλα δέντρα (καλό το Γκραν Κάνυον, αλλά μπροστά σε κάτι Bryce κλπ ωχριά), από πολιτιστικές εμπειρίες τα γκόσπελ στη NY και τα powwow στο νότο, από αρχαιολογία το Pueblo, τρομερό people watching στο Μαϊάμι, φαγητό στο LA (όλα υγιεινά, τρομετή ποικιλία) και στην Ουάσινγκτον, καια ρκετός χαβαλές και κιτς στο Βέγκας, από χωριά έχει φοβερά πράγματα σε Νιού Μέξικο και Κολοράντο με καουμπόηδες κλπ.
wow, εχεις παει σε πολλα, ζηλευω απειρα! Βεγκας θελω σαν τρελη να παω just for the fun of it! Η Νεα Υορκη δε με ξετρελανε να πω την αληθεια μου. Τι σου αρεσε στο Σαν Φραντσισκο?
 
Last edited by a moderator:

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.334
Το Σαν Φραντσισκο γιατι σου αρεσε, αν επιτρεπεται? Εχουν παει αρκετοι γνωστοι μου αλλα δεν εντυπωσιαστηκε κανεις. Θελω ομως πολυ να παω, μου αρεσει η κουλτουρα του :) Το Γκραντ το εχει διασχισει κανεις? εννοω ενα τμημα του? Ειναι ονειρο ζωης για μενα!
Σε σύγκριση με το Λος ' Αντζελες μου άρεσε.Πιό "κανονική" πόλη με πολλά πράγματα να κάνεις.Και για εκδρομές στην περιοχή.Γνώμη βέβαια.
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Πλακα πλάκα έχει κάνει κανένας οδικό προς Ν. Ορλεάνη??? Εύκολο -δύσκολο μέρες, πρόγραμμα, ασφαλές, κτλ..
Οσο για την ερώτηση πήγα Καλιφόρνια, Νεβάδα, Γιούτα, Αριζόνα ,..... ξετρελάθηκα με όλα όσα είδα και με τους ανθρώπους!!! Αν έπρεπε να μεταναστεύσω θα μου ταίριαζε περισσότερο ΗΠΑ παρα Ευρώπη πλην της μεσογείου !
Σε σύγκριση με το Λος ' Αντζελες μου άρεσε.Πιό "κανονική" πόλη με πολλά πράγματα να κάνεις.Και για εκδρομές στην περιοχή.Γνώμη βέβαια.
στο Λος Αντζελες τι σε χαλασε? Σορι για τον καταιγισμο ερωτησεων, απλως αζευω πληροφοριες απο οπου μπορω :)
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Όταν ψάχναμε προορισμό για το επόμενο ταξίδι πάντα ήμουν μαγκωμένος με τις ΗΠΑ. Ένιωθα ότι δεν έχουν πολλά να μου προσφέρουν. Πρώτη φορά αποδέχτηκα και πήγαμε γαμήλιο ταξίδι στο Μαϊάμι, όμως ο κυριότερος λόγος που με οδήγησε εκεί ήταν τα θεματικά πάρκα Disney και Universal στο γειτονικό Orlando και το Kenedy Space Center.Μας άρεσε η πρώτη επίσκεψη στις ΗΠΑ και επιστρέψαμε ξανά μετά από λίγα έτη.
Πήγαμε Los Angeles, Las Vegas, Grand Canyon, San Fancisco. Για αυτό το οδικό ταξίδι έχω γράψει και ιστορία.
( http://www.travelstories.gr/community/threads/california-grand-canyon-las-vegas.52786/ )
Σχετικά με το Vegas που λέτε σε προηγούμενα post και μουσεία έχει και τα πάντα. Φυσικά έχει διαφορετικού τύπου μουσεία από τα συνηθισμένα. Είναι ένας διαφορετικός προορισμός που ξεφεύγει κατά πολύ από τις κλασικές πόλεις.Αν περιμένεις τι θα δεις εκεί τότε απλά θα απολαμβάνεις. 3 βραδιές μείναμε και αν είχαμε παραπάνω χρόνο και χρήματα θα μέναμε πιο πολύ.Στα καζίνο παίξαμε ελάχιστη ώρα.
Το Grand Canyon είναι εκπληκτικό τοπίο φυσικής ομορφιάς και από τα αγαπημένα μου μέρη στις ΗΠΑ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αρχι
wow, εχεις παει σε πολλα, ζηλευω απειρα! Βεγκας θελω σαν τρελη να παω just for the fun of it! Η Νεα Υορκη δε με ξετρελανε να πω την αληθεια μου. Τι σου αρεσε στο Σαν Φραντσισκο?
Αρχιτεκτονικα είναι πανέμορφη πόλη, με χαμηλά χρωματιστά σπίτια, πολύ όμορφα μουσεία, ενδιαφέροντα χωριουδάκια γύρω γύρω, καταπληκτική φύση με εθνικά πάρκα, μερικά εξαιρετικά μουσεία και ίσως η καλύτερη γαστρονομική κουζίνα στη χώρα
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Όταν ψάχναμε προορισμό για το επόμενο ταξίδι πάντα ήμουν μαγκωμένος με τις ΗΠΑ. Ένιωθα ότι δεν έχουν πολλά να μου προσφέρουν. Πρώτη φορά αποδέχτηκα και πήγαμε γαμήλιο ταξίδι στο Μαϊάμι, όμως ο κυριότερος λόγος που με οδήγησε εκεί ήταν τα θεματικά πάρκα Disney και Universal στο γειτονικό Orlando και το Kenedy Space Center.Μας άρεσε η πρώτη επίσκεψη στις ΗΠΑ και επιστρέψαμε ξανά μετά από λίγα έτη.
Πήγαμε Los Angeles, Las Vegas, Grand Canyon, San Fancisco. Για αυτό το οδικό ταξίδι έχω γράψει και ιστορία.
( http://www.travelstories.gr/community/threads/california-grand-canyon-las-vegas.52786/ )
Σχετικά με το Vegas που λέτε σε προηγούμενα post και μουσεία έχει και τα πάντα. Φυσικά έχει διαφορετικού τύπου μουσεία από τα συνηθισμένα. Είναι ένας διαφορετικός προορισμός που ξεφεύγει κατά πολύ από τις κλασικές πόλεις.Αν περιμένεις τι θα δεις εκεί τότε απλά θα απολαμβάνεις. 3 βραδιές μείναμε και αν είχαμε παραπάνω χρόνο και χρήματα θα μέναμε πιο πολύ.Στα καζίνο παίξαμε ελάχιστη ώρα.
Το Grand Canyon είναι εκπληκτικό τοπίο φυσικής ομορφιάς και από τα αγαπημένα μου μέρη στις ΗΠΑ.
εχω διαβασει την ιστορια σου, μου αρεσε πολυ! Προσπαθω να πεισω τη φιλη μου που με συνοδευει να παμε ΗΠΑ αλλα ειναι και αυτη μαγκωμενη! Το καταλαβαινω εν μερει αλλα πιστευω οτι οι ΗΠΑ εχουν μεγαλη ποικιλομορφια! Το Βεγκας ποσο μεγαλο ειναι? Κυκλοφορεις με μεσα η θες μονο αμαξι? Αν δεν πας σε μουσεια, εκει γυρω εχει κατι που να αξιζει για εκδρομη, αν θυμασαι?

Αρχι

Αρχιτεκτονικα είναι πανέμορφη πόλη, με χαμηλά χρωματιστά σπίτια, πολύ όμορφα μουσεία, ενδιαφέροντα χωριουδάκια γύρω γύρω, καταπληκτική φύση με εθνικά πάρκα, μερικά εξαιρετικά μουσεία και ίσως η καλύτερη γαστρονομική κουζίνα στη χώρα
σ ευχαριστω πολυ! Ειναι μεγαλουπολη? Εννοω ποσες μερες αξιζει να αφιερωσεις, αν θες να δεις και τα παρκα και τα χωριουδακια?
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
σ ευχαριστω πολυ! Ειναι μεγαλουπολη? Εννοω ποσες μερες αξιζει να αφιερωσεις, αν θες να δεις και τα παρκα και τα χωριουδακια?
Για την ευρύτερη περιοχή του bay area εύκολα μία βδομαδα (εθνικά πάρκα, Oakland, Berkeley κλπ), για γρήγορη γνωριμία μόνο σαν Φρανσίσκο και με τρεις μέρες είσαι οκ.
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Για την ευρύτερη περιοχή του bay area εύκολα μία βδομαδα (εθνικά πάρκα, Oakland, Berkeley κλπ), για γρήγορη γνωριμία μόνο σαν Φρανσίσκο και με τρεις μέρες είσαι οκ.
σουπερ! thankies!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.334
στο Λος Αντζελες τι σε χαλασε? Σορι για τον καταιγισμο ερωτησεων, απλως αζευω πληροφοριες απο οπου μπορω :)
Δεν με χάλασε τίποτα ιδιαίτερα.Απλά λόγω μεγέθους δεν μπορείς να το εκτιμήσεις σε 3-4 μέρες.Αν είχα 7-10 μέρες η άποψη μου ίσως ήταν διαφορετική.Για αυτό έχω καλύτερη άποψη για Σ.Φρανσίσκο που σε 4 μέρες έχεις καλύτερη άποψη της πόλης και της κουλτούρας της.
 

FOTINIRALLI

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Καλησπέρα και από εμένα! Μια που το θέμα συζήτησης είναι το αγαπημένο μέρος στις ΗΠΑ, θα ήθελα με τη σειρά μου να σας ρωτήσω το εξής... Πρόκειται να ταξιδέψουμε στη Νέα Υόρκη 20 με 30 Ιουνίου. Σκεφτόμαστε να αφιερώσουμε τρεις με τέσσερις ημέρες σε κάποιο άλλο μέρος, στο οποίο να πάμε αεροπορικώς. Πέρασαν από το μυαλό μας διάφορα (εκτός ΗΠΑ), όπως Τορόντο, Μαϊάμι, Κούβα, ακόμα και Λας βέγκας. Το τελευταίο ωστόσο, απορρίφθηκε λόγω μεγάλης απόστασης (5 ώρες με το αεροπλάνο!). Έχετε να μου προτείνετε κάτι? Αξίζει να πάμε για παράδειγμα στην Κούβα για τόσες λίγες ημέρες ή θα είναι απλά μια ταλαιπωρία?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom