Αγαπώ αυτό το φόρουμ!!!

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
οτιδήποτε έχει θάλασσα
Το καλύτερο και πιο χρήσιμο φόρουμ που έχω δει ως τώρα!! Εννοείτε πως και σε μένα αρέσουν τα ταξίδια αν και δεν νομίζω πως υπάρχει άνθρωπος στον πλανήτη που δεν του αρέσει να γνωρίζει καινούργια μέρη. Γενικά δεν έχω ταξιδέψει τόσο όσο θα ήθελα και ακόμα δεν έχω βγει έξω από Ελλάδα (ελπίζω πως φέτος θα το αλλάξω αυτό!!). Θα ξεκινήσω από τα νησιά που έχω πάει ως τώρα.
Κλασικά πρώτες διακοπές (16 χρονών) στην Πάρο που την λάτρεψα όσο τίποτα, διαμονή και για τις επόμενες 4 φορές που την επισκέφθηκα στην Νάουσα, ποτό στο μπαλκονάκι του barbarosa (όταν ήταν διαθέσιμο), λουκουμάδες με παγωτό κόλαση (δεν θυμάμαι το μαγαζί) το μπάνιο μου λόγω ηλικίας δεν μπορούσα να το διασκεδάσω χωρίς να πάω πούντα, οπότε πέρα από πούντα και κολυμπύθρες δεν είδα τίποτα άλλο από παραλίες (ντροπή μου 4 φορές και να μην έχω πάει ούτε σάντα μαρία, αν και έχω μια ανάμνηση πως ένα πρωινό βρέθηκα εκεί τύχαια για να δω την ανατολή του ήλιου σουπερ!!!) την ενέργεια που μου δίνει αυτό το νησί μόλις πατήσω το πόδι μου δεν την έχω νοιώσει σε κανένα άλλο μέρος!!
Αφού μεγάλωσα λιγάκι είπα να πάω Μύκονο (κλασικά πάλι). Δεν έχω λόγια, μόνο ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ-ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ-ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ. Αλλά και εδώ ισχύει ο νόμος της Πάρου, δεν είδα τίποτα περισσότερο από τα κλασικά. Και εκεί πήγα 3 με 4 φορές και έχω σκοπό να πάω μια φορά ακόμα κάποιον Σεπτέμβρη ώστε να είναι άδεια από τουρίστες και να την ανακαλύψω με την ησυχία μου γιατί έχω την εντύπωση πως είναι από τα πιο όμορφα νησιά.
Φυσικά στην τρέλα της ηλικίας δεν θα έλειπε η Ίος. Η Ίος για μένα είναι παρταλόνησο και αν δεν είσαι χύμα άνθρωπος δεν θα καλοπεράσεις. Γι'αυτό και μία μόνο φορά ήταν αρκετή.
Τα κλασικά πάλι Σπέτσες (έχω βαρεθεί να βλέπω την αρμάτα να καίγετε, εκτός από τον Σεπτέμβρη του 2010 που δεν πρόλαβα να την δω επειδή λόγο βροχής την έκαψαν νωρίτερα από την προκαθορισμένη ώρα), Ύδρα, Αγγίστρι είναι πολύ ωραίοι κοντινοί προορισμοί ώστε να ανοίξη η όρεξη σου για πραγματικές διακοπές!!
Τώρα που μεγάλωσα λιγάκι και έφυγε η τρέλα του ξεφαντώματος μέχρι το πρωί, επέλεξα νησιά όπως η Σέριφος και η Μήλος όπου έχω τις καλύτερες εντυπώσεις. Μήλο θέλω να ξαναπάω γιατί δεν την χόρτασα ούτε την είδα όλη. Το Σαρακίνικο εννοείτε πως με μάγεψε και είναι στην πρώτη θέση στις καλύτερες παραλίες που έχω πάει ως τώρα. Φαγητό μέχρι σκασμού στον Χαμό, δεν πρόκειτε να ξεχάσω αυτή την ταβέρνα!! Σέριφος, νησί για ηρεμία. Δεν έχει πολλά να δεις οπότε δεν τρέχεις να προλάβεις τίποτα!! Υπέρτατη χαλάρωση!
Κρήτη έχω πάει μία φορά στα Χανιά. Θα το λέω όσο ζω, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ. Θα ξαναπάω σίγουρα πιο οργανωμένα και όχι μόνο για ένα μέρος.
Μάνη επίσης λόγω καταγωγής έχω περάσει άπειρα καλοκαίρια, τέλειες παραλίες με κορυφή για μένα το Μαρμάρι αλλά ακομά δεν είναι ανεπτυγμένη για τουρισμό. Ανεκμετάλευτη ομορφιά.
Όσο για χειμερινές αποδράσεις δεν έχω και πολλά, Αράχωβα, Άμφισσα, Τρίκαλα Κορινθίας, δεν θυμάμαι κάτι άλλο.

Θέλω να γνωρίσω όλη την Έλλάδα γιατί κακά τα ψέματα, έχουμε από τις πιο ωραίες χώρες χειμώνα-καλοκαίρι και επιτέλους να δω πως είναι να μπαίνεις σε αεροπλάνο και να αποκτά το διαβατήριό σου σφραγίδα!! Ελπίζω να γίνει κ αυτό μια μέρα!!
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Καλως ηρθες summerfunk!! Αισιοδοξο κ καλοκαιρινο το μηνυμα σου!!! Καλα ταξιδια σου ευχομαι! :)

Παω για μια βουτια γιατι μου ανοιξες την ορεξη!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καλως ηρθες πατριωτη .Και γω Μανιατισσα.
Σου ευχομαι να ταξιδεψεις συντομα και εξωτερικο.Θα ξετρελαθεις σιγουρα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλώς ήρθες. Πολεμική σε βρίσκω και με θετικότητα διάθεση, εύγε.

:welcome:
 

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
οτιδήποτε έχει θάλασσα
Καλως ηρθες πατριωτη .Και γω Μανιατισσα.
Σου ευχομαι να ταξιδεψεις συντομα και εξωτερικο.Θα ξετρελαθεις σιγουρα.

πατριώτισσα κλεοπάτρα μου!!! :) εάν πάνε τα πράγματα όπως τα σχεδιάζω (Θεέ μου μην γελάς με τα σχέδια μου πλιζ!!) μέχρι να τελειώσει το έτος θα ξεριζωθώ από Ελλάδα που έχω ριζώσει η γυναίκα!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Σορυ δεν ειδα το σηματακι!
Στο ευχομαι και συντομοτερα απο το τελος του ετους.Και μιας και ανεφερες το Μαρμαρι...δεν ειναι πολυ καλυτερη η διπλα ..η μικρη παραλια ..που ροβολας απο ενα κατηφορικο δρομακι προς το τελος του χωριου?
 

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
οτιδήποτε έχει θάλασσα
Δυστυχώς δεν θυμάμαι την παραλία που λες (ίσως και να μην την ξέρω)!! Αναμνήσεις από Μάνη έχω μέχρι τα 12-13, μετά δεν ξανακατέβηκα για κανονικές διακοπές, μόνο κανένα 2ημεράκι στα κλεφτά να δούμε την γιαγιά!! Θέλω κάποια στιγμή να την γυρίσω όλη, τώρα που καταλαβαίνω την πραγματική της αξία γιατί σαν παιδί πήγαινα απλά και με πήγαιναν οι μεγαλύτεροι. Μ'αρέσει πάρα πολύ και πιστεύω πως ακόμα δεν έχει φανεί πόσο όμορφη είναι σαν μέρος και για αυτό φταίνε οι άνθρωποι και η κουλτούρα της! (Σόρυ αλλά αυτή την εντύπωση έχω)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εννοεις οτι ειναι λιγο απροσιτοι και δεν εχουν κανει ακομα μεγαλα τουριστικα ανοιγματα ,οπως σε αλλα μερη της χωρας μας.Ισχυει αυτο εν μερει ,ωστοσο επειδη εχεις αρκετα χρονια να ερθεις θα δεις οτι εχουν χτιστει αρκετοι ξενωνες και χτιζονται καθε χρονο ακομα περισσοτεροι.Η περιοχη αναπτυσσεται σταδιακα ..καμια σχεση με πριν απο 10 χρονια.
Στο κομματι του φαγητου-καφε-διασκεδασης υστερει καπως ακομα ...οχι οτι δεν υπαρχουν εστιατορια ή καφετεριες ..απλα δεν ειναι τοσα πολλα οσα βλεπεις σε αλλους ελληνικους προορισμους.
 

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
οτιδήποτε έχει θάλασσα
Γενικά οι Μανιάτες είναι λίγο περίεργοι, τον ξένο τον κοιτούν με άλλο μάτι. Δεν έχουν μπει στην νοοτροπία του τουρισμού πέρα από Γερμανούς που ζητούν εμπειρία στην άγρια φύση. Προς Θεού δεν λέω να γίνουμε κέντρο του τουρισμού, θα χαλούσε η ομορφιά της, αλλά θα μπορούσαμε να είμαστε πιο φιλόξενοι άνθρωποι (βλέπε Κρητικούς που έχουν πιάσει το νόημα). Άσε δε που όποιος έχει μια καφετέρια ή μια ταβέρνα την βλέπει αφεντικο και αφήνει τους αλλοδαπούς να κάνουν κουμάντο κάτι που με νευριάζει (δεν είμαι ρατσίστρια απλά πιστεύω πως σε τέτοια μη ανεπτυγμένα μαγαζιά η ομορφιά είναι να έχεις επικοινωνία με τους ντόπιους). Ναι έχω ακούσει πως η Μάνη δεν έχει καμία σχέση από τότε που έχω να πάω και αυτός είναι ένας λόγος που με κάνει να θέλω να την ξαναγνωρίσω!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
καλως ωρισες και απο μενα που ειμαι απο το Γυθειο !!
Για τους μανιατες δεν εχεις αδικο , μυστηρια φάρα , δουλεψα τεσσερις μηνες στο Γερολιμενα χαιρεταγα όλο το χωριό ετρωγα και επινα στα μαγαζια τους και μιά καλημερα δεν ακουσα!!
Απομακροι και κλειστοί ανθρωποι ...

Μου αρεσει ο ενθουσιασμος σου και σου ευχομαι πολλα και μακρινά ταξιδια
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Kαλως ορισες και απο μας. Καλα ταξιδια σου ευχομαστε.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
summerfunk Κρήτη έχω πάει μία φορά στα Χανιά. Θα το λέω όσο ζω said:
Φαινεσαι παιδακι με ορθη σκεψη και σωστο γουστο......:haha::haha:

Ετσι να τα γραφεις γιατι εχουμε και κατι οχτρους που θα βγαλουν ανεμοβλογια οταν τα διαβασουν....περιμενε λιγο και θα σκασουν μυτη :haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom