Αγγλικό φόρουμ

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Λοιπόν είμαστε έτοιμοι νομίζω να καταχτήσουμε και τον υπόλοιπο κόσμο πια, οπότε αναζητώ ομάδα εργασίας - think tank στα ελληνικά, για να κουβεντιάσουμε την πιθανότητα δημιουργίας αγγλικού ταξιδιωτικού φόρουμ.

Θα κοιτάξουμε τι προσφέρουν αυτά που ήδη υπάρχουν (travbuddy, lonelyplanet, κλπ), τι τους λείπει, και βέβαια θα αξιοποιήσουμε και την εμπειρία από τη λειτουργία του Travelstories ;)

Γιαααα να δω χέρια...

:minion jumping:
 
Last edited:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ωραία ιδέα το φόρουμ στα αγγλικά! Το εννοείς ως ξεχωριστή σελίδα έτσι;
Τι ακριβώς βοήθεια χρειάζεσαι;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σε ποιους θα απευθυνεται;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μιλάμε για ξεχωριστό site, ναι. Θα απευθύνεται σε όσους μιλάνε αγγλικά, δεν έχω στο μυαλό μου συγκεκριμένες χώρες αυτή τη στιγμή.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Σαν βημα ειναι τιτανιο, το αποτελεσμα που θα εχει δεν το ξερω και το φοβαμαι. Φανταζομαι πως ο επισκεπτης δεν θα ξοδεψει το χρονο του για να διαβασει σε 200+ σελιδες τι γραφει ο καθε ενας για καποιο προορισμο, ασχετα αν αυτο γινεται εδω γιατι ειμαστε μια παρεα και μια μικρη αγορα.
Εχεις δει αν υπαρχουν αντιστοιχες ιστοσελιδες σε αλλες χωρες και τι μεριδιο εχουν σε συγκριση με τις αλλες που ανεφερες?

Μακαρι να παει καλα αλλα πρεπει να ξοδευτουν τρελλα λεφτα για διαφημιση κλπ που θελει ψαξιμο για το αν θα γυρισουν πισω.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σαν βημα ειναι τιτανιο, το αποτελεσμα που θα εχει δεν το ξερω και το φοβαμαι.
Αν φοβόμουν το αποτέλεσμα σε κάθε τι που κάνω, δε θα υπήρχε Travelstories σήμερα.

Φανταζομαι πως ο επισκεπτης δεν θα ξοδεψει το χρονο του για να διαβασει σε 200+ σελιδες τι γραφει ο καθε ενας για καποιο προορισμο, ασχετα αν αυτο γινεται εδω γιατι ειμαστε μια παρεα και μια μικρη αγορα.
Δεν είμαι βέβαιος ότι ο συλλογισμός αυτός είναι σωστός, αλλά ακόμα και να είναι, απλά θα πρέπει να σκεφτούμε με ποιο τρόπο πρέπει να καταγράφεται και να παρουσιάζεται η πληροφορία ώστε να τη διαβάζει ο επισκέπτης. Δεν είναι υποχρεωτικό δηλαδή να το κάνουμε ίδιο με τούτο εδώ το φόρουμ ;)
Εχεις δει αν υπαρχουν αντιστοιχες ιστοσελιδες σε αλλες χωρες και τι μεριδιο εχουν σε συγκριση με τις αλλες που ανεφερες?
Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω τι εννοείς εδώ, ανέφερα 1-2 σελίδες αγγλικές παραπάνω.
Μακαρι να παει καλα αλλα πρεπει να ξοδευτουν τρελλα λεφτα για διαφημιση κλπ που θελει ψαξιμο για το αν θα γυρισουν πισω.
Λεφτά για διαφήμιση θα ξοδέψει ο επενδυτής που θα το αγοράσει όταν είμαστε έτοιμοι να μπούμε στο χρηματιστήριο της νέας υόρκης. :D Μέχρι τότε συζητάμε απλώς για να φτιάξουμε κάτι που θα έχει αξία σε μέλη και επισκέπτες, και με αυτόν τον τρόπο να τραβήξει τον κόσμο. Ότι δηλαδή έγινε και με το Travelstories.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Ακριβώς το ίδιο να κάνεις, απλώς να είναι διεθνές (στα αγγλικά δηλαδή). Ένα ταξιδιωτικό σάιτ όπου στο επίκεντρο θα βρίσκονται ταξιδιωτικές ιστορίες των μελών του.
Σάιτ ταξιδιωτικά με απλές πληροφορίες υπάρχουν πολλά, σάιτ όπου το κυρίως θέμα είναι οι ιστορίες δεν νομίζω ότι υπάρχουν. Κι είναι κάτι που προσελκύει κόσμο γιατί ο καθένας θέλει να πει τη δική του (ταξιδιωτική) ιστορία, αλλά και να διαβάσει αυτές άλλων.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σύμφωνοι, αυτήν την κουβέντα είπα να κάνουμε, τί ακριβώς είναι αυτό που πρέπει να φτιαχτεί. Και αν είναι εστιασμένο στις Ιστορίες, τότε είμαι βέβαιος ότι υπάρχουν τρόποι να βελτιωθεί/γίνει καλύτερα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ δε θα έκανα φόκους στις ιστορίες, αλλά στις πληροφορίες. Το παλιό LP Thorntree (με πάνω από 60.000.000 επισκέπτες το χρόνο) ήταν βίβλος και κάτι αντίστοιχο λείπει. Το θέμα είναι ότι αυτοί επειδή έχουν το brand name δε χρειάζονταν διαφήμιση. Και θες διαφήμιση για να έχεις όγκο μελών, όσο πιο πολλάμέλη τόσο πιο πολλές πληροφορίες.
 
  • Like
Reactions: GTS

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δε διαφωνώ, εγώ αυτό που λέω είναι ότι προς το παρόν με ιντριγκάρει το δημιουργικό κομμάτι της υπόθεσης, το να φτιαχτεί κάτι με τέτοιο τρόπο που να είναι μοντέρνο και να ανταποκρίνεται στις σύγχρονες ανάγκες ενός ταξιδιώτη.

Το πώς θα μαζέψει 200.000 μέλη ας πούμε είναι κάτι που θα φανεί σε δεύτερη φάση.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.503
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom